18:17

Orzeł na fladze - Ptaki na flagach państw 3

1. część "Ptaki na flagach państw" TUTAJ
2. część "Ptaki na flagach państw" TUTAJ

Cześć! Dzisiaj 3. ostatnia część cyklu "Ptaki na flagach państw" poświęcona w całości orłom, które od zarania dziejów są symbolem wielu państw, miast itd. ze względu na swoją dostojność, wielkość czy drapieżność. Orzeł to symbol: siły, potęgi, zwycięstwa, przewagi. Orzeł był już symbolem w mitologii starożytnej Grecji i Rzymu. To orzeł na sztandarze pomagał Rzymianom tworzyć wielkie imperium. Państwo mające orła w herbie czy fladze, miało przewagę i było traktowane z większym szacunkiem i powagą.
Do dzisiaj orły widnieją na wielu flagach. Zaprezentuję Wam dzisiaj 4 najciekawsze flagi z orłami.


-------- ZAMBIA --------

Flaga Zambii

Zambia, to państwo położone na południu Afryki. Nad czerwono-czarno-pomarańczowym pasem na zielonym tle widzimy pomarańczowego orła (prawdopodobnie afrykańskiego występującego m.in. w Zambii). Orzeł symbolizuje możliwość obywateli do wznoszenia się ponad problemami narodu (Zambii).


-------- MEKSYK --------

Flaga Meksyku

Meksyk, to dobrze znane każdemu państwo na południe od USA. Na środku zielono-biało-czerwonej flagi widać orła siedzącego na opuncji, pożerającego grzechotnika. Jest to symbol Tenochtitlan (dzisiaj Meksyku City) - obecnej stolicy Meksyku. Według legendy, Aztekowie, w tym miejscu, gdzie widzieli owego orła założyli stolicę.


-------- ALBANIA I CZARNOGÓRA --------

Flaga Albanii

Flaga Czarnogóry

Albania i Czarnogóra, to dwa państwa, położone na Półwyspie Bałkańskim. Flagi obu państw zdobi dwugłowy orzeł, który zarówno w Albanii jak i w Czarnogórze stanowi tę samą funkcję. Na środku czerwonej flagi Albanii widnieje czarny dwugłowy orzeł, tak samo jak w Czarnogórze, z różnicą taką, iż ten orzeł jest złoty i widnieje na środku czerwonej flagi ze złotą obwódką. W obu przypadkach dwugłowy orzeł symbolizuje przeszłość i przyszłość oraz związany ze Starożytnością (oraz lekcjami historii :D ) podział Cesarstwa Rzymskiego na wschód i zachód.

To była niestety ostatnia część z cyklu o flagach i ptakach. Przedstawiłem Wam 10 flag, na których były ptaki.

To jest ostatni post przed moim wyjazdem na wakacje, ale głosowanie cały czas trwa! Grupa B do 20:00, grupa C od dzisiejszego wieczora do soboty o 9:00. Bierzcie udział, bo możecie zgarnąć niezłe nagrody! :)

5 komentarzy:

 1. Świetny post i ciekawe informacje !

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy post. Na głosowanie do C zdążyłam:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj :) Przychodzę z re wizytą :) Dziekuje za życzenia :)
  Ciekawa tematyka bloga i chętnie będę zaglądała :)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie było mnie trochę, bo byłem na wakacjach:) Zdążyłem dopiero na d :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Copyright © 2014 Świat z mojej perspektywy , Blogger