18:06

Bogatka, Mazurek i Sierpówka

Witam!
Dzisiejszy post będzie o inauguracji sezonu karmnikowego 2015/16.
Jak wiadomo, robi się coraz zimniej - w nocy mrozy i opady śniegu, w dzień parę stopni powyżej zera... ptaszkom też jest zimno, a co gorsze - zaczyna brakować pożywienia.
Taki stan wyraźnie mówi: "Sezon karmnikowy czas zacząć!".

Więc tak trzeba było zrobić.
Postanowiłem jednak ten sezon trochę urozmaicić. Jak? Odpowiedź jest prosta - "ochrzciłem" swoje karmniki i nadałem im imiona, stąd taki tytuł posta.
Na swoim ogrodzie mam 2 karmniki i 1 tzw. "punkt karmnikowy" - pieniek dla ptaszków.

Pierwszy karmnik - Bogatka.
Wszystkie karmniki i punkty zostały postawione przez mojego tatę, o którego talencie napiszę niebawem.
Pierwszy karmnik leży naprzeciwko kuchni i jest największy. Ma nogę i piękny, ciemnożółty daszek.
Do tego karmnika najczęściej przylatują bogatki, stąd pochodzi imię (imię każdego karmnika pochodzi od gatunku ptaszka, który najczęściej go odwiedza).Drugi karmnik - Mazurek
Kolejny karmnik jest umiejscowiony na tarasie, naprzeciw mojego pokoju. Jest to mój ulubiony karmnik, bo można go najlepiej obserwować z domu - ze wszystkich, leży koło niego najbliżej.
Najczęściej buszują w nim wróbelki mazurki.Punkt karmnikowy - Sierpówka
Punkt ten, to pieniek, który leży najdalej od domu - jest on już w lasku. Jest to miejsce dla większych ptaków, które są bardziej płochliwe i wolą towarzystwo drzew. Najwięcej jest tam sierpówek.

W tej chwili w karmnikach jest słonecznik, ale mam zamiar dokupić pestki dyni i siemię lniane.

Jakie ptaki odwiedzają mój ogród podczas zimy?

Mając 8 lat, prowadziłem zapiski na ten temat. Kto odwiedzał karmniki?

Bogatki, Mazurki, Modraszki, Kosy, Sierpówki, Grubodzioby, Zięby, Jery, Sójki, Kowaliki, Wróble domowe, Gile, Szpaki, Sikory ubogie, Czarnogłówki, Bażanty, Dzięcioły duże, Kwiczoły, Raniuszki, Sosnówki, Sroki, Gawrony, Dzwońce, Czyże i Trznadle.

A Was jakie ptaszki odwiedzają? Piszcie! :)

Pozdrawiam i do zobaczenia! :)

11 komentarzy:

 1. Do mnie na balkon przylatywały wróbelki i sikorki.
  Teraz myślę, jak je dokarmiać, bo balkon przez kota zajęty. Nie siedzi na nim godzinami, ale on i karmnik wzajemnie się wykluczają :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne karmniki !! Szukam właśnie takich dużych ! W tej chwili mam kilka mniejszych karmników, w których buszują mazurki, wróbelki, sikorki i spore stadko dzwońców !!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Za wysoko mieszkam, by założyć na balkonie karmnik, a tak mi się marzy ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Do mnie, tj. do mego karmnika przylatują jedynie sikorki. Wróble i mazurki zaś tylko do sąsiadki...jakiś podział nastąpił i trwa to od 2 lat i nie mam pojęcia czym jest ów podział spowodowany.
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Twoje karmniki Maksie są świetne.
  Trzeba dokarmiać ptaki w zimie.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajne karmniki jak też juz dokarmiam:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. O tak już czas zacząć karmić ptaki. U mnie już się dopominały a dziś przyleciała taka chudzina, że bez naszej słoninki to by chyba nie dała rady :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Karmniki bardzo fajne. Jednak zaobserwowałam, że ptaki, te prawdziwie dziki omijają karmniki, dopóki śnieg nie spadnie. Co innego sroki, te chętnie posilają się nawet latem. I teraz kuszą się na kuchenne odpadki, buszują w kompoście. Natomiast mam kłopot z dzięciołem, który otwór wentylatora uznał za dziuplę i rozkuwa mi ocieplenie domu. Kosy przylatują i obżerają cisowe jagody, sójki dobierają się do orzechów. Na zwiady zapuścił się kwiczoł. Sikory jednak wolą objadać jakieś owady na gałązkach drzew i nie zaglądają jeszcze do karmnika.
  A kto odwiedza mnie zimą?
  Wróble, mazurki, sikory bogatki, ubogie i modraszki, trznadle, gile, jemiołuszki, wspomniane już kosy, kwiczoły, dzięcioły, sierpówki i grzywacze, zięby, dzwońce, grubodzioby, sroki, sójki, przepiórki i kuropatwy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale fajnie mają u Ciebie ptaszęta! Stołówki luksusowe:) Niestety u nas z racji obecności KOTA dokarmianie ptaszków nie jest możliwe.. Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 10. Super stoOwki.ł Ja mam cztery karmniki stojące, częsc wisi (z Lidla) dla skorek i wieszam też słoninki. W tej chwili tylko wyrzucam ziarna, na słoninki zbyt ciepło. Kto mnie odwiedza? Mnóstwo skrzydlatych gości!

  OdpowiedzUsuń
 11. Maksie, jestem pod wrażeniem znajomości ptactwa.
  "Wróble, mazurki, sikory bogatki, ubogie i modraszki, trznadle, gile, jemiołuszki, wspomniane już kosy, kwiczoły, dzięcioły, sierpówki i grzywacze, zięby, dzwońce, grubodzioby, sroki, sójki, przepiórki i kuropatwy".
  Do mnie przylatują sikorki, żółte, niebieskie, dzwońce, mazurki, kosy, sójki, sroki, cukrówki.
  Też mam kilka karmników.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Copyright © 2014 Świat z mojej perspektywy , Blogger