22:41

5 miejsc w Małopolsce, które musisz odwiedzić

Witam!
Koronawirus, niby maleńka cząstka, niewidzialne "coś", a wywrócił ostatnio świat do góry nogami. Pozamykane uczelnie, opustoszałe kościoły w niedzielne przedpołudnia, krajobrazem, nieważne jakim, królują tony maseczek na ludzkich twarzach oraz drażniąca woń spirytusu i innych środków dezynfekujących...
Takie chwile jak te, gdy człowiek boi się wychylać nawet poza własne domowe kąty, budzą w odmętach jego szarych komórek myśli z czasów, gdy o wyjątkowo bezczelnym wirusie prawie nikt nic nie słyszał. Jedną z rzeczy, za którą obecnie najbardziej tęsknię jest możliwość swobodnego przemieszczania się, swobodnych, dalekosiężnych ruchów, tak więc aby choć na chwilę, i sobie, i Wam, odciążyć umysł od tej przykrej rzeczywistości tak paradoksalnie spowitej wiosenną zielenią, zapraszam Was na mini-cykl podróży, a konkretniej wspomnień z nich, wspomnień wolnych i niczym złym nieprzytłoczonych.

Dzisiejsza część zamknie się w małopolskich granicach, w mojej małej ojczyźnie, jak to się niekiedy zwie swe ziemie... Kolejność opisanych miejsc jest przypadkowa, wszystkie one są równorzędnie pięknie i warte odwiedzenia.


1. PIENINY I BABIA GÓRA

Małopolska górami stoi, to one wieńczą jej koronę i czynią ją krainą kompletną. Warto jednak zaznaczyć, że na Tatrach górski świat się nie kończy, a ja sam szczerze za nimi nie przepadam. Moimi ukochanymi małopolskimi szczytami są niewątpliwie Trzy Korony w Pieninach oraz Babia Góra. Pierwszy z nich, łagodny, przepełniony pośpiechem, brakiem zmęczenia, drugi zaś dość wymagający, straszący zewsząd silnym, nieobliczalnym wietrzyskiem... Mimo tych różnic, oba na sam koniec ukazują zapierające dech w piersiach, niepowtarzalne widoki... i to w ich odkrywaniu jest najpiękniejsze.
Wspominając o Trzech Koronach, grzechem by było nie powiedzieć ni słowa o urokach ziemi, której owy szczyt jest piastunem... Wartki Dunajec okalający szczawnickie ulice, czy zameczki w Niedzicy oraz Czorsztynie nieśmiało wznoszące się nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego, to tylko niektóre z nich.

Jedna z piękniejszych ulic Szczawnicy

Zamek niedzicki z maleńkim zamkiem czorsztyńskim w tle

Widok z Trzech Koron na Sromowce Niżne

Widok z babiogórskiej Sokolicy

2. KRAKÓW

Dla mnie Kraków, stolica Małopolski, jest chlebem powszednim (no może nie teraz), miastem, w którym od czterech lat pobieram nauki, najpierw w I Liceum Nowodworskiego, teraz na Collegium Medicum UJ. Mimo tego upływającego czasu nie przestało mnie ono zachwycać; krakowski gwar, bitwa barw rozgrywająca się na przyrynkowych kamieniczkach, skąpane w ciepłym słońcu Sukiennice, smukły Ratusz i Kościół Mariacki wznoszące się po przeciwnych stronach barykady Rynku, zachwycający od zawsze swą bogatą historią Wawel, wiecznie żywe Planty opatulające centrum, czy kolorowe, tętniące życiem wąziutkie uliczki, czynią go wspaniałym i niepowtarzalnym miejscem, którego odkrywanie nie znudzi się nigdy.

Widok z Szewskiej na Sukiennice

Widok na Kościół Mariacki z ulicy Szczepańskiej

Ulica Szewska

Budząca się do życia ulica św. Tomasza

Wawel

Malownicze krakowskie Planty

3. ZALIPIE

Odkąd pamiętam mam słabość i sentyment do tradycji, do tego, jak życie biegło sto, siedemdziesiąt, pięćdziesiąt lat temu, dlatego też Zalipia po prostu nie mogło tu zabraknąć. Ta wieś położona w sercu Ziemi Dąbrowskiej, swoją drogą okrzyknięta podróżą pięciolecia na blogu, wyróżnia się od innych pewnym niecodziennym zwyczajem z końca XIX wieku polegającym na zdobieniu wnętrz, ścian chat, a także przedmiotów codziennego użytku kwiecistymi malunkami. Po dziś dzień ten wyjątkowy ślad historii jest pielęgnowany przez miejscowych, miejscowość zachwyca dawnymi chatkami utrzymanymi w tejże zalipiańskiej idei, a także małym, ale jakże magicznym skansenem, dzięki któremu można przenieść się w czasie.

Zalipiańska chata

Skansen w Zalipiu

Tradycyjny zalipiański dom

4. PORĄBKA USZEWSKA

Porąbka Uszewska, dość duża miejscowość pod Brzeskiem, nazywana jest od lat wielu polskim Lourdes... Dlaczego? Dlatego, że kryje ona bowiem w sobie przepiękną grotę powstałą ponad sto lat z inicjatywy księdza Jana Palki. Mimo prymitywnych narzędzi, jakich użyto do jej budowy, zachwyca swoim wyglądem oraz maleńką, urokliwą kaplicą umieszczoną w centrum przy której to można oddać swe prośby Matce Bożej z Lourdes, czy pobrać nieco świętej wody ze źródełka. W okresie letnim przy grocie sprawowane są nabożeństwa, które przyciągają tłumy wiernych.


Widok na grotę Matki Bożej

5. LANCKORONA

Na sam koniec kolejny zwrot ku historii... Wieś ta, leżąca między Myślenicami a Wadowicami, słynie ze wspaniale zachowanej drewnianej zabudowy z XIX wieku, która kryje w sobie liczne kawiarenki, sklepiki, stoiska z ceramiką, a także Muzeum Etnograficzne Ziemi Lanckorońskiej upamiętniające przodków, autorów tegoż dzieła.

Drewniana zabudowa na rynkuStoisko z lnianymi wyrobami

Lanckorona zwana jest również Miastem Aniołów...

Mam nadzieję, że taki wpis przepełniony wspomnieniem będzie miłą odskocznią od tego, co aktualnie nami rządzi i nas męczy... Kolejna część cyklu już niebawem, bądźcie czujni! Was zaś proszę o słowo poniżej, czy się spodobała taka forma wpisu. 😉
Ja tymczasem zmykam by odkrywać kolejne zakątki języka migowego, który to ostatnio wielce mnie zafascynował i bardzo chciałbym go poznać.

Pozdrawiam serdecznie i do napisania! 😉😊

47 komentarzy:

 1. Wszystkie te miejsca z listy są warte odwiedzenia, a pewnie sporo więcej dodałabym do tej listy, gdyż Małopolska ma się czym pochwalić, dla wielu turystów to jest raj pod względom różnorodności oferty. Z tej listy nie byłam w Zalipiu i na ten rok planowałam odwiedziny, czy dojdą do skutku, to się okaże. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne miejsca. Dziękuję za wirtualną wycieczkę, bardzo podoba mi się ta forma wpisu. Pozdrawiam Maks.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mogę spać spokojnie...Prawie wszystko widziałam...;o)

  OdpowiedzUsuń
 4. wszystkie zdjęcia piękne, ale te pierwsze aż zapierają dech :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Każde takie miejsce teraz gdy mamy niemal "zamknięte drzwi" wyglądają jeszcze bardziej atrakcyjnie, teraz najbardziej widać, że czasem człowiek nie docenia tego gdzie był, co widział, i co mógł zobaczyć czy odwiedzić, szczególnie własnie teraz....
  W moim przypadku nie wygląda to tak źle jeśli chodzi o te wspaniałe miejsca, choć mam nadzieje zaległości nadrobię w szybkim czasie...

  OdpowiedzUsuń
 6. W Krakowie i Lanckoronie już byłam ! Pozostało mi odwiedzić Zalipie, bo cudne i Babią Górę. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne miejsca, Maks.
  Do Zalipia muszę koniecznie zawitać...
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Miło ogląda się te cudowne zakątki
  Dziękuję bardzo

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja to bym wszędzie tam pojechała, tym bardziej że tylko w Krakowie byłam. Tyle atrakcyjnych miejsc pokazałeś, no wszędzie chciałabym pobyć, porobić zdjęcia. Miło, choć tak pozwiedzać, naprawdę miło. Pozdrawiam Maks, bądź zdrów. :)))

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak tylko pokonamy koronawirusa i będziemy mogli już podróżować to na pewno nadrobię zaległości wycieczkowe.
  Miłego i spokojnego dzionka!

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne miejsca i piękne zdjęcia. Miło tak na chwilkę wyskoczyć na wirtualną wycieczkę.:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspaniałe miejsca. Chętnie zobaczyłabym Lanckoronę. Dwa ostatnie zdjęcia mają cudowny klimat. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. W Pieninach byłam dość dawno:))Zalipie miałam zaliczyć tej wiosny i nie wiem jak to teraz będzie:)))Kraków uwielbiam:)))Jestem w nim raz w roku a nawet częściej:)Byłeś na dachu szkoły muzycznej w bistro?polecam:)a jadłeś kiełbasę z auta przy targu?koniecznie!!kultowe miejsca:)bardzo lubię ogród botaniczny:)

  OdpowiedzUsuń
 14. świetna wirtualna wycieczka , w Szczawnicy i Krakowie byłam dwa kolejne miejsca zapisuję koniecznie do odwiedzenia.
  Dziękuję za fajny wpis , pozdrawiam i życzę zdrówka.

  OdpowiedzUsuń
 15. w wielu tych miejscach juz byłam

  OdpowiedzUsuń
 16. Wirtualna wycieczka - dobrze chociaż w ten sposób wyrwać się w świat.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ach! Mój ukochany Kraków, a teraz tak daleki...
  Jak skończy się już ta nierówna wojna, koniecznie muszę tam znowu pojechać...

  OdpowiedzUsuń
 18. Piękne zakątki i piękne zdjęcia...Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. Dziękuję za cudowną, wirtualną wycieczkę. Twoje zdjęcia jak zwykle zachwycają :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Piękne miejsca! Dwa pierwsze znam, Zalipie cudowne i mam nadzieję że kiedyś je odwiedzę, ale już od długiego czasu fascynuje mnie Lanckorona. Najpierw zafascynowała mnie nazwa, później jej malowniczość. Chciałabym ją kiedyś odwiedzić.
  Brawo dla Ciebie, że nie tracisz czasu. Na pewno, jako lekarzowi, język migowy kiedyś może Ci się przydać.
  Trzymaj się:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Słabo znam Małopolskę:-( Twoje piękne zdjęcia zachęciły mnie do odwiedzin tych miejsc.
  Byłam tylko w Krakowie, Ojcowskim Parku i Wieliczce. W tym roku planowałam zajrzeć do Tyńca, aby obejrzeć klasztor benedyktynów, czas pokaże czy te plany da się zrealizować. Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 22. Piękne zdjęcia i tak - jak najbardziej podoba mi się taki wpis:) Czekam na dalszą część:)
  Miłego uczenia języka migowego!

  OdpowiedzUsuń
 23. Piękne miejsca. W Pieninach byłam przed laty. Byłam zachwycona, chociaż upał jaki wtedy był nie pozwolił do końca nacieszyć się tymi miejscami. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 24. Kraków jest magiczny, resztę muszę odwiedzić! Dzięki za wirtualną wycieczkę, to bardzo miłe, zwlaszcza, gdy nie można wychodzić z domu ☺

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja tam jednak sercem i duszą zawsze pozostanę wierna moim Wadowicom :) i ewentualnie Kalwarii Zebrzydowskiej. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie na podtrzymujący na duchu, przynajmniej mam taką nadzieję, wpis(https://na-sciezkach-codziennosci.blogspot.com/2020/03/1122-wirus-pozytywnych-mysli.html#comment-). I proszę Cię jeszcze o jedno - dbaj o siebie.

  OdpowiedzUsuń
 26. Tylko w Krakowie byłam. Jak dobrze, Maksiu, że chociaż wirtualnie mogę odwiedzić inne wspaniałe miejsca, zwłaszcza teraz. Jakie Ty wspaniałe, niesamowite zdjęcia robisz!
  Bardzo podoba mi się ta forma wpisu.
  Trzymaj się zdrowo.

  OdpowiedzUsuń
 27. O jak miło, przypomniałaś piękne miejsca i zachęciłaś do poznania nowych
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 28. Piękna wycieczka po Małopolsce choć to kropelka w morzu ciekawych miejsc. Znam je doskonale bo jestem Krakowianką i najbardziej sobie cenie zwiedzanie i poznawanie tego co blisko , co polskie , swojskie, urocze. Z tych pięciu miejsc , poza moim miastem, cenię sobie Lanckoronę bo to miejsce magiczne , pełne aniołów . Będę czekać na następne Twoje opowieści i przepiękne fotografie. Pozdrawiam🌞

  OdpowiedzUsuń
 29. Przepiękny wpis Maks. Jako rodowita Krakowianka, oczywiście moje cudowne miasto darzę szczególnym sentymentem. Kocham jego niepowtarzalny klimat i choć dla mnie również jest to "chleb powszedni", smakuje jak żaden inny :-) Pozostałe miejscowości pięknie przedstawiłeś, kto ich jeszcze nie zwiedził, z pewnością ten wpis będzie zachętą do wybrania się w podróż po najpiękniejszych zakątkach Małopolski :-)
  Pozdrawiam milutko :-)))

  OdpowiedzUsuń
 30. Wszystkie wymienione przez Ciebie miejsca widziałem oprócz Porąbki Uszewskiej. Małopolska ma wiele do zaoferowania i chętnie wyjeżdżamy w tamte strony. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Dziękuję za fantastyczne wirtualne podróże i super fotki !!
  Pozdrawiam i życzę zdrówka !

  OdpowiedzUsuń
 32. Piękne miejsca i piękne zdjęcia, do tego ludzie swobodnie spacerują, nie uświadamiając sobie nawet, jakie mają w tym momencie szczęście. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 33. Maksiu, świetna wycieczka!!! Pięknie przedstawiłeś moje miasto! Do Zalipia i Porąbki wybieram się od wielu lat i wciąż mi nie dane było. Może w tym roku się uda...
  Pozdrawiam serdecznie w ten niepewny czas:))

  OdpowiedzUsuń
 34. Cudowne zestawienie wspaniałych i wyjątkowych miejsc. Mój numer 1 od lat to Szczawnica i Pieniny. Lanckorona i Zalipie jeszcze przed mną.
  Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Zachęcasz do odwiedzenia pięknych miejsc. Byłam tylko w Krakowie i to dość dawno. Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 36. Tak by się chciało odwiedzić te wszystkie piękne miejsca, a tu taki maleńki problem z korona wirusem i trzeba zostać w domu.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 37. Jak musze to odwiedzę 😀

  OdpowiedzUsuń
 38. Piękna foto-relacja:)
  Zdrówka, pogody ducha, uśmiechu i wiosny pełnej słoneczka życzę:)

  OdpowiedzUsuń
 39. Pamiętam zejście z Babiej Góry. Było to w okresie przedwiośnia, zbocze było oblodzone.
  Nie miałam odpowiednich butów, często zjeżdżaliśmy na "pupie" (ja i moja rodzina).
  Trzymaliśmy się krzewów przy szlaku, żeby nie spaść. Pamiętam to do dziś.
  Traumatyczne przeżycie.
  W Zalipiu nie byłam, czas się wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Mi się taka forma wpisu bardzo podoba. Takie informacje w pigułce :).

  Zdobyłam szczyt Trzech Koron ale nie opisałabym go tak sielsko jak Ty. Już oczywiście po zejściu okazało się, że wybraliśmy najgorsze podejście hihi.
  Byliśmy kiedyś na wyjeździe w Czorsztynie i zwiedziliśmy oba zamki, płynęliśmy tratwą. Fajne miejsce i dużo fajnych rzeczy w okolicy :).

  W Krakowie byłam i też trochę pozwiedzałam :).

  Pozostałe miejsca jakie proponujesz są bardzo urokliwe. Szczególnie podoba mi się Zalipie :).

  OdpowiedzUsuń
 41. Uswiadomiles mi, ile jeszcze w Małopolsce mam do nadrobienia. Lanckoronę i Zalipie na pewno odwiedzę, ale na Babią Górę nie wejdę ze względów zdrowotnych.
  Maks, bardzo fajny post w pigułce.
  Pozdrawiam wiosennie.:)

  OdpowiedzUsuń
 42. Bardzo pomysłowy post. Gdy nadejdzie normalny czas wiele osób skorzysta z poznania tych pięknych miejsc.
  Przesyłam serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
 43. Cudowne miejsca!:)
  Marzę, by zobaczyć Zalipie... A Lanckorona - to dla mnie bajka.:)
  Moc pozdrowień posyłam!!!

  OdpowiedzUsuń
 44. Piękne zestawienie Maks. Zalipie i LANCKORONE chętnie zobaczę.

  OdpowiedzUsuń
 45. Właśnie w tym roku po drodze do Wisły, miałam zwiedzić Zalipie i Lanckoronę. W obecnej sytuacji znów będę marzyć...

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Copyright © 2014 Świat z mojej perspektywy , Blogger