11:43

Podróże #26: Spacerem po Puszczy Niepołomickiej - Leśna Ścieżka Edukacyjna

Witam Was bardzo serdecznie! Dzisiaj, gdy za oknem szaro, ponuro, brzydko, postanowiłem zabrać Was do Puszczy Niepołomickiej - niezwykle pięknego i słonecznego lasu niedaleko Krakowa.
Jest to kompleks leśny znajdujący się w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, ok. 20 km na wschód od Krakowa. Zajmuje teren położony w widłach Wisły i Raby. Składa się z kilku oddzielnych kompleksów, niegdyś stanowiących jedną całość.
Puszcza była jednym z ulubionych miejsc polowań polskich władców. Polowali w niej: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Zygmunt I Stary, wraz z królową Boną, Zygmunt II August, Stefan Batory, Jan III Sobieski, August II Mocny. Jedne z najgłośniejszych łowów w puszczy niepołomickiej zorganizowano na polecenie Augusta II Mocnego. W czasie polowania w ciągu 3 dni król upolował: 3 łosie, 17 jeleni, 33 dziki, 85 saren, 13 wilków oraz mnóstwo lisów i zajęcy!

Ja oprowadzę Was po dwukilometrowym odcinku Leśnej Ścieżki Edukacyjnej. Byłem tam tydzień temu - w piękny, słoneczny i ciepły dzień. Można było wypocząć i pooddychać tym niepołomickim tlenem.
Początek ścieżki ma miejsce na specjalnym parkingu, około 1 km na południe od centrum Niepołomic.


Jak sama nazwa wskazuje, droga ta ma na celu czegoś nauczyć. Robi to pod postacią wielu tablic mówiących o zasadach panujących w lesie, a także gatunkach zamieszkujących te tereny.

Sama droga była bardzo ciekawa i wygodna, ponieważ leżał na niej asfalt. Z jednej i z drugiej strony rosły piękne drzewa. Co chwila były jakieś skrzyżowania z typowo już leśnymi, ziemnymi dróżkami. Co chwila biegł jakiś biegacz, dumnie kroczył piękny piesek, czy dziecko szkoliło swoje umiejętności - czy to na rolkach, czy na rowerze.

 

A w oddali - boisko


Po jakimś kilometrze, postanowiłem wejść nieco głębiej w las. Skręciłem więc z głównej ścieżki i chwilę poobserwowałem niepołomicką przyrodę - stukanie dzięcioła, powolne ożywienie runa leśnego i zielone, nasłonecznione korony głównie sosen.
Widok nie do zapomnienia!
Po 1,5 km dotarłem do kolejnego skrzyżowania. Kolejna odnoga prowadziła do Miejsca Pamięci. Bardzo mnie to zaciekawiło, więc postanowiłem skręcić.Okazało się, że w tym miejscu, w grudniu 1943 roku, zamordowano wielu niewinnych ludzi pochodzących z okolic oraz jeńców francuskich i włoskich. Wśród zamordowanych był także prezydent Krakowa - dr Stanisław Klimecki.
W 1960 roku, na pamiątkę tych wydarzeń, postawiony został tam obelisk wokół którego umieszczono krzyże. Widnieje na nim napis - "Miejsce to zbroczone krwią około 1000 patriotów polskich i obcych, wymordowanych przez hitlerowców w 1943 roku".


Tablica upamiętniająca dr. Stanisława Klimeckiego
 Po odwiedzeniu Miejsca Pamięci, postanowiłem powoli wracać. Robiło się coraz zimniej, a słoneczko nieubłaganie wędrowało, aby iść spać.
Po drodze zaobserwowałem jeszcze kilka ciekawych roślinek, takich jak widłaki, czy skrzyp. Widziałem również bardzo ciekawą sosnę o bardzo dziwnych gałęziach.

Popatrzcie na to rozwidlenie tej środkowej sosny! (kliknij aby powiększyć)Bardzo lubię chodzić po lasach. I to nie tylko po swoim ukochanym lasku, ale też po różnych puszczach, borach itp. Można tam podziwiać piękną przyrodę, ale też odpocząć i zrelaksować się.

A taka pogoda towarzyszyła mi w Puszczy Niepołomickiej:Na koniec przypominam o czwartej części wyzwania urodzinowego. Tematem przewodnim ostatniego zadania są: serce i kolor czerwony (bądź różowy).

Macie cztery opcje do wyboru:
 • dla literatów - napisanie wiersza o temacie związanym z miłością, bądź czerwienią albo różem;

 • dla kucharzy - wykonanie czerwonego lub różowego dania, bądź dania w kształcie serca;

 • dla robótkowiczów i artystów - wykonanie robótki w kształcie serca lub dowolnej pracy z dominującą czerwienią lub różem;

 • dla fotografów - wykonanie miłosnego, bądź czerwonego lub różowego zdjęcia.

Liczę na Waszą kreatywność i pomysł.
Czas do 27 lutego.
Prace wysyłajcie na adres: Max_Skrzypek@interia.eu

Już dostałem kilka prac. Liczę jednak na więcej! :) :) Więcej w wyróżnionym poście na bocznym pasku z prawej strony bloga. :)

Pozdrawiam i do zobaczenia! :)

 

26 komentarzy:

 1. Świetny spacer na deszczową niedzielę (za oknem oczywiście) :)
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudnie było wirtualnie pooddychać niepołomickim powietrzem! Dziękuję za spacer!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję Maksiu za ten spacer :) Wstyd się przyznać, ale nigdy nie byłam w Niepołomickiej Puszczy, choć mam do niej ok. 25km. Jakoś zawsze kierowałam się w stronę jurajskich dolinek podkrakowskich :)
  Pozdrawiam gorąco :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również uwielbiam spacery po puszczy, ale w Niepołomickiej nie byłam.

  OdpowiedzUsuń
 5. jak ślicznie!
  podeślij mi trochę tego słoneczka, bo mnie już diabli biorą przy tej pogodzie.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. To była wspaniała wycieczka. Opowiedziałeś dziś o pięknym miejscu, nie słyszałam o nim. Ileż w nim atrakcji krajoznawczych, ileż wspaniałej historii, ileż piękna przyrody! Bardzo dziękuję za tę wycieczkę:))) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna wycieczka i widać, że również pogoda dopisała :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Miło było na spacerze z Tobą i do tego przy pięknej pogodzie. Ciesze się, że pokazałeś też Miejsce Pamięci. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny spacer, pogoda Ci dopisała więc zdjęcia są cudowne takie wiosenne, byłam i ja w Puszczy Niepołomickiej i choć było to wiele lat temu, pamiętam do dzisiaj piękno tego miejsca, miło było z Tobą powspominać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękna wycieczka, a ja z powodu grypy mogę tylko palcem po mapie. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Idealne miejsce na rower!

  OdpowiedzUsuń
 12. Pogoda zaczyna się robić coraz bardziej przyjemna a więc tylko spacerować :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam spacery leśnymi duktami- z Fordonu do Myślęcinka mamy piękną ok. 15 km trasę lasami :)

  OdpowiedzUsuń
 14. spacer rewelacyjny i podziwiam za przedstawienie historii

  OdpowiedzUsuń
 15. Ojej, jak pięknie :-D Najbardziej podoba mi się zdjęcie na którym promieni słońca przeciskają się między gałęziami drzewa..... cudo :-D

  OdpowiedzUsuń
 16. Pierwsze zdjęcie zachęca do wędrówki :-D

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja też uwielbiam spacery po lesie.
  Szkoda, że tak mało człowiek na to poświęca czasu.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo interesujący i bardzo przydatny wpis! Może na wiosnę wybiorę się na podobny spacer. Dziękuję i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 19. Fajne miejsce, piękny las! Dobrego tygodnia Maksie:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Fajne są takie ścieżki z tablicami informacyjnymi,wiele mozna się nauczyć i dowiedzieć co zamieszkuje dany teren:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Piękna wycieczka zdjęcia fantastyczne lubię spacery po lesie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Ciekawa wycieczka i piękne zdjęcia:)))

  OdpowiedzUsuń
 23. Wybacz moje zaległości.
  Mam zdjęty gips z palca.
  Palec jest mało sprawny i uczę się pisać.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Copyright © 2014 Świat z mojej perspektywy , Blogger