Śladami Karola Wojtyły

Witam!
Pielgrzymowanie zawsze jest doświadczeniem wyjątkowym, zwłaszcza dla duszy, zapadającym na długi czas w pamięci, także tej codziennej. Pielgrzymowanie daje mnóstwo sił, pomaga w chwilach trudnych, wspiera dalszą drogę życia. 

Dwudziesty ósmy dzień lipca 1948 roku, ta data stanowi jeden z ważniejszych momentów historii mojej okolicy, Ziemi Gdowskiej; wtedy to posługę w niegowickiej parafii rozpoczął niejaki ksiądz Karol Wojtyła, młody, ambitny, o otwartym sercu, pełen zrozumienia dla drugiego człowieka. Praca w Niegowici była pierwszym odcinkiem jego niesamowitej drogi do Watykanu i mimo że trwała ona zaledwie rok to dała zaczątek wielkiemu dziełu, które po dziś dzień trwa w naszych sercach.

Drzwi niegowickiego kościoła upamiętniające pobyt księdza Wojtyły w tejże parafii

Koronawirus skutecznie uniemożliwił organizację Białego Marszu z Gdowa do Niegowici w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II oraz Rajdu Papieskiego z Łapanowa do Niegowici w 100. rocznicę urodzin papieża Polaka. Oba te wydarzenia, rokrocznie, pozwalają odkryć świadectwo Wojtyły na nowo, są ważne dla miejscowej społeczności. W tym roku lokalne władze w ostatnich dniach lipca zachęcały mieszkańców do pielgrzymowania z Gdowa do Niegowici, trasą, którą Wojtyła przeszedł w pierwszy dzień swej posługi kapłańskiej. 

Urząd gminy udostępnił pielgrzymom okolicznościowe pocztówki, które zapełniały się kolorowymi pieczątkami w miarę zbliżania się do niegowickiej świątyni.


Na szlak ruszyłem ze swoimi niezastąpionymi sąsiadami. Nie sposób zliczyć pokonanych kilometrów na wspólnych spacerach po okolicznych drogach, dróżkach, polach i łąkach, pielgrzymki więc przegapić nie mogliśmy.


Wędrówkę rozpoczęliśmy u stóp Matki Boskiej Gdowskiej w jej sanktuarium. Ciemne wnętrze świątyni z XIII wieku przełamane ciepłym, nieśmiałym promykiem letniego słońca, na końcu którego błyszczał w bladym świetle niewielki obraz Królowej Gdowa, zaprosiło na krótką modlitwę o szczęśliwe pielgrzymowanie.





Pierwszą pieczątkę na pocztówce miał każdy, gdyż przybijano ją przy odbiorze w urzędzie gminy, kolejne musieliśmy już zdobywać sami. Wychodząc z Gdowa, nieopodal pomnika upamiętniającego księdza Wojtyłę, jednego z dwóch takich na świecie, miał miejsce nasz „pieczątkowy” debiut połączony z krótkim odpoczynkiem oraz słodkim poczęstunkiem dla pielgrzymów - gałką lodów waniliowych.



Następny cel trasy papieskiej, kapliczka na Lasowych Domach, niewątpliwie jest jej najbardziej wymownym punktem... to stamtąd przyszły papież po raz pierwszy ujrzał niegowicką świątynię, modrzewiowy kościółek wyłaniający się z pszenicznych łanów poprzetykanych gdzieniegdzie lipą oraz jarzębiną. Jan Paweł II po latach tak wspominał owy moment...
Pamiętam, że gdy przekraczałem granicę parafii w Niegowici uklęknąłem i ucałowałem ziemię
Tam też czekała na nas kolejna pieczątka...





Do Niegowici zaprowadziły nas trele świergotków, świsty szybujących nad złotymi rżyskami dymówek zagłuszane co jakiś czas głuchym rykiem kombajnów, a w dalszej części polnej wędrówki lasy kukurydziane pełne soczystości oraz łany niskiego, podeschniętego już bobu.







Pielgrzymów w papieskiej miejscowości wita figura świętego ojca Pio, a także wiejski witacz, owoc miłości mieszkańców do swej małej ojczyzny. Po drugiej stronie dróżki prowadzącej do niegowickiej świątyni krajobraz kreuje niewielki staw pełen krzyżówek oraz łabędzi, w którego tafli nieustannie przegląda się powoli zachodzące późnolipcowe słońce.




Dwie ostatnie pieczątki podbiliśmy już w Niegowici nieopodal kościoła. Po siedmiu kilometrach, prawie dwóch godzinach oraz pięciu pieczątkach ukończyliśmy trasę papieską...




Nasz finisz zbiegł się niemal idealnie z biciem dzwonów zapraszających na wieczorne nabożeństwo u Pani Niegowickiej. Po nim mieliśmy jeszcze chwilę na wymianę wrażeń oraz pamiątkowe zdjęcia.





Wspaniałym jest fakt, iż mogłem stać się częścią tej świetnej inicjatywy. Doceniam każdy taki pomysł, zwłaszcza, że z roku na rok jest ich niestety coraz mniej...

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia! :)

Komentarze

  1. Wspaniałe inicjatywa, bardzo ciekawy pomysł na zorganizowanie pielgrzymi, po mimo tych wszystkich trudności dnia codziennego, pozdrawiam Ania

    OdpowiedzUsuń
  2. Wirus pokrzyżował plany nam wszystkim i przypomniał ,że niczego w życiu nie należy odkładać na później bo później może być zwyczajnie za późno. Wszystkiego dobrego:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniała i dukacyjna wycieczka !

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękna wędrówka- taka dla każdego. Poszłabym z Wami. A Gdowska Pani przepiękna, muszę Ją kiedyś odwiedzić.

    OdpowiedzUsuń
  5. Piękna i fantastyczna inicjatywa! Aż zazdroszczę tak fajnej, wyjątkowej trasy i miejsca docelowego :). Miłej niedzieli Maks!

    OdpowiedzUsuń
  6. Piękna pielgrzymka, tak ślicznie ją odpisałeś że poczułam jakbym szła z Wami pośród tych kolorowych pól ,kapliczek,kościołów.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wspaniała inicjatywa i super taka pielgrzymka, a widoki po drodze jakie piekne :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Dziękuję Ci za barwny opis wędrówki śladami naszego papieża, wzbogacony licznymi, pięknymi zdjęciami. Miałam wrażenie, że wędruję tam razem z Wami. Zauroczyły mnie te kapliczki, kościoły, mam ochotę kiedyś odwiedzić te miejsca.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zerknęłam na mapę, bo coś nie dawało mi spokoju, bo coś mi się kojarzyło, a zwłaszcza ta kapliczka. Okazuje się, że przejeżdżałam przez Gdów i Marszowice 19 VII, w drodze do Bochni. Przepiękna okolica!

      Usuń
  9. Maksiu, cudowna inicjatywa. I jak pięknie opisałaś Wasze pielgrzymkowe wędrowanie.
    Serdeczności.

    OdpowiedzUsuń
  10. Zachęcasz swoimi postami, żeby odwiedzić Twoje ciekawe okolice, zdjęcia odzwierciedlają ich urok.
    Pozdrawiam cieplutko.:))

    OdpowiedzUsuń
  11. u Ciebie Maks to zawsze piękna fotorelacja i opis i człowiekowi wydaje się, że tak tez był :P

    OdpowiedzUsuń
  12. Wspaniała inicjatywa i cudowna pielgrzymka! I jak zawsze, fantastycznie przez Ciebie opisana :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Super inicjatywa. Fajnie, że mogliście odbyć taką pielgrzymkę. Super fotorelacja.

    OdpowiedzUsuń
  14. Dobrze, że staracie się podtrzymywać podobne tradycje. Nawet kiedy są w okrojonym w wymiarze. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  15. Sama wyprawa to już super przygoda. Do tego , jeśli ktoś jest mocno wierzący, na pewno duchowe przeżycie. Super pomysł z pieczatkami- przypomina mi czasy ZHP i PTTK :-D POzdrawiam cieplutko!

    OdpowiedzUsuń
  16. Zdobywanie kolejnych pieczątek na trasie pielgrzymki to bardzo ciekawy pomysł.
    Piękne jest Sanktuarium Matki Boskiej Gdowskiej.
    Serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Świetnie Maks, że mogłeś uczestniczyć w takiej pielgrzymce. Też podoba mi się pomysł z pieczątkami na trasie. Pozdrowienia dla Ciebie :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Piękna inicjatywa, wspaniała pielgrzymka.Trasa niezbyt długa ,a taka w sam raz. Widoki urocze.Dziękuję za tą relację, z wielką przyjemnością przeczytałam i obejrzałam zdjęcia!
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  19. Piękna pomysł taka wspólna wyprawa z przyjaciółmi.
    Pozdrawiam :)))

    OdpowiedzUsuń
  20. Miło było z Wami wędrować...;o)

    OdpowiedzUsuń
  21. dziękjuę za pielgrzymkę,miło zobaczyć piękna zdjęcia

    OdpowiedzUsuń
  22. Syper pomysł z tymi pieczatkami. Wspaniałe przeżycie w pięknym otoczeniu. Do końca życia będe pamiętała jak pojechałam z koleżanka na pielgrzymowanie kiedy Papież był w Polsce. My takie młode po 16 lat bez opieki dorosłego pojechalyśmy zobaczyć go i udało sie, widziałam wspaniałego Papieża z kilku metrów bo przejżdzał obok naszego sektora do ołtarza. Jak cudowne to było przeżycie.

    OdpowiedzUsuń
  23. Piękny szlak papieski i super inicjatywa. U Ciebie Maksiu zawsze super wycieczki.
    Pozdrawiam ciepło :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Mega wycieczka, sama mam zamiar odbyć podobną chociaż raz w moim życiu.
    Bardzo podoba mi się to zbieranie pieczątek

    OdpowiedzUsuń
  25. To na pewno było niesamowite przeżycie i to w gronie przyjaciół:)
    Serdeczności Maksiu.

    OdpowiedzUsuń
  26. Też tak uważam, wspaniała inicjatywa i na pewno wspaniałe przeżycie.
    Moc serdeczności posyłam.

    OdpowiedzUsuń
  27. Fantastyczna inicjatywa! Krajobrazy malownicze.
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  28. Wspaniały pomysł. W czasach studenckich miałem możliwość uczestniczenia w mszy na Górze św. Anny podczas papieskiej pielgrzymki do Polski. Wędrowaliście przez bardzo malownicze tereny, a sanktuarium w Gdowie warte odwiedzin. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

ARCHIWUM POSTÓW

Translate

Obserwatorzy Bloga

Dziękuję za każdy głos! To mnie motywuje!

Moi psi strażnicy: Rudi (2013-) i Berek (2005-2022)

Kategorie

W moim ogrodzie Podróże Małopolskie Moja poezja Ptaki Wiersze Pola Zima wiosna 2017 Rośliny życzenia Kraków Kwiaty Spacer Grzyby Rynek 2016 Zamek 2019 Góry Jesień Wiersz Wyniki wakacje Grusza Lato Przemyślenia święta Podróż Roku Inne Kościół Las Wieś wielkanoc 2018 Blog Boże Narodzenie Ciasto Dobczyce Rudi Zachód Słońca Cmentarz Kot Ssaki podsumowania 3. urodziny Konkurs Lasek Mama Moje przygody Motyle Owady Planty Podziękowanie Polska Skansen Urodziny W moim domu Wspomnienia 2020 Kiki Nowy Rok Pole Rocznica Ruiny zamku Rzeka Sentymenty Maksa Studia Wiosenno-letnie wyzwanie u Maksa Zalipie Żonkile Artystycznie Beskid Wyspowy Chatki Chmury Cudo Kapliczka Koronawirus Leśniczówka Malowane Opowiadanie Pies Puszcza Statystyki Tata Tulipany Wschód Słońca Wspomnienie Wyzwanie urodzinowe Zjawiska pogodowe Śmierć 2021 Beskidy Bez Candy Chinkali Droga Historia Jan Paweł II Katedra Lanckorona Lekarski Luty Maj Nauka Niepołomice Panorama Pieniny Plany Pomniki Prezent Przedwiośnie Przepis Ratusz Rozdanie Sierpień Skalniak Staw Szlak Zioła Śnieg Basia Wójcik Bałtyk Bitwa Bochnia Brzozy Cichawa Czosnek niedźwiedzi Dolina Raby Dynia Fiołki Jabłoń Jedzenie Jezioro Kazimierz Wielki Krajobraz Krokusy Krościenko Lipa Listopad Majówka Matura Medycyna Morze Mury Muzeum Niebo Pałac Pielgrzymka Pierniczki Polskie bociany Pomnik Pomorskie Pomorze Przebiśniegi Rower Rzepak Stare Miasto Słońce Talent Tenis Trzy Korony Wawel Wał Ruda Wielkopolskie Wieża Wisła Wrocław Wycieczka Zachwyt Zboża Ziarnopłony Zielono przyroda ptaki na flagach wielka sobota zdjęcia Ścieżka Śląskie 2023 4. urodziny 5 miejsc Akademia Muzyczna Aleja Gwiazd Babia Góra Bazylea Bałwan Berek Biedronka Bieszczady Bocian Boże Ciało Budki Budleja COVID-19 Choinka Clematisy Czarny bez Dolina Prądnika Dolnośląskie Domek Drzewa Dunajec Dwór Ferie Gady Gołoborze Grodkowice Grota Grudzień Hel Hiacynty Jagodzianki Jarmark Karolina Kózkówna Kartki Kasztany Kazimierz Klasztor Klomb Kolory Kościół Mariacki Krzewy Krzyż Kukurydza Lipiec Lipnica Murowana Lourdes Marysieńka Miłość Moje zdrowe życie Morwa Most Niedzica Nowodworek Obraz Odlot Ogród Ojców Opis Opowieść Ostrów Lednicki Owoce Oznaki wiosny Palma Pandemia Papierówka Papież Papuga Paź królowej Październik Pięknie Plaża Podskale Podziemia Powiśle Dąbrowskie Praktyki Procesja Przygotowania Przyjaciele Pytania Raba Rogale świętomarcińskie Ruduś Ruiny Rzeźby Różaneczniki Różaniec Rękodzieło Sanktuarium Sesja Sielanka Spotkanie Stokrotki Sukiennice Sylwester Syrop Szczawnica Szpaki Szpital Trasa Ukraina Warzywa Wierzby Wojna Wspaniałe Wypieki Wyprawy Zabawa Zadanie od Maksa Zbiorniki Zdrowo Ziemia Dąbrowska Zmiany jaszczurki jeże purchawice sierpówki Łysa Góra Ślimaki Średniowiecze Święconka Święto Niepodległości Żniwa 10 lat 100000 2015 3 maj 5. urodziny 6. urodziny 7. urodziny 8 lat 9 lat Agnieszka Radwańska Akrostych Album Alfa Altana Amfiteatr Anna Arthur Wellesley Artykuł BMI Balon Bazie Bazylia Bazylika Bałwankowo Berberysy Bezsenność Biało Biało-czerwone Biologia Bitwa pod Grunwaldem Bizony Bobolice Bobry Bociany Bogatka Brusznica Brzozowisko Buraki Bury Bułki Błękit Cele Chabówka Chaczapuri Chaos Chemia Chełm Chleb Chrząszcz Ciastka Ciastka orzechowe Ciężkowice Clafoutis Czarny Staw Czechy Czerwiec Częstochowa Część I Człowiek Dalgona Dawne dzieje Diabelski Kamień Diablak Dla artystów Dla kucharzy Dla poetów Dmuchawiec Dobro Docenione Dolina Białego Droga krzyżowa Drożdżowe Drzewo Dutch baby Dyskusja Dzieciństwo Dziewięćsił Dzień Mamy Fontanny Fotografia Francja Galette des rois Gdańsk Gdów Geografia Gniezno Gondola Gorce Gostynin Gotowanie Gołąb Goździki Grodzisko Grunwald Gubałówka Gwiazdy betlejemskie Góra Skrzynecka Góra Zamkowa Górki Góry Świętokrzyskie Głosowanie Horiatiki Huragan Huśtawka Iglaki Illzach Info Ja w Kuchni Jacuś Jadłospis Jajka Jarmuż Jasna Góra Jednosiwy Jerozolima Jesienne dary ogrodu Jesiony Jezioro Czchowskie Jezioro Dobczyckie Jezioro Rożnowskie Jiaogulan Jubileusz Język polski Kalorie Kalwaria Kanie Karmniki Kawa Kawiarnia Klucz do matury z biologii Koktajle Kolejka Kolekcja Kompot Kompozycja Komunia Święta Konfederacja barska Konie Konkurs Palm Wielkanocnych Kopiec Kraka Korona zapory Kraków-Łagiewniki Krogulec Krowa Krupówki Krzesławice Krzewuszki Krzywa Wieża Krzyż Milenijny Krzyżacy Krzyżówki Książka Księżyc Kuchnia Kujawsko-pomorskie Kundel Kura Kurczak Kurozwęki Kwarantanna Kwiecień Kładki Latarnia Lednica Legendy Lenistwo Lilak Lipnica Literatura London Eye Londyn Lot Lubczyk Lwów Majeranek Makro Marchew Marzec Marzenia Mazowieckie Mazurek Medugorje Melisa Melsztyn Mgła Michałki Mikołaj Kopernik Mirów Misje Mięta Mniszek lekarski Mniszki Mogielica Moi Przyjaciele Molo Monety Mróz Muchomory Muchołówka szara Mural Naleśniki Niebieski Niedziela Palmowa Niegowić Noc Norbertanki Nowy Wiśnicz Obserwacje Odpoczynek Odpowiedzialność Ogień Ojcowski Park Narodowy Olimpiada Omega Opactwo Opole Opolskie Opowieści Oregano Orzechy Ostrów Tumski Owca PDMD Parowar Patriotyzm Pelargonie Pietruszka Pisklęta Piwonie Pizza Plac św. Piotra Plebiscyt Pliszki Pociąg Podbiały Podgrzybki Podhale Podkarpackie Podróż pięciolecia Podziw Pokazy Polecie Pomnik św. Floriana Pomoc Pory roku Potok Powieść Pozdrowienia Poziomki Poznań Praca Praga Prom Prośba Przed Sylwestrem Przemijanie Przerwa Przygoda Przyszłość Pszczoła Pucuś Pustelnia Płazy Radość Refleksje Rejs Rokitnik Rozmaryn Rożnów Rukola Rzadkie Rzeźbiarstwo Rzym Rękawka Rżysko Samosy Sanki Sałatka Seler Sernik Sezon karmnikowy Sierpówka Sir Siła Skamieniałe Miasto Skałka Skocznie Smoleń Sopot Spisz Spokój Stajnia Staropolskie Stetoskop Styczeń Szacunek Szałwia Szczaw Szczepienia Szczepionka Szczepmy się! Szczerze Szczypiorek Szkoła Szlak Orlich Gniazd Szron Szwajcaria Sól Słonecznik Słowacja Słowianie Taize Tamy Tatry Tatrzański Park Narodowy Teatr Topola Toruń Tradycje Tropsztyn Tropy Turbacz Tymianek Ulubione Urbi et Orbi Uście Solne Wadowice Waga Warmińsko-Mazurskie Warsztat Wata cukrowa Watykan Wellington Arch Westerplatte Wetlina Widoki Wielka Brytania Wiewiórka Wieżyca Wigilia Wiszące mosty Witacze Wiązanki Wodospad Wow Wprowadzenie Wrzos Wyjazd Wytrzyszczka Wyzwanie Włochy Włóczęga ZOO Zakopane Zapora Zapowiedź Zasady Zawilce Zawoja Zaćmienie Zaćmienie Księżyca Zbiórka Zdjęcie Zegar Zwierzęta Zwyczaje Złoto dzwoniec filmy kosy magiczny czas porządki rudziki van Gogh Łatwe w uprawie Ławka Łąki Śliwa Ślęża Święci Świętojański Świętokrzyskie Święty Krzyż śpiew śpiew dzwońca św. Szymon święty Mikołaj Żołnierze i polegli Żurawki

Prawa autorskie

Wszystkie moje teksty i zdjęcia na blogu "Świat z mojej perspektywy" są chronione prawem autorskim na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystanie ich wymaga mojej zgody!

Agregator blogów przyrodniczych

Rozdane, powędrowało do Janeczki z Chwil Wytchnienia!

Rozdane, powędrowało do Jadzi Kluczyńskiej!

BLOG KULINARNY

TUTAJ ZAGLĄDAM