16:39

Podróże #16: Zamek w Dobczycach

Witam!
Dziś oprowadzę Was po zamku w Dobczycach, który jest przepiękny i godny odwiedzenia. Znajduje się on ok. 20 km na południe od Krakowa. Leży w dolinie Raby nad Jeziorem Dobczyckim (sztucznym zbiornikiem na Rabie).
W następnym poście oprowadzę Was po skansenie, który znajduje się obok.

Zamek ten został wybudowany w XIV wieku, około 1362 r. przez króla polskiego - Kazimierza Wielkiego. Budowla stanowiła w średniowieczu warownię włączoną do systemu obrony Krakowa. Pod koniec XVI wieku rozbudowany przez dzierżawców Lubomirskich, posiadał około 70 pomieszczeń. W czasach swojej świetności gościł on Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełłę, królową Jadwigę, czy kronikarza Jana Długosza, który uczył dzieci króla Kazimierza Jagiellończyka, w tym św. Kazimierza. Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego, a później przez poszukiwaczy skarbów. W 1960 r. rozpoczęto prace wykopaliskowe i rekonstrukcyjne.

Zapraszam Was na relację z tego miejsca.

1. rzeczą, którą minęliśmy w trakcie naszej wycieczki były mury miejskie, które powstały nieco później niż zamek. Miały one kształt nieregularnego pięciokąta i mierzyły około 700 m. Otaczały one całe Stare Miasto. Po rekonstrukcji w XX wieku, została tylko ich część na samym przodzie. Przy murach była wieża, na której szczyt wiodły metalowe schody. Widoki stamtąd - cudowne.

Wejście


WieżaFlaga na wieży


Widok z wieży na Jezioro DobczyckieIdąc na zamek mijaliśmy drewniany domek, w którym mieszkają ludzie, ale p części żyją, jakby czas stanął w miejscu, bo nie mają np. dostępu do wody.W końcu dotarliśmy na zamek. Bardzo uroczy, niewielkich rozmiarów. Do środka prowadził drewniany most.
Po przekroczeniu bramy, weszliśmy na plac, gdzie była kasa. Tam kupiłem bilet (ulgowy - 5 zł, normalny - 7 zł) i podziwiałem piękne widoki na zaporę, a także zamek.
No i... wchodzimy do wnętrza zamku! Na samym początku - sala z maszkaronami - kopiami z krakowskich Sukiennic, które je zdobiły w renesansie. Symbolizują przywary ludzkie. Maszkarony to posągi głów - każda ma inną nazwę. W Dobczycach są od 1990 r.


Za maszkaronami rozpoczęła się właściwa część zamku. Najpierw był plac, od którego odchodziły wszystkie sale. Na jego środku była studnia.


Dobrze, wchodzimy do sal. W 1. sali największą atrakcją są kopie przywilejów nadanych mieszkańcom Dobczyc. Przywileje nadali: Kazimierz Wielki (1340 r.), Jan Olbracht (1494 r.), Aleksander (1506 r.), Zygmunt II (1559 r. i 1570 r.), a także Zygmunt III Waza (1600 r.). Dotyczyły one m.in. prawa do zakupu żup solnych w Wieliczce i Bochni, uwolnienia od cła mieszczan, czy utworzeniu targów w poniedziałki i jarmarków od Zielonych Świątek (maj) do św. Marcina (listopad).
W sali tej znajdowały się jeszcze: zdjęcia z wykopalisk z lat 60. XX w., praca Ewy Saczki, obraz Kazimierza Wielkiego, czy makieta zamku.


Kolejna sala nawiązywała do II wojny światowej i Żydów. Były tam: ubrania z Auschwitz należące do osób z Ziemi Dobczyckiej, fragment Księgi Estery po hebrajsku, polskie sztandary, ziemia z Katynia i Monte Cassino, broń, ubrania (w tym mundur Józefa Roślickiego), czy obraz Piłsudskiego na Kasztance.
3. salą była Sala Tortur, gdzie pokazano 3 sposoby tortur w czasach średniowiecznych: kata, szubienicę i pręgierz (niepokazany).


Kolejna sala była kaplicą św. Kazimierza. Święty ten był królewiczem - synem króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Jest nazywany patronem Polski i Litwy. To właśnie na tym zamku pobierał nauki od Jana Długosza. Kaplica składa się z 2 części: 1. to przedsionek, a 2. to miejsce, gdzie jest obraz świętego. W przedsionku znajdują się ławki, ale też rzeźba wzorowana na "Ostatniej Wieczerzy" Vinci, herb Jagiellonów i herb Jana Pawła II.


Kolejne sale przedstawiały głównie wykopaliska z zamku, przedmioty związane z religią, czy broń.

Muszle ślimaków, małży z wykopalisk

Wykopaliska z epoki miocenu

Zastawa z XIX w.

Fragmenty naczyń - średniowiecze

Kominek z epoki renesansu

Głowa bożka Swarożyca znaleziona na cmentarzu grobów ciałopalnych

Przedmioty religijne z XIX w.

Gablotka zatytułowana "Broń od XII do XIX w."

Piec łazienkowy żeliwny
Tak zaprezentowała się ostatnia sala na zamku. I tu muszę postawić kropkę. Ciąg dalszy nastąpi w następną sobotę. :)

Pozdrawiam i do zobaczenia!! :)

20 komentarzy:

 1. Świetna relacja. Zamek w Dobczycach jest trwałą ruiną ale zasługuje na odwiedziny. Byłam w zamku i skansenie. Niestety, zdjęcia są jeszcze w moim archiwum. Może kiedyś będą opublikowane.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest co zwiedzać, każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna relacja:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy zamek, warty zobaczenia. Ze zdjęć widać , ze pięknie położony.

  OdpowiedzUsuń
 5. A na Rabie organizowane są świetne spływy kajakowe...;o)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie byłam w tych stronach, zamek wart odwiedzenia, a panorama z zamku-przepiękna.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zamek w Dobczycach jest wart zobaczenia.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kocham podróże, jednak niekoniecznie po starych zamkach i ruinach, może dlatego, że już w szkole podstawowej nauczycielka od historii ciągała nas po nich do uprzykszenia :p Jednak Ty przedstawiłeś zamek tak ciekawie i wyczerpująco, że chyba od nowa polubię ruiny. Panorama okolicy dalszej i bliższej zachwycająca :))) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Miałem tam jechać ostatnio z rodzicami i siostrą ale... zrezygnowałem:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Odwiedziłam zamek w Dobczycach, ale byłam zbyt wcześnie i był jeszcze zamknięty, wiec nie weszłam do środka, a widzę że watro zwiedzić wnętrza, może uda się tam być w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Odwiedziny zamku mam w planach, nie wiem kiedy je zrealizuję, ale na pewno zrealizuję :)
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękne widoki z góry. Mam tan zamek w planach, może za rok się uda. Ciekawa relacja. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Beautiful gift that you do not make with your publications with which had great moments.

  Thanks for sharing and a warm greeting from Gran Canaria - Canary Islands (Spain).

  OdpowiedzUsuń
 14. Miło być z Tobą na wycieczce. Bywałem tam kilkakrotnie. Szczególnie pięknie wyglądają stąd zachody słońca :)
  Pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń
 15. Miejsce godne zwiedzenia. Lubie taką historie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo Ci dziękuję Max, zachęciłeś mnie do wyprawy do Dobczyc- piękne miejsce! Świetna relacja.

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo ciekawa i solidna relacja z wycieczki - jakbym tam była :-) Masz dar opowiadania. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Wspaniały!! Mogłabym w nim straszyć :)))

  OdpowiedzUsuń
 19. Z dużą dozą niepewności kliknęłam w sierpniowe zapiski bojąc się, że i tu mnie nie było, ale byłam :))) Ufff...

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Copyright © 2014 Świat z mojej perspektywy , Blogger