Korona Beskidu Wyspowego 10/40: Grodzisko (618 m n.p.m.)

Witam!
Zdobycie dziesiątej góry w ramach Korony Beskidu Wyspowego, pierwszy poważniejszy jubileusz w moim beskidzkim wyzwaniu, nie mogły być czymś zwykłym, codziennym i niespontanicznym. Ostatni majowy poniedziałek mijał w prawdziwie wiosennej atmosferze pełnej słońca i temperatury śmiało pędzącej ku trzydziestu kreskom na plusie. Zajęcia na uczelni skończyłem dosyć szybko, nie miałem na ten dzień żadnych skonkretyzowanych planów, więc niemal od razu w mojej głowie zaczęły się snuć i rodzić pomysły...
Koniec końców wróciłem na chwilę do domu, szybko popakowałem do turystycznego plecaczka co trzeba i z bananem na twarzy ruszyłem ku Beskidowi Wyspowemu, a konkretniej ku Grodzisku. Na liście 40 wysp jest kilka takich pod które dojazd samochodem zajmuje mi wręcz kilkanaście minut. Pamiętam o nich specjalnie, bowiem z moją podróżniczą wyobraźnią i spontanicznością szybki dojazd na szlak bywa na wagę złota. Jednym z takich szczytów jest właśnie Grodzisko (618 m n.p.m.) położone w północnej części Pasma Cietnia.
Pasmo Cietnia rozciąga się południkowo pomiędzy Raciechowicami, Wiśniową a Szczyrzycem. Jego trzy główne wierzchołki, Grodzisko, Księża Góra i królujący w tamtej okolicy Ciecień, należą do Korony Beskidu Wyspowego. Pierwotnie miałem przejść całe pasmo podczas jednej z letnich wędrówek, ale w sumie ta moja majowa spontaniczność wybiła mi ten pomysł z głowy. Grodzisko może i wysokością nie zadziwia, ale wybitnością już jak najbardziej tak. Trakt niedługi, ale mocno ciągnący pod górę, z nieoczekiwanymi niespodziankami w postaci głębokich fos przy samym szczycie dał nieco popalić, ale jak obchodzić jubileusze to z przytupem! 


Grodzisko to stosunkowo niewysoka, ale wybitna wyspa. Przez moment byłem przerażony widząc tego kolosa na horyzoncie!

Grodzisko można zdobyć na trzy sposoby. Ja wybrałem trasę z przysiółka Borsuki w Poznachowicach. W miejscu końca drogi asfaltowej znajduje się mała zatoczka przy której można zostawić samochód. Współrzędne postoju: 49.812877, 20.152030

Trasę z przysiółka Borsuki wybrałem ze względu na tę rozległą, obfitą w przepiękne widoki polanę. Cały szlak, jak i sam szczyt Grodziska są zalesione, więc w innym przypadku z krajobrazów byłyby nici...

Chociaż na starcie mogłem się co nieco pozachwycać. W oddali widać pozostałe wierzchołki pasma Cietnia: Księżą Górę oraz Ciecień...

Najwyższa pora jednak zdobyć dziesiątą wyspę! Droga asfaltowa rozchodzi się w dwóch kierunkach...

...na prawo ku Księżej Górze i Cietniowi (droga na inną okazję)...

...zaś na lewo wiedzie ku Grodzisku. I tym traktem ruszamy...

Na szczyt Grodziska prowadzi szlak niebieski. W początkowej części biegnie on razem z czarnym, ale ten po chwili odbija ku Klasztorzysku i Dąbiu. 

Szlak niebieski od samego początku daje nieźle popalić...

Raz ścieżka wydaje się być w miarę wygodna i stabilna...

...by zaraz potem przemienić się w koryto pełne zbutwiałych, mokrych liści.

Momentami szlak wiedzie nawet pomiędzy mnogimi pętlami korzeni buków porastających zbocza... Muszę przyznać, że trasa na Grodzisko jest dosyć zaskakująca!

Aż tu nagle zza leśnego horyzontu wyłania się taka fosa... Zdjęcie tego nie oddaje, ale ów fosie bliżej było do urwiska niż beskidzkiego szlaku. Wędrując sam nie podjąłem się takiej brawury, by ten odcinek pokonać zgodnie z prowadzącym szlakiem. Zszedłem nieco głębiej do lasu i bezpiecznie obszedłem tę przeszkodę.

A ten końcowy odcinek, zwłaszcza przy schodzeniu, śnił mi się po nocach! Muszę jednak przyznać, że takie przeżycia budują charakter. Opustoszały, leśny szlak z dość stromą i zdradliwą ścieżynką uczy pokory i dbania wyłącznie o samego siebie. Z perspektywy czasu doceniam tę wyprawę, ale co strachu i niepewności się najadłem wtedy, to wiem tylko ja!

No ale w końcu, po tych wszystkich perturbacjach i niespodziankach, zdobyłem Grodzisko, zdobyłem ćwiartkę Korony Beskidu Wyspowego! Szeroki, otoczony stromymi podejściami szczyt był idealnym miejscem na usadowienie grodu. Wiadomo, że już w czasach przed naszą erą, w kulturze łużyckiej, mieściła się tam osada zamieszkiwana przez Celtów. W czasach piastowskich wznosiła się zaś osada lub zamek szczyrzycki, jedna z większych i ważniejszych ówcześnie budowli na terenie Małopolski. Pod koniec XIII wieku, w trakcie kolejnego najazdu Mongołów na Polskę, spalono zabudowania na szczycie Grodziska. Utracone włości odbudowano, ale już w innej lokalizacji, w położonym w dolinie Stradomki Szczyrzycu.

Na szczycie Grodziska znajdują się również symboliczna mogiła oraz drewniany krzyż upamiętniające partyzantów AK, którzy w czasach II wojny światowej stacjonowali w okolicach Grodziska oraz pobliskich Poznachowicach.

Do takich nadrzewnych kapliczek mam szczególny sentyment...

Odkrywając szczytowe partie Grodziska warto przyjrzeć się systemowi fos oraz wałów obronnych, który po dziś dzień czyni tę beskidzką wyspę wyjątkową. Na pierwszy rzut oka widać, że ów ukształtowanie terenu nie jest dziełem wyłącznie Matki Natury. Ciężko o lepszy ślad dawnej historii...

Pierwszy raz nie miał mi kto zrobić zdjęcia z oddali, więc selfie z tabliczką musi wystarczyć! Trasa na szczyt liczyła nieco poniżej kilometra i zajęła mi ona jakieś pół godziny. Dziesięć gór za mną, już tylko 30 przede mną!

Pierwszy etap schodzenia nie należał do najłatwiejszych, ale dałem sobie radę z czego jestem wyjątkowo dumny. A ten widok na Ciecień po wyjściu z lasu, pod koniec wędrówki, zapadnie mi na długo w pamięci!


Sesja tuż tuż, staram się jednak zachować balans we wszelakich aktywnościach, bo jakoś łatwiej się wtedy żyje. Może przy dobrych wiatrach uda się coś zdobyć czerwcową porą. Trzymajcie kciuki!

Pozdrawiam serdecznie i do napisania! ;)

Komentarze

 1. Powodzenia Max 1/4 Korony już za Tobą !! Zdjęcia jak zawsze cudne, pogoda też Ci dopisała, dziwi mnie tylko że na Twoich zdjęciach nie ma żadnych ludzi, czyżbyś tam sam wędrował??
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Widoki przepiękne! Gratuluję osiągnięcia celu wędrówki :) I trzymam kciuki za powodzenie w sesji. Mój syn też jest w trakcie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Twoje zdjęcia :) Gratuluję zdobycia kolejnego szczytu i oczywiście jubileuszu :) Życzę zdobycia kolejnych szczytów i udanej sesji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Za sesję trzymam kciuki.
  Jedna czwartą Korony masz za sobą, gratuluję! Nie spodziewałam się, że można napotkać takie przeszkody w trasie na szczyt. Na pewno jesteś dumny z pokonania wszelkich przeszkód.
  Pozdrawiam.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratulacje !!! kolejny szczyt zdobyty,podziwiam Cię za te wszystkie trudy,które spotkałeś na swej drodze,ja bym nie dała rady-:)
  Widoki zachwycające !
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratuluję zdobycia kolejnego szczytu, przepiękne widoki, super

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluję zdobycia kolejnego szczytu i podziwiam, bo trasa zdradliwa. Cieszę się, że pokonałeś ją bez kontuzji. Pozdrawiam serdecznie i życzę pomyślności na sesji.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajny cel sobie Wybrałeś. Zdobycie szczytów jest ciekawym wyzwaniem. A to co teraz Przeszedłeś oczyściło umysł mimo zmęczenia fizycznego. Teraz ze spokojną głową Przystąpisz do czekającej sesji. Powodzenia, trzymam kciuki. Widoki piękne takie kojące.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniała trasa. Powodzenia na sesji. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Powiem jedno naprawdę podziwiam . Robienie czegoś co sprawia, że czujemy się "wolni" dodaje sił . Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Witaj w ostatnią wiosenną niedzielę Maks
  Nieustająco zazdroszczę tych pięknych wędrówek.
  Trzymam kciuki za sesję.
  Pozdrawiam rozkwitającymi hortensjami

  OdpowiedzUsuń
 12. Gratuluję ponownie!!! Jesteś nieustraszony, niesamowity i niezłomny.
  Naprawdę mój podziw dla Ciebie jest zupełnie szczery.
  Tak trzymaj, Maks... jesteś Wielkim Człowiekiem <3

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Translate

Obserwatorzy Bloga

Dziękuję za każdy głos! To mnie motywuje!

Moi psi strażnicy: Rudi (2013-) i Berek (2005-2022)

Kategorie

Podróże W moim ogrodzie Małopolskie Moja poezja Ptaki Wiersze Pola wiosna Zima życzenia 2017 Rośliny Góry Kraków Kwiaty Spacer Grzyby Rynek 2016 Zamek 2019 Jesień Wiersz Wyniki wakacje Beskid Wyspowy Grusza Lato Przemyślenia święta Podróż Roku wielkanoc Inne Kościół Las Wieś 2018 Blog Boże Narodzenie Ciasto Dobczyce Rudi Zachód Słońca Cmentarz Kot Ssaki podsumowania 3. urodziny Beskidy Konkurs Lasek Mama Moje przygody Motyle Owady Planty Podziękowanie Polska Skansen Urodziny W moim domu Wspomnienia 2020 Kiki Nowy Rok Pole Rocznica Ruiny zamku Rzeka Sentymenty Maksa Studia Wiosenno-letnie wyzwanie u Maksa Zalipie Żonkile Artystycznie Chatki Chmury Cudo Kapliczka Koronawirus Leśniczówka Malowane Opowiadanie Pies Puszcza Statystyki Tata Tulipany Wschód Słońca Wspomnienie Wyzwanie urodzinowe Zjawiska pogodowe Śmierć 2021 Bez Candy Chinkali Droga Fiołki Historia Jan Paweł II Katedra Lanckorona Lekarski Luty Maj Nauka Niebo Niepołomice Panorama Pieniny Plany Pomniki Prezent Przedwiośnie Przepis Ratusz Rozdanie Sierpień Skalniak Staw Szlak Wał Ruda Wieża Zioła Śnieg Basia Wójcik Bałtyk Bitwa Bochnia Brzozy Cichawa Czosnek niedźwiedzi Dolina Raby Dynia Jabłoń Jedzenie Jezioro Karolina Kózkówna Kazimierz Wielki Krajobraz Krokusy Krościenko Lipa Listopad Majówka Matura Medycyna Morze Mury Muzeum Pałac Pielgrzymka Pierniczki Polskie bociany Pomnik Pomorskie Pomorze Przebiśniegi Rower Rzepak Stare Miasto Słońce Talent Tenis Trzy Korony Wawel Wielkopolskie Wisła Wrocław Wycieczka Zachwyt Zboża Ziarnopłony Zielono przyroda ptaki na flagach wielka sobota zdjęcia Ścieżka Śląskie 2023 4. urodziny 5 miejsc Akademia Muzyczna Aleja Gwiazd Babia Góra Bazylea Bałwan Berek Biedronka Bieszczady Bocian Boże Ciało Budki Budleja COVID-19 Choinka Clematisy Czarny bez Dolina Prądnika Dolnośląskie Domek Droga krzyżowa Drzewa Dunajec Dwór Ferie Gady Gołoborze Grodkowice Grota Grudzień Hel Hiacynty Jagodzianki Jarmark Kartki Kasztany Kazimierz Klasztor Klomb Kolory Kościół Mariacki Krzewy Krzyż Kukurydza Lipiec Lipnica Murowana Lourdes Marysieńka Miłość Moje zdrowe życie Morwa Most Niedzica Nowodworek Obraz Odlot Ogród Ojców Opis Opowieść Ostrów Lednicki Owoce Oznaki wiosny Palma Pandemia Papierówka Papież Papuga Paź królowej Październik Pięknie Plaża Podskale Podziemia Powiśle Dąbrowskie Praktyki Procesja Przygotowania Przyjaciele Pytania Raba Rogale świętomarcińskie Ruduś Ruiny Rzeźby Różaneczniki Różaniec Rękodzieło Sanktuarium Sesja Sielanka Spotkanie Stokrotki Sukiennice Sylwester Syrop Szczawnica Szpaki Szpital Trasa Ukraina Warzywa Wierzby Wojna Wspaniałe Wypieki Wyprawy Zabawa Zadanie od Maksa Zbiorniki Zdrowo Ziemia Dąbrowska Zmiany jaszczurki jeże purchawice sierpówki Łysa Góra Ślimaki Średniowiecze Święconka Święto Niepodległości Żniwa 10 lat 100000 2015 3 maj 5. urodziny 6. urodziny 7. urodziny 8 lat 9 lat Agnieszka Radwańska Akrostych Album Alfa Altana Amfiteatr Anna Arthur Wellesley Artykuł BMI Balon Bazie Bazylia Bazylika Bałwankowo Berberysy Bezsenność Biało Biało-czerwone Biologia Bitwa pod Grunwaldem Bizony Bobolice Bobry Bociany Bogatka Brusznica Brzozowisko Buraki Bury Bułki Błękit Cele Chabówka Chaczapuri Chaos Chemia Chełm Chleb Chrząszcz Ciastka Ciastka orzechowe Ciężkowice Clafoutis Czarny Staw Czechy Czerwiec Częstochowa Część I Człowiek Dalgona Dawne dzieje Diabelski Kamień Diablak Dla artystów Dla kucharzy Dla poetów Dmuchawiec Dobro Docenione Dolina Białego Drożdżowe Drzewo Dutch baby Dyskusja Dzieciństwo Dziewięćsił Dzień Mamy Fontanny Fotografia Francja Galette des rois Gdańsk Gdów Geografia Gniezno Gondola Gorce Gostynin Gotowanie Gołąb Goździki Grodzisko Grunwald Gubałówka Gwiazdy betlejemskie Góra Skrzynecka Góra Zamkowa Górki Góry Świętokrzyskie Głosowanie Horiatiki Huragan Huśtawka Iglaki Illzach Info Ja w Kuchni Jacuś Jadłospis Jajka Jarmuż Jasna Góra Jednosiwy Jerozolima Jesienne dary ogrodu Jesiony Jezioro Czchowskie Jezioro Dobczyckie Jezioro Rożnowskie Jiaogulan Jubileusz Język polski Kalorie Kalwaria Kanie Karmniki Kawa Kawiarnia Klucz do matury z biologii Koktajle Kolejka Kolekcja Kompot Kompozycja Komunia Święta Konfederacja barska Konie Konkurs Palm Wielkanocnych Kopiec Kraka Korona zapory Kraków-Łagiewniki Krogulec Krowa Krupówki Krzesławice Krzewuszki Krzywa Wieża Krzyż Milenijny Krzyżacy Krzyżówki Książka Księżyc Kuchnia Kujawsko-pomorskie Kundel Kura Kurczak Kurozwęki Kwarantanna Kwiecień Kładki Latarnia Lednica Legendy Lenistwo Lilak Lipnica Literatura London Eye Londyn Lot Lubczyk Lwów Majeranek Makro Marchew Marzec Marzenia Mazowieckie Mazurek Medugorje Melisa Melsztyn Mgła Michałki Mikołaj Kopernik Mirów Misje Mięta Mniszek lekarski Mniszki Mogielica Moi Przyjaciele Molo Monety Mróz Muchomory Muchołówka szara Mural Naleśniki Niebieski Niedziela Palmowa Niegowić Noc Norbertanki Nowy Wiśnicz Obserwacje Odpoczynek Odpowiedzialność Ogień Ojcowski Park Narodowy Olimpiada Omega Opactwo Opole Opolskie Opowieści Oregano Orzechy Ostrów Tumski Owca PDMD Parowar Patriotyzm Pelargonie Pietruszka Pisklęta Piwonie Pizza Plac św. Piotra Plebiscyt Pliszki Pociąg Podbiały Podgrzybki Podhale Podkarpackie Podróż pięciolecia Podziw Pokazy Polecie Pomnik św. Floriana Pomoc Pory roku Potok Powieść Pozdrowienia Poziomki Poznań Praca Praga Prom Prośba Przed Sylwestrem Przemijanie Przerwa Przygoda Przyszłość Pszczoła Pucuś Pustelnia Płazy Radość Refleksje Rejs Rokitnik Rozmaryn Rożnów Rukola Rzadkie Rzeźbiarstwo Rzym Rękawka Rżysko Samosy Sanki Sałatka Seler Sernik Sezon karmnikowy Sierpówka Sir Siła Skamieniałe Miasto Skałka Skocznie Smoleń Sopot Spisz Spokój Stajnia Staropolskie Stetoskop Styczeń Szacunek Szałwia Szczaw Szczepienia Szczepionka Szczepmy się! Szczerze Szczypiorek Szkoła Szlak Orlich Gniazd Szron Szwajcaria Sól Słonecznik Słowacja Słowianie Taize Tamy Tatry Tatrzański Park Narodowy Teatr Topola Toruń Tradycje Tropsztyn Tropy Turbacz Tymianek Ulubione Urbi et Orbi Uście Solne Wadowice Waga Warmińsko-Mazurskie Warsztat Wata cukrowa Watykan Wellington Arch Westerplatte Wetlina Widoki Wielka Brytania Wiewiórka Wieżyca Wigilia Wiszące mosty Witacze Wiązanki Wodospad Wow Wprowadzenie Wrzos Wyjazd Wytrzyszczka Wyzwanie Włochy Włóczęga ZOO Zakopane Zapora Zapowiedź Zasady Zawilce Zawoja Zaćmienie Zaćmienie Księżyca Zbiórka Zdjęcie Zegar Zwierzęta Zwyczaje Złoto dzwoniec filmy kosy magiczny czas porządki rudziki van Gogh Łatwe w uprawie Ławka Łąki Śliwa Ślęża Święci Świętojański Świętokrzyskie Święty Krzyż śpiew śpiew dzwońca św. Szymon święty Mikołaj Żołnierze i polegli Żurawki

Prawa autorskie

Wszystkie moje teksty i zdjęcia na blogu "Świat z mojej perspektywy" są chronione prawem autorskim na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystanie ich wymaga mojej zgody!

Agregator blogów przyrodniczych

Rozdane, powędrowało do Janeczki z Chwil Wytchnienia!

Rozdane, powędrowało do Jadzi Kluczyńskiej!

BLOG KULINARNY

TUTAJ ZAGLĄDAM