10:42

Śladami Karola Wojtyły

Witam!
Pielgrzymowanie zawsze jest doświadczeniem wyjątkowym, zwłaszcza dla duszy, zapadającym na długi czas w pamięci, także tej codziennej. Pielgrzymowanie daje mnóstwo sił, pomaga w chwilach trudnych, wspiera dalszą drogę życia. 

Dwudziesty ósmy dzień lipca 1948 roku, ta data stanowi jeden z ważniejszych momentów historii mojej okolicy, Ziemi Gdowskiej; wtedy to posługę w niegowickiej parafii rozpoczął niejaki ksiądz Karol Wojtyła, młody, ambitny, o otwartym sercu, pełen zrozumienia dla drugiego człowieka. Praca w Niegowici była pierwszym odcinkiem jego niesamowitej drogi do Watykanu i mimo że trwała ona zaledwie rok to dała zaczątek wielkiemu dziełu, które po dziś dzień trwa w naszych sercach.

Drzwi niegowickiego kościoła upamiętniające pobyt księdza Wojtyły w tejże parafii

Koronawirus skutecznie uniemożliwił organizację Białego Marszu z Gdowa do Niegowici w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II oraz Rajdu Papieskiego z Łapanowa do Niegowici w 100. rocznicę urodzin papieża Polaka. Oba te wydarzenia, rokrocznie, pozwalają odkryć świadectwo Wojtyły na nowo, są ważne dla miejscowej społeczności. W tym roku lokalne władze w ostatnich dniach lipca zachęcały mieszkańców do pielgrzymowania z Gdowa do Niegowici, trasą, którą Wojtyła przeszedł w pierwszy dzień swej posługi kapłańskiej. 

Urząd gminy udostępnił pielgrzymom okolicznościowe pocztówki, które zapełniały się kolorowymi pieczątkami w miarę zbliżania się do niegowickiej świątyni.


Na szlak ruszyłem ze swoimi niezastąpionymi sąsiadami. Nie sposób zliczyć pokonanych kilometrów na wspólnych spacerach po okolicznych drogach, dróżkach, polach i łąkach, pielgrzymki więc przegapić nie mogliśmy.


Wędrówkę rozpoczęliśmy u stóp Matki Boskiej Gdowskiej w jej sanktuarium. Ciemne wnętrze świątyni z XIII wieku przełamane ciepłym, nieśmiałym promykiem letniego słońca, na końcu którego błyszczał w bladym świetle niewielki obraz Królowej Gdowa, zaprosiło na krótką modlitwę o szczęśliwe pielgrzymowanie.

Pierwszą pieczątkę na pocztówce miał każdy, gdyż przybijano ją przy odbiorze w urzędzie gminy, kolejne musieliśmy już zdobywać sami. Wychodząc z Gdowa, nieopodal pomnika upamiętniającego księdza Wojtyłę, jednego z dwóch takich na świecie, miał miejsce nasz „pieczątkowy” debiut połączony z krótkim odpoczynkiem oraz słodkim poczęstunkiem dla pielgrzymów - gałką lodów waniliowych.Następny cel trasy papieskiej, kapliczka na Lasowych Domach, niewątpliwie jest jej najbardziej wymownym punktem... to stamtąd przyszły papież po raz pierwszy ujrzał niegowicką świątynię, modrzewiowy kościółek wyłaniający się z pszenicznych łanów poprzetykanych gdzieniegdzie lipą oraz jarzębiną. Jan Paweł II po latach tak wspominał owy moment...
Pamiętam, że gdy przekraczałem granicę parafii w Niegowici uklęknąłem i ucałowałem ziemię
Tam też czekała na nas kolejna pieczątka...

Do Niegowici zaprowadziły nas trele świergotków, świsty szybujących nad złotymi rżyskami dymówek zagłuszane co jakiś czas głuchym rykiem kombajnów, a w dalszej części polnej wędrówki lasy kukurydziane pełne soczystości oraz łany niskiego, podeschniętego już bobu.Pielgrzymów w papieskiej miejscowości wita figura świętego ojca Pio, a także wiejski witacz, owoc miłości mieszkańców do swej małej ojczyzny. Po drugiej stronie dróżki prowadzącej do niegowickiej świątyni krajobraz kreuje niewielki staw pełen krzyżówek oraz łabędzi, w którego tafli nieustannie przegląda się powoli zachodzące późnolipcowe słońce.
Dwie ostatnie pieczątki podbiliśmy już w Niegowici nieopodal kościoła. Po siedmiu kilometrach, prawie dwóch godzinach oraz pięciu pieczątkach ukończyliśmy trasę papieską...
Nasz finisz zbiegł się niemal idealnie z biciem dzwonów zapraszających na wieczorne nabożeństwo u Pani Niegowickiej. Po nim mieliśmy jeszcze chwilę na wymianę wrażeń oraz pamiątkowe zdjęcia.

Wspaniałym jest fakt, iż mogłem stać się częścią tej świetnej inicjatywy. Doceniam każdy taki pomysł, zwłaszcza, że z roku na rok jest ich niestety coraz mniej...

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia! :)

31 komentarzy:

 1. Wspaniałe inicjatywa, bardzo ciekawy pomysł na zorganizowanie pielgrzymi, po mimo tych wszystkich trudności dnia codziennego, pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 2. Wirus pokrzyżował plany nam wszystkim i przypomniał ,że niczego w życiu nie należy odkładać na później bo później może być zwyczajnie za późno. Wszystkiego dobrego:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniała i dukacyjna wycieczka !

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna wędrówka- taka dla każdego. Poszłabym z Wami. A Gdowska Pani przepiękna, muszę Ją kiedyś odwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna i fantastyczna inicjatywa! Aż zazdroszczę tak fajnej, wyjątkowej trasy i miejsca docelowego :). Miłej niedzieli Maks!

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna pielgrzymka, tak ślicznie ją odpisałeś że poczułam jakbym szła z Wami pośród tych kolorowych pól ,kapliczek,kościołów.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniała inicjatywa i super taka pielgrzymka, a widoki po drodze jakie piekne :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję Ci za barwny opis wędrówki śladami naszego papieża, wzbogacony licznymi, pięknymi zdjęciami. Miałam wrażenie, że wędruję tam razem z Wami. Zauroczyły mnie te kapliczki, kościoły, mam ochotę kiedyś odwiedzić te miejsca.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zerknęłam na mapę, bo coś nie dawało mi spokoju, bo coś mi się kojarzyło, a zwłaszcza ta kapliczka. Okazuje się, że przejeżdżałam przez Gdów i Marszowice 19 VII, w drodze do Bochni. Przepiękna okolica!

   Usuń
 9. Maksiu, cudowna inicjatywa. I jak pięknie opisałaś Wasze pielgrzymkowe wędrowanie.
  Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zachęcasz swoimi postami, żeby odwiedzić Twoje ciekawe okolice, zdjęcia odzwierciedlają ich urok.
  Pozdrawiam cieplutko.:))

  OdpowiedzUsuń
 11. u Ciebie Maks to zawsze piękna fotorelacja i opis i człowiekowi wydaje się, że tak tez był :P

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspaniała inicjatywa i cudowna pielgrzymka! I jak zawsze, fantastycznie przez Ciebie opisana :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Super inicjatywa. Fajnie, że mogliście odbyć taką pielgrzymkę. Super fotorelacja.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dobrze, że staracie się podtrzymywać podobne tradycje. Nawet kiedy są w okrojonym w wymiarze. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Sama wyprawa to już super przygoda. Do tego , jeśli ktoś jest mocno wierzący, na pewno duchowe przeżycie. Super pomysł z pieczatkami- przypomina mi czasy ZHP i PTTK :-D POzdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
 16. Zdobywanie kolejnych pieczątek na trasie pielgrzymki to bardzo ciekawy pomysł.
  Piękne jest Sanktuarium Matki Boskiej Gdowskiej.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetnie Maks, że mogłeś uczestniczyć w takiej pielgrzymce. Też podoba mi się pomysł z pieczątkami na trasie. Pozdrowienia dla Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Piękna inicjatywa, wspaniała pielgrzymka.Trasa niezbyt długa ,a taka w sam raz. Widoki urocze.Dziękuję za tą relację, z wielką przyjemnością przeczytałam i obejrzałam zdjęcia!
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 19. Piękna pomysł taka wspólna wyprawa z przyjaciółmi.
  Pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń
 20. Miło było z Wami wędrować...;o)

  OdpowiedzUsuń
 21. dziękjuę za pielgrzymkę,miło zobaczyć piękna zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 22. Syper pomysł z tymi pieczatkami. Wspaniałe przeżycie w pięknym otoczeniu. Do końca życia będe pamiętała jak pojechałam z koleżanka na pielgrzymowanie kiedy Papież był w Polsce. My takie młode po 16 lat bez opieki dorosłego pojechalyśmy zobaczyć go i udało sie, widziałam wspaniałego Papieża z kilku metrów bo przejżdzał obok naszego sektora do ołtarza. Jak cudowne to było przeżycie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Piękny szlak papieski i super inicjatywa. U Ciebie Maksiu zawsze super wycieczki.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Mega wycieczka, sama mam zamiar odbyć podobną chociaż raz w moim życiu.
  Bardzo podoba mi się to zbieranie pieczątek

  OdpowiedzUsuń
 25. To na pewno było niesamowite przeżycie i to w gronie przyjaciół:)
  Serdeczności Maksiu.

  OdpowiedzUsuń
 26. Też tak uważam, wspaniała inicjatywa i na pewno wspaniałe przeżycie.
  Moc serdeczności posyłam.

  OdpowiedzUsuń
 27. Fantastyczna inicjatywa! Krajobrazy malownicze.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 28. Wspaniały pomysł. W czasach studenckich miałem możliwość uczestniczenia w mszy na Górze św. Anny podczas papieskiej pielgrzymki do Polski. Wędrowaliście przez bardzo malownicze tereny, a sanktuarium w Gdowie warte odwiedzin. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Copyright © 2014 Świat z mojej perspektywy , Blogger