Podróże #53: Skarby ziemi świętokrzyskiej - Święty Krzyż i Kurozwęki

Witam!
Kolejne anatomiczne kolokwium, tym razem z ośrodkowego układu nerwowego oraz głowy i szyi, już za mną, jego wyniki kilkukrotnie przekroczyły moje oczekiwania sprzed poniedziałkowego poranka, tak więc z uśmiechem mogę wkraczać powoli w najpiękniejszy okres roku, czyli w Boże Narodzenie, czas bezmiernej radości, wspaniałego jedzenia i co najważniejsze dla studenta medycyny, czas upragnionego odpoczynku, czas, by móc naładować baterie na kolejne miesiące ciężkiej nauki, zwłaszcza że pierwsza sesja już niebawem.

Dzisiaj jednak jeszcze nie pozwolę za bardzo temu magicznemu klimatowi się uzewnętrznić i rozpanoszyć po wszystkich blogowych półkach, na to jeszcze nadejdzie odpowiednia pora... 😉
W tym wpisie pragnę Was bowiem serdecznie zaprosić na ostatnią tegoroczną wirtualną wycieczkę...

W drugiej połowie września, dzięki mojej wspaniałej przyjaciółce, Ali, miałem okazję odkryć dwa piękne zakątki ziemi świętokrzyskiej, czyli Łysą Górę z opactwem pobenedyktyńskim wznoszącym się tuż obok szczytu, a także malowniczy zespół pałacowo-parkowy w Kurozwękach.

Pierwszego dnia świętokrzyskiej wyprawy pojechaliśmy do Nowej Słupi, jednego z najmłodszych miast w Polsce (prawa miejskie odzyskała bowiem 1 stycznia 2019 roku), by stamtąd, Drogą Królewską, ruszyć na podbój drugiego najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich.
Przy wejściu na trakt turystów wita kamienna figura Pielgrzyma Świętokrzyskiego, Emeryka, która to wedle legendy co rok porusza się o ziarnko piasku w stronę klasztoru na Świętym Krzyżu. Gdy tam dotrze, nadejdzie koniec świata...



Droga Królewska leży na niebieskim szlaku turystycznym



Bilety sprzedawane są w kasie przed wejściem do puszczy, koszt to kilka złotych

Droga Królewska na niebieskim szlaku turystycznym, pozwala po około 45-minutowym spacerze przez Puszczę Jodłową dotrzeć pod opactwo łysogórskie z I połowy XII wieku. Trasa momentami jest dość stroma, uważać również trzeba na wystające zewsząd duże korzenie drzew wznoszących się zaraz obok traktu. W drodze na szczyt Łysej Góry co jakiś czas oczom ukazują się coraz to kolejne stacje drogi krzyżowej, które prezentują się przepiękne na tle świętokrzyskiej Puszczy Jodłowej.
Końcowy odcinek Drogi Królewskiej stanowi kamienna ścieżka co chwila uzupełniana olbrzymi drewnianymi stopniami.



Jedna ze stacji krzyżowych na Drodze Królewskiej


U stóp opactwa rozciąga się duża polana, na której to rośnie młody dąb Jana Pawła II wyhodowany z żołędzia Chrobrego, najstarszego dębu szypułkowego w Polsce. Po drugiej stronie dróżki znajdują się krzyże misyjne otoczone złotym kwieciem słonecznika.









Zaraz nieopodal szczytu Łysej Góry wznosi się opactwo świętokrzyskie założone przed benedyktynów wspieranych przez Bolesława Krzywoustego prawie 900 lat temu! Owi zakonnicy zamieszkiwali tam do roku 1819, od 1936 roku właścicielami zaś są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
W obrębie zespołu klasztornego znajdują się m.in. krypta Jeremiego Wiśniowieckiego z wystawionymi domniemanymi szczątkami księcia, krużganek gotycki z XV wieku, późnobarokowa świątynia z końca XVIII wieku, czy kaplica Oleśnickich z I połowy XVII wieku, w której to są relikwie Krzyża Świętego.










Domniemane szczątki Jeremiego Wiśniowieckiego




Obraz Jeremiego Wiśniowieckiego

Mapa Rzeczypospolitej z czasów, gdy dowódcą wojsk koronnych był Wiśniowiecki





Obraz przedstawiający bitwę pod Beresteczkiem (1651)




Krużganek gotycki




Wnętrze świątyni




Kaplica Oleśnickich




Relikwie Krzyża Świętego





Kilkadziesiąt metrów za opactwem pobenedyktyńskim znajduje się szczyt Łysej Góry (595 m.n.p.m.) w pobliżu której wznosi się Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż, wieża o wysokości 157 metrów, zbudowana ponad pół wieku temu, a także wejście na gołoborze Łysej Góry. Gołoborze to rodzaj rumowiska skalnego w górach, pod tą nazwą szczególnie znanego właśnie w Górach Świętokrzyskich.
Do punktu widokowego prowadzi niedługa metalowa ścieżka przy której w pewnym momencie możemy zobaczyć wał kultowy otaczający dawne miejsce kultu Słowian, bowiem góra ta stanowiła najpewniej we wczesnym średniowieczu ośrodek związany ze słowiańską religią.

Widoki z punktu widokowego zapierają dech w piersiach...
















Wał kultowy




Drugiego dnia wyprawy zorganizowaliśmy zwiedzanie pałacu w Kurozwękach i ziem do niego przylegających, które nie bez przyczyny nazywane są "krainą bizonów"; znajduje się tam bowiem jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich. W okresie letnim organizowane są safari, podczas których można z dość bliskiej odległości obserwować codzienne życie tych ogromnych ssaków, jednego z symbolów dzikiego zachodu.


Oprócz hodowli bizonów przy pałacu funkcjonuje również mini ZOO z takimi oto uroczymi mieszkańcami


Zespół pałacowo-parkowy w Kurozwękach obejmuje m.in. pałac (wcześniej zamek) z II połowy XIV wieku, pawilon wschodni, czyli oficynę, pawilon zachodni - oranżerię, oba z II połowy XVIII wieku. Nieopodal budynków wznosi się niewielki most nad rzeką Czarną oraz dumnie panujący nad kurozwęcką ziemią platan klonolistny.


Pałac

Oficyna

Oranżeria

Most, a za nim...

...dorodny platan

Kurozwęcki pałac, obecnie należący do rodu Popielów herbu Sulima, zachwyca zarówno z zewnątrz swoim nienagannym stylem i królującym na jego ścianach różem pompejańskim, jak i wewnątrz, małym, ale niezwykle urokliwym dziedzińcem, śnieżnobiałym krużgankiem ozdobionym proporcami z herbami wszystkich rodów, które były właścicielami obiektu na przestrzeni jego całej historii, przepiękną salą balową, a także kaplicą z XVIII wieku.
W podziemiach pałacu mieszczą się lochy oraz piwnice uzupełnione wieloma gablotami i przedmiotami związanymi z historią terenu...

Dziedziniec


Lanckorońscy herbu Zadora

Kurozwęccy herbu Poraj

Sołtykowie herbu własnego

Popielowie herbu Sulima

Kaplica

Sala balowa niczym z bajki...
 

Podziemia pałacu


Z racji końca kolejnego roku, na blogu już po raz piąty odbędzie się plebiscyt na podróż roku. W tym roku w walce o tytuł staje aż jedenaście podróżniczych postów - głosować można za pomocą sondy na prawym pasku bocznym. Głos swój można oddać na więcej niż jedną opcję.
W związku z plebiscytem zapraszam również na mini-konkurs, w którym można wziąć udział po oddaniu swojego głosu w sondzie i potwierdzeniu tego w komentarzu. 

Po Nowym Roku ogłoszę zwycięzcę, który otrzyma ode mnie mały upominek. 😉😊

Poniżej wrzucam linki do wszystkich postów podróżniczych:

Święty Krzyż i Kurozwęki (tu linku nie wrzucam z wiadomych powodów 😅)


Tak więc do dzieła!

Pozdrawiam Was serdecznie i do napisania! 😊😉

Komentarze

  1. Pochodzę z Kielecczyzny i śpiewam sobie: " a kieleckie, jakie cudne, gdzie jest taki drugi kraj"😀
    Miło, że wspominasz o naszych malowniczych miejscach, a nie jak większość, chwali zagranicę.
    Pozdrawiam serdecznie przedświątecznie 🎄💚🍵🤗

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za cudowną wycieczkę, piękna nasza Polska cała 👍👍...odpoczynku i relaksu po zaliczeniach życzę, serdecznie pozdrawiam...

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniała wyprawa i przepiękne zdjęcia! I wszystko tak pięknie opisane :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Z przyjemnością pozwiedziałam razem z Tobą te wyjątkowe i piękne miejsca. Świetnie to wszystko opisałeś i pokazałeś :)
    To teraz odpoczywaj i zbieraj siły.

    OdpowiedzUsuń
  5. Gratuluję dobrze zdanego kolokwium.Życzę, żeby sesja również była udana. A teraz ciesz się Świętami :)Świętokrzyska wycieczka przywołała wspomnienia sprzed kilku lat. Miło było ujrzeć zdjęcia odwiedzonych wówczas miejsc. Wszystkie Twoje podróże są ciekawe i trudno będzie wybrać. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dziękuję za kolejną wspaniałą wycieczkę:) Głos oddałam!
    Zbieraj siły i odpoczywaj. Gratuluję pomyślnego zaliczenia kolokwium:)
    Pozdrawiam cieplutko:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Byłam tam wiele lat temu. Twoja relacja jest wyczerpująca. Bardzo się cieszę z Twoich wyników medycznych- gratuluję .

    OdpowiedzUsuń
  8. Gratuluję Ci wyników kolokwium. Zagłosowałam, jasna rzecz:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Piękne miejsce i pięknie pokazane:))w naszym kraju jest się czym zachwycać:))Gratuluję i pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetna fotorelacja, jak zawsze u Ciebie :-)Ja nie poznałam jeszcze tych terenów ;-)
    Gratuluje wyników i pozdrawiam serdecznie :-)

    OdpowiedzUsuń
  11. Maks bardzo się cieszę, że na studiach dajesz radę :) Brawo!!! Super fotorelacja, zawsze miło się czyta i ogląda :)). Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo fajna wycieczka, sama bym się w taką wybrała. No powiedzmy, że się wybrałam, bo przecież Ty mi taką zafundowałeś. :D Piękne miejsca, mam nadzieję, że i ja tam zawitam. :) Cieszę się, że na studiach Ci dobrze idzie, będzie coraz to lepiej, bo masz w sobie co najważniejsze, czyli pasję, powołanie. :) Pozdrawiam i życzę cudownych dni z bliskimi. :)))

    OdpowiedzUsuń
  13. Chyba myślami wywołałam Cię do przysłowiowej tablicy. Oj brakowało Twoich wpisów Maksiu. Gratuluję zdanego kolokwium. Tak trzymać.:) W głosowaniu wzięłam udział. Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne wpisy.

    OdpowiedzUsuń
  14. Gratuluję zdanego kolokwium i dziękuję za wspaniałą wycieczkę. Nie bardzo pamiętam bo to było wieki temu, ale chyba w dzieciństwie byłam na Łysej Górze......ale w zlocie czarownic nie brałam udziału........hehe. Wzięłam udział w głosowaniu:)

    OdpowiedzUsuń
  15. Maksiu, przede wszystkim gratuluje wspaniałych wyników kolokwium. Z przyjemnością przeczytałam opis wycieczki i pooglądałam zdjęcia, no i zagłosowałam.
    Serdeczności.

    OdpowiedzUsuń
  16. Jaki jesteś utalentowany i pracowity.Kolejna cudowna wycieczka.Dawno temu też tam byłam ale kiedy to było. Tez zagłosowałam.

    OdpowiedzUsuń
  17. Byłam tam kilka razy, ale Kurozwęki przegapiłam:((
    Dzięki Tobie na pewno ich nie przegapić następnym razem.
    Gratuluję Ci sukcesów na studiach, pierwszy rok jest bardzo trudny, a już na medycynie zwłaszcza.:))
    Pozdrawiam.:)(

    OdpowiedzUsuń
  18. Dziękuję za kolejną wirtualną wyprawę w miejsca, w których nigdy nie byłam.
    Gratuluję kolejnego zaliczania. zanim się porządnie obejrzysz pierwszy rok będzie za Tobą ,a potem okaże się, że już jesteś na szóstym. Potem tylko egzamin i na staż panie doktorze 😊
    Pozdrawiam Alina

    OdpowiedzUsuń
  19. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  20. Nigdy tam nie byłam więc chętnie wybrałam się na wirtualną wycieczkę. Miłych , spokojnych świąt:)

    OdpowiedzUsuń
  21. Na Św.Krzyź jeździliśmy na wycieczki szkolne☺Najbardziej urtwił mi w pamięci napis"Czym Ty jesteś ja byłem,czym ja jestem Ty będziesz"na trumnie J.Wiśniewieckiego.A Kurozwęki widziałam w ubiegłym roku już po remoncie i w rękach prawowitych spadkobierców. Z chęcią zagłosuje😀

    OdpowiedzUsuń
  22. Nie znam, tym bardziej dziękuje za tą podróż:) pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  23. Aż mi czarownicy wstyd, że na łysej Górze jeszcze nie byłam :P piękna trasa a i pałacyk chętnie bym zwiedziła. Koniecznie się kiedyś wybiorę :) Zawsze z lekką zazdrością przeglądam blogi podróżnicze ale i z radością, bo tworzą się nowe marzenia do spełnienia. W ankiecie wzięłam udział :)
    Wesołych świąt życzę :* Pełnych ciepła i miłości, smakowitych pyszności i należnego odpoczynku (przy okazji gratuluję zdanego kolokwium). Spełnienia marzeń w Nowym Roku :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Przepiękne miejsce,na pewno waeto odwiedzić! Fantastycznie, że tak dobrze wiedzie Ci się na studiach, gratuluję ☺ Tobie i wszystkim komentującym życzę cudownych Świąt Bożego Narodzenia ☺

    OdpowiedzUsuń
  25. Jak tam pięknie!
    Spokojnych Świąt!

    OdpowiedzUsuń
  26. Okolice dla mnie takze nie znane, wiec tym bardziej z chęcią przeczytałam relacje i podziwiałam przepiekne miejsca na zdjęciach, fantastycznie ze sa w Polsce takie magiczne miejsca, dziękuje!
    Ciesze sie ze na studiach do przodu, radosnego swietowania w gronie najbliższych :):):) pozdrowionka

    OdpowiedzUsuń
  27. Miło było pospacerować po miejscach, w których byłam ze 30 lat temu;-) Widać, ze z czasem zyskały na świetności i są pod dobrą opieką. Gratuluję studenckich postepów:-) Wesołych Świąt!

    OdpowiedzUsuń
  28. Piękne miejsca odwiedziłeś o których nawet pojęcia nie miałam że są tak interesujące. Dość daleko ode mnie są więc dziękuję że dzięki Tobie mogłam je poznać. Pozdrawiam :-).

    OdpowiedzUsuń
  29. Mogliście wpaść na herbatkę, na Wrzosowisko !! ;o)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Głosy oddałam hurtem, bo się błąkaliśmy tymi samymi ścieżkami...;o)

      Usuń
  30. Maks gratuluję wyników kolokwium,odpoczywaj świątecznie, radosnych świąt Bożego Narodzenia.:)

    OdpowiedzUsuń
  31. Wspaniała wyprawa!! Śliczne zdjęcia!!

    W Wigilię Bożego Narodzenia
    Gwiazda Pokoju drogę wskaże.
    Zapomnijmy o uprzedzeniach,
    otwórzmy pudła słodkich marzeń.
    Niechaj Aniołki z Panem Bogiem,
    jak Trzej Królowie z dary swymi,
    staną cicho za Twoim progiem,
    by spełnić to, co dotąd było snami.
    Ciepłem otulmy naszych bliskich
    i uśmiechnijmy się do siebie.
    Świąt magia niechaj zjedna wszystkich,
    niech w domach będzie Wam jak w niebie...

    OdpowiedzUsuń
  32. Na Św.Krzyżu byliśmy kilka razy ale ponieważ było to dawno, więc miło było sobie przypomnieć. Natomiast nie mieliśmy okazji zwiedzić pałacu w Kurozwękach, więc chociaż wirtualnie dzięki Tobie obejrzałem. Radosnych i pogodnych Świąt i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku

    OdpowiedzUsuń
  33. Gratuluję wyniku, teraz zbieraj siły przed sesją. Za wirtualną wędrówkę po Polsce dziękuję. Na Świętym krzyżu byłam, więc miło było sobie ten czas przypomnieć.Wesołych Świat Maks.

    OdpowiedzUsuń
  34. Bardzo ciekawa relacja. Świętokrzyskie wciąż czeka na odkrycie przez mnie;) Dlatego z ogromną przyjemnością czytałam i oglądałam Twoje wspomnienia z podróży w tamte rejony. Życzę dużo wytrwałości na studiach, po pierwszym roku będzie już tylko lepiej (mam córkę na 5 roku medycyny;). Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  35. Przepiękne miejsce i warte zobaczenia:) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  36. Podoba mi się barokowa świątynia. Nie strasz końcem świata!
    Życzę Ci radosnych Świąt.
    Pozdrawiam świątecznie!

    OdpowiedzUsuń
  37. Wspaniała fotorelacja z wycieczki. Fajnie pooglądać nieco zabytków i przeczytać garść ciekawostek na ich temat:) Pozdrawiam świątecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  38. Moje strony :) Uwielbiam Święty Krzyż i uwielbiam tu wracać.
    Pozdrawiam ciepło :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wzięłam udział w głosowaniu :)
      Gratuluje wyników kolokwium !
      Pozdrawiam :))

      Usuń
  39. Miejsce niezwykłe i bardzo piękne.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  40. Łysą Górę odwiedziłam, na szczyt niestety nie dotarłam, bo zaczęła się burza z piorunami i wszyscy zmykaliśmy jak górskie kozice. Pięknie tam jest. Głos oddałam właśnie na tę wycieczkę. Pozdrawiam serdecznie Maksiu.

    OdpowiedzUsuń
  41. Hej Maksiu cieszę się że dobrze Ci idzie. Byle tak dalej. Zdolny jesteś na pewno skoro dostałeś się na medycynę. Wspaniala wycieczka. Sama bym się wybrała w te rejony. Jest co zwiedzać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

ARCHIWUM POSTÓW

Pokaż więcej

Translate

Obserwatorzy Bloga

Dziękuję za każdy głos! To mnie motywuje!

Moi psi strażnicy: Rudi (2013-) i Berek (2005-2022)

Kategorie

Podróże W moim ogrodzie Małopolskie Moja poezja Ptaki Góry Pola Wiersze Beskid Wyspowy wiosna Beskidy Zima życzenia 2017 Rośliny Kraków Kwiaty Grzyby Spacer Rynek 2016 Zamek Jesień 2019 Grusza Wiersz Wyniki wakacje Lato Przemyślenia święta Las Podróż Roku wielkanoc Ciasto Dobczyce Inne Kościół Rudi Wieś Zachód Słońca 2018 Blog Boże Narodzenie Motyle Cmentarz Kot Skansen Ssaki podsumowania 3. urodziny Konkurs Lasek Mama Moje przygody Owady Planty Podziękowanie Polska Urodziny W moim domu Wspomnienia 2020 Kiki Nowy Rok Opowiadanie Pole Rocznica Ruiny zamku Rzeka Sentymenty Maksa Studia Wiosenno-letnie wyzwanie u Maksa Zalipie Żonkile Artystycznie Chatki Chmury Cudo Historia Kapliczka Koronawirus Leśniczówka Malowane Niebo Pies Puszcza Statystyki Tata Tenis Tulipany Wał Ruda Wschód Słońca Wspomnienie Wyzwanie urodzinowe Zjawiska pogodowe Śmierć 2021 Bez Candy Chinkali Czosnek niedźwiedzi Droga Fiołki Jabłoń Jan Paweł II Jedzenie Katedra Lanckorona Lekarski Luty Maj Nauka Niepołomice Owoce Panorama Pieniny Plany Pomniki Prezent Przedwiośnie Przepis Ratusz Rozdanie Rzepak Sierpień Skalniak Staw Szlak Wieża Zioła Śnieg Basia Wójcik Bałtyk Bitwa Bochnia Brzozy Cichawa Czarny bez Dolina Raby Dynia Jezioro Karolina Kózkówna Kazimierz Wielki Krajobraz Krokusy Krościenko Lipa Listopad Majówka Matura Medycyna Morze Mury Muzeum Pałac Paź królowej Pielgrzymka Pierniczki Polskie bociany Pomnik Pomorskie Pomorze Przebiśniegi Raba Rower Ruduś Stare Miasto Słońce Talent Trzy Korony Wawel Wielkopolskie Wisła Wrocław Wycieczka Wypieki Zachwyt Zbiorniki Zboża Ziarnopłony Zielono przyroda ptaki na flagach wielka sobota zdjęcia Ścieżka Śląskie 2023 4. urodziny 5 miejsc Agnieszka Radwańska Akademia Muzyczna Aleja Gwiazd Babia Góra Bazylea Bałwan Berek Biedronka Bieszczady Bocian Boże Ciało Budki Budleja COVID-19 Choinka Clematisy Dolina Prądnika Dolnośląskie Domek Droga krzyżowa Drzewa Dunajec Dwór Ferie Gady Gotowanie Gołoborze Grodkowice Grota Grudzień Hel Hiacynty Jagodzianki Jarmark Kartki Kasztany Kazimierz Klasztor Klomb Kolory Kościół Mariacki Krzewy Krzyż Kukurydza Lipiec Lipnica Murowana Lourdes Marysieńka Miłość Mniszek lekarski Moje zdrowe życie Morwa Most Niedzica Nowodworek Obraz Odlot Ogród Ojców Opis Opowieść Ostrów Lednicki Oznaki wiosny Palma Pandemia Papierówka Papież Papuga Październik Pisklęta Pięknie Plaża Podskale Podziemia Powiśle Dąbrowskie Praktyki Procesja Przygotowania Przyjaciele Pytania Rogale świętomarcińskie Ruiny Rzeźby Różaneczniki Różaniec Rękodzieło Sanktuarium Sesja Sielanka Spotkanie Stokrotki Sukiennice Sylwester Syrop Szczawnica Szpaki Szpital Słonecznik Trasa Ukraina Warzywa Wierzby Wiązanki Wojna Wspaniałe Wyprawy Zabawa Zadanie od Maksa Zdrowo Ziemia Dąbrowska Zmiany jaszczurki jeże purchawice sierpówki Łysa Góra Ślimaki Średniowiecze Święconka Święto Niepodległości Żniwa 10 lat 100000 2015 3 maj 5. urodziny 6. urodziny 7. urodziny 8 lat 9 lat Akrostych Album Alfa Altana Amfiteatr Anna Arthur Wellesley Artykuł BMI Balon Bazie Bazylia Bazylika Bałwankowo Berberysy Bezsenność Biało Biało-czerwone Biologia Bitwa pod Grunwaldem Bizony Bobolice Bobry Bociany Bogatka Brusznica Brzozowisko Buraki Bury Bułki Błękit Cele Chabówka Chaczapuri Chaos Chemia Chełm Chleb Chrząszcz Ciastka Ciastka orzechowe Ciężkowice Clafoutis Czarny Staw Czechy Czerwiec Częstochowa Część I Człowiek Dalgona Dawne dzieje Diabelski Kamień Diablak Dla artystów Dla kucharzy Dla poetów Dmuchawiec Dobro Docenione Dolina Białego Drożdżowe Drzewo Dutch baby Dyskusja Dzieciństwo Dziewięćsił Dzień Mamy Fontanny Fotografia Francja Galette des rois Gdańsk Gdów Geografia Gniezno Gondola Gorce Gostynin Gołąb Goździki Grodzisko Grunwald Gubałówka Gwiazdy betlejemskie Góra Skrzynecka Góra Zamkowa Górki Góry Świętokrzyskie Głosowanie Horiatiki Huragan Huśtawka Iglaki Illzach Info Ja w Kuchni Jacuś Jadłospis Jajka Jarmuż Jasna Góra Jednosiwy Jerozolima Jesienne dary ogrodu Jesiony Jezioro Czchowskie Jezioro Dobczyckie Jezioro Rożnowskie Jiaogulan Jubileusz Język polski Kalorie Kalwaria Kanie Karmniki Kawa Kawiarnia Klucz do matury z biologii Koktajle Kolejka Kolekcja Kompot Kompozycja Komunia Święta Konfederacja barska Konie Konkurs Palm Wielkanocnych Kopiec Kraka Korona zapory Kraków-Łagiewniki Krogulec Krowa Krupówki Krzesławice Krzewuszki Krzywa Wieża Krzyż Milenijny Krzyżacy Krzyżówki Książka Księżyc Kuchnia Kujawsko-pomorskie Kundel Kura Kurczak Kurozwęki Kwarantanna Kwiecień Kładki Latarnia Lednica Legendy Lenistwo Lilak Lipnica Literatura London Eye Londyn Lot Lubczyk Lwów Majeranek Makro Marchew Marzec Marzenia Mazowieckie Mazurek Medugorje Melisa Melsztyn Mgła Michałki Mikołaj Kopernik Mirów Misje Mięta Mniszki Mogielica Moi Przyjaciele Molo Monety Mróz Muchomory Muchołówka szara Mural Naleśniki Niebieski Niedziela Palmowa Niegowić Noc Norbertanki Nowy Wiśnicz Obserwacje Odpoczynek Odpowiedzialność Ogień Ojcowski Park Narodowy Olimpiada Omega Opactwo Opole Opolskie Opowieści Oregano Orzechy Ostrów Tumski Owca PDMD Parowar Patriotyzm Pelargonie Pietruszka Piwonie Pizza Plac św. Piotra Plebiscyt Pliszki Pociąg Podbiały Podgrzybki Podhale Podkarpackie Podróż pięciolecia Podziw Pokazy Polecie Pomnik św. Floriana Pomoc Pory roku Potok Powieść Pozdrowienia Poziomki Poznań Praca Praga Prom Prośba Przed Sylwestrem Przemijanie Przerwa Przygoda Przyszłość Pszczoła Pucuś Pustelnia Płazy Radość Refleksje Rejs Rokitnik Rozmaryn Rożnów Rukola Rzadkie Rzeźbiarstwo Rzym Rękawka Rżysko Samosy Sanki Sałatka Seler Sernik Sezon karmnikowy Sierpówka Sir Siła Skamieniałe Miasto Skałka Skocznie Smoleń Sopot Spisz Spokój Stajnia Staropolskie Stetoskop Styczeń Szacunek Szałwia Szczaw Szczepienia Szczepionka Szczepmy się! Szczerze Szczypiorek Szkoła Szlak Orlich Gniazd Szron Szwajcaria Sól Słowacja Słowianie Taize Tamy Tatry Tatrzański Park Narodowy Teatr Topola Toruń Tradycje Tropsztyn Tropy Turbacz Tymianek Ulubione Urbi et Orbi Uście Solne Wadowice Waga Warmińsko-Mazurskie Warsztat Wata cukrowa Watykan Wellington Arch Westerplatte Wetlina Widoki Wielka Brytania Wiewiórka Wieżyca Wigilia Wiszące mosty Witacze Wodospad Wow Wprowadzenie Wrzos Wyjazd Wytrzyszczka Wyzwanie Włochy Włóczęga ZOO Zakopane Zapora Zapowiedź Zasady Zawilce Zawoja Zaćmienie Zaćmienie Księżyca Zbiórka Zdjęcie Zegar Zwierzęta Zwyczaje Złoto dzwoniec filmy kosy magiczny czas porządki rudziki van Gogh Łatwe w uprawie Ławka Łąki Śliwa Ślęża Święci Świętojański Świętokrzyskie Święty Krzyż śpiew śpiew dzwońca św. Szymon święty Mikołaj Żołnierze i polegli Żurawki

Prawa autorskie

Wszystkie moje teksty i zdjęcia na blogu "Świat z mojej perspektywy" są chronione prawem autorskim na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystanie ich wymaga mojej zgody!

Agregator blogów przyrodniczych

Rozdane, powędrowało do Janeczki z Chwil Wytchnienia!

Rozdane, powędrowało do Jadzi Kluczyńskiej!

BLOG KULINARNY

TUTAJ ZAGLĄDAM