Co warto zobaczyć w Opolu?

Witam!
Jako że w życiu zawsze należy szukać równowagi, to dzisiejsza wirtualna podróż do stolicy najmniejszego polskiego województwa będzie całkowitym przeciwieństwem ostatniej wędrówki szlakami Masywu Ślęży. Matka Natura tym razem ustąpi efektom ludzkiej wspaniałomyślności, krajobraz przepełniony szarością skał oraz delikatną zielenią dąbrów warto czasem zastąpić obrazami kolorowych kamieniczek, czy wiekowych budowli, śladów przeszłości tej bliższej, jak i tej dalszej.

Panorama z tarasu na Wieży Piastowskiej

Spacer po mieście zacznijmy tradycyjnie, bo na rynkowej płycie. Jej centrum stanowi miejski ratusz, którego obecny kształt jest efektem inspiracji florenckim Palazzo Vecchio. Z wieży siedziby władz miasta codziennie o dwunastej rozbrzmiewa hejnał Opola.
 
Widok od części północnej...

...i od południowej

Spacerując korytarzem utworzonym przez ściany ratusza oraz rzędy rynkowych kamieniczek nie sposób nie zauważyć pomnika założyciela miasta, księcia Kazimierza I Opolskiego, odsłoniętego w 800-lecie Opola, a także słynnej już na całą Polskę Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki, która upamiętnia najwybitniejszych polskich piosenkarzy.
 




Aleja Gwiazd przy wschodniej pierzei

A tu kilka gwiazd, ważnych gwiazd...





Przy ulicy Katedralnej, niemalże zaraz obok północnej ściany rynku, wznosi się majestatyczna opolska katedra. Jej początki sięgają trzeciej dekady XI wieku, kiedy to biskup wrocławski Klemens podarował kościołowi w Opolu relikwie świętego Krzyża. Od tamtego czasu świątynia była kilkukrotnie przebudowywana, obecny kościół pochodzi z XV wieku. Wieże, wysokie na 73 metrów, czynią budowlę najwyższą w całym mieście.


Wnętrze imponuje...

Obok katedry rozciągają się mury obronne wraz z basztą artyleryjską, które obecnie stanowią fantastyczne tło dla chociażby pokazów rycerskich, czy jarmarków. Mury w Opolu wznoszono już od końca XIII wieku.
 

Wyspę Pasiekę ze Starym Miastem łączy zielony mostek nad Młynówką, starym odrzańskim korytem. Niegdyś za jego przejście pobierano myto, stąd też inna nazwa, a mianowicie Most Groszowy. Mostek pochodzi z końca XIX wieku.


Młynówka widziana z Mostu Groszowego

Wyspa Pasieka kryje w sobie dwa najbardziej znane i charakterystyczne miejsca Opola. Jednym z nich jest oczywiście Wieża Piastowska wybudowana w stylu gotyckim. 42-metrowa budowla stanowi pozostałość po Zamku Piastowskim, zburzonym w latach 1928-1930. Wnętrza opolskiej wieży są jak najbardziej dostępne dla turystów, można je odkryć, ale tylko z przewodnikiem. Na wysokości 31 metrów znajduje się taras widokowy, idealny punkt do podziwiania urokliwej panoramy stolicy Opolszczyzny. 


Na taras wychodzi się głównie takimi schodkami, lecz na pewnych odcinkach są też takie z cegły

Dla takich widoków warto pokonać opolską wieżę...


U stóp Wieży Piastowskiej wznosi się największa wizytówka Opola, a mianowicie amfiteatr z Muzeum Polskiej Piosenki. To właśnie w tym miejscu, od 1963 roku, odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. Mi niestety nie udało się wejść na teren obiektu, gdyż w owej chwili swój koncert grała Agnieszka Chylińska z zespołem, ale z tarasu na pobliskiej wieży amfiteatr widać było doskonale. 


Kilka kilometrów na zachód od centrum Opola znajduje się Muzeum Wsi Opolskiej. Zebrano tu 50 zabytkowych obiektów architektury wiejskiej z XVIII i XIX wieku. To niezwykłe miejsce z łatwością zabiera w podróż do przeszłości, w pewnych momentach jest się nawet jej aktywnym twórcą... Skanseny, jak dobrze wiecie, uwielbiam, chociażby za ten magiczny zapach starego drewna płynący z niziutkich sieni, czy za to, że są oazą sielskości i beztroski, stanów tak zapomnianych w obecnych czasach, którymi bezlitośnie rządzą chaos oraz szalenie pędzący czas.

Kapliczka z Kotlarni, 1815 rok

Sielsko i anielsko...


Młyn wodny z Siołkowic Starych, 1832 rok

Staropolskie ptasie budki zachwycają swą wyjątkowością

Dzwonnica z Goli, druga połowa XIX wieku

Przyszkolny ogródek jak marzenie...

Kościół z Gręboszowa


Wiatrak z Opolszczyzny

Mali mieszkańcy skansenu z ogromną radością wcinali cząstki jabłek oraz gruszek z drzew rosnących nieopodal zagród



Stolica Opolszczyzny ma do zaoferowania mnóstwo wrażeń, które zdecydowanie warto odkryć. Na weekendowe spacery jest to miejsce idealne!

Pozdrawiam serdecznie i do napisania! ;)
 
P.S. Jeśli ktoś tutaj dotarł i wie, to proszę niech da mi znać, dlaczego moje wpisy nie pojawiają się albo pojawiają się z dużym opóźnieniem na liście czytelniczej Bloggera. Od kiedy wprowadzono nowy interfejs, moje posty mają duże kłopoty, by na tę listę trafić... Znacie jakieś ustawienia, sposoby na to, aby ten problem pokonać?

Komentarze

  1. Dziękuję za fantastyczną wirtualną podróż ! W Opolu byłam tylko raz przejazdem w drodze na Dolny Śląsk ! Z okien pociągu Opole zaintrygowało mnie ale gdy obejrzałam Twoje zdjęcia jestem zauroczona tym pięknym miastem !
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne miasto! Opole widziane Twoimi oczami jest warte odwiedzenia.
    Pozdrawi

    OdpowiedzUsuń
  3. W Opolu spędziłam kilka lat jako studentka :) Wracam tak, kiedy tylko mogę :) I koniecznie zawsze muszę wpaść do "Grabówki" na moje ukochane naleśniki :)
    U mnie z Bloggerem podobnie. Liczę na to, że naprawią :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękna wycieczka i piękne zdjęcia i choć mnie osobiście bardziej zachwycił skansen;) to centrum Opola przypomina trochę Gdańsk- nie wiem, może to tylko moje odczucia:) dziękuje za tą podróż i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzięki za przyjemną podróż. Nigdy tam nie byłam, więc z przyjemnością obejrzałam zdjęcia i przeczytałam informacje.

    OdpowiedzUsuń
  6. Opole piękne miasto, warto przyjechać i pozwiedzać. Co do bloggera to mam podobnie, zresztą mi się te zmiany wcale nie podobają:(

    OdpowiedzUsuń
  7. Kolejna przyjemna podróż:) Najbardziej zachwyciło mnie muzeum, bo tak jak Ty lubię zapach skansenu!
    Uściski:)
    ps. co do bloggera, to nie mam pojęcia - on żyje własnym życiem;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Dawno nie byłam w Opolu, bardzo dawno. Dwadzieścia parę lat. Chociaż na Opolszczyźnie zdarzało mi się być i to w tym roku. Koniecznie do nadrobienia ;)
    Bloggerowi coś chyba nie pyka, bo wariuje. Mi wszystkie posty w wersjach roboczych wywaliło. Nic tam nie mogę zobaczyć, jakieś znaczki wiadome chyba tylko dla informatyków, co oznaczają. To utrudnia pracę nad postem :/

    OdpowiedzUsuń
  9. A ja w ogole nie bylam w Opolu,dziekuje za ciekawa i zachecajaca wycieczke,pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  10. Nigdy nie byłam w Opolu, a widzę że to całkiem ładne miasto :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Nigdy nie byłam, trzeba nadrobić :)

    OdpowiedzUsuń
  12. To w pewnym sensie moje miasto, ktore kocham bardzo, jestem z Opolszczyzny a moi rodzice na emeryturze tam zamieszkali, wiec regularnie, przez wiele lat tam jezdzilam, w Opolu jest ich grob. Bardzo pieknie je przedstawiles, pokazales na zdjeciach, jest tam wiele jeszcze innych atrakcji ale nie miales wiele czasu by wszystko to zobaczyc...dzieki za ten piekny post. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oje posty tez dlugo nie pojawiaja sie po opublikowaniu, wiec udaje ,ze je aktualizuje i na nowo publikuje i to kilka razy, czasem wracam do starej wersji i wtedy publikuje. W koncu sie pojawia, sama nie wiem dlaczego

      Usuń
  13. Wspaniały spacer ,muszę się tam wybrać. Uwielbiam takie sielsko- anielsko w drewnianej infrastrukturze 😊
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  14. z dwa miesiące temu byłam, ale nie miałam zbytnio czasu na zwiedzanie

    OdpowiedzUsuń
  15. Byłam w Opolu w okresie Bożonarodzeniowym i załapałam się na Jarmark - pięknie było, ale tylu miejsc jeszcze nie widziałam...

    OdpowiedzUsuń
  16. Wspaniała wycieczka. Nigdy nie byłam w Opolu, więc tym chętniej wybrałam się na wirtulane zwiedzanie. Też lubię skanseny, kapliczki i stare kościoły. Dotrwałam do końca, ale problemu nie potrafię rozwiązać, może z czasem wszystko zacznie dobrze funkcjonować. Pozdrawiam Maksiu.:)

    OdpowiedzUsuń
  17. No popatrz jednak świat jest mały. Mieszkam na Opolszczyźnie prawie od urodzenia. To moje wojewódzkie miasto. Znam większość z pokazanych u Ciebie obiektów. Pięknie je opisałeś i jeszcze piękniejsze zrobiłeś zdjęcia. Dziękuję Ci za tą świetną wirtualną wycieczkę.
    Co do publikacji postów tak jest w nowym blogerze, jeszcze nie wpadłam na to jak to przyśpieszyć .
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  18. W Opolu nie miałam jeszcze okazji być.Twoja relacja zachęca bardzo , aby tam pojechać. Często jeździmy do innych krajów , a swojego jeszcze nie znamy dobrze. Skansen to są moje najukochańsze klimaty. Pozdrawiam cieplutko 💖

    OdpowiedzUsuń
  19. Super zdjęcia. Gdy będę w Opolu skorzystam z Twoich podpowiedzi :)

    OdpowiedzUsuń
  20. jak zwykle super zdjęcia i relacja. Nie myślałeś przypadkiem o napisaniu przewodnika po ciekawych miejscach w Polsce?

    OdpowiedzUsuń
  21. Piękna kolejna wycieczka, byłam dawno temu w Opolu lecz na taka wycieczkę nie było czasu.Skansen uroczy.

    OdpowiedzUsuń
  22. Zwiedzałam Opole kilka lat temu i wiele z tych miejsc pamiętam.
    Zauroczył mnie Groszowy Mostek.
    Serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Poczułam się prawie tak, jakbym tam była. Piękna fotorelacja, Maksiu.
    Co do publikowania postów, to nowy blogger tak ma, że pokazują się z opóźnieniem na liście. Pewnie to dopracują, zawsze takie rzeczy wymagają czasu i na początku nie da się uniknąć niedociągnięć.

    OdpowiedzUsuń
  24. a ja myślałam że Opole to tylko festiwa.....żartuję i dziękuję za zdjęcia

    OdpowiedzUsuń
  25. Pięknie nas oprowadziłeś po tym ciekawym mieście:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

    OdpowiedzUsuń
  26. Byłam tam tylko kilka godzin, ale to zbyt mało ! Dlatego czytam Twoją relację z prawdziwą radością .

    OdpowiedzUsuń
  27. Nigdy nie byłam w Opolu, ale teraz przynajmniej wiem, że warto byłoby zwiedzić to miasto.:)

    OdpowiedzUsuń
  28. Już nie muszę jechać do Opola !! ;o)

    Blogerem się nie denerwuj, "rewolucję" zrobili sporą to i niedoróbek trochę jest...Pożyjemy, zobaczymy...;o)

    OdpowiedzUsuń
  29. Piękne miasto, nigdy nie byłam w Opolu.
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  30. Ciekawe miasto w którym nie byłam. Dość daleko i nie po drodze, więc dzięki Tobie wiem że warto. Znalazłaś się z wpisem na mojej liście czytelniczej, ale czy blogger się dobrze spisuje nie mnie, nuworyszowi oceniać.

    OdpowiedzUsuń
  31. Nie byłam nigdy w Opolu, więc post przeczytałam i obejrzałam z wielką przyjemnością. Ptasie budki w skansenie urzekły mnie:) Pozdrawiam cieplutko:)

    OdpowiedzUsuń
  32. Piękne miasto i cudna pogoda :) nigdy tam nie byłam, może kiedyś gdy będzie mi po drodze to je odwiedzę :)
    Blogger, no cóż chyba żyje własnym życiem. Jak dla mnie, to porażka. Jeden wielki chaos. Wczoraj wrzucałam zdjęcia do posta. Potrzebowałam odpowiednią kolejność, blogger doszedł do wniosku, że się nie znam i ustawił po swojemu. Po dość długiej walce usunęłam cały post, moje czynności nie były brane pod uwagę. Odechciewa się pracować z tym portalem :(.

    OdpowiedzUsuń
  33. Pięknie tam jest, szkoda że nigdy tam nie byłam. Dzięki za cudowny spacer.
    Pozdrawiam ciepło :)

    OdpowiedzUsuń
  34. Chciałabym wybrać się do Opola, dzięki za ten wpis :))

    OdpowiedzUsuń
  35. Patrząc na Twój post żałuję, że jeszcze tam nie byłam, zawsze w innym kierunku jechałam. Dziękuję za spacer.
    Co do Bloggera to dużo mają do naprawiania, podobnie jest z moimi postami, nie wyświetlają się ikonki zdjęć na innych blogach, chyba trzeba się uzbroić w cierpliwość.
    Pozdrawiam Cię cieplutko.:))

    OdpowiedzUsuń
  36. Jaki wspaniały skansen Maksiu, ja bym tylko po takich skansenach chodziła ostatnio. W Opolu nie byłam jeszcze nigdy i żałuje bardzo. Przepiękne miasto. Wspaniały post Maks, tyle się z niego dowiedziałam, super. Tak trzymaj

    OdpowiedzUsuń
  37. Nie byłam, nie widziałam, przejeżdżałam
    A szkoda, bo warto i niedaleko

    OdpowiedzUsuń
  38. Ja to niestety jestem z tych którzy Opole kojarzą jedynie z festiwalem a szkoda bo to naprawdę piękne i warte zobaczenia miasto. A Muzeum Wsi Opolskiej to miejsce bardzo w moim guście, wiem, że byłabym zachwycona a w tym drewnianym domku z ogródkiem zamieszkałabym nawet dziś ( o ile ma ogrzewanie :) ).
    W kwestii Bloggera Ci niestety nie pomogę bo sama sobie średnio radzę ha ha ha.

    OdpowiedzUsuń
  39. Dziękuje za wycieczke, niogdy tam nie byłam :*

    OdpowiedzUsuń
  40. Piekne miasto, szkoda, ze nie znam...
    Usmiejesz sie jak norka, gdy napisze, ze pochodze ze Slaska Opolskiego, czyli bylo to nasze miasto wojewódzkie, a prawie nigdy tam nie bywalismy. Byly inne czasy, siermiezne...

    OdpowiedzUsuń
  41. Fajnie pokazałeś Opole -mam 25km do miasta.Jednak jak wszędzie tak i w Opolu zaczyna wdzierać się beton zamiast zieleni a wycinki są na porządku dziennym.Warto jeszcze odwiedzić wyspę bolko koło zoo.pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  42. Nie byłam, dlatego za foto-relację pięknie dziękuję😀
    A wszystkim Opole kojarzy się tylko z amfiteatrem, a tu tyle ciekawych miejsc😄
    Serdeczności zostawiam na kolejne jesienne dni🍁🍂🌞☕🍩🌻

    OdpowiedzUsuń
  43. Nigdy tam nie byłam, ale patrząc na Twoje zdjęcia zachęciłeś mnie do podróży...

    OdpowiedzUsuń
  44. Studiowałam w Opolu, piękne miasto:-) Jak będziesz ponownie odwiedzał Dolny Śląsk, zachęcam Cię jeszcze do zobaczenia rynku i innych miejsc w Jaworze, też byłbyś zachwycony:-)

    OdpowiedzUsuń
  45. Nie myślałam, że Opole może się tak ciekawie prezentować. Wspaniałe zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń
  46. Ciekawie pokazałeś Opole i okolice. :)
    Byłam w Opolu oraz w skansenie. Warto się tam wybrać.
    Pozdrawiam Cię ciepło!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

ARCHIWUM POSTÓW

Translate

Obserwatorzy Bloga

Dziękuję za każdy głos! To mnie motywuje!

Moi psi strażnicy: Rudi (2013-) i Berek (2005-2022)

Kategorie

W moim ogrodzie Podróże Małopolskie Moja poezja Ptaki Wiersze Pola Zima wiosna 2017 Rośliny życzenia Kraków Kwiaty Spacer Grzyby Rynek 2016 Zamek 2019 Góry Jesień Wiersz Wyniki wakacje Grusza Lato Przemyślenia święta Podróż Roku Inne Kościół Las Wieś wielkanoc 2018 Blog Boże Narodzenie Ciasto Dobczyce Rudi Zachód Słońca Cmentarz Kot Ssaki podsumowania 3. urodziny Konkurs Lasek Mama Moje przygody Motyle Owady Planty Podziękowanie Polska Skansen Urodziny W moim domu Wspomnienia 2020 Kiki Nowy Rok Pole Rocznica Ruiny zamku Rzeka Sentymenty Maksa Studia Wiosenno-letnie wyzwanie u Maksa Zalipie Żonkile Artystycznie Beskid Wyspowy Chatki Chmury Cudo Kapliczka Koronawirus Leśniczówka Malowane Opowiadanie Pies Puszcza Statystyki Tata Tulipany Wschód Słońca Wspomnienie Wyzwanie urodzinowe Zjawiska pogodowe Śmierć 2021 Beskidy Bez Candy Chinkali Droga Historia Jan Paweł II Katedra Lanckorona Lekarski Luty Maj Nauka Niepołomice Panorama Pieniny Plany Pomniki Prezent Przedwiośnie Przepis Ratusz Rozdanie Sierpień Skalniak Staw Szlak Zioła Śnieg Basia Wójcik Bałtyk Bitwa Bochnia Brzozy Cichawa Czosnek niedźwiedzi Dolina Raby Dynia Fiołki Jabłoń Jedzenie Jezioro Kazimierz Wielki Krajobraz Krokusy Krościenko Lipa Listopad Majówka Matura Medycyna Morze Mury Muzeum Niebo Pałac Pielgrzymka Pierniczki Polskie bociany Pomnik Pomorskie Pomorze Przebiśniegi Rower Rzepak Stare Miasto Słońce Talent Tenis Trzy Korony Wawel Wał Ruda Wielkopolskie Wieża Wisła Wrocław Wycieczka Zachwyt Zboża Ziarnopłony Zielono przyroda ptaki na flagach wielka sobota zdjęcia Ścieżka Śląskie 2023 4. urodziny 5 miejsc Akademia Muzyczna Aleja Gwiazd Babia Góra Bazylea Bałwan Berek Biedronka Bieszczady Bocian Boże Ciało Budki Budleja COVID-19 Choinka Clematisy Czarny bez Dolina Prądnika Dolnośląskie Domek Drzewa Dunajec Dwór Ferie Gady Gołoborze Grodkowice Grota Grudzień Hel Hiacynty Jagodzianki Jarmark Karolina Kózkówna Kartki Kasztany Kazimierz Klasztor Klomb Kolory Kościół Mariacki Krzewy Krzyż Kukurydza Lipiec Lipnica Murowana Lourdes Marysieńka Miłość Moje zdrowe życie Morwa Most Niedzica Nowodworek Obraz Odlot Ogród Ojców Opis Opowieść Ostrów Lednicki Owoce Oznaki wiosny Palma Pandemia Papierówka Papież Papuga Paź królowej Październik Pięknie Plaża Podskale Podziemia Powiśle Dąbrowskie Praktyki Procesja Przygotowania Przyjaciele Pytania Raba Rogale świętomarcińskie Ruduś Ruiny Rzeźby Różaneczniki Różaniec Rękodzieło Sanktuarium Sesja Sielanka Spotkanie Stokrotki Sukiennice Sylwester Syrop Szczawnica Szpaki Szpital Trasa Ukraina Warzywa Wierzby Wojna Wspaniałe Wypieki Wyprawy Zabawa Zadanie od Maksa Zbiorniki Zdrowo Ziemia Dąbrowska Zmiany jaszczurki jeże purchawice sierpówki Łysa Góra Ślimaki Średniowiecze Święconka Święto Niepodległości Żniwa 10 lat 100000 2015 3 maj 5. urodziny 6. urodziny 7. urodziny 8 lat 9 lat Agnieszka Radwańska Akrostych Album Alfa Altana Amfiteatr Anna Arthur Wellesley Artykuł BMI Balon Bazie Bazylia Bazylika Bałwankowo Berberysy Bezsenność Biało Biało-czerwone Biologia Bitwa pod Grunwaldem Bizony Bobolice Bobry Bociany Bogatka Brusznica Brzozowisko Buraki Bury Bułki Błękit Cele Chabówka Chaczapuri Chaos Chemia Chełm Chleb Chrząszcz Ciastka Ciastka orzechowe Ciężkowice Clafoutis Czarny Staw Czechy Czerwiec Częstochowa Część I Człowiek Dalgona Dawne dzieje Diabelski Kamień Diablak Dla artystów Dla kucharzy Dla poetów Dmuchawiec Dobro Docenione Dolina Białego Droga krzyżowa Drożdżowe Drzewo Dutch baby Dyskusja Dzieciństwo Dziewięćsił Dzień Mamy Fontanny Fotografia Francja Galette des rois Gdańsk Gdów Geografia Gniezno Gondola Gorce Gostynin Gotowanie Gołąb Goździki Grodzisko Grunwald Gubałówka Gwiazdy betlejemskie Góra Skrzynecka Góra Zamkowa Górki Góry Świętokrzyskie Głosowanie Horiatiki Huragan Huśtawka Iglaki Illzach Info Ja w Kuchni Jacuś Jadłospis Jajka Jarmuż Jasna Góra Jednosiwy Jerozolima Jesienne dary ogrodu Jesiony Jezioro Czchowskie Jezioro Dobczyckie Jezioro Rożnowskie Jiaogulan Jubileusz Język polski Kalorie Kalwaria Kanie Karmniki Kawa Kawiarnia Klucz do matury z biologii Koktajle Kolejka Kolekcja Kompot Kompozycja Komunia Święta Konfederacja barska Konie Konkurs Palm Wielkanocnych Kopiec Kraka Korona zapory Kraków-Łagiewniki Krogulec Krowa Krupówki Krzesławice Krzewuszki Krzywa Wieża Krzyż Milenijny Krzyżacy Krzyżówki Książka Księżyc Kuchnia Kujawsko-pomorskie Kundel Kura Kurczak Kurozwęki Kwarantanna Kwiecień Kładki Latarnia Lednica Legendy Lenistwo Lilak Lipnica Literatura London Eye Londyn Lot Lubczyk Lwów Majeranek Makro Marchew Marzec Marzenia Mazowieckie Mazurek Medugorje Melisa Melsztyn Mgła Michałki Mikołaj Kopernik Mirów Misje Mięta Mniszek lekarski Mniszki Mogielica Moi Przyjaciele Molo Monety Mróz Muchomory Muchołówka szara Mural Naleśniki Niebieski Niedziela Palmowa Niegowić Noc Norbertanki Nowy Wiśnicz Obserwacje Odpoczynek Odpowiedzialność Ogień Ojcowski Park Narodowy Olimpiada Omega Opactwo Opole Opolskie Opowieści Oregano Orzechy Ostrów Tumski Owca PDMD Parowar Patriotyzm Pelargonie Pietruszka Pisklęta Piwonie Pizza Plac św. Piotra Plebiscyt Pliszki Pociąg Podbiały Podgrzybki Podhale Podkarpackie Podróż pięciolecia Podziw Pokazy Polecie Pomnik św. Floriana Pomoc Pory roku Potok Powieść Pozdrowienia Poziomki Poznań Praca Praga Prom Prośba Przed Sylwestrem Przemijanie Przerwa Przygoda Przyszłość Pszczoła Pucuś Pustelnia Płazy Radość Refleksje Rejs Rokitnik Rozmaryn Rożnów Rukola Rzadkie Rzeźbiarstwo Rzym Rękawka Rżysko Samosy Sanki Sałatka Seler Sernik Sezon karmnikowy Sierpówka Sir Siła Skamieniałe Miasto Skałka Skocznie Smoleń Sopot Spisz Spokój Stajnia Staropolskie Stetoskop Styczeń Szacunek Szałwia Szczaw Szczepienia Szczepionka Szczepmy się! Szczerze Szczypiorek Szkoła Szlak Orlich Gniazd Szron Szwajcaria Sól Słonecznik Słowacja Słowianie Taize Tamy Tatry Tatrzański Park Narodowy Teatr Topola Toruń Tradycje Tropsztyn Tropy Turbacz Tymianek Ulubione Urbi et Orbi Uście Solne Wadowice Waga Warmińsko-Mazurskie Warsztat Wata cukrowa Watykan Wellington Arch Westerplatte Wetlina Widoki Wielka Brytania Wiewiórka Wieżyca Wigilia Wiszące mosty Witacze Wiązanki Wodospad Wow Wprowadzenie Wrzos Wyjazd Wytrzyszczka Wyzwanie Włochy Włóczęga ZOO Zakopane Zapora Zapowiedź Zasady Zawilce Zawoja Zaćmienie Zaćmienie Księżyca Zbiórka Zdjęcie Zegar Zwierzęta Zwyczaje Złoto dzwoniec filmy kosy magiczny czas porządki rudziki van Gogh Łatwe w uprawie Ławka Łąki Śliwa Ślęża Święci Świętojański Świętokrzyskie Święty Krzyż śpiew śpiew dzwońca św. Szymon święty Mikołaj Żołnierze i polegli Żurawki

Prawa autorskie

Wszystkie moje teksty i zdjęcia na blogu "Świat z mojej perspektywy" są chronione prawem autorskim na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystanie ich wymaga mojej zgody!

Agregator blogów przyrodniczych

Rozdane, powędrowało do Janeczki z Chwil Wytchnienia!

Rozdane, powędrowało do Jadzi Kluczyńskiej!

BLOG KULINARNY

TUTAJ ZAGLĄDAM