Podróże #56: Po krakosku, inaczej niż zwykle

Witam!
Końcówka maja przyniosła ziemiom południowym (bo z tego, co oglądam prognozy, to północne rejony Polski pogoda rozpieszcza aż za bardzo!) wyjątkowo kapryśną aurę. Ostatnie kilka dni to istny kalejdoskop, typowa marcowa pogoda w kratkę, której szczerze nie znoszę. Teraz rozpadało się już na dobre, dziś w nocy i jutro ma ponoć spaść tyle wody ile powinno się wycisnąć z chmurek przez cały miesiąc, więc mimo zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu, najbliższe godziny będą idealne do spędzenia w domowym cieple, przy tym, co miłe i przyjemne z kubkiem gorącej herbaty obowiązkowo.

Zanim jednak pogoda ustrzeliła niezłego focha, to udało mi się, pierwszy raz od wybuchu epidemii, pojawić na krakowskiej płycie rynkowej oraz przyległych jej ulicach, uliczkach i innych rozsianych zaułkach. Z góry uspokajam, że w tytule posta literówki nie ma; jak w Krakowie, to i po krakosku ;)

Krajobraz jaki mi towarzyszył podczas tego spaceru był zgoła odmienny od tego, do czego mnie małopolska stolica przyzwyczaiła w godzinach szczytu; brak turystów, czy pozamykana część sklepików, lokali, bardziej mi bowiem przypominała drogę o 7 rano, gdy niemal niepostrzeżenie przemykam przez Szewską i Mikołajską, by ostatecznie dostać się na wykład na Kopernika.

Plac św. Marii Magdaleny

Moja ukochana uliczka na Starym Mieście, Kanonicza...

Widok na Katedrę Wawelską z wylotu Kanoniczej

Zakole Wisły i bulwary u stóp Wawelu

Pustki...

Smok Wawelski samotny jak nigdy, chyba pierwszy raz w życiu udało mi się go sfotografować bez tłumów wspinających się po smoczym kamieniu

Plac Mariacki ze schowanymi w oddali Sukiennicami

Na rynkowej płycie cichusieńko, tylko jedna kwiaciarka sprzedawała różane bukiety pod Mickiewiczem...


Floriańska nieco bardziej zatłoczona, ale tak bywa zawsze

Brama Floriańska skąpana w promieniach majowego słońca

Na Plantach też bez szaleństw, miejska natura może odetchnąć od ludzkiego natłoku

Różowe kwiaty kasztanowca, najpiękniejsze skarby krakowskich Plantów

Takie widoki najbardziej wbijają się w ludzką świadomość, zwłaszcza, że taki przewrót dokonał się z dnia na dzień. Jednego dnia słyszało się o jakiejś dziwnej epidemii szalejącej w Chinach, Korei Południowej i innych azjatyckich państwach, którą jednak każdy bagatelizował, bo to przecież daleko, bo inny klimat i inne bo. Kolejnego już napływały niedobre wieści z Włoch, kraju tak nam bliskiego, więc to już wywołało niemały chaos i zamieszanie, ale mimo wszystko nadal życie toczyło się dość spokojnie. Zaraz po tym koronawirus dotarł na ziemie polskie i od tego czasu do dziś skutecznie utrudnia życie każdemu. Sam pamiętam jak we wtorek tamtego przewrotnego tygodnia na zajęciach z USG powoli zaczęła wrzeć dyskusja o nadchodzącej epidemii, ale w zamykanie uczelni jakoś nikt nie wierzył; dzień później, czyli w środę, odwołano nam anatomię dosłownie minutę przed rozpoczęciem i od tamtego czasu wszystko zamarło, jak w jakimś surrealistycznym śnie.

Niech z tych powyższych obrazków popłynie taka puenta, że owszem, planować można, planować nawet trzeba, bo co to za życie bez ugruntowanej przyszłości, ale przy tym wszystkim doceniać należy jednak najbardziej chwilę trwającą obecnie, cieszyć się nią jak najmocniej, czerpać z niej jak najwięcej, bo to, co przed nami jest nieznane nikomu i czasem może nam spłatać ogromnego figla, który wywróci bieg życia do góry nogami.

W majowych szarościach wykluły się setki kwiatów clematisów...

...nieśmiało w grube krople stroi się także świeżutkie kwiecie największego różanecznika w moim ogrodzie...

...a nad głowami jesionowe korony zazieleniły się już całkowicie ;)

Pozdrawiam Was serdecznie i do zobaczenia! :)

P.S. Zapraszam Was serdecznie na mojego blogowego Instagrama, jeśli jeszcze tam ktoś nie trafił, nick z linkiem: swiat.z.mojej.perspektywy

Komentarze

  1. Jakby świat stanął w miejscu. Mimo pandemi trzeba żyć dalej...planowac marzyć nawet trzeba, masz rację... Dziękuję za spacer po tak pięknym mieście. Nigdy tam nie byłam... A przecież świat taki mały. Pieeknie tak pospacerować uliczkami słynnego miasta, chociażby wirtualnie. Pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepiękny jest Twój Kraków Maks. Miło zobaczyć te uliczki. Zawsze, gdy jestem w Krakowie z dzieciakami pędzimy nimi ze znajomym przewodnikiem. A tu u Ciebie w końcu bez pospiechu mogłam pospacerować:) Pamiętam swoją pierwsza wizytę w Krakowie, miałam z 10 lat, może mniej i koniecznie chciałam do Kościoła Mariackiego, bo tam cudo Wita Stwosza - ołtarz i ciżemka, którą znaleziono podczas jego odnawiania. Tak myślałam, bo Historię żółtej ciżemki z młodziutkim Markiem Konradem oglądałam 100 razy:) Ołtarz zobaczyłam, ciżemki oczywiście nie;) Pięknie kwitną rośliny w Twoim ogrodzie. Przesyłam serdeczności :)

    OdpowiedzUsuń
  3. cudowny krajobraz!m piękne zdjęcia:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zdjęcia wspaniałe! Niemalże bez ludzi, bez pośpiechu - pięknie. A te prześliczne kwiaty na koniec jak wisienka na torcie:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Biorąc pod uwagę suszę, to dobrze, że pada deszcz ✌️ A w Krakowie jak zawsze pięknie. Super te bezludne kadry 👍😉

    OdpowiedzUsuń
  6. Przepiękny spacer po Krakowie, tylko bez ludzi - jakoś dziwnie...tym bardziej, gdzie jak gdzie,ale w Krakowie zawsze tłumnie i tłoczno...
    Masz rację planować trzeba, ale należy również cieszyć się każdą chwilą i koronowirus nam to dobitnie uświadomił.
    Pozdrawiam w Zielone Świątki.

    OdpowiedzUsuń
  7. Kraków jest piękny, jednak zdjęcia bez ludzi są dla mnie takie albumowe.Dopiero ludzie wokół zabytków robią cudną atmosferę.
    miłej niedzieli

    OdpowiedzUsuń
  8. Mój obowiązkowy, krakowski szlak...;o)

    OdpowiedzUsuń
  9. Tak pustego Krakowa nigdy nie widziałam, widok sam w sobie zaiste niezwykły.
    Ale to ma swoją zaletę - można w spokoju wszystko pooglądać.
    Miłego;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Masz rację, tak teraz wygląda Kraków... Pusto i cicho... jednak powoli, dzień po dniu życie, które zamarło zaczyna powracać... I dobrze, bo żyć, planować i marzyć trzeba :-)
    serdecznie pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń
  11. To można uznać za jeden plus koronawirusa - możliwość nacieszenia się krakowskimi zakątkami bez tych pędzących przed siebie tłumów. A Twoje zdjęcia jak zawsze chwytają za serce, Maksiu.
    Serdeczności posyłam.

    OdpowiedzUsuń
  12. Teraz można zrobić zdjęcia bez ludzi. Piękne fotografie Maksiu.
    Pozdrawiam ciepło :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Naciesz się takim pustym Krakowem bez tłumów turystów :)
    Nawet się cieszę, że przyroda może teraz odetchnąć od ludzi. Szkoda, że to tylko chwilowe zawieszenie. I nie - nie chcę, aby wirus trwał. Chcę, żeby przyroda nie była tak przytłoczona naszą obecnością.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Piękne zdjecia ze słonecznego Krakowa - jednego z moich ulubionych miast :-) Drugie to Zakopane (mimo wszystko lubię jego jarmarczny klimat i charakterystyczną zabudowę), trzecie - Kazimierz Dolny. Mieszkam w pobliżu Włodawy. U nas ostatnio ciągle bagienna pogoda, jak w kwietniu narzekaliśmy na suszę, tak teraz dość mam już tego taplania się w deszczu. Moje zwierzęta też wariują z nudy. Wczoraj to już chyba został pobity rekord padania: zaczęło się o 10 rano, skończyło jakoś tak po północy i to nie była jakaś mżawka, tylko duży deszcz, który nie pozwalał niczego zdziałać na zewnątrz. Dzisiaj trochę lepiej, ale też mokro :-/ No to sobie ponarzekałam haha :-D

    OdpowiedzUsuń
  15. Widok tak pustych ulic ciągle wzbudza u mnie dziwne uczucia, nie mogę się przyzwyczaić do tego wszystkiego...,
    Zdjęcia wspaniałe, dawno nie byłam w Krakowie :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Wspaniałe zdjęcia ale te pustki na ulicach trochę dziwne ale jeszcze będzie normalnie... Pozdrawiam Ania

    OdpowiedzUsuń
  17. Różanecznik cudny:)
    W Krakowie byłam w środę, ale tylko u lekarza. Z tym kojarzy mi się ostatnio miasto Kraka, niestety!
    Serdeczności przesyłam, mam nadzieje na słoneczne czerwcowe dni:)

    OdpowiedzUsuń
  18. Piękna wycieczka po pustym Krakowie.Oj tak, życie się nam przewróciło, trzeba żyć dalej chociażby dla tych cudownych kwiatów.

    OdpowiedzUsuń
  19. Widoki i zdjęcia przepiękne, lubię Kraków, choć smog nie rozpieszcza. Pozdrawiam Maks.:)

    OdpowiedzUsuń
  20. Czas zatrzymał się dla ludzi. Jedyny plus to przyroda, która wykorzystała ten moment i wybuchła kwiatami i piękną soczystą zielenią. Piękny spacer po Krakowskich zaułkach nam zafundowałeś:)

    OdpowiedzUsuń
  21. O matko, jak nie Kraków! Jaki pusty, spokojny no i można w końcu bez tłumów pozwiedzać :). Ale wiesz u mnie w Warszawie jest podobnie. Starówka świeci pustkami. Serdeczności Maksiu! Zdjęcia super, chętnie pooglądałam :).

    OdpowiedzUsuń
  22. Najbardziej przerażały mnie właśnie te puste ulice.
    Dziękuję Ci za wspaniałą wycieczkę i pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  23. Jedyna okazja by zobaczyc Krakow taki wyludniony, dobrze,ze to sfotografowales, bedzie dokumentem z czasow zarazy. Mnie sie podobaja te pustki, widac Krakow w caej okazalosci,. A klematis!...jaki dorodny! tak gesto kwitnacego nie widzialam.

    OdpowiedzUsuń
  24. Nigdy nie wiemy co nas w życiu czeka, dlatego warto doceniać każdą chwilę i starać się żyć tak, jakby świat miał się jutro skończyć. Przepiękne zdjęcia Maksiu nam tu pokazałeś. W Krakowie byłam wiele lat temu i z miłą chęcią sobie go znów przypomniałam. A co do pogody, to ja mieszkam na północy polski i jakiś czas temu prawie przez cały tydzień u nas padało, wiało i mieliśmy jakby jesień :)

    OdpowiedzUsuń
  25. Taki Kraków jak nie Kraków. Za jakiś czas będą to historyczne zdjęcia nie do uwierzenia. Nigdy nie myślałam , że będę przeżywać epidemię . Zawsze wydawało mi się to odległe i wręcz niemożliwe , a jednak zderzyło się. Piękne fotki. Pozdrawiam cieplutko 🌷🌻🌻🌻

    OdpowiedzUsuń
  26. Wspaniałe zdjęcia Maksiu :)
    Kraków to piękne miasto,niestety byłam tylko raz :(
    W czasach LO z wycieczką klasową,czyli jakieś sto lat temu :(
    Serdeczności :)

    OdpowiedzUsuń
  27. Doceniajmy to, co mamy, bo i to możemy w każdej chwili stracić. Przepraszam, że tak niezbyt optymistycznie, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  28. Te pustki i ta cisza są potrzebne, człowiek ma szansę zastanowić się na priorytetami życia i w ogóle jakością swojego życia. Rozmawiałam z przyjaciółką, która pracuje od lat w wielkiej korporacji i jak rano wychodziła do pracy tak wracała pod wieczór. Do mieszkania wracała na nocleg, taki hotelowy dom. Odkąd pracuje na zdalnym to przypomniała sobie, że jest wiosna, że jest przyroda. Na nowo zachwyca się dźwiękami przyrody. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  29. Przepiękne miasto, magiczne!

    OdpowiedzUsuń
  30. Ja już Cie obserwuję na Instagramie :)
    Kto by uwierzył, że Kraków tak opustoszeje; że krakowski smok będzie samotny, że na Floriańskiej będzie zaledwie kilka osób, a na rynku jedna kwiaciarka. To się w głowie nie mieści!
    Serdecznie Cię pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  31. Oj wybrałabym sie na taką wycieczkę. Dawno nie byłam w Krakowie a zdjęcia świetnie oddają klimat tego miasta.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  32. Piękne podsumowanie. Masz rację, trzeba się cieszyć każdym dniem i umieć docenić każdą daną nam chwilę. Pokazałeś wszystkie dobrze mi znane miejsca. Dawno nie byłam w Krakowie, a kiedyś tam mieszkałam będąc na studiach :) Dzięki za miłe wspomnienia ;)

    OdpowiedzUsuń
  33. Bardzo ciekawie piszesz , podoba mi się :) zdjęcia bardzo ładne :) daawno nie byłam w Krakowie, dzięki za przypomnienie :) Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję za wszystkie przemiłe komentarze jakie u mnie zostawiłeś :)

    OdpowiedzUsuń
  34. Dziwnie wygląda Kraków bez turystów, ale czemu nie ...

    OdpowiedzUsuń
  35. Fakt, tak puste ulice w Krakowie to ewenement:) Często bywam w Krakowie i wspaniałe jest to, że od czasu moich studiów wiele zakątków zupełnie się nie zmieniło - jakby czas się zatrzymał.
    Serdeczności Maksiu.

    OdpowiedzUsuń
  36. Jakież piękne widoki mi zaserwowałeś. Kraków taki pusty, zalany słońcem coś wspaniałego. Raz byłam w Krakowie i ciągle tęsknię za … ołtarzem Wita Stwosza :-). Pozdrawiam :-).

    OdpowiedzUsuń
  37. Wspaniale, że pada deszcz u ciebie bo u mnie susza i trzeba podlewać ogród. Kraków uwielbiam, zwłaszcza ten na Twoich zdjęciach, bez tłumu turystów. Piękne zdjęcia.
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  38. Tak Kraków po moim rodzinnym Gdańsku to jedno z piękniejszych , pełnego uroku miasto.Do dziś wspominam urocze miejsce z kotami na ścianach, ze starymi meblami w którym dawno dawno temu można było zjeść tanio coś dobrego.może znasz to miejsce ?Dziękuje że do mnie zagladasz:)

    OdpowiedzUsuń
  39. Piękne zdjęcia! Wieki nie byłam w Krakowie :) To miasto ma niesamowity klimat :)

    OdpowiedzUsuń
  40. W Krakowie bylam raz w zyciu, w roku panskim 1981, i powiem Ci, ze teraz jest definitywnie ladniejszy ;)

    OdpowiedzUsuń
  41. Do Krakowa mam niedaleko, ale byłam tylko kilka razy- unikam, jak dla mnie za dużo ludzi, a nie lubię tłoku;)piękne zdjęcia:)

    OdpowiedzUsuń
  42. Ahh, też pamiętam kiedy wszyscy mowili 'do nas wirus nie dotrze' a tu nagle takie coś. Byłam w Krakowie jak byłam mała i bardzo podobało mi się, że było tam dużo gołębi hehe. Strasznie dziwnie się patrzy na puste ulice
    PS. Piękne zdjęci kwiatów!

    Obserwuję i pozdrawiam!
    zpolskidopolski.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  43. W Krakowie dawno nie byłam, warto się wybrać...

    OdpowiedzUsuń
  44. Byłam w Krakowie na początku marca i tętnił życiem, wszędzie pełno turystów. Zobaczenie tak pustego miasta jest niesamowite, rzeczywiście wygląda jak o wczesnych godzinach porannych.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  45. Zawsze pięknie a tak bez ludzi jeszcze piękniej aż nabrałam ochoty na wycieczkę, może w niedzielę? Pozdrawiam serdecznie, miłego dnia życzę...

    OdpowiedzUsuń
  46. Witaj czerwcowo
    kiedy to ja byłam w Krakowie ostatni raz? A przecież to takie piękne miasto. Czas to kiedyś nadrobić.
    Pozdrawiam oczekiwanymi kroplami deszczu

    OdpowiedzUsuń
  47. Uwielbiam Kraków, byłam tam wiele razy, ale takiego pustego jeszcze nigdy nie widziałam. Nie znoszę tłumów, więc chętnie pospacerowałabym w takiej ciszy i spokoju. Piękne zdjęcia :)))

    OdpowiedzUsuń
  48. cudowny spacer, bardzo dziękuję... :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za życzenia urodzinowe. Było mi bardzo miło. :D

      Usuń
  49. Piękne zdjęcia, ale przyznam, że dziwnie wygląda Kraków taki opustoszały. Byłam w tym mieście trzy razy, a z synem spędziliśmy tam ponad tydzień w środku lata i gdy patrzę na smoka, te uliczki i rynek, to jestem zaskoczona, jak to inaczej wygląda...

    OdpowiedzUsuń
  50. W końcu można obejrzeć te dzieła architektoniczne w całości i bez pośpiechu:-) Ja nie lubię tłumów podczas wycieczek ;-)Dziękuję za piękną fotorelację :-)

    OdpowiedzUsuń
  51. Uwielbiam Kraków. Od zawsze pragnęłam aby za dotknięciem czarodziejskie różdżki chociaż na chwilę miasto opustoszał. Teraz wiem, że to było dziwne pragnienie. Miasto opustoszało, a ja nie mogłam spacerować pustymi ulicami. Maks, oczarowały mnie Twoje wspaniałe zdjęcia. Pogoda też Ci dopisała.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  52. Ale pięknie pokazałeś Kraków. To miasto nie może się znudzić.:)
    Moc serdeczności posyłam.

    OdpowiedzUsuń
  53. Jeszcze będziemy tęsknić za tymi pustkami, czuje to. Świetne ujęcia Maks. Kwiaty też są niesamowite w twoim obiektywie. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

ARCHIWUM POSTÓW

Pokaż więcej

Translate

Obserwatorzy Bloga

Dziękuję za każdy głos! To mnie motywuje!

Moi psi strażnicy: Rudi (2013-) i Berek (2005-2022)

Kategorie

Podróże W moim ogrodzie Małopolskie Moja poezja Ptaki Góry Pola Wiersze Beskid Wyspowy wiosna Beskidy Zima życzenia 2017 Rośliny Kraków Kwiaty Grzyby Spacer Rynek 2016 Zamek Jesień 2019 Grusza Wiersz Wyniki wakacje Lato Przemyślenia święta Las Podróż Roku wielkanoc Ciasto Dobczyce Inne Kościół Rudi Wieś Zachód Słońca 2018 Blog Boże Narodzenie Motyle Cmentarz Kot Skansen Ssaki podsumowania 3. urodziny Konkurs Lasek Mama Moje przygody Owady Planty Podziękowanie Polska Urodziny W moim domu Wspomnienia 2020 Kiki Nowy Rok Opowiadanie Pole Rocznica Ruiny zamku Rzeka Sentymenty Maksa Studia Wiosenno-letnie wyzwanie u Maksa Zalipie Żonkile Artystycznie Chatki Chmury Cudo Historia Kapliczka Koronawirus Leśniczówka Malowane Niebo Pies Puszcza Statystyki Tata Tenis Tulipany Wał Ruda Wschód Słońca Wspomnienie Wyzwanie urodzinowe Zjawiska pogodowe Śmierć 2021 Bez Candy Chinkali Czosnek niedźwiedzi Droga Fiołki Jabłoń Jan Paweł II Jedzenie Katedra Lanckorona Lekarski Luty Maj Nauka Niepołomice Owoce Panorama Pieniny Plany Pomniki Prezent Przedwiośnie Przepis Ratusz Rozdanie Rzepak Sierpień Skalniak Staw Szlak Wieża Zioła Śnieg Basia Wójcik Bałtyk Bitwa Bochnia Brzozy Cichawa Czarny bez Dolina Raby Dynia Jezioro Karolina Kózkówna Kazimierz Wielki Krajobraz Krokusy Krościenko Lipa Listopad Majówka Matura Medycyna Morze Mury Muzeum Pałac Paź królowej Pielgrzymka Pierniczki Polskie bociany Pomnik Pomorskie Pomorze Przebiśniegi Raba Rower Ruduś Stare Miasto Słońce Talent Trzy Korony Wawel Wielkopolskie Wisła Wrocław Wycieczka Wypieki Zachwyt Zbiorniki Zboża Ziarnopłony Zielono przyroda ptaki na flagach wielka sobota zdjęcia Ścieżka Śląskie 2023 4. urodziny 5 miejsc Agnieszka Radwańska Akademia Muzyczna Aleja Gwiazd Babia Góra Bazylea Bałwan Berek Biedronka Bieszczady Bocian Boże Ciało Budki Budleja COVID-19 Choinka Clematisy Dolina Prądnika Dolnośląskie Domek Droga krzyżowa Drzewa Dunajec Dwór Ferie Gady Gotowanie Gołoborze Grodkowice Grota Grudzień Hel Hiacynty Jagodzianki Jarmark Kartki Kasztany Kazimierz Klasztor Klomb Kolory Kościół Mariacki Krzewy Krzyż Kukurydza Lipiec Lipnica Murowana Lourdes Marysieńka Miłość Mniszek lekarski Moje zdrowe życie Morwa Most Niedzica Nowodworek Obraz Odlot Ogród Ojców Opis Opowieść Ostrów Lednicki Oznaki wiosny Palma Pandemia Papierówka Papież Papuga Październik Pisklęta Pięknie Plaża Podskale Podziemia Powiśle Dąbrowskie Praktyki Procesja Przygotowania Przyjaciele Pytania Rogale świętomarcińskie Ruiny Rzeźby Różaneczniki Różaniec Rękodzieło Sanktuarium Sesja Sielanka Spotkanie Stokrotki Sukiennice Sylwester Syrop Szczawnica Szpaki Szpital Słonecznik Trasa Ukraina Warzywa Wierzby Wiązanki Wojna Wspaniałe Wyprawy Zabawa Zadanie od Maksa Zdrowo Ziemia Dąbrowska Zmiany jaszczurki jeże purchawice sierpówki Łysa Góra Ślimaki Średniowiecze Święconka Święto Niepodległości Żniwa 10 lat 100000 2015 3 maj 5. urodziny 6. urodziny 7. urodziny 8 lat 9 lat Akrostych Album Alfa Altana Amfiteatr Anna Arthur Wellesley Artykuł BMI Balon Bazie Bazylia Bazylika Bałwankowo Berberysy Bezsenność Biało Biało-czerwone Biologia Bitwa pod Grunwaldem Bizony Bobolice Bobry Bociany Bogatka Brusznica Brzozowisko Buraki Bury Bułki Błękit Cele Chabówka Chaczapuri Chaos Chemia Chełm Chleb Chrząszcz Ciastka Ciastka orzechowe Ciężkowice Clafoutis Czarny Staw Czechy Czerwiec Częstochowa Część I Człowiek Dalgona Dawne dzieje Diabelski Kamień Diablak Dla artystów Dla kucharzy Dla poetów Dmuchawiec Dobro Docenione Dolina Białego Drożdżowe Drzewo Dutch baby Dyskusja Dzieciństwo Dziewięćsił Dzień Mamy Fontanny Fotografia Francja Galette des rois Gdańsk Gdów Geografia Gniezno Gondola Gorce Gostynin Gołąb Goździki Grodzisko Grunwald Gubałówka Gwiazdy betlejemskie Góra Skrzynecka Góra Zamkowa Górki Góry Świętokrzyskie Głosowanie Horiatiki Huragan Huśtawka Iglaki Illzach Info Ja w Kuchni Jacuś Jadłospis Jajka Jarmuż Jasna Góra Jednosiwy Jerozolima Jesienne dary ogrodu Jesiony Jezioro Czchowskie Jezioro Dobczyckie Jezioro Rożnowskie Jiaogulan Jubileusz Język polski Kalorie Kalwaria Kanie Karmniki Kawa Kawiarnia Klucz do matury z biologii Koktajle Kolejka Kolekcja Kompot Kompozycja Komunia Święta Konfederacja barska Konie Konkurs Palm Wielkanocnych Kopiec Kraka Korona zapory Kraków-Łagiewniki Krogulec Krowa Krupówki Krzesławice Krzewuszki Krzywa Wieża Krzyż Milenijny Krzyżacy Krzyżówki Książka Księżyc Kuchnia Kujawsko-pomorskie Kundel Kura Kurczak Kurozwęki Kwarantanna Kwiecień Kładki Latarnia Lednica Legendy Lenistwo Lilak Lipnica Literatura London Eye Londyn Lot Lubczyk Lwów Majeranek Makro Marchew Marzec Marzenia Mazowieckie Mazurek Medugorje Melisa Melsztyn Mgła Michałki Mikołaj Kopernik Mirów Misje Mięta Mniszki Mogielica Moi Przyjaciele Molo Monety Mróz Muchomory Muchołówka szara Mural Naleśniki Niebieski Niedziela Palmowa Niegowić Noc Norbertanki Nowy Wiśnicz Obserwacje Odpoczynek Odpowiedzialność Ogień Ojcowski Park Narodowy Olimpiada Omega Opactwo Opole Opolskie Opowieści Oregano Orzechy Ostrów Tumski Owca PDMD Parowar Patriotyzm Pelargonie Pietruszka Piwonie Pizza Plac św. Piotra Plebiscyt Pliszki Pociąg Podbiały Podgrzybki Podhale Podkarpackie Podróż pięciolecia Podziw Pokazy Polecie Pomnik św. Floriana Pomoc Pory roku Potok Powieść Pozdrowienia Poziomki Poznań Praca Praga Prom Prośba Przed Sylwestrem Przemijanie Przerwa Przygoda Przyszłość Pszczoła Pucuś Pustelnia Płazy Radość Refleksje Rejs Rokitnik Rozmaryn Rożnów Rukola Rzadkie Rzeźbiarstwo Rzym Rękawka Rżysko Samosy Sanki Sałatka Seler Sernik Sezon karmnikowy Sierpówka Sir Siła Skamieniałe Miasto Skałka Skocznie Smoleń Sopot Spisz Spokój Stajnia Staropolskie Stetoskop Styczeń Szacunek Szałwia Szczaw Szczepienia Szczepionka Szczepmy się! Szczerze Szczypiorek Szkoła Szlak Orlich Gniazd Szron Szwajcaria Sól Słowacja Słowianie Taize Tamy Tatry Tatrzański Park Narodowy Teatr Topola Toruń Tradycje Tropsztyn Tropy Turbacz Tymianek Ulubione Urbi et Orbi Uście Solne Wadowice Waga Warmińsko-Mazurskie Warsztat Wata cukrowa Watykan Wellington Arch Westerplatte Wetlina Widoki Wielka Brytania Wiewiórka Wieżyca Wigilia Wiszące mosty Witacze Wodospad Wow Wprowadzenie Wrzos Wyjazd Wytrzyszczka Wyzwanie Włochy Włóczęga ZOO Zakopane Zapora Zapowiedź Zasady Zawilce Zawoja Zaćmienie Zaćmienie Księżyca Zbiórka Zdjęcie Zegar Zwierzęta Zwyczaje Złoto dzwoniec filmy kosy magiczny czas porządki rudziki van Gogh Łatwe w uprawie Ławka Łąki Śliwa Ślęża Święci Świętojański Świętokrzyskie Święty Krzyż śpiew śpiew dzwońca św. Szymon święty Mikołaj Żołnierze i polegli Żurawki

Prawa autorskie

Wszystkie moje teksty i zdjęcia na blogu "Świat z mojej perspektywy" są chronione prawem autorskim na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystanie ich wymaga mojej zgody!

Agregator blogów przyrodniczych

Rozdane, powędrowało do Janeczki z Chwil Wytchnienia!

Rozdane, powędrowało do Jadzi Kluczyńskiej!

BLOG KULINARNY

TUTAJ ZAGLĄDAM