Korona Beskidu Wyspowego 20/40: Czarny Dział (673 m n.p.m.)

Witam!
Czas wreszcie, by ostatecznie rozprawić się z pierwszą połową Korony Beskidu Wyspowego. Jeśli dobrze pamiętacie z ostatniego beskidzkiego wpisu, w osiągnięciu tego celu pomógł żółty szlak prowadzący z Mszany Dolnej przez Grunwald oraz Wsołową w kierunku Czarnego Działu. 




Czarny Dział leży mniej więcej w połowie grzbietu łączącego Ćwilin z wzniesieniami ponad Mszaną Dolną. Przez szczyt co prawda prowadzi tylko jeden znakowany szlak, żółty, ale dzięki dróżkom leśnym prowadzącym z Łostówki, czy Kasiny Wielkiej górkę można zdobyć na kilka sposobów. 


Po zdobyciu Wsołowej wracamy nieoznakowaną ścieżką na żółty szlak. Otwarte tereny w połączeniu z jeszcze prawdziwie letnią pogodą gwarantują kolejne godziny pięknej wędrówki.

Żółty szlak łączy Mszanę Dolną z Czarnym Działem, a finalnie z Ćwilinem, czyli drugą najwyższą górą Beskidu Wyspowego.

Co jakiś czas wrześniowe słońce niknie w koronach niskich drzew i krzewów, dzięki czemu można się nieco schłodzić i orzeźwić. W jednym z takich miejsc, na kilku bardziej sędziwych sosnach, wiszą obrazy Matki Boskiej poniszczone przez zbyt prędko pędzący czas. Różnego rodzaju kapliczki są często spotykane na szlakach Beskidu Wyspowego. Jedne trwają w lepszej formie, otoczone opieką miejscowej ludności, inne zaś toną w zapomnieniu i otchłaniach swojej niekrótkiej historii.

Wejście na Czarny Dział umila nam nieustanne wręcz towarzystwo dwuwierzchołkowej kopuły Ostrej i Ogorzałej. Oba grzbiety oddziela głęboka dolina Łostówki kryjąca w sobie wieś o tej samej nazwie.

Żółty szlak na Czarny Dział wiedzie głównie beskidzkimi, szerokimi łąkami, ale od czasu do czasu wnika on w leśną tkankę dając moment wytchnienia. Termometr co prawda wskazywał tylko nieco ponad 20 stopni, ale słonko momentami prażyło niemiłosiernie. Nietrudno się więc domyślić, że zacienione odcinki zyskały status bardzo pożądanych.

Nie minął miesiąc, a ja już tęsknię za taką odsłoną Matki Natury. Latko... wróć!

Liczne polany odsłaniają szerokie, południowo-zachodnie panoramy w kierunku najwyższych partii Beskidu Wyspowego. Pierwszy wierzchołek od lewej należy do "królowej" tego pasma, Mogielicy.

Oprócz widoków na Ostrą, Ogorzałą, czy Mogielicę można bezwstydnie napawać się pięknem gorczańskich esów-floresów.

Ostatnie wejście do lasu oznacza jedno: szczyt Czarnego Działu już blisko!

Żeby nie było zbyt łatwo, to "atak szczytowy" na Czarny Dział jest dość wymagającym odcinkiem.

Szybko nabieramy wysokości, by ostatecznie...

...zdobyć Czarny Dział, a tym samym pokonać połowę Korony Beskidu Wyspowego! Dla takiego górskiego żółtodzioba jak ja jest to naprawdę niemałe osiągnięcie. Duma wystrzeliła tam pod sam nieboskłon!

Czarny Dział jest w zdecydowanej większości zalesiony, ale na jego szczycie rozpościera się niewielka polanka z widokiem na ciemnozieloną, potężną kopułę Ćwilina. Dwudziestominutowy mini-piknik na tej jeszcze soczystej trawce wystarczył, by z pełnią sił wracać do Mszany Dolnej.

Powrót do Mszany Dolnej upłynął błyskawicznie. Ale te widoki... pozostaną w pamięci na długo!

Potężna kopuła Szczebla na horyzoncie oznacza powolny kres naszej wędrówki...

W towarzystwie Lubogoszczy-trapezu-trumny wróciliśmy do miasteczka. Bus do Krakowa zjawił się po około godzinnym wyczekiwaniu, ale w sumie dzięki takiej przerwie można było na spokojnie dokupić butelkę wody i mój ostatnio ulubiony sok z kiszonego buraka.

W wędrówce na Wsołową i Czarny Dział towarzyszyła mi moja serdeczna koleżanka, Anita. Z Anitą poznaliśmy się 7 lat temu na noworocznej pielgrzymce Taize do Bazylei. Zachwyceni widokami nad brzegami Renu niefortunnie zgubiliśmy naszą krakowską grupę i potem jakieś kilka godzin błądziliśmy po szwajcarskich, tonących w rzęsistej mżawce uliczkach odkrywając ich niewątpliwe uroki. No i po tych siedmiu latach znów nieco pobłądziliśmy... tym razem na beskidzkich szlakach. Anita prowadzi bloga "Łosiowe życie" na który serdecznie wszystkich zapraszam!

LINK DO WPISU Z WYJAZDU NA TAIZE DO BAZYLEI
LINK DO BLOGA ANITY


Cóż mogę powiedzieć... ta dwudziestka, połowa Korony Beskidu Wyspowego dała mi mnóstwo uśmiechów, satysfakcji i takiej wręcz dumy z siebie. Ktoś złośliwy powie, że to żaden wielki wyczyn... i może będzie mieć rację. Jednak dla mnie, do tej pory zupełnego górskiego żółtodzioba, zdobycie dwudziestu wysp w nieco ponad pół roku jest dla mnie sporym osiągnięciem. Z moim lękiem wysokości i, paradoksalnie, panicznym wręcz lękiem przed schodzeniem stromymi, niewygodnymi trasami Beskid Wyspowy daje mi najlepsze warunki do terapii szokowej i pokonywania swoich słabości. Łączę zatem przyjemne z pożytecznym... I tak sobie chodzę i chodzę, i chodzę, i jestem całkiem szczęśliwy :)


Prawie 90 (!) kilometrów pieszej wędrówki i 20 szczytów za mną, kolejna połowa już czeka, by ją podbić!


Szósty rok na lekarskim okazuje się być na razie wyjątkowo łaskawy, więc może na tej dwudziestce sezonu nie zakończę. Pożyjemy, zobaczymy!


A tu zostawiam mapkę z przebiegiem całej trasy na Wsołową i Czarny Dział! Prawie 12 kilometrów jakże satysfakcjonującej i bogatej w widoki wyprawy...



Pozdrawiam Was serdecznie i do napisania! :)

Komentarze

  1. Witaj Beskidziaku
    Zabrałeś mnie na kolejną piękna wycieczkę. Dobrze wiesz, że lubię takie górskie ścieżki. Chętnie bym do Was dołączyła. Niestety dni urlopowych nie wyczaruję.
    Udanego startu w nowy rok
    Pozdrawiam serdecznie wszystkimi kolorami października

    OdpowiedzUsuń
  2. Brawo, jest połowa a może jeszcze coś dojdzie w tym roku.Towarzyszaca koleżanka też buszuje po górach.Życze aby ten 6 sty rok był fajny .Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Maks, bardzo się cieszę, że udało Ci się pokonać połowę wyzwania. Jestem pewna, że uda Ci się w następnym roku dokończyć ambitny plan. Cieszę się również z tego, że nie wędrowałeś sam, ale miałeś doborowe towarzystwo, zawsze jest raźniej we dwoje, tym bardziej, że to prawdziwa górska znawczyni.
    Pozdrawiam Cię serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Gratuluję zdobycia kolejnego szczytu a szczególnie realizacji zamierzonego celu, widoki jak zawsze urzekające, cudne zdjęcia robisz, pozdrawiam Ania

    OdpowiedzUsuń
  5. Maksiu!
    Gratuluję Ci z całego serca wykonania złożonego planu na ten rok. Byłam pewna, że tego dokonasz, znamy się przecież wirtualnie już wiele lat. Gratulacje i podziękowania dla Przyjaciółki, która wędrowała po górach razem z Tobą. Życzę Ci wszystkiego dobrego i powodzenia w nowym roku akademickim.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Piękne zdjęcia i wspaniała wyprawa. Z przyjemnością o niej przeczytałam.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Przede wszystkim moje gratulacje ze zdobycia połowy Beskidu Wyspowego, proponuję żebyś zaliczył co najmniej jedno zimowe wejście na któryś szczyt. Widoki i zdjęcia jak najbardziej super, choć tak sobie myślę że te najwyższe i najbardziej wymagające szczyty zostawiłeś sobie na zaś, ale od czegoś trzeba było zacząć. Trzymam kciuki żeby Ci się udało zaliczyć wszystkie 40 wysp!!!
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. Gratulacje! Jesteś wytrwały chłop i idziesz do celu(ów) jak zaplanowałeś ✌️ Szacun 🙂😉

    OdpowiedzUsuń
  9. Możesz być dumny jak paw! Dokonałeś wielkiego wyczynu. Bardzo się cieszę z Twoich sukcesów i nieustannie Cię podziwiam. Wierze, że kolejna dwudziestka wpadnie szybko pod Twoje nogi.

    OdpowiedzUsuń
  10. Och, Maks!!! Jesteś dla mnie wzorem człowieka, który pokonuje własne słabości i lęki, a do tego robi to w tak wdzięczny i fantastyczny sposób. Tyle w Tobie radości i szczęścia, że nie sposób się nie uśmiechać, czytając Twoją relację. Gratuluję Ci oczywiście... dla mnie to też byłby wielki wyczyn, dlatego rozumiem Cię doskonale. Do tego jeszcze umożliwiłeś mi powędrowanie po słonecznych zdjęciach, pięknych widokach, ze wspomnieniem cudownego lata. Dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Teleportowałam się z Tatr...;o)

    OdpowiedzUsuń
  12. Jak ja ci zazdroszczę! Uwielbiam chodzić po górach. Szkoda, że w tym roku nie mogę sobie pozwolić na więcej wycieczek. Cóż... może za rok się uda? 😀

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo ciekawa relacja i piękne widoki!

    OdpowiedzUsuń
  14. Gratuluję konsekwencji w pokonywaniu kolejnych szczytów i cieszę się, że dotarłeś do półmetka :) A nagrodą są te cudowne widoki :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Maks moje wielkie brawa. Mega facet z ciebie. Szacun. No i spełniaj się. A we dwójkę zawsze raźniej. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  16. Your pride in achieving this milestone, especially overcoming fears and pushing your limits, is truly inspiring. Each step you take is a testament to your determination and love for the mountains.Your pride in achieving this milestone, especially overcoming fears and pushing your limits, is truly inspiring. Each step you take is a testament to your determination and love for the mountains.

    OdpowiedzUsuń
  17. Jestem tutaj już drugi raz, by powoli z wielką uważnością wędrować razem z Tobą. Uwielbiam te wędrówki, bo kocham góry. Niestety nie mogę tam być. Twoje relacje zawsze oglądam z wielką przyjemnością. Gratuluję Ci wykonania planu, który sobie wyznaczyłeś. To dobrze, że możesz wędrować w towarzystwie, bo jest raźniej. Dziękuję za piękne zdjęcia i serdecznie pozdrawiam:):):)

    OdpowiedzUsuń
  18. Gratuluję kolejnych szczytów z Korony Beskidu Wyspowego. Wsołową i Czarny Dział zaliczyliśmy przy okazji Ćwilinia 😃 Zaczęliśmy właśnie w Mszanie Dolnej, a skończyliśmy w Jurkowie. Piękna trasa, choć bardzo bardzo wymagająca. Po drodze przepiękne panoramy. Raz szliśmy tamtędy zimą. Bardzo fajnie było. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  19. SUPER!! Gratulacje!! Piękne widoki :) Wspaniałe zdjęcia!!

    OdpowiedzUsuń
  20. Bardzo malowniczy szlak. Gratuluję zdobycia półmetku!!!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

ARCHIWUM POSTÓW

Pokaż więcej

Translate

Obserwatorzy Bloga

Dziękuję za każdy głos! To mnie motywuje!

Moi psi strażnicy: Rudi (2013-) i Berek (2005-2022)

Kategorie

Podróże W moim ogrodzie Małopolskie Moja poezja Ptaki Góry Pola Wiersze Beskid Wyspowy wiosna Beskidy Zima życzenia 2017 Rośliny Kraków Kwiaty Grzyby Spacer Rynek 2016 Zamek Jesień 2019 Grusza Wiersz Wyniki wakacje Lato Przemyślenia święta Las Podróż Roku wielkanoc Ciasto Dobczyce Inne Kościół Rudi Wieś Zachód Słońca 2018 Blog Boże Narodzenie Motyle Cmentarz Kot Skansen Ssaki podsumowania 3. urodziny Konkurs Lasek Mama Moje przygody Owady Planty Podziękowanie Polska Urodziny W moim domu Wspomnienia 2020 Kiki Nowy Rok Opowiadanie Pole Rocznica Ruiny zamku Rzeka Sentymenty Maksa Studia Wiosenno-letnie wyzwanie u Maksa Zalipie Żonkile Artystycznie Chatki Chmury Cudo Historia Kapliczka Koronawirus Leśniczówka Malowane Niebo Pies Puszcza Statystyki Tata Tenis Tulipany Wał Ruda Wschód Słońca Wspomnienie Wyzwanie urodzinowe Zjawiska pogodowe Śmierć 2021 Bez Candy Chinkali Czosnek niedźwiedzi Droga Fiołki Jabłoń Jan Paweł II Jedzenie Katedra Lanckorona Lekarski Luty Maj Nauka Niepołomice Owoce Panorama Pieniny Plany Pomniki Prezent Przedwiośnie Przepis Ratusz Rozdanie Rzepak Sierpień Skalniak Staw Szlak Wieża Zioła Śnieg Basia Wójcik Bałtyk Bitwa Bochnia Brzozy Cichawa Czarny bez Dolina Raby Dynia Jezioro Karolina Kózkówna Kazimierz Wielki Krajobraz Krokusy Krościenko Lipa Listopad Majówka Matura Medycyna Morze Mury Muzeum Pałac Paź królowej Pielgrzymka Pierniczki Polskie bociany Pomnik Pomorskie Pomorze Przebiśniegi Raba Rower Ruduś Stare Miasto Słońce Talent Trzy Korony Wawel Wielkopolskie Wisła Wrocław Wycieczka Wypieki Zachwyt Zbiorniki Zboża Ziarnopłony Zielono przyroda ptaki na flagach wielka sobota zdjęcia Ścieżka Śląskie 2023 4. urodziny 5 miejsc Agnieszka Radwańska Akademia Muzyczna Aleja Gwiazd Babia Góra Bazylea Bałwan Berek Biedronka Bieszczady Bocian Boże Ciało Budki Budleja COVID-19 Choinka Clematisy Dolina Prądnika Dolnośląskie Domek Droga krzyżowa Drzewa Dunajec Dwór Ferie Gady Gotowanie Gołoborze Grodkowice Grota Grudzień Hel Hiacynty Jagodzianki Jarmark Kartki Kasztany Kazimierz Klasztor Klomb Kolory Kościół Mariacki Krzewy Krzyż Kukurydza Lipiec Lipnica Murowana Lourdes Marysieńka Miłość Mniszek lekarski Moje zdrowe życie Morwa Most Niedzica Nowodworek Obraz Odlot Ogród Ojców Opis Opowieść Ostrów Lednicki Oznaki wiosny Palma Pandemia Papierówka Papież Papuga Październik Pisklęta Pięknie Plaża Podskale Podziemia Powiśle Dąbrowskie Praktyki Procesja Przygotowania Przyjaciele Pytania Rogale świętomarcińskie Ruiny Rzeźby Różaneczniki Różaniec Rękodzieło Sanktuarium Sesja Sielanka Spotkanie Stokrotki Sukiennice Sylwester Syrop Szczawnica Szpaki Szpital Słonecznik Trasa Ukraina Warzywa Wierzby Wiązanki Wojna Wspaniałe Wyprawy Zabawa Zadanie od Maksa Zdrowo Ziemia Dąbrowska Zmiany jaszczurki jeże purchawice sierpówki Łysa Góra Ślimaki Średniowiecze Święconka Święto Niepodległości Żniwa 10 lat 100000 2015 3 maj 5. urodziny 6. urodziny 7. urodziny 8 lat 9 lat Akrostych Album Alfa Altana Amfiteatr Anna Arthur Wellesley Artykuł BMI Balon Bazie Bazylia Bazylika Bałwankowo Berberysy Bezsenność Biało Biało-czerwone Biologia Bitwa pod Grunwaldem Bizony Bobolice Bobry Bociany Bogatka Brusznica Brzozowisko Buraki Bury Bułki Błękit Cele Chabówka Chaczapuri Chaos Chemia Chełm Chleb Chrząszcz Ciastka Ciastka orzechowe Ciężkowice Clafoutis Czarny Staw Czechy Czerwiec Częstochowa Część I Człowiek Dalgona Dawne dzieje Diabelski Kamień Diablak Dla artystów Dla kucharzy Dla poetów Dmuchawiec Dobro Docenione Dolina Białego Drożdżowe Drzewo Dutch baby Dyskusja Dzieciństwo Dziewięćsił Dzień Mamy Fontanny Fotografia Francja Galette des rois Gdańsk Gdów Geografia Gniezno Gondola Gorce Gostynin Gołąb Goździki Grodzisko Grunwald Gubałówka Gwiazdy betlejemskie Góra Skrzynecka Góra Zamkowa Górki Góry Świętokrzyskie Głosowanie Horiatiki Huragan Huśtawka Iglaki Illzach Info Ja w Kuchni Jacuś Jadłospis Jajka Jarmuż Jasna Góra Jednosiwy Jerozolima Jesienne dary ogrodu Jesiony Jezioro Czchowskie Jezioro Dobczyckie Jezioro Rożnowskie Jiaogulan Jubileusz Język polski Kalorie Kalwaria Kanie Karmniki Kawa Kawiarnia Klucz do matury z biologii Koktajle Kolejka Kolekcja Kompot Kompozycja Komunia Święta Konfederacja barska Konie Konkurs Palm Wielkanocnych Kopiec Kraka Korona zapory Kraków-Łagiewniki Krogulec Krowa Krupówki Krzesławice Krzewuszki Krzywa Wieża Krzyż Milenijny Krzyżacy Krzyżówki Książka Księżyc Kuchnia Kujawsko-pomorskie Kundel Kura Kurczak Kurozwęki Kwarantanna Kwiecień Kładki Latarnia Lednica Legendy Lenistwo Lilak Lipnica Literatura London Eye Londyn Lot Lubczyk Lwów Majeranek Makro Marchew Marzec Marzenia Mazowieckie Mazurek Medugorje Melisa Melsztyn Mgła Michałki Mikołaj Kopernik Mirów Misje Mięta Mniszki Mogielica Moi Przyjaciele Molo Monety Mróz Muchomory Muchołówka szara Mural Naleśniki Niebieski Niedziela Palmowa Niegowić Noc Norbertanki Nowy Wiśnicz Obserwacje Odpoczynek Odpowiedzialność Ogień Ojcowski Park Narodowy Olimpiada Omega Opactwo Opole Opolskie Opowieści Oregano Orzechy Ostrów Tumski Owca PDMD Parowar Patriotyzm Pelargonie Pietruszka Piwonie Pizza Plac św. Piotra Plebiscyt Pliszki Pociąg Podbiały Podgrzybki Podhale Podkarpackie Podróż pięciolecia Podziw Pokazy Polecie Pomnik św. Floriana Pomoc Pory roku Potok Powieść Pozdrowienia Poziomki Poznań Praca Praga Prom Prośba Przed Sylwestrem Przemijanie Przerwa Przygoda Przyszłość Pszczoła Pucuś Pustelnia Płazy Radość Refleksje Rejs Rokitnik Rozmaryn Rożnów Rukola Rzadkie Rzeźbiarstwo Rzym Rękawka Rżysko Samosy Sanki Sałatka Seler Sernik Sezon karmnikowy Sierpówka Sir Siła Skamieniałe Miasto Skałka Skocznie Smoleń Sopot Spisz Spokój Stajnia Staropolskie Stetoskop Styczeń Szacunek Szałwia Szczaw Szczepienia Szczepionka Szczepmy się! Szczerze Szczypiorek Szkoła Szlak Orlich Gniazd Szron Szwajcaria Sól Słowacja Słowianie Taize Tamy Tatry Tatrzański Park Narodowy Teatr Topola Toruń Tradycje Tropsztyn Tropy Turbacz Tymianek Ulubione Urbi et Orbi Uście Solne Wadowice Waga Warmińsko-Mazurskie Warsztat Wata cukrowa Watykan Wellington Arch Westerplatte Wetlina Widoki Wielka Brytania Wiewiórka Wieżyca Wigilia Wiszące mosty Witacze Wodospad Wow Wprowadzenie Wrzos Wyjazd Wytrzyszczka Wyzwanie Włochy Włóczęga ZOO Zakopane Zapora Zapowiedź Zasady Zawilce Zawoja Zaćmienie Zaćmienie Księżyca Zbiórka Zdjęcie Zegar Zwierzęta Zwyczaje Złoto dzwoniec filmy kosy magiczny czas porządki rudziki van Gogh Łatwe w uprawie Ławka Łąki Śliwa Ślęża Święci Świętojański Świętokrzyskie Święty Krzyż śpiew śpiew dzwońca św. Szymon święty Mikołaj Żołnierze i polegli Żurawki

Prawa autorskie

Wszystkie moje teksty i zdjęcia na blogu "Świat z mojej perspektywy" są chronione prawem autorskim na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystanie ich wymaga mojej zgody!

Agregator blogów przyrodniczych

Rozdane, powędrowało do Janeczki z Chwil Wytchnienia!

Rozdane, powędrowało do Jadzi Kluczyńskiej!

BLOG KULINARNY

TUTAJ ZAGLĄDAM