21:22

Jak oznaczać notatki na wyprawie ornitologa? - Ptasi poradnik (1)

Hej! Przedstawiam Wam "Ptasi poradnik". Dowiecie się w nim wielu najpotrzebniejszych rzeczy dotyczących ptaków. Ich budowa, lot i inne - to wszystko jest potrzebne, aby być prawdziwym ornitologiem. Na sam początek, co nieco o oznaczaniu ptaków.
Idziesz do lasu, na łąkę i widzisz ptaki. Chcesz szybko zapisać, co widziałeś: gniazdo, młode, stadko ptaków... ale strasznie mało czasu! To tak szybko się dzieję... więc ornitolodzy wymyślili symbole posługujące do szybkiego zapisu notatek.

Obrazek dość brzydki, ale myślę, że przydatny! :)


Na podstawie tego obrazka, wiemy już jak szybko oznaczyć różne obserwacje. Co do stanów, to:
* pull - (łac. pullus) pisklę
* juv. - (łac. juvenilis) młodociany; ptak z pierwszym kompletem piór, ubarwienie najczęściej szaro-brązowe, przypominające samicę;
* imm. - (łac. immaturus - niedojrzały) osobnik pomiędzy okresem młodocianym, a dojrzałym, najlepiej widoczne u mew i ptaków drapieżnych;
* subad. - (łac. subadultus - prawie dorosły) osobnik prawie dojrzały, lecz np. nie mający pełnego ubarwienia (u Bielików i Wróblowych)
* ad. - (łac. adultus - dorosły).

AKTUALIZACJA: Jak oddzielać poszczególne wydarzenia?

Jako, że wiecie o tym, że na obserwacji jest mało czasu, to nie używa się wyrazów typu: po tym, później, i itp., tylko można je dowolnie oddzielać kreskami i znakami typu: |, \, /. Można też je oddzielać za pomocą przerw, opuszczania linijki itp. Sposobów jest wiele! Ważne, aby poszczególne wydarzenia nie były na siebie nakładane. Muszą być czymkolwiek oddzielane.

Myślę, że teraz pisanie wielu zdań na marne, zmieni się w notatki szybkie i sensowne. :)

1 komentarz:

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Copyright © 2014 Świat z mojej perspektywy , Blogger