Czym jest patriotyzm?

Witam!
W obecnych czasach jedenasty dzień listopada jest dla Polaków wyjątkowym punktem na kalendarzowej mapie. Dla każdego z nas przyczyna tej wyjątkowości jest bardzo dobrze znana; naród polski 11 listopada 1918 roku odzyskał swą niepodległość, przywrócono mu niezależność, która przez 123 lata była więziona i hańbiona. 
W tym dniu z każdego zakątka Polski wydobywa się biel i czerwień narodowej flagi, a z ust głośno wybrzmiewają „Mazurek Dąbrowskiego” oraz hasło zwane patriotyzmem o którym kilka zdań chciałbym dzisiaj tu napisać…

Czym tak naprawdę jest patriotyzm? 
Zdecydowana większość osób, słysząc to pytanie, bez zastanowienia odpowie, że patriotyzm to wyraz naszej miłości wobec Ojczyzny. Po takim stwierdzeniu od razu jednak w głowie rodzi się kolejne pytanie, a mianowicie czym jest ta miłość wobec Ojczyzny? Dla mnie taka prosta, jednozdaniowa definicja patriotyzmu nie jest zła, ba, jest ona poniekąd poprawna, ale w tej prostocie jest na tyle niejednoznaczna, że w ostateczności brzmi trochę jak wyświechtany frazes wypowiedziany od niechcenia. Myśląc o patriotyzmie warto przez dłuższą chwilę zastanowić się nad tym, co konkretnego można zdziałać, jaką postawę trzeba prezentować, by w sposób pełny oraz szczery ową miłość ukazać.

Czym zatem dla mnie jest patriotyzm? Od razu chcę nadmienić, że prawdopodobnie sam nie przekażę niczego odkrywczego, jednakże rozbudowanie tej definicji o konkretne działania i czyny, o których często też zdarza się nam zapominać, uczyni ją pełniejszą, bardziej zrozumiałą i, mam nadzieję, pokazującą jej piękno, ale zarazem i niebłahość. 

Patriotyzm to szacunek wobec drugiego człowieka
Ojczyzna to ziemia, historia, ale też i ludzie, przede wszystkim ludzie. Nie bez powodu piszę o tym na samym początku. Kiedyś na tym blogu zamieściłem takie słowa, że ludzkość to równość i niechaj to wyraźnie zabrzmi po raz drugi. Jeśli człowiek nie obraża, nie krzywdzi, nie odbiera wolności swoim światopoglądem, postępowaniem i takim ogólnym życiowym całokształtem, to według mnie najwyższą formą patriotyzmu jest okazywanie takiej osobie szacunku. Gardzenie ludźmi tylko dlatego, że są „inni”, bo są odmiennej rasy, wyznania, czy orientacji seksualnej, jest całkowitym zaprzeczeniem patriotyzmu i miłości wobec bliźniego, która w teorii jest jednym z fundamentów życia większości Polaków. Szacunek wobec drugiego człowieka to także okazywanie mu wsparcia, radość z jego sukcesów oraz pomoc w torowaniu drogi ku byciu szczęśliwym. Obecnie Polacy są bardzo podzielonym narodem, a Święto Niepodległości zamiast łączyć, to jeszcze bardziej poszerza tę niemałą już przepaść. Może warto się zastanowić w tym dniu, czy ta strategia oparta na segregacji, podziałach, nienawiści i pogardzie wpisuje się w założenia i cele tejże niepodległości…

Patriotyzm to szacunek oraz wdzięczność wobec miejsca w którym żyjemy
To stwierdzenie chyba najbardziej koreluje w swym brzmieniu z tą podstawową definicją. Szacunek oraz wdzięczność wobec naszej Ojczyzny, zarówno tej dużej, jak i tej małej, nie powinien być jednak zamknięty w symbolach narodowych oraz tym jednym listopadowym dniu. Ważne jest, by w tym zawrzeć takie działania jak dbanie o środowisko w którym żyjemy czyli na przykład niezaśmiecanie lasów, łąk, rzek, czy nieniszczenie polskiej przyrody oraz jej wyjątkowych owoców, ale też pielęgnowanie tradycji, czy pamięć o dziele naszych przodków oraz biegu historii, którego obecnie sami jesteśmy jego cząstką. W obecnych, pandemicznych czasach, gdy mamy już niezwykle pomocne narzędzia do efektywnej walki z pandemią, przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19 oraz stosowanie się do słynnego już skrótu DDM, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka, są także wyrazem szacunku i miłości wobec Ojczyzny, a co za tym idzie patriotyzmu. Tylko rozsądne, odpowiedzialne i nieegoistyczne podejście pomoże ocalić wiele istnień od choroby, cierpienia i śmierci, a także koniec końców przezwyciężyć pandemię.

Patriotyzm to codzienność
Myśląc o patriotyzmie od razu w głowie tworzy się obraz świętowania 11 listopada z biało-czerwoną flagą w ręku oraz hymnem na ustach. Ale czy jest to wystarczające? Na cały rok składa się 365 lub 366 dni, więc ten na pozór dobry obraz w ostateczności okazuje się maleńką kroplą, którą naprawdę łatwo przeoczyć. Prawdziwym patriotą nie jest się tylko od święta, jest się nim zawsze. To właśnie codzienne działania, codzienna i nieprzymuszona troska o Ojczyznę buduje w nas najcenniejsze pokłady patriotyzmu. Oczywiście jedenasty dzień listopada jest po to, by najmocniej okazywać te wartości, ale nie można zapominać o codziennym ich pielęgnowaniu. Warto też się zastanowić, czy świętowanie Święta Niepodległości wynika z naszych szczerych chęci, z powinności, a może tylko z chęci pokazania się innym, bowiem patriotyzm na pokaz to żaden patriotyzm…


A czym dla Was jest patriotyzm?

Zostawiam Was, drodzy czytelnicy, z tym pytaniem, ale także z paroma migawkami z dzisiejszego dnia…

Jak co roku ruszyliśmy ku pobliskim polom, które skrywają maleńki wojenny cmentarzyk z czasów I wojny światowej, tak powiązanej z walką o polską niepodległość


Pod głównym pomnikiem zapaliliśmy kilka zniczy

Cieszy mnie fakt, iż pobliska ludność w końcu zaczęła pamiętać i troszczyć się o to miejsce; niegdyś cmentarz tonął w zapomnieniu i zaniedbaniu, a jego widok wprawiał w przygnębienie

Mimo że cmentarz leży dość blisko od głównej drogi (jakieś 200-300 metrów), to z mojego domu najszybciej jest się tam dostać idąc polnymi dróżkami

Takie wędrówki, zwłaszcza gdy ich towarzyszem są ciepłe promyki słońca, to czysta przyjemność



Ten krajobraz budzi we mnie ogromną wdzięczność wobec ziemi, która mnie wychowała i po której codziennie stąpam

Kontynuując tradycję rozpoczętą w zeszłym roku upiekłem świętomarcińskie rogale...

Ich przygotowanie pochłonęło sporo mojego czasu, ale już pierwszy kęs wszystko zrekompensował 


Pozdrawiam serdecznie i do napisania! ;)

Komentarze

  1. Wiesz tych rogali to Ci trochę zazdroszczę, bardzo smakowicie wyglądają i warte były chyba tej pracy jaką poświęciłeś. Fotki jak zawsze mnie zachwyciły. Co do patriotyzmu to nigdy nie była zwolenniczką tych wielkich patetycznych słów. Gdyby każdy dbał o Ziemię i ludzi wokół siebie to nie byłyby potrzebne te wielkie słowa, bo Ojczyzna to MY.
    POzdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. W naszych czasach, w naszej polskiej rzeczywistości patriotyzm jest dokładnie to o czym piszesz, ciągle się zachwycam Twoim widzeniem świata a jesteś jeszcze taki młody! gratuluje, wizyta na tym cmentarzu wśród pól to bardzo wzruszający u Ciebie zwyczaj a zdjęcia zrobiłeś znakomite.
    Ja wczoraj kiedy narodowcy zajęli stolice uciekłam w Las Kabacki a potem kupiłam sobie rogala marcińskiego. Połowa Warszawy schroniła się w parkach i lasach. pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  3. Pięknie napisałeś - podpisuję się pod tym obiema rękami i całym sercem. Mam nadzieję, że nie jesteś wyjątkiem wśród młodych ludzi, który tak pojmuje patriotyzm. Cieszę się, że kultywujesz tradycję pamięci o poległych - to przecież też jest patriotyzm.
    Zdjęcia piękne - jak zwykle u Ciebie - a rogale wyglądają smakowicie.
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Cudny wpis.Tak to jest patriotyzm o czym piszesz ,szkoda że ludzie podzieleni.Stary cmentarzyk uroczy i dobrze że ludzie dbają o niego bo to też patrotyzm.Rogale apetyczne.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Czym jest patriotyzm? Dla mnie to nie wzniecanie nienawiści wśród rodaków, to szacunek dla każdego człowieka, to dbałość o wspólne dobro. Nie jest dla mnie patriotą ten kto niszczy wszystko w koło ani ten co podburza do zamieszek, ani ten kto będąc po za granicami naszego państwa zachowuje się niegodnie i przynosi wstyd. Piękne fotografie a rogaliki zapewne pyszne. Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Patriotyzm pojmuję podobnie jak Ty. Podpisuję się pod każdym Twoim słowem. Szkoda, że tak nie myśli wiele osób i za nic mają innych ludzi i naszą ziemię. To pięknie, że kultywujesz tradycję. Zdjęcia jak zwykle zachwycają, a rogale tak kuszą. Pozdrawiam serdecznie:):):)

    OdpowiedzUsuń
  7. Maksiu, podpisuję się pod tym, co napisałeś o patriotyzmie - słowa celne i jakże prawdziwe. Niestety, dla niektórych patriotyzm to okazyjne machanie flagą, a na co dzień - lepiej nie mówić...
    Rogaliki wyglądają cudownie!
    Serdeczności posyłam.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo ciekawy i ważny post Maksiu. Rogaliki prezentują się wybornie.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Witaj Maksiu
    Jakże ciekawy i ważny wpis. Myślę podobnie. Podpisuję się pod tym co napisano powyżej.
    Rogaliki bym zjadła.... Niestety gluten:(((
    Zdjęcia jak zawsze zachwycają. Piękna ta Twoja Mała Ojczyzna, jak to zwykła mówić Basia. Chętnie powędrowałabym takimi ścieżkami. Ale...
    Pozdrawiam zatem tylko ciepło i Tobie życzę spaceru pod rękę z kolorową Panią Jesienią

    OdpowiedzUsuń
  10. Świat nam się trochę uprościł...Dzisiaj wystarczy widzieć więcej niż "koniec własnego nosa" i odsunąć na bok (ja nazywam to)"mojsze"...Szkoda tylko, że im mniej musimy dawać z siebie, tym jest to trudniejsze...;o)

    OdpowiedzUsuń
  11. Podobnie jak Ty myślę o patriotyzmie. Wazny jest każdy dzień. Rogale smakowite , na pewno a zdjęcia zachwycają . Serdeczności ślę

    OdpowiedzUsuń
  12. Ten uroczy zadbany cmentarz to także przejaw polskiego patriotyzmu; chodzi mi oczywiście o jego zadbanie. Dla mnie ważna jest codzienność, o której piszesz - kwiaty na balkonie czy na parapecie, niezaśmiecanie ulic, rzek, unikanie przekleństw. To takie drobiazgi.
    Serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Zgadam się z Tobą w 100% myślę że u nas to taki patriotyzm od święta a z tym codziennym to już różnie bywa.... a rogale to do pozazdroszczenia, pozdrawiam Ania

    OdpowiedzUsuń
  14. Odpowiedziałeś za mnie Maks, to właśnie jest patriotyzm, codzienna służba drugiemu człowiekowi, uczciwość, pracowitość, sumienność w wypełnianiu obowiązków stanu. Takich rogali nigdy nie piekłam, szkoda, że nie mieszkasz bliżej:-)

    OdpowiedzUsuń
  15. Dokładnie tak jak piszesz, szacunek do człowieka, do miejsca. Rogale pycha a i my za jadaliśmy... Swoje najlepsze. Pozdrowionka.

    OdpowiedzUsuń
  16. Oczywiscie Maksiu masz 100 % racje!!! Szacunek przede wszystkim. Zawsze to powtarzam. Przepiekne klimaty na zdjeciach. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  17. Maksiu zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia, obfitych łask od Bożej Dzieciny oraz pomyślności w nadchodzącym nowym roku. Niech te święta będą czasem radości, pokoju i nadziei na lepszy czas.:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Translate

Obserwatorzy Bloga

Dziękuję za każdy głos! To mnie motywuje!

Moi psi strażnicy: Rudi (2013-) i Berek (2005-2022)

Kategorie

W moim ogrodzie Podróże Małopolskie Moja poezja Ptaki Wiersze Pola Zima wiosna 2017 Rośliny życzenia Kraków Kwiaty Spacer Grzyby Rynek 2016 Zamek 2019 Góry Jesień Wiersz Wyniki wakacje Grusza Lato Przemyślenia święta Podróż Roku Inne Kościół Las Wieś wielkanoc 2018 Blog Boże Narodzenie Ciasto Dobczyce Rudi Zachód Słońca Cmentarz Kot Ssaki podsumowania 3. urodziny Konkurs Lasek Mama Moje przygody Motyle Owady Planty Podziękowanie Polska Skansen Urodziny W moim domu Wspomnienia 2020 Kiki Nowy Rok Pole Rocznica Ruiny zamku Rzeka Sentymenty Maksa Studia Wiosenno-letnie wyzwanie u Maksa Zalipie Żonkile Artystycznie Beskid Wyspowy Chatki Chmury Cudo Kapliczka Koronawirus Leśniczówka Malowane Opowiadanie Pies Puszcza Statystyki Tata Tulipany Wschód Słońca Wspomnienie Wyzwanie urodzinowe Zjawiska pogodowe Śmierć 2021 Beskidy Bez Candy Chinkali Droga Historia Jan Paweł II Katedra Lanckorona Lekarski Luty Maj Nauka Niepołomice Panorama Pieniny Plany Pomniki Prezent Przedwiośnie Przepis Ratusz Rozdanie Sierpień Skalniak Staw Szlak Zioła Śnieg Basia Wójcik Bałtyk Bitwa Bochnia Brzozy Cichawa Czosnek niedźwiedzi Dolina Raby Dynia Fiołki Jabłoń Jedzenie Jezioro Kazimierz Wielki Krajobraz Krokusy Krościenko Lipa Listopad Majówka Matura Medycyna Morze Mury Muzeum Niebo Pałac Pielgrzymka Pierniczki Polskie bociany Pomnik Pomorskie Pomorze Przebiśniegi Rower Rzepak Stare Miasto Słońce Talent Tenis Trzy Korony Wawel Wał Ruda Wielkopolskie Wieża Wisła Wrocław Wycieczka Zachwyt Zboża Ziarnopłony Zielono przyroda ptaki na flagach wielka sobota zdjęcia Ścieżka Śląskie 2023 4. urodziny 5 miejsc Akademia Muzyczna Aleja Gwiazd Babia Góra Bazylea Bałwan Berek Biedronka Bieszczady Bocian Boże Ciało Budki Budleja COVID-19 Choinka Clematisy Czarny bez Dolina Prądnika Dolnośląskie Domek Drzewa Dunajec Dwór Ferie Gady Gołoborze Grodkowice Grota Grudzień Hel Hiacynty Jagodzianki Jarmark Karolina Kózkówna Kartki Kasztany Kazimierz Klasztor Klomb Kolory Kościół Mariacki Krzewy Krzyż Kukurydza Lipiec Lipnica Murowana Lourdes Marysieńka Miłość Moje zdrowe życie Morwa Most Niedzica Nowodworek Obraz Odlot Ogród Ojców Opis Opowieść Ostrów Lednicki Owoce Oznaki wiosny Palma Pandemia Papierówka Papież Papuga Paź królowej Październik Pięknie Plaża Podskale Podziemia Powiśle Dąbrowskie Praktyki Procesja Przygotowania Przyjaciele Pytania Raba Rogale świętomarcińskie Ruduś Ruiny Rzeźby Różaneczniki Różaniec Rękodzieło Sanktuarium Sesja Sielanka Spotkanie Stokrotki Sukiennice Sylwester Syrop Szczawnica Szpaki Szpital Trasa Ukraina Warzywa Wierzby Wojna Wspaniałe Wypieki Wyprawy Zabawa Zadanie od Maksa Zbiorniki Zdrowo Ziemia Dąbrowska Zmiany jaszczurki jeże purchawice sierpówki Łysa Góra Ślimaki Średniowiecze Święconka Święto Niepodległości Żniwa 10 lat 100000 2015 3 maj 5. urodziny 6. urodziny 7. urodziny 8 lat 9 lat Agnieszka Radwańska Akrostych Album Alfa Altana Amfiteatr Anna Arthur Wellesley Artykuł BMI Balon Bazie Bazylia Bazylika Bałwankowo Berberysy Bezsenność Biało Biało-czerwone Biologia Bitwa pod Grunwaldem Bizony Bobolice Bobry Bociany Bogatka Brusznica Brzozowisko Buraki Bury Bułki Błękit Cele Chabówka Chaczapuri Chaos Chemia Chełm Chleb Chrząszcz Ciastka Ciastka orzechowe Ciężkowice Clafoutis Czarny Staw Czechy Czerwiec Częstochowa Część I Człowiek Dalgona Dawne dzieje Diabelski Kamień Diablak Dla artystów Dla kucharzy Dla poetów Dmuchawiec Dobro Docenione Dolina Białego Droga krzyżowa Drożdżowe Drzewo Dutch baby Dyskusja Dzieciństwo Dziewięćsił Dzień Mamy Fontanny Fotografia Francja Galette des rois Gdańsk Gdów Geografia Gniezno Gondola Gorce Gostynin Gotowanie Gołąb Goździki Grodzisko Grunwald Gubałówka Gwiazdy betlejemskie Góra Skrzynecka Góra Zamkowa Górki Góry Świętokrzyskie Głosowanie Horiatiki Huragan Huśtawka Iglaki Illzach Info Ja w Kuchni Jacuś Jadłospis Jajka Jarmuż Jasna Góra Jednosiwy Jerozolima Jesienne dary ogrodu Jesiony Jezioro Czchowskie Jezioro Dobczyckie Jezioro Rożnowskie Jiaogulan Jubileusz Język polski Kalorie Kalwaria Kanie Karmniki Kawa Kawiarnia Klucz do matury z biologii Koktajle Kolejka Kolekcja Kompot Kompozycja Komunia Święta Konfederacja barska Konie Konkurs Palm Wielkanocnych Kopiec Kraka Korona zapory Kraków-Łagiewniki Krogulec Krowa Krupówki Krzesławice Krzewuszki Krzywa Wieża Krzyż Milenijny Krzyżacy Krzyżówki Książka Księżyc Kuchnia Kujawsko-pomorskie Kundel Kura Kurczak Kurozwęki Kwarantanna Kwiecień Kładki Latarnia Lednica Legendy Lenistwo Lilak Lipnica Literatura London Eye Londyn Lot Lubczyk Lwów Majeranek Makro Marchew Marzec Marzenia Mazowieckie Mazurek Medugorje Melisa Melsztyn Mgła Michałki Mikołaj Kopernik Mirów Misje Mięta Mniszek lekarski Mniszki Mogielica Moi Przyjaciele Molo Monety Mróz Muchomory Muchołówka szara Mural Naleśniki Niebieski Niedziela Palmowa Niegowić Noc Norbertanki Nowy Wiśnicz Obserwacje Odpoczynek Odpowiedzialność Ogień Ojcowski Park Narodowy Olimpiada Omega Opactwo Opole Opolskie Opowieści Oregano Orzechy Ostrów Tumski Owca PDMD Parowar Patriotyzm Pelargonie Pietruszka Pisklęta Piwonie Pizza Plac św. Piotra Plebiscyt Pliszki Pociąg Podbiały Podgrzybki Podhale Podkarpackie Podróż pięciolecia Podziw Pokazy Polecie Pomnik św. Floriana Pomoc Pory roku Potok Powieść Pozdrowienia Poziomki Poznań Praca Praga Prom Prośba Przed Sylwestrem Przemijanie Przerwa Przygoda Przyszłość Pszczoła Pucuś Pustelnia Płazy Radość Refleksje Rejs Rokitnik Rozmaryn Rożnów Rukola Rzadkie Rzeźbiarstwo Rzym Rękawka Rżysko Samosy Sanki Sałatka Seler Sernik Sezon karmnikowy Sierpówka Sir Siła Skamieniałe Miasto Skałka Skocznie Smoleń Sopot Spisz Spokój Stajnia Staropolskie Stetoskop Styczeń Szacunek Szałwia Szczaw Szczepienia Szczepionka Szczepmy się! Szczerze Szczypiorek Szkoła Szlak Orlich Gniazd Szron Szwajcaria Sól Słonecznik Słowacja Słowianie Taize Tamy Tatry Tatrzański Park Narodowy Teatr Topola Toruń Tradycje Tropsztyn Tropy Turbacz Tymianek Ulubione Urbi et Orbi Uście Solne Wadowice Waga Warmińsko-Mazurskie Warsztat Wata cukrowa Watykan Wellington Arch Westerplatte Wetlina Widoki Wielka Brytania Wiewiórka Wieżyca Wigilia Wiszące mosty Witacze Wiązanki Wodospad Wow Wprowadzenie Wrzos Wyjazd Wytrzyszczka Wyzwanie Włochy Włóczęga ZOO Zakopane Zapora Zapowiedź Zasady Zawilce Zawoja Zaćmienie Zaćmienie Księżyca Zbiórka Zdjęcie Zegar Zwierzęta Zwyczaje Złoto dzwoniec filmy kosy magiczny czas porządki rudziki van Gogh Łatwe w uprawie Ławka Łąki Śliwa Ślęża Święci Świętojański Świętokrzyskie Święty Krzyż śpiew śpiew dzwońca św. Szymon święty Mikołaj Żołnierze i polegli Żurawki

Prawa autorskie

Wszystkie moje teksty i zdjęcia na blogu "Świat z mojej perspektywy" są chronione prawem autorskim na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystanie ich wymaga mojej zgody!

Agregator blogów przyrodniczych

Rozdane, powędrowało do Janeczki z Chwil Wytchnienia!

Rozdane, powędrowało do Jadzi Kluczyńskiej!

BLOG KULINARNY

TUTAJ ZAGLĄDAM