Korona Beskidu Wyspowego 24/40: Kutrzyca - Polana Skalne (1051 m n.p.m.)

Witam!
Czas, by kontynuować wirtualną wędrówkę południowymi grzbietami Beskidu Wyspowego. Po zdobyciu Jasienia, pierwszego tysięcznika w mojej wyspowej koronie, ruszamy w kierunku Kutrzycy i wieńczącej ją, niezwykle urokliwej i bogatej krajobrazowo, Polany Skalne.

Link do pierwszej części wędrówki (Przełęcz Przysłopek - Jasień): TUTAJ




Jeśli powiem, że Jasień i Kutrzyca często brane są za jedną, masywniejszą kopułę, to na pewno się domyślicie że oba wierzchołki dzieli bardzo niewielka odległość. Tak króciutkiej wirtualnej wędrówki jeszcze tutaj nie było i już raczej nie będzie, bowiem tak bliskiego sąsiedztwa w Koronie Beskidzie Wyspowego nigdzie indziej nie spotkamy. Ten rozczarowujący na pierwszy rzut oka dystans rekompensuje jednak w całości Polana Skalne, która rozpina się od szczytu Kutrzycy w kierunku jej południowych stoków i oferuje zapierające dech w piersiach widoki na sąsiednie "wyspy", Gorce, a także Tatry. 


Po zdobyciu Jasienia kontynuujemy wędrówkę żółtym szlakiem w kierunku północnym.

Obie kulminacje dzieli zaledwie jedna wąska przełęcz, więc tym razem się nie nachodzimy!

Po zejściu na przełęcz zza świerkowych zieleni wyłania się ona...

...rozległa i jakże nieokiełznana Polana Skalne. Jest ona jedną z największych i najbogatszych krajobrazowo w całym Beskidzie Wyspowym. Niegdyś cenny kawałek ziemi dla pasterzy... dziś pomału zarasta dzieląc smutny los innych wyspowych terenów otwartych. Miejmy jednak nadzieję, że to tempo nie będzie zbyt oszalałe, sami zaraz przekonacie się dlaczego...

Na Polanie Skalne zaplanowaliśmy dłuższy postój, mini-piknik z kwaśnymi żelkami i musami owocowymi na czele, ale zanim odpoczynek to trzeba zdobyć wierzchołek Kutrzycy. Idziemy zatem szeroką ścieżką w kierunku najwyższego punktu polany.

Widok kapliczki poświęconej Matce Bożej Królowej Polski zwiastuje osiągnięcie wierzchołka Kutrzycy. Postawiono ją tam stosunkowo niedawno, bo w 2012 roku, ale mimo to już zdążyła stać się jednym z symboli okolicy Polany Skalne.

I takim sposobem ekspresowo zdobywamy zdjęcie z kolejną tabliczką na szlakach Beskidu Wyspowego. W tym momencie muszę (!) wspomnieć o mojej miłości do pięknie brzmiących i wyglądających słów, zwrotów, wyrażeń, bo to określenie "Kutrzyca" od samego początku wywoływało we mnie jakiś rodzaj słowotwórczego zachwytu. Ten zlepek liter nie dość że wygląda, to jeszcze jak brzmi z tym twardym "K" i delikatnym szelestem pośrodku...

Po szybkim zdjęciu przy tabliczce czas zorganizować krótki postój. W takich okolicznościach przyrody grzechem byłoby nie skorzystać! Widząc tę panoramę przysięgłem sobie, że muszę tutaj wrócić przyszłą wiosną i latem, gdy Matka Natura znów rozkwitnie najpiękniejszymi kolorami.

Ciamkając kwaśne żelki (moje ulubione na każdym szlaku) zrobiłem sobie mały sprawdzian z górskiej topografii. Coś tam sam wypatrzyłem, coś tam doczytałem w dwóch przewodnikach po Beskidzie Wyspowym, które posiadam... a efekty tej pracy umysłowej w terenie możecie zobaczyć na zdjęciach. Patrząc delikatnie na zachód zza horyzontu wyłaniają się groźne kły tatrzańskich szczytów z Gerlachem na czele.

W kierunku południowym pięknie widać pogranicze Beskidu Wyspowego, Sądeckiego i Gorców.

Zaś bardziej na wschód horyzont kreślą wyższe szczyty Beskidu Wyspowego. Pamiętacie moją niedawną wędrówkę na Cichoń? No to możecie go zobaczyć teraz w pełnej krasie...

Na Polanie Skalne funkcjonuje jeden z ostatnich beskidzkich szałasów, którym dysponują obecnie gospodarze z pobliskiej Szczawy. Jeszcze nie tak dawno, bo w latach 80., na stokach Jasienia i Kutrzycy można było spotkać bacę, który słynął ze swojego zaangażowania i zamiłowania do pasterskich tradycji.

Tak można kończyć sezon! Przed nami jeszcze jeden szczyt i jedna, moim zdaniem jeszcze piękniejsza, polana... a potem blog może jakoś wróci na swoje niebeskidzkie tory. Mam nadzieję, że nie macie jeszcze dosyć tych wirtualnych wędrówek! Ja je uwielbiam bezgranicznie...


Dużo tych beskidzkich wpisów, ale listopadową, smętną i ponurą porą o czym innym pisać? Na co dzień chodzę po oddziałach szpitalnych jako prawie-lekarz i kuję dzielnie pytania do próbnego Lekarskiego Egzaminu Końcowego, który już w przyszłą środę. Beskid Wyspowy stanowi dla mnie jedyną w swoim rodzaju odskocznię... ładuje baterie i chęci do dalszego działania jak nic innego!


Choć Jasień i Kutrzycę dzieli tak niewiele, to z Przełęczy Przysłopek wychodzi już prawie 3 kilometry beskidzkiej wędrówki. A to jeszcze nie koniec! Link do trasy: https://mapa-turystyczna.pl/route?q=49.6302621,20.2243698;49.6331251,20.2271478#49.63149/20.22696/17


A jeśli ktoś chciałby zaglądnąć do moich wcześniejszych wędrówek po Beskidzie Wyspowym, to poniżej zostawiam linki:



Pozdrawiam serdecznie i do napisania! ;)

Komentarze

  1. Góry pięknie wyglądają na fotografiach ale bywają niebezpieczne. Podziwiam Twoją pasję . Miłego weekendu życzę:)

    OdpowiedzUsuń
  2. I kto by pomyślał że tyle koron zdobędziesz, gratuluję i trzymam kciuki za egzamin ale będzie dobrze, pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak tylko odsapnę po tej wędrówce, to zaczynam mocno trzymać kciuki !! ;o)

    OdpowiedzUsuń
  4. Super zdjęcia
    Powodzenia na próbnym Lekarskim Egzaminie Końcowym.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bajeczne widoki. Jesteś WIELKI...

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo tam ładnie, ale ja już bym dała rady wędrować kilometrami - no cóż- starość nie radość, chociaż według przysłowia "młodość to też nie wesele. Serdeczności; );
    anabell

    OdpowiedzUsuń
  7. Twoje samozaparcie i fascynacja tymi wędrówkami są godne podziwu.
    I oczywiście, nie mamy tego dosyć, przynajmniej je.
    Z wielką przyjemnością czytam o Twoim zdobywaniu, jest w Twoich słowach tyle pasji i emocji, że czyta się z wypiekami na twarzy.
    Pozdrowienia, Maks... i powodzenia na egzaminie :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Witaj środkiem listopada Beskidziaku
    Tak, jesteś WIELKI.
    Z przyjemnością wędrowałam z Tobą tymi pięknymi, górskimi ścieżkami. Widoki zachwycają, ale moje serce skradła kapliczka.
    Pozdrawiam nadzieją na słońce

    OdpowiedzUsuń
  9. Za każdym razem z przyjemnością czytam i oglądam zdjęcia z kolejnych wypraw, gratuluję zdobycia kolejnego szczytu, pozdrawiam Ania

    OdpowiedzUsuń
  10. Cześć Maksiu pięknie zakończony sezon. Jakże Ci jestem wdzięczna za te widoki i wspaniałe opisy wycieczki. Panoramy piękne i świetna znajomość topografii. Aż mi się zachciało zdobyć wszystkie wyspy. Są tacy co nawet pojęcia nie mają o takich szczytach jak Kutrzyca. Widzą tylko Tatry. Dziękuję za cudną beskidzką relację Maksiu, oby Ci dobrze poszedł ten egzamin. Będę nadrabiać zaległości we wpisach.

    OdpowiedzUsuń
  11. Kolejna wspaniała wyprawa :) Cudownie jest widzieć szczyty, które już się zdobyło :) Powodzenia na egzaminie życzę :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Hej Max, przez chwilę myślałam że to nie Beskid. Klimat oddany w ogóle inny zakątek świata , Afryki, tropiki. Susza gdy była tam pewnie nula i stąd moje takie patrząc na zdjęcia. Pokonujesz nieźle trasy, widoki masz wspaniale, cele , które sobie wyznaczyłem, realizujesz. Super , gratulacje. Właściwą osobą na właściwym miejscu tak trzymaj. Pięknie tam. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  13. Witaj dzielny młodzieńcze z cudowną pasją!!! ja nie mam dość wirtualnych wędrówek z Tobą. Zobaczyć takie cuda natury chociaż wirtualnie to wielka przyjemność. Będę więc czekała na Twoje dalsze wędrówki. Życzę powodzenia na egzaminie. Jednak wiem, że pójdzie dobrze, bo jak mogłoby być inaczej. Jesteś taki ambitny. Maks będziesz wspaniałym lekarzem, bo masz serce na dłoni. Jesteś na właściwym miejscu. Pozdrawiam Cię serdecznie:):):)

    OdpowiedzUsuń
  14. Piękna wycieczka. Polana Skalne robi wrażenie... żal, że zarasta lasem, taka odkryta przestrzeń ma duży urok.
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  15. Wspaniale, że z takim samozaparciem zdobywasz kolejne szczyty Beskidu Wyspowego. A ja z przyjemnością wędruję z Tobą wirtualnie. Serdeczności dla Ciebie :)))

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

ARCHIWUM POSTÓW

Pokaż więcej

Translate

Obserwatorzy Bloga

Dziękuję za każdy głos! To mnie motywuje!

Moi psi strażnicy: Rudi (2013-) i Berek (2005-2022)

Kategorie

Podróże W moim ogrodzie Małopolskie Moja poezja Ptaki Góry Pola Wiersze Beskid Wyspowy wiosna Beskidy Zima życzenia 2017 Rośliny Kraków Kwiaty Grzyby Spacer Rynek 2016 Zamek Jesień 2019 Grusza Wiersz Wyniki wakacje Lato Przemyślenia święta Las Podróż Roku wielkanoc Ciasto Dobczyce Inne Kościół Rudi Wieś Zachód Słońca 2018 Blog Boże Narodzenie Motyle Cmentarz Kot Skansen Ssaki podsumowania 3. urodziny Konkurs Lasek Mama Moje przygody Owady Planty Podziękowanie Polska Urodziny W moim domu Wspomnienia 2020 Kiki Nowy Rok Opowiadanie Pole Rocznica Ruiny zamku Rzeka Sentymenty Maksa Studia Wiosenno-letnie wyzwanie u Maksa Zalipie Żonkile Artystycznie Chatki Chmury Cudo Historia Kapliczka Koronawirus Leśniczówka Malowane Niebo Pies Puszcza Statystyki Tata Tenis Tulipany Wał Ruda Wschód Słońca Wspomnienie Wyzwanie urodzinowe Zjawiska pogodowe Śmierć 2021 Bez Candy Chinkali Czosnek niedźwiedzi Droga Fiołki Jabłoń Jan Paweł II Jedzenie Katedra Lanckorona Lekarski Luty Maj Nauka Niepołomice Owoce Panorama Pieniny Plany Pomniki Prezent Przedwiośnie Przepis Ratusz Rozdanie Rzepak Sierpień Skalniak Staw Szlak Wieża Zioła Śnieg Basia Wójcik Bałtyk Bitwa Bochnia Brzozy Cichawa Czarny bez Dolina Raby Dynia Jezioro Karolina Kózkówna Kazimierz Wielki Krajobraz Krokusy Krościenko Lipa Listopad Majówka Matura Medycyna Morze Mury Muzeum Pałac Paź królowej Pielgrzymka Pierniczki Polskie bociany Pomnik Pomorskie Pomorze Przebiśniegi Raba Rower Ruduś Stare Miasto Słońce Talent Trzy Korony Wawel Wielkopolskie Wisła Wrocław Wycieczka Wypieki Zachwyt Zbiorniki Zboża Ziarnopłony Zielono przyroda ptaki na flagach wielka sobota zdjęcia Ścieżka Śląskie 2023 4. urodziny 5 miejsc Agnieszka Radwańska Akademia Muzyczna Aleja Gwiazd Babia Góra Bazylea Bałwan Berek Biedronka Bieszczady Bocian Boże Ciało Budki Budleja COVID-19 Choinka Clematisy Dolina Prądnika Dolnośląskie Domek Droga krzyżowa Drzewa Dunajec Dwór Ferie Gady Gotowanie Gołoborze Grodkowice Grota Grudzień Hel Hiacynty Jagodzianki Jarmark Kartki Kasztany Kazimierz Klasztor Klomb Kolory Kościół Mariacki Krzewy Krzyż Kukurydza Lipiec Lipnica Murowana Lourdes Marysieńka Miłość Mniszek lekarski Moje zdrowe życie Morwa Most Niedzica Nowodworek Obraz Odlot Ogród Ojców Opis Opowieść Ostrów Lednicki Oznaki wiosny Palma Pandemia Papierówka Papież Papuga Październik Pisklęta Pięknie Plaża Podskale Podziemia Powiśle Dąbrowskie Praktyki Procesja Przygotowania Przyjaciele Pytania Rogale świętomarcińskie Ruiny Rzeźby Różaneczniki Różaniec Rękodzieło Sanktuarium Sesja Sielanka Spotkanie Stokrotki Sukiennice Sylwester Syrop Szczawnica Szpaki Szpital Słonecznik Trasa Ukraina Warzywa Wierzby Wiązanki Wojna Wspaniałe Wyprawy Zabawa Zadanie od Maksa Zdrowo Ziemia Dąbrowska Zmiany jaszczurki jeże purchawice sierpówki Łysa Góra Ślimaki Średniowiecze Święconka Święto Niepodległości Żniwa 10 lat 100000 2015 3 maj 5. urodziny 6. urodziny 7. urodziny 8 lat 9 lat Akrostych Album Alfa Altana Amfiteatr Anna Arthur Wellesley Artykuł BMI Balon Bazie Bazylia Bazylika Bałwankowo Berberysy Bezsenność Biało Biało-czerwone Biologia Bitwa pod Grunwaldem Bizony Bobolice Bobry Bociany Bogatka Brusznica Brzozowisko Buraki Bury Bułki Błękit Cele Chabówka Chaczapuri Chaos Chemia Chełm Chleb Chrząszcz Ciastka Ciastka orzechowe Ciężkowice Clafoutis Czarny Staw Czechy Czerwiec Częstochowa Część I Człowiek Dalgona Dawne dzieje Diabelski Kamień Diablak Dla artystów Dla kucharzy Dla poetów Dmuchawiec Dobro Docenione Dolina Białego Drożdżowe Drzewo Dutch baby Dyskusja Dzieciństwo Dziewięćsił Dzień Mamy Fontanny Fotografia Francja Galette des rois Gdańsk Gdów Geografia Gniezno Gondola Gorce Gostynin Gołąb Goździki Grodzisko Grunwald Gubałówka Gwiazdy betlejemskie Góra Skrzynecka Góra Zamkowa Górki Góry Świętokrzyskie Głosowanie Horiatiki Huragan Huśtawka Iglaki Illzach Info Ja w Kuchni Jacuś Jadłospis Jajka Jarmuż Jasna Góra Jednosiwy Jerozolima Jesienne dary ogrodu Jesiony Jezioro Czchowskie Jezioro Dobczyckie Jezioro Rożnowskie Jiaogulan Jubileusz Język polski Kalorie Kalwaria Kanie Karmniki Kawa Kawiarnia Klucz do matury z biologii Koktajle Kolejka Kolekcja Kompot Kompozycja Komunia Święta Konfederacja barska Konie Konkurs Palm Wielkanocnych Kopiec Kraka Korona zapory Kraków-Łagiewniki Krogulec Krowa Krupówki Krzesławice Krzewuszki Krzywa Wieża Krzyż Milenijny Krzyżacy Krzyżówki Książka Księżyc Kuchnia Kujawsko-pomorskie Kundel Kura Kurczak Kurozwęki Kwarantanna Kwiecień Kładki Latarnia Lednica Legendy Lenistwo Lilak Lipnica Literatura London Eye Londyn Lot Lubczyk Lwów Majeranek Makro Marchew Marzec Marzenia Mazowieckie Mazurek Medugorje Melisa Melsztyn Mgła Michałki Mikołaj Kopernik Mirów Misje Mięta Mniszki Mogielica Moi Przyjaciele Molo Monety Mróz Muchomory Muchołówka szara Mural Naleśniki Niebieski Niedziela Palmowa Niegowić Noc Norbertanki Nowy Wiśnicz Obserwacje Odpoczynek Odpowiedzialność Ogień Ojcowski Park Narodowy Olimpiada Omega Opactwo Opole Opolskie Opowieści Oregano Orzechy Ostrów Tumski Owca PDMD Parowar Patriotyzm Pelargonie Pietruszka Piwonie Pizza Plac św. Piotra Plebiscyt Pliszki Pociąg Podbiały Podgrzybki Podhale Podkarpackie Podróż pięciolecia Podziw Pokazy Polecie Pomnik św. Floriana Pomoc Pory roku Potok Powieść Pozdrowienia Poziomki Poznań Praca Praga Prom Prośba Przed Sylwestrem Przemijanie Przerwa Przygoda Przyszłość Pszczoła Pucuś Pustelnia Płazy Radość Refleksje Rejs Rokitnik Rozmaryn Rożnów Rukola Rzadkie Rzeźbiarstwo Rzym Rękawka Rżysko Samosy Sanki Sałatka Seler Sernik Sezon karmnikowy Sierpówka Sir Siła Skamieniałe Miasto Skałka Skocznie Smoleń Sopot Spisz Spokój Stajnia Staropolskie Stetoskop Styczeń Szacunek Szałwia Szczaw Szczepienia Szczepionka Szczepmy się! Szczerze Szczypiorek Szkoła Szlak Orlich Gniazd Szron Szwajcaria Sól Słowacja Słowianie Taize Tamy Tatry Tatrzański Park Narodowy Teatr Topola Toruń Tradycje Tropsztyn Tropy Turbacz Tymianek Ulubione Urbi et Orbi Uście Solne Wadowice Waga Warmińsko-Mazurskie Warsztat Wata cukrowa Watykan Wellington Arch Westerplatte Wetlina Widoki Wielka Brytania Wiewiórka Wieżyca Wigilia Wiszące mosty Witacze Wodospad Wow Wprowadzenie Wrzos Wyjazd Wytrzyszczka Wyzwanie Włochy Włóczęga ZOO Zakopane Zapora Zapowiedź Zasady Zawilce Zawoja Zaćmienie Zaćmienie Księżyca Zbiórka Zdjęcie Zegar Zwierzęta Zwyczaje Złoto dzwoniec filmy kosy magiczny czas porządki rudziki van Gogh Łatwe w uprawie Ławka Łąki Śliwa Ślęża Święci Świętojański Świętokrzyskie Święty Krzyż śpiew śpiew dzwońca św. Szymon święty Mikołaj Żołnierze i polegli Żurawki

Prawa autorskie

Wszystkie moje teksty i zdjęcia na blogu "Świat z mojej perspektywy" są chronione prawem autorskim na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystanie ich wymaga mojej zgody!

Agregator blogów przyrodniczych

Rozdane, powędrowało do Janeczki z Chwil Wytchnienia!

Rozdane, powędrowało do Jadzi Kluczyńskiej!

BLOG KULINARNY

TUTAJ ZAGLĄDAM