19:19

Podróże #50: Najpiękniejsze zakątki Poznania

Witam!
Tegoroczny wrzesień był, jest i będzie dla mnie miesiącem dość intensywnym, zwłaszcza podróżniczo. Na okrągłą, bo już pięćdziesiątą wirtualną wyprawę, zapraszam Was serdecznie do stolicy, do serca Wielkopolski, czyli do Poznania. Jest to pierwsza część, jak to nazwałem, Wielkopolskiej Trylogii, kolejne części już wkrótce. 😉

Poznań jest jednym z największych i najstarszych miast Polski, mieszka w nim ponad pół miliona ludzi. Słynie on przede wszystkim z dwóch koziołków, które dzień w dzień w południe trykają się na ratuszowej wieży, wyśmienitych rogali świętomarcińskich z białym makiem, bakaliami, a także z bardzo długiej historii, która pozwoliła Poznaniowi stać się jednym z miejsc, gdzie narodziła się Polska.

Nasz spacer zacznijmy od poznańskiego Starego Rynku, który został wytyczony w połowie XIII wieku. Góruje nad nim renesansowy ratusz (wcześniej gotycki) wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Obecny kształt jest perłą renesansu z XVI wieku. Codziennie w samo południe na wieży ukazują się dwa blaszane koziołki, które trykają się 12 razy. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania.Fontanna Prozerpiny

Pręgierz


Fontanna Apolla

Fontanna Marsa

Fontanna Neptuna

Figura św. Jana Nepomucena


Koziołki poznańskie nad zegarem

Waga miejska

Obok ratusza wznoszą się kolorowe domki budnicze z charakterystycznymi podcieniami. Były one niegdyś miejscem, w którym handlowano rybami, świecami i solą.


Kolejnym ciekawym miejscem na poznańskim Starym Rynku jest odwach - wartownia z XVIII wieku, w którym obecnie mieści się Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.


Idąc od Starego Rynku ulicą Świętosławską dojdziemy pod kościół farny św. Stanisława, czyli Bazylikę MB Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa. Jest to jeden z najbardziej monumentalnych barokowych kościołów w Polsce zbudowany przez jezuitów w XVII wieku.Ze Starego Rynku możemy się udać w kierunku Góry Przemysła - nieznacznie wyniesionej części poznańskiego Starego Miasta, na której to wznosi się nowo odbudowany Zamek Królewski. Niegdyś stanowił on rezydencję Przemysła II - króla Polski w latach 1295-1296, dzisiaj jest on zaś siedzibą Muzeum Sztuk Użytkowych.


Obok Zamku Królewskiego stoi Kościół św. Antoniego Padewskiego i klasztor franciszkanów z pierwszej połowy XVIII wieku.


U stóp Góry Przemysła stoi Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich upamiętniający owy pułk, który wsławił się m.in. walkami z bolszewikami w 1920 roku oraz w 1939 roku w ramach Akcji Poznań.


Nieco na zachód od Góry Przemysła rozlega się duży Plac Wolności na którym 26 I 1919 roku żołnierze wielkopolscy i ich dowódca - gen. Józef Dowbor-Muśnicki złożyli uroczystą przysięgę. Na placu wznoszą się m.in. Fontanna Wolności otwarta w 2012 roku, fontanna Higiei przed Biblioteką Raczyńskich, a od zachodniej strony stoi Arkadia, czyli reprezentacyjny budynek z początku XIX wieku. 27 XII 1918 roku przed budynkiem Arkadii, podczas szturmu na zlokalizowane naprzeciw prezydium policji pruskiej, zginął pierwszy w Poznaniu powstaniec wielkopolski – Franciszek Ratajczak.
 


Fontanna Wolności

Fontanna Higiei


Arkadia
Na rogu ulicy Święty Marcin i alei Niepodległości wznosi się Zamek Cesarski. Jest to ostatnia i najmłodsza rezydencja monarsza w Europie, wybudowana w 1910 roku dla cesarza niemieckiego Wilhelma II. Po I wojnie światowej w Zamku działał m.in. Wydział Matematyczny Uniwersytetu Poznańskiego, którego absolwenci złamali w latach 30-tych XX wieku kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Obecnie Zamek pełni rolę centrum kultury.Obok Zamku Cesarskiego mieści się Plac i Park Mickiewicza, których najważniejszymi punktami są niewątpliwie Pomnik Adama Mickiewicza odsłonięty w 1960 roku, Pomnik Ofiar Czerwca 1956 - Poznańskie Krzyże, który upamiętnia pierwszy w PRL-u strajk generalny i demonstracje uliczne, a także Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki z początku XX wieku.
Ze Starego Rynku można również powędrować w przeciwną stronę, w kierunku Ostrowa Tumskiego, czyli jedynej pozostałej w Poznaniu wyspy na Warcie. Najważniejszym miejscem na nim jest katedra - Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest ona pierwszą polską katedrą, wybudowano ją już w 968 roku.

WartaWnętrze katedry

Obok katedry wznosi się kościół Najświętszej Marii Panny. W tym miejscu niegdyś znajdowało się palatium Mieszka I.Wędrując dalej, mijamy most Biskupa Jordana na Cybinie, a po przejściu kolejnych kilkudziesięciu metrów docieramy pod mural 3D w dzielnicy Śródka, który opowiada historię owej dzielnicy. Znajdziemy tam księcia, hejnalistę, kota, czy sklepik rzeźnika. Mural został wybrany jednym z 7 Nowych Cudów Polski.

Most na Cybinie

Mural 3D

Bardzo ważnym miejscem na mapie Poznania jest Jezioro Maltańskie, które stanowi jeden z najsłynniejszych torów kajakarskich i wioślarskich na świecie.
Wzdłuż północnego brzegu Jeziora Maltańskiego biegnie trasa kolejki parkowej Maltanka, która można dojechać do Nowego ZOO. Trasa mierzy sobie około 3,8 km. Kolejka kursuje codziennie od końca kwietnia do końca września. Obecnie wagoniki są ciągnięte m.in. przez parowóz Borsig z 1925 roku.

Zdjęcia zrobione podczas przejazdu kolejką


A kolejka prezentuje się tak...Poznań jest przepięknym miastem, które naprawdę warto poznać i odkryć. Na zakończenie nie mogłoby się obyć bez słodkości, wiadomo bowiem, że miasto to słynie z rogali świętomarcińskich z nadzieniem z białego maku i bakalii. Ponoć najlepsze rogale można zakupić na jednym z rogów Starego Rynku u pani Hanny Piskorskiej.
I chyba to prawda, bo były wspaniałe...Mam nadzieję, że podobał Wam się dzisiejszy spacer... Tymczasem pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do napisania! 😉😊

59 komentarzy:

 1. Poznań przeze mnie jeszcze nie odkryty :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W Poznaniu byłam jeszcze w "epoce przedangielskiej" czyli wieki temu;)
  Pięknie to przedstawiłeś! Mural 3D jest FANTASTYCZNY!!! A ile tam fontann;))
  Ps. no i nabrałam apetytu na takie słodkości! One też są znane w mojej Bydgoszczy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak wszystko ułoży się po myśli, to 28.09 będę w Poznaniu

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne zdjęcia Maksiu nam tu pokazałeś. Ja już nie pamiętam kiedy byłam w Poznaniu, całe lata temu, a i tylko kręciłam się po centrum więc wielu z tych miejsc nie widziałam. Dziękuję Ci za ta wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Marzy mi się wycieczka do Poznania. Nawet zastanawiałam się kiedyś nad spędzeniem wakacji w tamtych stronach. Uwielbiam czytać o historii Polski, a w Poznaniu jest tyle ciekawych miejsc z nią związanych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie byłam w Poznaniu:))piękne miasto i wspaniale go pokazujesz:))Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli chodzi o Wielkopolskę, to zapraszam do najstarszego miasta - Kalisza, a po drodze do Zamku w Gołuchowie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. W Poznaniu by;łam tylko raz i to daaawno temu

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie byłam i żałuję, bo słyszałam, że to piękne miasto.
  Tak bardzo brakuje mi podróży, wycieczek, wyjazdów.
  Piękna foto-relacja Maksymilianie 🤗
  I imię cudne😀
  Pozdrawiam serdecznie na miły weekend 🙋

  OdpowiedzUsuń
 10. Kocham to miasto i bywam dam dosyć często u córki, ale patrząc na Twoje piękne fotki widzę, że kilku miejsc jeszcze nie odwiedziłam. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie byłam a tyle tam piękna. Twoja wspaniała relacja szczerze mnie zachęciła do odwiedzenia tęgi miasta.

  OdpowiedzUsuń
 12. Poznań jest pięknym miastem. Byłam kilka razy i bardzo miło wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. W Poznaniu byłam ponad 30 lat temu ... piękne miasto :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziękuję za piękną wycieczkę.W Poznaniu byłam w szkole podstawowej i pamiętam tylko koziołki.Korzystaj Maks z ostatnich dni wakacji bo niedługo zacznie się wkuwanie .Pewnie na pierwszy ogień pójdzie anatomia.
  Miłej niedzieli życzę

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękny wirtualny spacer nam zaserwowales, to piękne miasto, powinnam się wybrać jeszcze kiedys. Ten mural to świetna rzecz☺

  OdpowiedzUsuń
 16. Piękne miasto. Cudowne te kamieniczki. Świetna wycieczka Maks, dla mnie również, bo Poznania nigdy nie odwiedziłam:)

  OdpowiedzUsuń
 17. W Poznaniu też jeszcze nie byłam. Ładne miasto. Może kiedyś nadrobię wszystkie podróże..

  OdpowiedzUsuń
 18. Cieszę się Maksie że odwiedziłeś moje ukochane miasto i pięknie je przedstawiłeś. Na Placu Wolności zawsze karmiłam gołębie, Maltanką też jeździłam... nie wiem czy teraz również zatrzymuje się na stacjach Balbina i Ptyś;)
  Ciekawa jestem następnych miast, może zwiedziłeś Gniezno i Kalisz?
  Pozdrawiam Cię cieplutko w ten chłodny poranek:)

  OdpowiedzUsuń
 19. W Poznaniu też jeszcze nie byłam. Tym bardziej jestem Ci wdzięczna za kolejną super wirtualną wycieczkę :-)
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 20. Wspaniała wycieczka, chociaz tak mogę zobaczyć te cudeńka bo prawdopodobnie nie zobacze.Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 21. Piękne miasto, zdjęcia jak zawsze wspaniale wszystko oddają, pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 22. Lubię Poznań z radością dzięki twojemu postowi odwiedziłam go po raz kolejny:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo lubię wirtualne wycieczki z Tobą, Maksiu - czuję się, jakbym sama była w tych miejscach.
  Pozdrowienia niedzielne.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ależ w tym Poznaniu jest dużo miejsc do obejrzenia. Twoje zdjęcia zachęcają do odwiedzin tego miasta. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Super spacer. Nie byłam w Poznaniu, nie złożyło się, tym bardziej obejrzałam Twoje zdjęcia z zainteresowaniem. Mnóstwo miejsc do zwiedzania i każdy znajdzie swoje klimaty. Dzięki:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Tym wpisem przypomniałeś mi że byłam kiedyś w Poznaniu. Szkoda że wcześniej nie przygotowałam się do zwiedzania bo widzę że wiele rzeczy nie widziałam które były godne odwiedzenia. Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 27. Pięknie przedstawiłeś stolicę Wielkopolski!!! Spacerowało mi się z wielką ciekawością. Interesujące miejsca pokazałeś w ciekawych ujęciach obiektywu. Byłam kilka lat temu w Poznaniu, ale krótko i mało pozwiedzałam. Dziękuję Ci Maksiu za ten dzisiejszy niedzielny spacer:))

  OdpowiedzUsuń
 28. Poznań znam bardzo dobrze i miejsca, które opisałeś nie są mi obce :))) Studiowałam tam :)) Nie lubię jednak tego miasta, a jego jedyny plus to pyszne rogale Marcińskie :) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 29. Piękny jest Poznań w Twoim obiektywie. Udany spacer, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 30. Dziękuję za wspaniałą wycieczkę. Świetne kadry.:)
  Nigdy nie byłam jeszcze w Poznaniu, ale jest oczywiście na naszej liście.
  Pozdrawiam Cię niedzielnie.

  OdpowiedzUsuń
 31. Pięknie udokumentowałeś tę wyprawę. Dla mnie chyba na zawsze hasło "Poznań" będzie równoznaczne z Międzynarodowymi Targami, czyli piekielnym zmęczeniem i...upałem.
  Miłego;)

  OdpowiedzUsuń
 32. Z fotek widać że to piękne miasto,jest co oglądać.

  OdpowiedzUsuń
 33. W moich stronach byłeś :)) Super. Cieszę się, że podobało się Tobie w Poznaniu ... to fajne miasto, tylko ma ostatnimi laty pecha do tych, co nim rządzą ...

  OdpowiedzUsuń
 34. Fontanna Wolności jest piękna :) Może kiedyś się tam wybiorę, zwłaszcza, że nigdy nie byłam w tamtych stronach :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Cudnie <3 Połaziłabym :) Dawno w Poznaniu nie byłam, a na prawdziwym zwiedzaniu chyba wcale.

  OdpowiedzUsuń
 36. Wspaniała fotorelacja! Przepięknie uchwyciłeś uroki tego miasta. Bardzo chciałabym się tam wybrać, bo jeszcze nie byłam.

  OdpowiedzUsuń
 37. Poznań uwielbiam i często w nim bywam. Wspaniała fotorelacja :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Wspaniała wycieczka Maks, bardzo dziękuję za fotorelację.:)

  OdpowiedzUsuń
 39. miło było się przejśc w poniedziałkowy poranek. Bardzo sypatycznie i ciekawie. Pozdrawiam z uśmiechem.

  OdpowiedzUsuń
 40. Piękne kadry z Poznania . Poznań jest mi dobrze znany . Najbliższe duże miasta od miejsca mojego zamieszkania to właśnie Poznań , Szczecin i Koszalin. Wspaniałą miałeś wycieczkę. Miłego dnia 😊

  OdpowiedzUsuń
 41. w Poznaniu niestety byłam tylko przejazdem, ale mam nadzieję, że kiedyś nadrobię, więc dziękuję bardzo za ta piękną wirtualną podróż :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Nowoczesna architektura jest piękna, ale ta stara ma duszę i ten swój klimat...cudne miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 43. piękna i ciekawa foto-relacja. Mamy nadzieję, że spędziłeś ciewkawie czasu, jesteś teraz wypoczęty, bo i wyzwania czekają na Ciebie

  OdpowiedzUsuń
 44. Wspaniała fotorelacja! Całkiem niedawno byłam w Poznaniu i mogłam osobiście odwiedzić wiele z tych miejsc. Objadłam się też rogalami - są przepyszne!
  Serdeczności Maksiu :)

  OdpowiedzUsuń
 45. Oj muszę się wybrać do Poznania jeszcze raz bo znam go tylko z ZOO i Palmiarni a widzę, że to piękne miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 46. Przepiękne kamieniczki widzę na Rynku :) Mnie jak do tej pory było nie po drodze do Poznania , aczkolwiek chciałabym zwiedzić to piękne miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 47. Mieszkałam w Poznaniu przez 10 miesięcy! Przepiękne zdjęcia! Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 48. Jakiś czas temu byłem w Poznaniu. Jednak bez bicia przyznam, że widziałem o wiele mniej niż Ty. Bardzo miła wirtualna wycieczka. :)

  Pozdrawiam!
  https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 49. W Poznaniu bylam tylko raz. Na wycieczce szkolnej

  OdpowiedzUsuń
 50. Super ujęcia :) szczególnie spodobał mi się mural 3D :):)

  OdpowiedzUsuń
 51. Byłam raz w Poznaniu, zwiedziliśmy wtedy fort VII, gdzie przetrzymywali tzw. salezjańską piątkę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 52. Bardzo fajna wirtualna wycieczka.:)

  OdpowiedzUsuń
 53. Fantastyczna fotorelacja. Poznań, Wrocław, Gdańsk, Warszawa, Kraków.......... przepiękne polskie miasta, które powinien zobaczyć każdy Polak.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 54. Byłam w Poznaniu jakiś czas temu i bardzo miło wspominam tamten krótki pobyt. Pokazałeś miejsca, które słabo pamiętam. Super zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 55. Też jeszcze nie byłam w Poznaniu, mam nadzieję, że jeszcze będę miała okazję.
  Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 56. Byłam, ale nie we wszystkich tych miejscach :-) Piękna wycieczka :-)

  OdpowiedzUsuń
 57. Raz byłam w Poznaniu, ale nie żeby zwiedzać, a tak to tylko zdarzało mi się przez niego przejeżdżać ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Copyright © 2014 Świat z mojej perspektywy , Blogger