Na polu bitwy pod Grunwaldem

Witam! 
O bitwie pod Grunwaldem słyszał zapewne każdy. To ogromne starcie zakończone zwycięstwem Polaków i Litwinów nad siłami zakonu krzyżackiego jest niewątpliwie jednym z największych i najświetniejszych momentów historii naszego narodu. Nie powinien więc dziwić fakt, że nawet w czasach nam współczesnych, ponad sześć stuleci później, pamięć o tym wspaniałym wydarzeniu trwa, a pole samej bitwy przyciąga rzesze turystów z całej Polski. 

Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego


Miejsce akcji tej ogromnej bitwy polsko-krzyżackiej rozpościera się pomiędzy wsiami Grunwald, Stębark i Łodwigowo (w którym notabene w 1959 roku usypano kopiec na cześć króla Jagiełły). W 1960 roku, z okazji 550. rocznicy starcia, na polach grunwaldzkich odsłonięto Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Ów pomnik, a właściwie sporawy plac usytuowany na jednym z podgrunwaldzkich pagórków, składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest granitowy obelisk z wykutymi dwiema twarzami zwróconymi ku północy i zachodowi. Pozostałe dwa elementy stanowią instalacja składająca się z jedenastu trzydziestometrowych słupów, które symbolizują polskie i litewskie chorągwie walczących, a także niewielki amfiteatr pod którym mieści się część muzeum poświęconego wydarzeniom z 1410 roku.

Granitowy obelisk

Prezentuje się niezwykle majestatycznie na tle późnoletniego nieba...

Słupy symbolizujące polsko-litewskie chorągwie 

Nieboskłon nad Grunwaldem pokazywał wówczas swe najpiękniejsze niebieskości...

Stąpając po theatronie amfiteatru podziwiać można ogromną makietę pola bitwy z 1410 roku


Przy ścieżce prowadzącej pod Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego dostrzec można ciosy granitowe ocalone z krakowskiego Pomnika Grunwaldzkiego, który niemieccy okupanci zburzyli na początku II wojny światowej. Pomnik, którego fundatorem był sam Ignacy Jan Paderewski, postawiono na placu Jana Matejki w 1910 roku z okazji 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Mimo jego wyburzenia, w 1976 roku udało się odtworzyć monument, dzięki czemu do dziś budzi on podziw krakowian.

Świadkowie niezwykle ciężkiej historii ostatniego stulecia...

Krakowski pomnik grunwaldzki na pocztówce sprzed 1939 roku (Foto: Polona/dp, źródło: https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/2773014,pomnik-grunwaldzki-w-krakowie-symbol-zwyciestwa-dla-pokrzepienia-serc)


Nieopodal ocalałych ciosów z krakowskiego pomnika wznosi się 14-tonowy głaz pamiątkowy upamiętniający wspólne zwycięstwo Polski i Litwy w tej wielkiej średniowiecznej bitwie. Na pola grunwaldzkie kamień dotarł z samego kraju litewskiego, odsłonięcie go w 2020 roku było gestem przyjaźni pomiędzy oboma narodami.

Litewski głaz na polach Grunwaldu


Schodząc z terenu Pomnika Zwycięstwa Grunwaldzkiego warto wyruszyć na około kilometrowy spacer ścieżką prowadzącą ku krzyżackiej kaplicy pobitewnej. Mniej więcej w połowie ów odcinka, pomiędzy kilkoma młodymi brzózkami, stoi szary głaz. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo niepozornie, więc łatwo można go przeoczyć, ale gdy podejdzie się bliżej to okazuje się, iż ten kamień wyznacza hipotetyczne miejsce śmierci wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena. W takich miejscach najmocniej czuć ducha pędzącej historii...

Pozornie niepozorny głaz...

...z wyrytym stwierdzeniem "Miejsce śmierci wielkiego mistrza Ulryka Jungingena"


Nieco ponad pół kilometra dalej oczom ukazują się ruiny kaplicy pobitewnej, którą Krzyżacy wznieśli mniej więcej rok po zakończeniu bitwy z 1410 roku. Świątynię wybudowaniu w celu uczczenia pamięci poległych pod Grunwaldem, aczkolwiek, co ciekawe, niektórzy historycy uważają, że to właśnie w miejscu postawienia kaplicy zginął wielki mistrz krzyżacki Jungingen. Przez lata była ona miejscem licznych pielgrzymek pątników z okolicznych ziem, w tym polskich, ale z czasem sama budowla i jej znaczenie zaczęły podupadać. 

Ruiny w pełnej okazałości...

...i od środka

Zachowana chrzcielnica


Tuż obok ruin leży ogromny głaz, zwany kamieniem jagiełłowym. Przez wiele lat ów głaz upamiętniał wydarzenia z 1410 roku na polu bitwy, ale w 1901 roku przeniesiono go w pobliże pozostałości po krzyżackiej kaplicy i poświęcono pamięci Ulricha von Jungingena.

Kamień jagiełłowy związany jest z licznymi podaniami i legendami


Wracając ze spaceru po polach grunwaldzkich warto odwiedzić nowoczesne Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w którym podziwiać można cenne zabytki archeologiczne ówczesne czasom tego wielkiego starcia polsko-krzyżackiego. Ceny biletów do muzeum wahają się w okolicach 30 złotych, zaś, co warto wspomnieć, wejście na pole bitwy jest całkowicie darmowe.

Logo widniejące przed wejściem do muzeum


Dla mnie, cichego pasjonata historii piastowskiej oraz jagiellońskiej, tak bogatego, a zarazem tajemniczego okresu naszej państwowości, możliwość zobaczenia pola bitwy pod Grunwaldem na żywo była dość fascynującym przeżyciem. Do pełni szczęścia brakuje teraz tylko, by zjawić się tam kiedyś 15 lipca, w rocznicę bitwy, i móc obserwować wielką inscenizację tego średniowiecznego wydarzenia...

Na żywo pola grunwaldzkie robią jeszcze większe wrażenie... ileż tam przestrzeni, a ile historii...


Pozdrawiam serdecznie i do napisania! :)

Komentarze

  1. Piekna historyczna wycieczka, taką walkę zobaczyć to dopiero wrażenie, pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytać opisy Twoich wycieczek, to tak jakby tam być .

    OdpowiedzUsuń
  3. Podejrzewam, że każdemu naszemu rodakowi data bitwy pod Grunwaldem jest najlepiej znana datą historyczną.
    Każdego roku odbywa się tam inscenizacja i na pewno chciałbyś to zobaczyć.
    Za post bardzo dziękuję i przesyłam pozdrowienia.:))

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo wartościowy wpis... Nie dość, że przypomina nam historyczne fakty, to jeszcze zawiera mnóstwo informacji, o których pewnie wielu z nas nie słyszało. Nawet mimo tego, że datę owej bitwy każdy pewnie wyrecytuje wyrwany nawet z głębokiego snu :) Pozdrawiam...

    OdpowiedzUsuń

  5. Wstyd przyznać nigdy tam nie byłam a przecież to tak blisko mnie

    OdpowiedzUsuń
  6. Kolejna pięknie opisana wycieczka okraszona cudownymi zdjęciami :) Dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Witaj kończącym się latem Maks
    Zaglądam tu co jakiś czas i nareszcie nowa interesująca opowieść.
    Dziękuję za tą wycieczkę. Ja teraz mogę wędrować tylko wirtualnie.
    Pozdrawiam powiewem zaczynającej się jesieni

    OdpowiedzUsuń
  8. No cóż nigdy tam nie byłam tym bardziej dziękuję za tą wirtualną wycieczkę. Jest wiele takich miejsc w Polsce , a jest niewielu takich pasjonatów historii jak Ty. Co poniektórzy wolą lecieć do Egiptu i zwiedzać wszystkie bary w hotelu :-)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Wspaniała wycieczka Maks, bardzo chętnie poznałam wirtualnie to miejsce. Maksiu przyznałam Ci nagrodę w moim rozdaniu blogowym, podeślij proszę adres. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Wspaniała wycieczka .Nigdy nie byłam w.tym.miejscu , data 1410 to chyba jedyna z nielicznych , którą zna.kazdy Polak. Dziękuję za wycieczkę . Pozdrawoam:)

    OdpowiedzUsuń
  11. Wspaniale nas poprowadziłeś Maks. 15 lipca zawsze mi się kojarzy z zaliczonym operatem geodezyjnym, które to zaliczenie zwieńczało pytanie prof. J. Wędzonego: a jaką dziś rocznicę obchodzimy? Ku zdziwieniu moich kolegów z grupy geodezyjnej znałam odpowiedź bo od zawsze uwielbiałam historię ( szczególnie czas Piastów i Jagiellonów)

    OdpowiedzUsuń
  12. Wspaniała relacja oraz zdjęcia, cieszy że tak ważne historycznie miejsce jest dobrze upamiętnione, pozdrawiam Ania

    OdpowiedzUsuń
  13. Fajna wycieczka!! Byłam tam z dziećmi na inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Nie mieliśmy okazji być jeszcze w tym miejscu. Może za jakiś czas uda się nam to zmienić. Polska jest piękna, świat jest piękny a życie biegnie do przodu tak szybko że nie jesteśmy w stanie wszystkiego zobaczyć.
    Cieszę się, że są blogi, że są ludzie którzy dzielą się różnymi wycieczkami - chociażby najmniejszymi - po naszym kraju i świecie. Opisują i wstawiają zdjęcia. Chociaż na chwilę zatrzymać się, zobaczyć co może zostanie tylko w wirtualnej pamięci. :)

    Serdeczne pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń
  15. Maks, bardzo się cieszę doświadczyłeś tak fascynującego przeżycia i zobaczyłeś miejsce bitwy pod Grunwaldem i z zainteresowaniem przeczytałam twoją relację z tej wyprawy. Życzę Ci, żebyś mógł tam wrócić 15 lipca i być świadkiem inscenizacji tej znaczącej bitwy :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Translate

Obserwatorzy Bloga

Dziękuję za każdy głos! To mnie motywuje!

Moi psi strażnicy: Rudi (2013-) i Berek (2005-2022)

Kategorie

Podróże W moim ogrodzie Małopolskie Moja poezja Ptaki Góry Wiersze Pola wiosna Beskid Wyspowy Zima życzenia 2017 Rośliny Kraków Kwiaty Spacer Beskidy Grzyby Rynek 2016 Zamek Jesień 2019 Grusza Wiersz Wyniki wakacje Lato Przemyślenia święta Podróż Roku wielkanoc Ciasto Dobczyce Inne Kościół Las Wieś Zachód Słońca 2018 Blog Boże Narodzenie Motyle Rudi Cmentarz Kot Skansen Ssaki podsumowania 3. urodziny Konkurs Lasek Mama Moje przygody Owady Planty Podziękowanie Polska Urodziny W moim domu Wspomnienia 2020 Kiki Nowy Rok Opowiadanie Pole Rocznica Ruiny zamku Rzeka Sentymenty Maksa Studia Wiosenno-letnie wyzwanie u Maksa Zalipie Żonkile Artystycznie Chatki Chmury Cudo Historia Kapliczka Koronawirus Leśniczówka Malowane Pies Puszcza Statystyki Tata Tenis Tulipany Wał Ruda Wschód Słońca Wspomnienie Wyzwanie urodzinowe Zjawiska pogodowe Śmierć 2021 Bez Candy Chinkali Czosnek niedźwiedzi Droga Fiołki Jabłoń Jan Paweł II Jedzenie Katedra Lanckorona Lekarski Luty Maj Nauka Niebo Niepołomice Owoce Panorama Pieniny Plany Pomniki Prezent Przedwiośnie Przepis Ratusz Rozdanie Rzepak Sierpień Skalniak Staw Szlak Wieża Zioła Śnieg Basia Wójcik Bałtyk Bitwa Bochnia Brzozy Cichawa Czarny bez Dolina Raby Dynia Jezioro Karolina Kózkówna Kazimierz Wielki Krajobraz Krokusy Krościenko Lipa Listopad Majówka Matura Medycyna Morze Mury Muzeum Pałac Paź królowej Pielgrzymka Pierniczki Polskie bociany Pomnik Pomorskie Pomorze Przebiśniegi Raba Rower Stare Miasto Słońce Talent Trzy Korony Wawel Wielkopolskie Wisła Wrocław Wycieczka Wypieki Zachwyt Zbiorniki Zboża Ziarnopłony Zielono przyroda ptaki na flagach wielka sobota zdjęcia Ścieżka Śląskie 2023 4. urodziny 5 miejsc Agnieszka Radwańska Akademia Muzyczna Aleja Gwiazd Babia Góra Bazylea Bałwan Berek Biedronka Bieszczady Bocian Boże Ciało Budki Budleja COVID-19 Choinka Clematisy Dolina Prądnika Dolnośląskie Domek Droga krzyżowa Drzewa Dunajec Dwór Ferie Gady Gotowanie Gołoborze Grodkowice Grota Grudzień Hel Hiacynty Jagodzianki Jarmark Kartki Kasztany Kazimierz Klasztor Klomb Kolory Kościół Mariacki Krzewy Krzyż Kukurydza Lipiec Lipnica Murowana Lourdes Marysieńka Miłość Mniszek lekarski Moje zdrowe życie Morwa Most Niedzica Nowodworek Obraz Odlot Ogród Ojców Opis Opowieść Ostrów Lednicki Oznaki wiosny Palma Pandemia Papierówka Papież Papuga Październik Pisklęta Pięknie Plaża Podskale Podziemia Powiśle Dąbrowskie Praktyki Procesja Przygotowania Przyjaciele Pytania Rogale świętomarcińskie Ruduś Ruiny Rzeźby Różaneczniki Różaniec Rękodzieło Sanktuarium Sesja Sielanka Spotkanie Stokrotki Sukiennice Sylwester Syrop Szczawnica Szpaki Szpital Słonecznik Trasa Ukraina Warzywa Wierzby Wiązanki Wojna Wspaniałe Wyprawy Zabawa Zadanie od Maksa Zdrowo Ziemia Dąbrowska Zmiany jaszczurki jeże purchawice sierpówki Łysa Góra Ślimaki Średniowiecze Święconka Święto Niepodległości Żniwa 10 lat 100000 2015 3 maj 5. urodziny 6. urodziny 7. urodziny 8 lat 9 lat Akrostych Album Alfa Altana Amfiteatr Anna Arthur Wellesley Artykuł BMI Balon Bazie Bazylia Bazylika Bałwankowo Berberysy Bezsenność Biało Biało-czerwone Biologia Bitwa pod Grunwaldem Bizony Bobolice Bobry Bociany Bogatka Brusznica Brzozowisko Buraki Bury Bułki Błękit Cele Chabówka Chaczapuri Chaos Chemia Chełm Chleb Chrząszcz Ciastka Ciastka orzechowe Ciężkowice Clafoutis Czarny Staw Czechy Czerwiec Częstochowa Część I Człowiek Dalgona Dawne dzieje Diabelski Kamień Diablak Dla artystów Dla kucharzy Dla poetów Dmuchawiec Dobro Docenione Dolina Białego Drożdżowe Drzewo Dutch baby Dyskusja Dzieciństwo Dziewięćsił Dzień Mamy Fontanny Fotografia Francja Galette des rois Gdańsk Gdów Geografia Gniezno Gondola Gorce Gostynin Gołąb Goździki Grodzisko Grunwald Gubałówka Gwiazdy betlejemskie Góra Skrzynecka Góra Zamkowa Górki Góry Świętokrzyskie Głosowanie Horiatiki Huragan Huśtawka Iglaki Illzach Info Ja w Kuchni Jacuś Jadłospis Jajka Jarmuż Jasna Góra Jednosiwy Jerozolima Jesienne dary ogrodu Jesiony Jezioro Czchowskie Jezioro Dobczyckie Jezioro Rożnowskie Jiaogulan Jubileusz Język polski Kalorie Kalwaria Kanie Karmniki Kawa Kawiarnia Klucz do matury z biologii Koktajle Kolejka Kolekcja Kompot Kompozycja Komunia Święta Konfederacja barska Konie Konkurs Palm Wielkanocnych Kopiec Kraka Korona zapory Kraków-Łagiewniki Krogulec Krowa Krupówki Krzesławice Krzewuszki Krzywa Wieża Krzyż Milenijny Krzyżacy Krzyżówki Książka Księżyc Kuchnia Kujawsko-pomorskie Kundel Kura Kurczak Kurozwęki Kwarantanna Kwiecień Kładki Latarnia Lednica Legendy Lenistwo Lilak Lipnica Literatura London Eye Londyn Lot Lubczyk Lwów Majeranek Makro Marchew Marzec Marzenia Mazowieckie Mazurek Medugorje Melisa Melsztyn Mgła Michałki Mikołaj Kopernik Mirów Misje Mięta Mniszki Mogielica Moi Przyjaciele Molo Monety Mróz Muchomory Muchołówka szara Mural Naleśniki Niebieski Niedziela Palmowa Niegowić Noc Norbertanki Nowy Wiśnicz Obserwacje Odpoczynek Odpowiedzialność Ogień Ojcowski Park Narodowy Olimpiada Omega Opactwo Opole Opolskie Opowieści Oregano Orzechy Ostrów Tumski Owca PDMD Parowar Patriotyzm Pelargonie Pietruszka Piwonie Pizza Plac św. Piotra Plebiscyt Pliszki Pociąg Podbiały Podgrzybki Podhale Podkarpackie Podróż pięciolecia Podziw Pokazy Polecie Pomnik św. Floriana Pomoc Pory roku Potok Powieść Pozdrowienia Poziomki Poznań Praca Praga Prom Prośba Przed Sylwestrem Przemijanie Przerwa Przygoda Przyszłość Pszczoła Pucuś Pustelnia Płazy Radość Refleksje Rejs Rokitnik Rozmaryn Rożnów Rukola Rzadkie Rzeźbiarstwo Rzym Rękawka Rżysko Samosy Sanki Sałatka Seler Sernik Sezon karmnikowy Sierpówka Sir Siła Skamieniałe Miasto Skałka Skocznie Smoleń Sopot Spisz Spokój Stajnia Staropolskie Stetoskop Styczeń Szacunek Szałwia Szczaw Szczepienia Szczepionka Szczepmy się! Szczerze Szczypiorek Szkoła Szlak Orlich Gniazd Szron Szwajcaria Sól Słowacja Słowianie Taize Tamy Tatry Tatrzański Park Narodowy Teatr Topola Toruń Tradycje Tropsztyn Tropy Turbacz Tymianek Ulubione Urbi et Orbi Uście Solne Wadowice Waga Warmińsko-Mazurskie Warsztat Wata cukrowa Watykan Wellington Arch Westerplatte Wetlina Widoki Wielka Brytania Wiewiórka Wieżyca Wigilia Wiszące mosty Witacze Wodospad Wow Wprowadzenie Wrzos Wyjazd Wytrzyszczka Wyzwanie Włochy Włóczęga ZOO Zakopane Zapora Zapowiedź Zasady Zawilce Zawoja Zaćmienie Zaćmienie Księżyca Zbiórka Zdjęcie Zegar Zwierzęta Zwyczaje Złoto dzwoniec filmy kosy magiczny czas porządki rudziki van Gogh Łatwe w uprawie Ławka Łąki Śliwa Ślęża Święci Świętojański Świętokrzyskie Święty Krzyż śpiew śpiew dzwońca św. Szymon święty Mikołaj Żołnierze i polegli Żurawki

Prawa autorskie

Wszystkie moje teksty i zdjęcia na blogu "Świat z mojej perspektywy" są chronione prawem autorskim na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystanie ich wymaga mojej zgody!

Agregator blogów przyrodniczych

Rozdane, powędrowało do Janeczki z Chwil Wytchnienia!

Rozdane, powędrowało do Jadzi Kluczyńskiej!

BLOG KULINARNY

TUTAJ ZAGLĄDAM