21:07

Podróże #13: Londyn - niegdyś rzymska prowincja, dziś największa europejska metropolia

Witam! Dzisiaj 1. część cyklu o Londynie, gdzie byłem na wakacjach w tym roku. Był to wyjątkowy czas - pierwszy raz leciałem samolotem, pierwszy raz byłem tak daleko od Polski i pierwszy raz byłem w tak wielkim mieście.

Pierwszy raz w samolocie, to coś niezwykłego. Odprawa, czekanie i w końcu... wsiadasz na pokład. Malutkie okienka, półeczki i przemiła obsługa. Najstraszniej było wtedy, gdy tłumaczono, co robić w razie katastrofy itp. Po paru minutach ruszyliśmy. W parę sekund rozpędził się do niezwykłej prędkości i... w górę! Lecieliśmy coraz wyżej, domki stawały się mniejsze. Wkrótce wlecieliśmy do chmur, a po kolejnej chwili lecieliśmy już nad chmurami około 13 km nad ziemią. Strasznie zatykało mi uszy (ciśnienie). Po 2 h byliśmy na miejscu.

Historia Londynu rozpoczyna się w czasach starożytnych, kiedy osada Londinium była rzymską prowincją. Następnie miasto to rozwijało się, a tego skutki widzimy dzisiaj. Londyn jest największym miastem w Unii Europejskiej i drugim największym w Europie (po Moskwie).

Dzisiaj opowiem Wam o Big Benie i Pałacu Westminster.
Big Ben jest wieżą zegarową należącą do Pałacu Westminster. Została wybudowana w połowie XIX w. po pożarze pałacu. Na wieży tej znajduje się największa tarcza zegarowa w Wielkiej Brytanii. Od 2012 r. nazwa oficjalna tego budynku, to Elizabeth Tower, na cześć królowej Elżbiety II (60-lecie panowania - 1952-2012). Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Londynu.
Pałac Westminsterski jest miejscem posiedzeń dwóch izb kraju - Izby Lordów i Gmin. Najstarsza część pałacu - Westminster Hall pochodzi z 1097 roku! W XIX w. miał miejsce wcześniej wspomniany pożar. Budynek odbudowano w 1834 r. Pałac posiada ponad 1000 pokoi!

Oba te zabytki leżą na lewym brzegu Tamizy w centrum miasta.

Zdjęcia:

Nad chmurami

Big Ben

Najbardziej znana budka telefoniczna na świecie

Big Ben i Pałac Westminsterski

PałacDo zobaczenia! :)

15 komentarzy:

 1. Bardzo lubię Londyn za różnorodność, to bardzo przyjazne miasto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomimo, że mieszkają tam ludzie z wszystkich narodów świata, to Londyn jest bardzo przyjazny i przede wszystkim - bezpieczny. Pozdrawiam! :)

   Usuń
 2. Londyn jeszcze ciągle przede mną...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Londyn to piękne miasto! W kolejnych postach dodam jeszcze wiele innych zdjęć, które prezentują Londyn jako miasto, które trzeba koniecznie zobaczyć. Pozdrawiam! :)

   Usuń
 3. Lubisz samolot, Max? Wolę iść "śpi" lub umieścić mnie KO przed wejściem na pokład LOL
  Cieszę się, że podoba Ci się Londyn. Jest to świat, siebie!
  Ciekawe zdjęcia :)
  Uścisk z Hiszpanii i mieć dobry tydzień

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you for a comment and I greet from Poland! :)

   Usuń
 4. Nie byłam w Londynie i nie wiem czy będę, chociaż mieszka tam moja rodzina. Zwiedzam sobie spokojnie dostępną mi część Świata.
  Samoloty bywają różne. Wycieczki do Hiszpanii nie zapomnę. Coś się zepsuło w samolocie i ludzie zamarli. W milczeniu wracaliśmy do Warszawy, żeby "zmienić" samolot na sprawny. Grozę sytuacji rozumieli wszyscy. Poczucie bezsilności jest straszne.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym takiej sytuacji chyba nie przeżył: awaria w trakcie lotu... Ja jednak w drodze do i z Londynu nie miałem większych przygód, oprócz dużych turbulencji podczas lądowania w Krakowie. Pozdrawiam! :)

   Usuń
 5. Jestem Londynem oczarowana. Mam nadzieję, że przedstawisz więcej zdjęć.
  W Londynie spędziłam trzy dni a zamieściłam jeden, może dwa krótkie posty.
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Londynu mam bardzo dużo zdjęć i wiele jeszcze pokażę na blogu. Piękne miasto! Pozdrawiam i dziękuję za komentarz! :)

   Usuń
 6. Wspaniały widok nad chmurami !!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak sądzę. Coś cudnego! Pozdrawiam i dziękuję za komentarz! :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Copyright © 2014 Świat z mojej perspektywy , Blogger