20:53

Księżycowe myśli

Witam!
Ostatnie kilkadziesiąt minut szesnastego dnia lipca upłynęło na nocnym niebie razem z częściowym zaćmieniem Księżyca. Każde takie wydarzenie jest dobrym powodem, aby ze składzika wyjąć uczynny teleskop i zabrać go na krótki spacer na taras, a przy okazji, po odpowiednim nastawieniu kierunku i ostrości, móc podziwiać księżycową tarczę patrząc w jego obiektyw.
Widowisko rozpoczęło się krótko po 22:00, a półtorej godziny później nastąpił punkt kulminacyjny, kiedy to Księżyc zakryty był w 65%.

Zarówno z bliska, jak i z daleka Miesiąc prezentował się przepięknie, niekiedy tylko bohater nocy krył się za chmurami, jakby speszony, że każdy wpatruje się w jego magiczny blask...

Całe przedstawienie uświetniły szybujące tu i ówdzie gacki, cichy szelest od tuptającego jeża pod trzmielinowymi krzewami oraz pohukiwanie i delikatne piszczenie puszczyków gnieżdżących się na starych, wielkich jesionach za ogrodem. Gdyby tylko od czasu do czasu z zachodu nie zawiewał bardzo chłodny, jak na środek lipca, wietrzyk, to obserwacje zaćmionego Księżyca byłyby wydarzeniem idealnym. Mimo to było magicznie...

Bohater nocy nieśmiało pokazujący zza kłębiastych chmur swą tarczęStanowisko przygotowane, specjalny gość również...

...czasem trzeba się natrudzić, by teleskop idealnie celował w miesięczną tarczę

A tu zaćmienie z bliższa...

...niestety połączenie kamery telefonu i teleskopowego obiektywu raczej nie daje dużych szans na wspaniałe zdjęcia, ale zawsze coś!

Chwila ta w pełni zasłużyła na to, by przelać ją na kolejną kartkę starego poetyckiego kajetu i uczynić ją nieśmiertelną...

Prośba

Noc
Kto może nam przeszkadzać?
Mrok
Przegoni każdego
Zaśpiewaj mi najpiękniejszą piosnkę
Nie musisz szeptać
Nie musisz się bać
Zaśpiewaj mi najpiękniejszą piosnkę
Niech wtórują Ci lipowe słowiczki
Niech Cię zdobi delikatne ostrężnicy kwiecie
Łamiące czerń, jak Ty
Zaśpiewaj mi najpiękniejszą piosnkę
O nadziei
Że światłość wnet przezwycięży ciemność
Po raz kolejny
Zaśpiewaj...


Symbolika lunarna w literaturze zawsze kreuje szczyptę magii, a nawet kilka... 🌙
Zostawiam Was z tą moją małą poezją, a jednocześnie proszę o Wasze księżycowe myśli, jakie refleksje, jakie symbole, jakie wspomnienia wiążecie z bohaterem nocy? Chętnie sobie o nich poczytam...
Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia! 😉

59 komentarzy:

 1. W sierpniu jest bardzo rozgwieżdżone niebo . Jak jestem poza miastem w domeczku nad jeziorem to tam dobrze je widać i nawet ja choć słabo widzę to kilka gwiazd zobaczę

  OdpowiedzUsuń
 2. Też lubię spoglądać na księżyc. Na rozgwieżdżone niebo również:)

  OdpowiedzUsuń
 3. O a ja w natłoku pracy przegapiłam zaćmienie :-(. Dobrze że zamieściłeś zdjęcia to popatrzę :-). Mam tylko nadzieję że jeszcze nie jedno zaćmienie zobaczę. Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubie się gapić w nocne niebo, zawsze coś tam się dzieje ale powoli i po cichutku;-) A Luna, to był mój najwierniejszy przyjaciel... Pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię patrzeć na księżyc w pełni, w taką noc widać jaki świat jest piękny.:)

  OdpowiedzUsuń
 6. wow, że też udało Ci się to uchwycić. Podziwiam Twoje zamiłowanie do przyrody

  OdpowiedzUsuń
 7. Zawsze fascynuje mnie wszechświat. Lubię patrzeć nocą w niebo i zastanawiać się jak to wszystko doskonale jest stworzone. Piękna jest Twoja mała poezja . Pozdrawiam cieplutko 🔆🔆

  OdpowiedzUsuń
 8. Cudne zdjęcia, uwielbiam patrzeć się w niebo nocą:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny wiersz i świetne zdjęcia! Niestety u nas księżyc zakryły chmury i nie mogłam obserwować tego fascynującego zjawiska.
  Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie oglądałam zaćmienia księżyca.
   Teraz żałuję. Pozdrowienia

   Usuń
 10. Tym razem niestety u mnie było pełno chmur. Też czasem spoglądam na niebo przez teleskop.
  Lubię księżycowe noce, pod warunkiem, że nie planuję ich do rana przespać, bo nie wiem dlaczego, ale poświata księżycowa (gdy nasz satelita jest w pełni bądź dochodzi), odbiera mi sen.

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam sierpniowe niebo! Mogę stac dlugo i patrzec na te miliardy gwiazd rozsiane po niebie. W dzieciństwie lubilam wymyślac rozne fantastyczne historie...Pozdrawiam serdecznie 😊

  OdpowiedzUsuń
 12. Masz ciekawą osobowość, jak na młodego człowieka:)
  Moje Dzieci, ale zwłaszcza Mąż interesują się tajemnicami kosmosu, wszechświata.
  Pozdrawiam serdecznie na kolejne udane dni:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękna relacja, piękne fotki, u mnie były chmury,
  Z opowiadań mojej babci która była Morawianką to w taką noc wychodził z rzeczki koło młyna przy zamku w Kraważu niedaleko Opawy w Czechach Hasserman lub Utopec czyli Topielec z jedną końską nogą, rzekomo był bardzo przystojny i porywał piękne dziewczyny.Tego Utopca to widziały z bliska tylko meżatki,wdowy bo taka młódka jak go zobaczyła to już nie wróciła.I tak z zapartym tchem słuchaliśmy opowiadań naszej babiczki .

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie mam teleskopu a pełnia kojarzy mi się głównie z bezsennymi nocami. Nie wiem czy to jest magia ale na pewno prawidłowość :) Siadam wtedy na tarasie i patrzę w niebo a w głowie kłębią mi się różne myśli. W nocnej ciszy myśli się zupełnie inaczej...
  Piękny wiersz Maksiu, masz w sobie mnóstwo talentów :)
  Uściski!

  OdpowiedzUsuń
 15. Maksiu, księżyc pięknie natchnął Cię do przelania na papier tego, co Ci w duszy zagrało. Lubię patrzeć w nocne niebo, a księżyc kojarzy mi się zawsze z lampą próbująca rozświetlić nocne ciemności. I z wierszem Gałczyńskiego:
  Moja poezja to jest noc księżycowa,
  wielkie uspokojenie;
  kiedy poziomki słodsze są w parowach
  i słodsze cienie.

  Uściski.

  OdpowiedzUsuń
 16. Piękny wiersz i też lubię patrzeć w niebo. Jednak kiedy jestem w łóżku i jest pełnia to nie potrafię zasnąć i dlatego zawsze opuszczam rolety. Przegapiłam zaćmienie.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Fajne zdjęcia :) Mi się nigdy nie udało ładnego zdjęcia zrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 18. 50 lat temu oglądałam wraz z mężem lądowanie na Księżycu. To było duże przeżycie. A obecne plany "księżycowe" człowieka nie budzą mego entuzjazmu.Człowiek już dostatecznie zniszczył Ziemię, a teraz przymierza się do niszczenia Księżyca. Smutne to wszystko.

  OdpowiedzUsuń
 19. Gdzieś mi umknęło, że było takie piękne zjawisko

  OdpowiedzUsuń
 20. Ach.. Prawie zawsze przegapię :(

  OdpowiedzUsuń
 21. też podziwiałam,wiersz mi sie podoba

  OdpowiedzUsuń
 22. Patrząc na twoje zdjęcia żałuję, że pogoda u nas była fatalna i księżyca nie było widać. Tym bardziej się cieszę, że zobaczyłam twoje magiczne zdjecia.
  Pozdrawiam.:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Miałam przyjemność też zobaczyć, nie miałam teleskopu, ale lornetkę i też było fajnie widać. Księżyc ma coś tajemniczego i magnetycznego w sobie.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Oooo- dziękuję! Zobaczyłam choć u Ciebie! Mnie się od razu kojarzy piosenka"papierowy księżyc z nieba spadł" i przypominami się pewna smutna historia z mojego życia...ale lubię księżyc:-D POzdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 25. Cudne zdjęcia:) Gratulacje że dostałaś się na wydział lekarski:) Moja córcia w ostatniej chwili zrezygnowała z tego kierunku i została pielęgniarką, we wtorek obrona mgr pielęgniarstwa. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 26. Maks,gratuluję, dostania się na medycynę. Dużo samozaparcia życzę by ją ukończyć i być lekarzem. Wiem, że je masz, bo jak inaczej oglądalibyśmy to piękne zjawisko , które udało ci się uwiecznić. Powodzenia . Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 27. Moje gratulacje fajnie to uchwyciles na zdjeciach

  OdpowiedzUsuń
 28. Świetne zdjęcia Maks! Nie przejmuj się aż tak bardzo tym, że nie posiadasz super sprzętu. Artyści z początku XX wieku też nie posiadali. Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 29. Taki teleskop, to fajna sprawa :).

  Dziękuję za ciekawe zdjęcia :).

  OdpowiedzUsuń
 30. piękne zdjęcia, u nas było pochmurno i padał deszcz i nie dało się oglądać choć tez już przygotowywaliśmy teleskop

  OdpowiedzUsuń
 31. Lubię, także spoglądać w rozgwieżdżone niebo, zwłaszcza latem, kiedy wieczory sà pogodne i ciepłe. Spektakl z zaćmieniem księżyca obejrzałam.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 32. Niestety przespałam to zaćmienie :( Bardzo żałuję..

  Obserwuje :*

  OdpowiedzUsuń
 33. Tym razem niestety przegapiłam ten spektakl i bardzo żałuję. Uwielbiam patrzeć nocą w niebo, na gwiazdy i księżyc, jest w nich coś magicznego i tajemniczego.

  OdpowiedzUsuń
 34. Też przegapiłam ten spektakl a szkoda bo aparat z dużym zomem dał by fajne foty:)

  OdpowiedzUsuń
 35. A ja akurat przespałam całe to zaćmienie...

  OdpowiedzUsuń
 36. I ja nie widziałam zaćmienia. Nie lubię ciemności, a nawet się jej boję, dlatego bardzo lubię noce z księżycem i gwiazdami. Nigdy nie zasłaniam okna do końca i wpuszczam jego światło, by przyjemniej spać. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
 37. U mnie ciężko zaćmienie obserwować, bo za dużo lamp ulicznych. Ale Tobie udało się wspaniale :))
  Gratuluję Ci również dostania się na medycynę :) Kawałek drogi przed Tobą, ale mam nadzieję ,że zostaniesz dobrym lekarzem, bo takich niestety brakuje.

  OdpowiedzUsuń
 38. Super, że to uchwyciłaś. Piękne są zjawiska przyrody.
  Pozdrawiam wakacyjnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście miało być uchwyciłeś. Oj ten telefon potrafi robić psikusy.

   Usuń
 39. Pięknie, uwielbiam wszelkiego rodzaju zaćmienia i tego typu zjawiska. Z resztą będąc daleko od miasta kocham patrzeć na niebo usłane milionami gwiazd. Brzmi banalnie ale chwila relaksu warta owego banału :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Wszystko pięknie opisane nie nie mam takiego daru....

  OdpowiedzUsuń
 41. Takie nocne obserwacje zawsze są pełne emocji :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Zachwycają mnie Twoje przemyślenia, a wiersz głęboki.

  OdpowiedzUsuń
 43. Pięknie to uchwyciłeś. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 44. Lubię obserwować niebo... Chmury ...
  Księżyc kojarzy mi się raczej mrocznie, bo z wampirami :D

  OdpowiedzUsuń
 45. Maksiu, Twoje talenty i zamiłowania są zachwycające!!! Pięknie posługujesz się poezją! Jesteś młody i bardzo wartościowy człowiek!!!

  OdpowiedzUsuń
 46. Szkoda że akurat byłam w pracy jak byo to zaćmienie :(

  OdpowiedzUsuń
 47. Kolejny raz dziękuję za relację, dzięki Tobie odkrywam rzeczy, na które na co dzień nie zwracam uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 48. Przyznam, że przegapiłam to zaćmienie i dopiero po kilku dniach dowiedziałam się, że coś takiego miało miejsce :) Piękny wiersz. Czym mnie jeszcze zaskoczysz? :DDD

  OdpowiedzUsuń
 49. Pamiętałam, że jest to zaćmienie i zapomniałam. Pięknie, że pamiętałeś i zrobiłeś (jak dla nas) wspaniałe ujęcia.

  OdpowiedzUsuń
 50. Witaj Maks, ja u Ciebie po raz pierwszy i już mi się tu podoba. Teleskop zawsze był moim marzeniem. Uwielbiam patrzeć na gwiazdy. Najbardziej w górach. Kiedyś jak byłam na Lubaniu w sierpniu noc była rozgwieżdżona jak nigdy. Nigdy wcześniej nie widziałam na niebie tylu gwiazd. Próbowałam zrobić zdjęcie ale nie wyszło nic bez statywu. Szkoda mi było trochę, ale cieszyłam się z tego widoku. Lubań to jeden z wybitnych szczytów Gorców, gór ciągnących się wzdłuż drogi na Nowy Targ oraz Ochotnicy Dolnej i Górnej. Gorce sąsiadują z Beskidem Wyspowym i Pieninami. Moje ukochane pasma w Małopolsce.

  Pozdrawiam serdecznie i życzę pięknego dnia 😃😃😃

  OdpowiedzUsuń
 51. To mi przypomina jak wyszłam w nocy, aby obejrzeć krwisty księżyc a tu zachmurzenie było tak wielkie, że nic na niebie nie było widać .Pięknie i tajemniczo wygląda księżyc na Twoich zdjęciach :-)

  OdpowiedzUsuń
 52. Wietrzyk mówisz ?? Było tak zimno, że nawet nos schowałam pod kołdrą...;o) Ale Księżycowi ewidentnie nie było potrzebne moje towarzystwo...;o)

  OdpowiedzUsuń
 53. kiedyś myślałam, żeby teleskop kupić:)

  OdpowiedzUsuń
 54. Ja też uwielbiam patrzeć w niebo :) Ech... dawne czasy mi się przypomniały, jak w czasie studiów z fizykami na dach uczelni wchodziłam, żeby przez teleskop patrzeć na gwiazdy :)

  OdpowiedzUsuń
 55. Piękny wiersz:)Ja sobie często siedzę nocą na balkonie i obserwuję księżyc i gwiazdy,ale najpiękniejszy widziałam u mojej przyjaciółki na działce pod górami.Była pełnia,a my spacerowałyśmy w nocy po ogrodzie wpatrując się w niego a on był tak nisko jakby chciał usiąść z nami na trawie:))Nieziemskie doznania:)))

  OdpowiedzUsuń
 56. No no no swietne ujęcia zaćmienia! Niebo jest niezwykle! U nas na wsi genialnie sie oglada gwiazdy na nocnym niebie !!!

  OdpowiedzUsuń
 57. Rewelacyjne zdjęcia i piękny wiersz.:)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Copyright © 2014 Świat z mojej perspektywy , Blogger