Witam!
Dziś niezbyt długa, lecz bardzo sentymentalna, pełna skupienia oraz modlitwy podróż przed oblicze Królowej Polski, Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze, przed którym to zanosiłem swe prośby między innymi związane z pomyślnym zdaniem matury majowej.
Częstochowska Jasna Góra obejmuje sanktuarium oraz klasztor zakonu paulinów. Zapewne znane Wam są liczne historie z tym miejscem związane, głównie obrona Jasnej Góry przez paulinów pod dowództwem Kordeckiego podczas potopu szwedzkiego (1655), czy Światowe Dni Młodzieży, które 28 lat temu odbyły się właśnie w Częstochowie, a głównym miejscem spotkań była właśnie Jasna Góra.
Miejscem spotkań młodzieży, czy pielgrzymów wędrujących rokrocznie pieszo do Częstochowy ze wszelkich zakątków Polski jest plac wokół klasztoru, na którym wznoszą się pomniki Matki Bożej Niepokalanej, kardynała Stefana Wyszyńskiego, figura św. Prokopa, a także Droga Różańcowa - 20 pomników, z których każdy nawiązuje do poszczególnej tajemnicy różańcowej.
Od placu odchodzi półtorakilometrowa Aleja Najświętszej Maryi Panny, którą to wchodzą na Jasną Górę pielgrzymi.
|
Pomnik MB Niepokalanej |
|
Ujęcie na Aleję NMP |
|
Droga Różańcowa |
|
Pomnik kard. Wyszyńskiego |
|
Figura św. Prokopa |
Od placu, w kierunku wejścia do bazyliki można iść ścieżką, którą zdobi brama Lubomirskich, zaś od Domu Pielgrzyma, który służy jako nocleg dla pielgrzymów i miejsce, gdzie można zjeść ciepły posiłek, przy parkingach można przejść trasą, którą kończy się bramą Jana Pawła II.
|
Brama Jana Pawła II |
|
Brama Lubomirskich |
Bazylika jasnogórska (też Bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny), której początki sięgają pierwszych dwóch dekad XV wieku, od 1906 posiada tytuł bazyliki mniejszej. Jej rozmiary mogą robić wrażenie, bowiem bazylika ma 46 m długości, 21 m szerokości i 29 m wysokości! Majestatyczna, wielce zdobna i piękna w swej sile... taka właśnie jest bazylika na Jasnej Górze...
Od północy do bazyliki przylega Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej.
|
Organy |
|
Nawa główna |
Pięknym miejscem należącym do Jasnej Góry są także Wały Jasnogórskie będące pozostałością po fortyfikacjach klasztoru i sanktuarium. Na zboczach fosy wznosi się 14 pomników, z których każdy prezentuje inną stację drogi krzyżowej. Pielgrzymi wędrują od pomnika do pomnika, aby przeżywać kolejne rozważania kolejnych stacji. Droga krzyżowa kończy się na stacji piętnastej, czyli Zmartwychwstaniu Pana Jezusa, co wieńczy pomnik św. Jana Pawła II.
Poniżej na zdjęciach kilka stacji, które udało mi się uchwycić ;)
|
Pomnik Jana Pawła II |
Dla mnie jest to zawsze wielkie przeżycie, kiedy mogę się znaleźć w tym miejscu, poczuć ten unikalny klimat, w którym dominuje skupienie, wiara, modlitwa i cisza. Drugiego takiego miejsca na świecie nie ma, gdzie można tak zaufać Matce Bożej, Królowej Polski. Wierzę też, że choć część modlitw wzniesionych przeze mnie się spełni i pozwolą mi z większym spokojem patrzyć w przyszłość...
Pozdrawiam Was wszystkich i do zobaczenia! :)
Dla mnie to wyjątkowe miejsce. Wracam tam z wielkim sentymentem i radością. To nasze narodowe Sanktuarium, tam zostawiam zawsze wiele spraw.
OdpowiedzUsuńZabrałeś mnie w podróż sentymentalną , ponieważ do Częstochowy od dziecka przyjeżdżałam z Mamą , a potem nawet dwa razy przeszłam pieszo 350 km do tronu Matki Boskiej Częstochowskiej !
OdpowiedzUsuńMasz rację to unikatowe miejsce :)
Dawno tam nie byłam, koniecznie muszę się ponownie wybrać. Dziękuję za sentymentalny spacer po Jasnej Górze.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam ciepło:)
Dzięki za pokazanie tego miejsca w nowej odsłonie. Pamiętam je sprzed jakichś 25 lat i wtedy było zuuuuupelnie inne. Ale niezmiennie robi wrażenie.
OdpowiedzUsuńNiezwykłe miejsce i faktyczni duchowe serce naszego narodu. To wspaniale, że przed maturą powierzyłeś się Mateczce.
OdpowiedzUsuńSerdeczne uściski posyłam.
Dawno tam nie byłam, a widać na Twoich zdjęciach, że sporo zmian :) nasi uczniowie też byli, w zeszłą sobotę.
OdpowiedzUsuńMasz rację drugiego takiego miejsca nie ma na świecie. Dziękuję za zdjęcia , mogłam w tej chwili chociaż wirtualnie poczuć szczególny klimat tego miejsca . Pozdrawiam wiosennie.
OdpowiedzUsuńJestem tam co kilka lat i widzę zmiany w otoczeniu klasztoru. Masz rację, to najważniejsze miejsce dla każdego Polaka chrześcijanina.Dziękuję Ci za ten post i pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńDla mnie to wyjątkowe miejsce. Pielgrzymki maturzystów są już tradycją. Pielgrzymka na pewno umocni młodzież duchowo i przygotuje do pokonywania egzaminacyjnych trudów.
OdpowiedzUsuńMaksiu, wspaniała relacja i bardzo piekne zdjęcia.
Pozdrawiam:)
Jakie piękne zdjęcia. Ja miałam tę okazję być w Częstochowie we wrześniu ubiegłego roku. W młodości szłam też na pieszą pielgrzymkę do tego świętego miejsca. A i przed maturą też byłam w Częstochowie z modlitwą i prośbami. Wierzę Maks, że wszystko pójdzie dobrze, zdasz maturę i spełnią się Twoje prośby, trzeba w to mocno wierzyć :)
OdpowiedzUsuńPięknie to miejsce wygląda na twoich zdjęciach :-)
OdpowiedzUsuńCzęstochowa jest wyjątkowa, dawno tam nie byłam :-)
Co roku staram się tam chodzić z pieszą pielgrzymką.
OdpowiedzUsuńPod opieką Matki - Jasnogórskiej Pani wszystko będzie dobrze. Bywam często bo to moje miasto. Ale przyznam, że za każdym razem jest to przeżycie duchowe. Lubię być rano bo wtedy spokój w kaplicy, na wałach. Pozdrawiam serdecznie .
OdpowiedzUsuńNie byłam w Częstochowie i na Jasnej Górze, ale zgadzam się, że jest to miejsce unikatowe.
OdpowiedzUsuńTo niezwykłe miejsce...
OdpowiedzUsuńŻyczę Ci z całego serca, by Twoja matura przebiegała spokojnie i z jak najlepszym rezultatem.
Często jeździłam pociągiem do Częstochowy podczas studiów.:)