18:41

Zaćmienie Słońca i zorza polarna - niezwykłe zjawiska nad Polską

Witam! Dzisiaj 1. dzień kalendarzowej wiosny, a my jesteśmy po 2 niesamowitych zjawiskach, które były na naszym niebie: zaćmienie Słońca i zorza polarna.

Dlaczego nad Polską pojawiła się zorza polarna?

Zorza polarna wystąpiła dzięki potężnym rozbłyskom na Słońcu, które spowodowały zaburzenie ziemskiego pola magnetycznego.
Rozbłyski na Słońcu zaobserwowano 15 marca. Były one tak silne, że wywołały burzę magnetyczną na Ziemi. Jej siłę mierzy indeks planetarny Kp. Im jego stopień jest wyższy, tym większe szanse, że zorza polarna będzie widoczna z Polski. Zdarza się to już przy 6. stopniu, a obecnie siła burzy przekroczyła 8,6 stopnia!
Zorza była z 17/18 marca.

Samej zorzy nie widziałem, ale zdjęcia można oglądać w internecie. Przesyłam wam jedno z nich: z Żegociny ze strony radiokrakow.pl

Zorza nad Żegociną (woj.małopolskie)
Zaćmienie Słońca było wczoraj od 9:00 do 11:00. Maski do spawania, filtry itp. były bardzo przydatne do obserwacji, ale gołym okiem też można było zobaczyć. Maksymalnie Księżyc przykrył 75% tarczy Słońca. 
Widziałem i mam zdjęcie:


A wy: widzieliście coś? Jakie obserwacje, zdjęcia? Piszcie koniecznie!

9 komentarzy:

 1. O zorzy polarnej nie wiedziałam, zaćmienia z premedytacją nie oglądałam, bo szkoda mi oczu, te wszystkie osłony są nic nie warte. Z przyjemnością obejrzę sobie z dziećmi twoje filmiki :))) Dzięki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam! Wydaję mi się, że osłonki dużo dają, a ja ogólnie wtedy byłem w szkole i na lekcji parokrotnie patrzyłem gołym okiem i nic mi nie jest. Najbardziej żałuję, że nie widziałem zorzy... :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Nie powinno się patrzeć na zaćmienie, ani z osłoną ani bez. Mój brat był właśnie taki mądry i juz po roku w okularach chodził... jedyny w rodzinie :( Nie warto.

   Usuń
 2. O zorzy dowiedziałem się dzień później a zaćmienie oglądałem i piękne było:) A wiesz może na jakiej stronie można zobaczyć czy w najbliższym czasie będzie zorza?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja miałem tak samo! A stronki żadnej nie znam, ale można wpisać w Googlach i może będzie. Pozdrawiam! :)))

   Usuń
 3. Magnify pictures with beautiful colors and magnificent processed.

  Congratulations and greetings from Gran Canaria - Islas Canarias (Spain).


  I follow with interest ........

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you very much! I greet from Poland! :)
   Your blog is very interesting too! I will follow! :)

   Usuń
 4. Zrobiłam wtedy zdjęcia przez kliszę rentgenowską i wyszły całkiem fajnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawa i oryginalna opcja. Ja byłem wtedy w szkole i zdjęcie zrobiłem przez maskę spawarniczą jednego z nauczycieli. :) Pozdrawiam i dziękuję za komentarz! :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Copyright © 2014 Świat z mojej perspektywy , Blogger