Pytania o przyszłość

Witam!

Pierwszy miesiąc wakacji minął u mnie dosyć szybko, jednostajnym, ale ciekawym krokiem. Po trzech tygodniach praktyk w POZ, gminnym ośrodku zdrowia, spędziłem tydzień na SOR-ze w krakowskim szpitalu uniwersyteckim, natomiast teraz nadrabiam zeszłoroczną praktykę pielęgniarską na oddziale chorób wewnętrznych i geriatrii w tej samej placówce. 


SOR nieco mnie rozczarował, bowiem liczyłem tam na większą dawkę adrenaliny i dynamikę samej pracy, która momentami okazywała się niemal zerowa. Jednego dnia miałem okazję uczestniczyć w reanimacji starszej pacjentki, drugiego mogłem sam przeprowadzić dwa wywiady lekarskie i tak naprawdę na tych dwóch czynnościach mogę zamknąć temat tej trzydziestogodzinnej praktyki.

Obecnie jestem po pierwszym tygodniu na oddziale chorób wewnętrznych i geriatrii, czyli mojej trzeciej wakacyjnej praktyki, i muszę przyznać, że jestem jak na razie pozytywnie zaskoczony. Niemal ciągle coś się dzieje, czy to rozrabianie leków pacjentom, przygotowywanie kroplówek, potem rozwożenie tego i zakładanie po salach, wymiana opatrunków, mierzenie glikemii, pobieranie krwi, czy transport pacjentów na badania i współuczestnictwo w nich... jak widać zadań jest sporo, choć nie ukrywam, że to ostatnie daje mi najwięcej satysfakcji. Na naszym oddziale każdego poranka wykonywane są badania USG, później natomiast wozimy poszczególnych pacjentów na tomografię, czy endoskopię, która dla pacjenta potrafi być niemałym przekleństwem, a dla mnie, jeszcze biernego obserwatora tej całej szpitalnej rzeczywistości, jest niesamowitym doznaniem udowadniającym jak potężną dziedzinę stanowi medycyna.

Praktyki kończę pod koniec sierpnia także zostanie mi jeszcze miesiąc na stuprocentowy odpoczynek i naładowanie baterii przed październikiem. Trzeci rok na lekarskim jest wyjątkowy, bo w końcu zaczynamy zajęcia kliniczne, studencka uwaga i siły częściowo zostaną już skierowane na część praktyczną zawodu co mnie niezmiernie cieszy. Mam nadzieję, że zamieniając niewielkie sale seminaryjne na szpitalne oddziały i mając za "świętą" księgę internę Szczeklika, będę mógł się w końcu poczuć, chociaż w 1%, lekarzem...

Bardzo lubię te szpitalne wózeczki, niesamowicie ułatwiają pracę na przykład w sytuacji, gdy każdego dnia w południe mierzę pacjentom poziom cukru

Trochę się naopowiadałem o praktykach i studiach, a ja w sumie wpadłem tutaj, by zostawić przemyślenia na nieco inny temat. Myślałem, że wakacyjną porą, nieco leniwszą i spokojniejszą, będę mógł w końcu przycupnąć na dłużej na blogosferze, zarówno na swoim blogu, kreśląc kolejne wpisy, jak i na Waszych stronach. Dni jednak mijały, a żaden nowy post nie powstał, odwiedziny zamarły, a w mojej głowie zaczęło coraz mocniej wybrzmiewać pytanie: czy to blogowanie ma jeszcze sens? czy to co piszę i zamieszczam na swoim blogu jest potrzebne i jakkolwiek ciekawe? 

W momencie, gdy powstawał "Świat z mojej perspektywy", moją ideą było przekazywanie innym ciekawych, wyjątkowych oraz przełomowych punktów, które wydarzyły się w moim życiu, ale także powolne tworzenie niejakiej księgi przeszłych wspomnień dzięki której za x lat bym mógł z uśmiechem i łezką wzruszenia powrócić w strony, które niegdyś trwały w najlepsze, a potem minęły bezpowrotnie.
 
Od owego momentu upłynęło jednak kilka lat, a moje życie zaczęło płynąć zdecydowanie bardziej statycznym ruchem na co dodatkowy wpływ miał wybuch pandemii w zeszłym roku. Od jakiegoś czasu tworząc tutaj kolejne wpisy czuję, że to nie to, że ciągle piszę o tym samym, tylko po prostu udaje mi się za każdym razem ubierać całość w inne słowa, inne obrazki. Przez to uczucie cały proces twórczy przestaje być źródłem radości, pasji i przysłowiowych motylków w brzuchu, przestaje być motorem napędowym i motywacją do dalszego działania.

Z jednej strony myśl zawarta w nazwie mojego bloga jest cały czas realizowana, bowiem za każdym razem przedstawiam Wam ten świat z mojej perspektywy. Z drugiej strony jednak kolejne wpisy nie sprawiają mi aż takiej przyjemności jak kiedyś; mam nieodparte wrażenie, że poświęcanie uwagi mojemu ogrodowi, spacerom po okolicznych polach wpadło w zwyczajną rutynę, staje się po prostu nudne, a nawet infantylne. Z trzeciej strony zadaję też sobie pytanie, czy w sytuacji, gdy brakuje czasu i przestrzeni na to co wielkie, wyjątkowe, zachwycające, nie warto czerpać i cieszyć się z małych, najzwyklejszych rzeczy, nawet jeśli są one powtarzalne i pozornie nijakie?

I tak o to w mojej głowie powstał dość spory dylemat... Dylemat, który z dnia na dzień coraz skuteczniej zniechęca mnie do pisania i w ogóle do bycia tutaj. Muszę poważnie zastanowić się nad przyszłością tego bloga, podjąć jakąś decyzję, która pomogłaby przełamać ten kryzys. Obecna forma i tematyka postów przestała mnie zadowalać, a zaczęła przytłaczać, chociaż są to sprawy bardzo drogie mojemu sercu i duszy. 
Nie wiem jaką obiorę drogę, czy zaakceptuję tę statyczność codzienności i powrócę do pisania o zwykłości, czy nadam temu blogowemu rejsowi inny kierunek, czy po prostu zakończę swoją przygodę z blogowaniem, a te słowa będą jednymi z ostatnich w tej przestrzeni. 
Potrzebuję na to wszystko chwili, krótszej, dłuższej, też tego nie wiem, ale potrzebuję...

Komentarze

  1. Hejka! Powiem tak, co prawda zagladam od czasu do czasu, ale uwielbiam Twoje wpisy i nigdy mnie nie nudziły! Może 100 razy namiesiac przemierzać podobne zakatki a i tak jest w tych wpisach coś świeżego i pozytywnego. Rutyna czasem też jest dobra- ta akurat, pozytywna=> wiem, że kiedykolwiek zajrzę, będziesz przemierzał kolejne miejsca, zdobywał nowe doświadczenia i jakoś mi z tym dobrze, świat jest na swoim miejscu :-D. Ale...to Twój blog i Ty tu masz czuć się dobrze. Na pewno go nie likwiduj, przyjdzie czas, że z nostalgia zajrzysz, jeśli zdecydujesz się na coś nowego.... W każdym razie trzymam kciuki za Ciebie, zawsze i wszędzie, i w jakiejkolwiek formule będzie blog, zajrzę:-D Buziaki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie rezygnuj! Brak czasu zmusi Cię co prawda do dość rzadkiego i nieregularnego pisania, ale warto utrwalać to co przeżywamy i dzielić się tymi przeżyciami i przemyśleniami z innymi osobami.Dasz radę, nikt nie będzie oczekiwał od Ciebie kilometrowych elaboratów, ale myślę, że wszyscy Cię odwiedzający z chęcią poczytają "jak powstaje lekarz" a poza tym będą mieli okazję do nabrania większego szacunku dla tego zawodu. We wrześniu podładujesz akumulatory, wypoczniesz i myślę, że już w październiku dojdziesz do wniosku, że jednak masz się czym dzielić ze swoimi czytelnikami.
    Serdeczności;)

    OdpowiedzUsuń
  3. No wiesz Maksiu, uwielbiam Twoje blogowanie, taki pamiętnik, lubię tu być, zrób sobie przerwę, pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Witaj, ciesze sie ,ze moglam znalezc miejsce gdzie moge napisac komentarz, dziekuje serdecznie za odwiedziny i komentarze, nastepnie, nie martw sie,ze czasem nie piszesz, masz bardzo czasochlonne i wymagajace studia, a w tym wszytkim swietnie jesli nie stracisz emaptii dla pacjenta, jego zrozumienia jego problemow i sympomow choroby.W ostatnim roku duzo sie wydarzylo nie dobrych rzeczy, ciezko jest zyc i nie stracic siebie, nie podawaj sie , rob to co sprawia Ci przyjemnosc, jesli po tak trudnych doswiadczeniach na studiach potrebujesz oddechu, roweru, poscia do kina lub innej przyjemnosci, czasem mozne napiszesz na blogu jakis post, dla nas Twoich czytelnikow to wazne, ciekawe co tam robisz, jak przezywasz swe studia ,praktyki itp rzeczy.Trzymaj sie, laduj akumulatory na kolejny trudny rok studiow, trzymam za Ciebie kciuki.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Trzymam kciuki za praktyki i... za powrót weny zatem :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Jak to mawiają w pewnych kręgach: Młody !! Nie fanzol !!
    Odsapnij, bo Ci się zwoje zgrzały...;o)

    Dostajesz 26 dni urlopu i do roboty !! ;o)

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo lubię Twój blog. Ja miałam kilka przerw i potem powróciłam. Nie rezygnuj . Pisz dalej , bo świetnie to robisz. Powodzenia , pozdrawiam serdecznie 👍👍👍👍👍👍👍



    OdpowiedzUsuń
  8. Ucieszyłam się, jak nareszcie zobaczyłam, że napisałeś coś nowego. A muszę przyznać, że zaglądałam tu przynajmniej raz w tygodniu. Jednak jak zaczęłam czytać, to trochę zrobiło mi się smutno. "Poznałam" Cię dzięki Basi. I do tej pory odwiedzam regularnie, chociaż czasem nie komentuję, a tylko z zachwytem przemierzam Twoje ścieżki. Bo piszesz nie tylko o swoich studiach, praktykach... Bardzo lubię patrzyć Twoimi oczyma na Twoje rodzinne strony, na to jak spędzasz tam czas.
    Brak natchnienia? Rozumiem.
    Brak czasu? A któż ma go w nadmiarze?
    Powtarzalność? Ja praktycznie stałe piszę o tym samym.
    Potrzebujesz przerwy? Ok. Studia i praktyka najważniejsze.
    Ale nie zamykaj stron. Możesz tego żałować.
    Ja kilkanaście lat pisałam na WP. Potem nagle dowiedziałam się, że wszystkie strony są likwidowane.
    Jedną decyzją zniknęły wszystkie wpisy i czego najbardziej żałuję komentarze. Tyle lat rozmyło się w... No właśnie gdzie?
    Najważniejsze, że zostali ludzie.
    Maks, dlatego przemyśl wszystko spokojnie. Ale nie zamykaj stron. Może za jakiś czas wszystko się zmieni i będziesz chciał wrócić.
    Kto wie?
    Pozdrawiam nadzieją, że kiedyś jeszcze Cię tu spotkam
    Trzymaj się Maks

    PS. Dostałeś mojego maila?

    OdpowiedzUsuń
  9. Jeszcze jedno.
    Dziś noc spadających gwiazd. Niech spełnią one Twoje marzenia

    OdpowiedzUsuń
  10. Maksiu, cóż mogę dodać? Podpisuję się pod komentarzami moich przedmówczyń. Twój blog jest wspaniałym zakątkiem, szkoda by było, gdyby nagle go nie było.
    Serdeczności posyłam.

    OdpowiedzUsuń
  11. a ja ci życzę naładowania baterii po same pachy

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja zmieniłam adres, wygląd i styl bloga - trochę zmusiła mnie do tego sytuacja, a trochę tez miałam już na to po 8 latach ochotę :)

    OdpowiedzUsuń
  13. A zapomniałam dopisać, że sprawozdanie z praktyk - bardzo ciekawe - powodzenia :)

    OdpowiedzUsuń
  14. No cóż, życie składa się z wielu elementów, w większość z takich pozornie nic nie znaczących, powtarzających się. Dużo od nas samych zależy jak będzie toczyć się kolejny dzień, a wiele to jest splot przypadków. Pytasz co dalej - pisać nie pisać? są chwile zwątpienia, to normalne. Jesteś młody czasami wydaje się, że nic nie dzieje się. To nie prawda każdy dzień to nowe doświadczenia, Wykorzystuj je jak najlepiej. Pozdrawiam serdecznie. Życzę pomyślności na dalsze lata trudnej nauki jaką jest medycyna.

    OdpowiedzUsuń
  15. Wiesz Maks ,nawet jak będziesz niezbyt często tu się pojawiał to i tak zogromną przyjemnością bedę czytać.Pięknie piszesz na każdy temat a historia Twoich studiów medycznych jest bardzo interesująca i ciekawa jestem jak się odnajdziesz w tym trudnym zawodzie.
    Powodzenia życzę i dobrego odpoczynku po praktykach.

    OdpowiedzUsuń
  16. Nudzisz się na SORze? to zapamiętaj tą nudę, bo kiedyś do niej zatęsknisz (to wiem z autopsji, mój brat jest lekarzem i też kiedyś tak mówił;)
    Co pewien czas każdy z blogujących ma takie myśli, ale zastanów sie czy prowadzenie bloga ma sens dla Ciebie, nie innych. Jeżeli lubisz pisanie postów, pokazywanie swojego Ja to zostań i pisz dalej, może rzadziej, ale jednak zostań. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  17. Maks, to Twój blog i TY decydujesz, jaką ma formę i co zawiera. To po pierwsze.
    Ale, z tym zamykaniem się na blogowy świat, to zastanów się mocno, nie decyduj zbyt pochopnie.
    A wiesz dlaczego?
    Piszę z doświadczenia.
    Moje blogowanie zaczęło się latem 2005r.
    Były przerwy, ale spowodowane trollami, które opanowały wówczas świat Onetu-tam były pisane blogi.
    Przez te przerwy straciłam wiele, odeszły osoby wartościowe, także na zawsze.
    Nie byłam w ich świecie, a może wtedy potrzebowały przyjaznej dłoni
    Mam wyrzuty sumienia:(
    Blog jest dla mnie miejscem, gdzie mogę się zwierzyć, ponarzekać, ale i poczuć, że nie jestem sama, kiedy jest mi źle albo radośnie podzielić nowiną.
    Poznałam poprzez blogi bardzo miłych, empatycznych ludzi, z niektórymi widziałam się w realu, inne wizyty czekają na realizację.
    Ja mieszkam niedaleko Krakowa, zatem i z Tobą kawkę chętnie wypiję☕😊
    Wolę tak, niż na sali szpitalnej- odpukać!
    Twoje pasje, obrany kierunek studiów, to ciekawe dla nas rzeczy. Chętnie czytam zawsze Twoje nowe wpisy.
    Trzymaj się, nie zaprzestawaj i pisz, bądź szczęśliwy🍀😃
    Morgana
    http://spacerem-przez-zycie.blogspot.com







    OdpowiedzUsuń
  18. Maksiu, sporo osób juz na róznych bogach stawało przed tym dylematem czy jest sens dalej prowadzić bloga? Ja za każdym razem odpowiadam tak samo. Że nie rezygnuj. Może dziś nie masz czasu, brak Ci weny, czujesz że coś jest nie tak, ale za jakiś czas to wszystko może sie zmienić i Twój blog znów "ożyje"? Czego Ci z całego serca życzę. Ja ostatnio tez nie mam kompletnie czasu na nic, u mnie na blogu prawie nic sie nie dzieje, do Was zaglądam co jakiś czas, a komentarze zostawiam jeszcze rzadziej. Ale mimo to nie wyobrażam sobie, żebym miała zlikwidować blog. Jest on dla mnie swoistym pamiętnikiem i fajnie będzie przez lata sobie do niego zaglądać i przypominać :)
    Co do Twoich praktyk, to chciałam tylko napisać że to bardzo dobrze, że miałeś tak "nudno" na sorze. Dla Was lekarzy nuda - to dla pacjentów zdrowie albo i nawet życie :)

    OdpowiedzUsuń
  19. I ja dorzucam swoje, blog jest wspaniały, a Ty reprezentujesz młode pokolenie i to jest też istotne dla nas Czytelników. Nie musisz dawać często postów, ale nie znikaj.

    OdpowiedzUsuń
  20. Nie musisz rezygnować Maksiu, możesz sobie po prostu zrobić przerwę od pisania. Niektórzy tak robią. Ja bardzo lubię twoje wpisy, będzie mi ich brakowało. Piszesz fajnie i ciekawie. Życzę Ci wspaniałego wypoczynku

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Translate

Obserwatorzy Bloga

Dziękuję za każdy głos! To mnie motywuje!

Moi psi strażnicy: Rudi (2013-) i Berek (2005-2022)

Kategorie

Podróże W moim ogrodzie Małopolskie Moja poezja Ptaki Góry Pola Wiersze Beskid Wyspowy wiosna Beskidy Zima życzenia 2017 Rośliny Kraków Kwiaty Grzyby Spacer Rynek 2016 Zamek Jesień 2019 Grusza Wiersz Wyniki wakacje Lato Przemyślenia święta Las Podróż Roku wielkanoc Ciasto Dobczyce Inne Kościół Rudi Wieś Zachód Słońca 2018 Blog Boże Narodzenie Motyle Cmentarz Kot Skansen Ssaki podsumowania 3. urodziny Konkurs Lasek Mama Moje przygody Owady Planty Podziękowanie Polska Urodziny W moim domu Wspomnienia 2020 Kiki Nowy Rok Opowiadanie Pole Rocznica Ruiny zamku Rzeka Sentymenty Maksa Studia Wiosenno-letnie wyzwanie u Maksa Zalipie Żonkile Artystycznie Chatki Chmury Cudo Historia Kapliczka Koronawirus Leśniczówka Malowane Niebo Pies Puszcza Statystyki Tata Tenis Tulipany Wał Ruda Wschód Słońca Wspomnienie Wyzwanie urodzinowe Zjawiska pogodowe Śmierć 2021 Bez Candy Chinkali Czosnek niedźwiedzi Droga Fiołki Jabłoń Jan Paweł II Jedzenie Katedra Lanckorona Lekarski Luty Maj Nauka Niepołomice Owoce Panorama Pieniny Plany Pomniki Prezent Przedwiośnie Przepis Ratusz Rozdanie Rzepak Sierpień Skalniak Staw Szlak Wieża Zioła Śnieg Basia Wójcik Bałtyk Bitwa Bochnia Brzozy Cichawa Czarny bez Dolina Raby Dynia Jezioro Karolina Kózkówna Kazimierz Wielki Krajobraz Krokusy Krościenko Lipa Listopad Majówka Matura Medycyna Morze Mury Muzeum Pałac Paź królowej Pielgrzymka Pierniczki Polskie bociany Pomnik Pomorskie Pomorze Przebiśniegi Raba Rower Ruduś Stare Miasto Słońce Talent Trzy Korony Wawel Wielkopolskie Wisła Wrocław Wycieczka Wypieki Zachwyt Zbiorniki Zboża Ziarnopłony Zielono przyroda ptaki na flagach wielka sobota zdjęcia Ścieżka Śląskie 2023 4. urodziny 5 miejsc Agnieszka Radwańska Akademia Muzyczna Aleja Gwiazd Babia Góra Bazylea Bałwan Berek Biedronka Bieszczady Bocian Boże Ciało Budki Budleja COVID-19 Choinka Clematisy Dolina Prądnika Dolnośląskie Domek Droga krzyżowa Drzewa Dunajec Dwór Ferie Gady Gotowanie Gołoborze Grodkowice Grota Grudzień Hel Hiacynty Jagodzianki Jarmark Kartki Kasztany Kazimierz Klasztor Klomb Kolory Kościół Mariacki Krzewy Krzyż Kukurydza Lipiec Lipnica Murowana Lourdes Marysieńka Miłość Mniszek lekarski Moje zdrowe życie Morwa Most Niedzica Nowodworek Obraz Odlot Ogród Ojców Opis Opowieść Ostrów Lednicki Oznaki wiosny Palma Pandemia Papierówka Papież Papuga Październik Pisklęta Pięknie Plaża Podskale Podziemia Powiśle Dąbrowskie Praktyki Procesja Przygotowania Przyjaciele Pytania Rogale świętomarcińskie Ruiny Rzeźby Różaneczniki Różaniec Rękodzieło Sanktuarium Sesja Sielanka Spotkanie Stokrotki Sukiennice Sylwester Syrop Szczawnica Szpaki Szpital Słonecznik Trasa Ukraina Warzywa Wierzby Wiązanki Wojna Wspaniałe Wyprawy Zabawa Zadanie od Maksa Zdrowo Ziemia Dąbrowska Zmiany jaszczurki jeże purchawice sierpówki Łysa Góra Ślimaki Średniowiecze Święconka Święto Niepodległości Żniwa 10 lat 100000 2015 3 maj 5. urodziny 6. urodziny 7. urodziny 8 lat 9 lat Akrostych Album Alfa Altana Amfiteatr Anna Arthur Wellesley Artykuł BMI Balon Bazie Bazylia Bazylika Bałwankowo Berberysy Bezsenność Biało Biało-czerwone Biologia Bitwa pod Grunwaldem Bizony Bobolice Bobry Bociany Bogatka Brusznica Brzozowisko Buraki Bury Bułki Błękit Cele Chabówka Chaczapuri Chaos Chemia Chełm Chleb Chrząszcz Ciastka Ciastka orzechowe Ciężkowice Clafoutis Czarny Staw Czechy Czerwiec Częstochowa Część I Człowiek Dalgona Dawne dzieje Diabelski Kamień Diablak Dla artystów Dla kucharzy Dla poetów Dmuchawiec Dobro Docenione Dolina Białego Drożdżowe Drzewo Dutch baby Dyskusja Dzieciństwo Dziewięćsił Dzień Mamy Fontanny Fotografia Francja Galette des rois Gdańsk Gdów Geografia Gniezno Gondola Gorce Gostynin Gołąb Goździki Grodzisko Grunwald Gubałówka Gwiazdy betlejemskie Góra Skrzynecka Góra Zamkowa Górki Góry Świętokrzyskie Głosowanie Horiatiki Huragan Huśtawka Iglaki Illzach Info Ja w Kuchni Jacuś Jadłospis Jajka Jarmuż Jasna Góra Jednosiwy Jerozolima Jesienne dary ogrodu Jesiony Jezioro Czchowskie Jezioro Dobczyckie Jezioro Rożnowskie Jiaogulan Jubileusz Język polski Kalorie Kalwaria Kanie Karmniki Kawa Kawiarnia Klucz do matury z biologii Koktajle Kolejka Kolekcja Kompot Kompozycja Komunia Święta Konfederacja barska Konie Konkurs Palm Wielkanocnych Kopiec Kraka Korona zapory Kraków-Łagiewniki Krogulec Krowa Krupówki Krzesławice Krzewuszki Krzywa Wieża Krzyż Milenijny Krzyżacy Krzyżówki Książka Księżyc Kuchnia Kujawsko-pomorskie Kundel Kura Kurczak Kurozwęki Kwarantanna Kwiecień Kładki Latarnia Lednica Legendy Lenistwo Lilak Lipnica Literatura London Eye Londyn Lot Lubczyk Lwów Majeranek Makro Marchew Marzec Marzenia Mazowieckie Mazurek Medugorje Melisa Melsztyn Mgła Michałki Mikołaj Kopernik Mirów Misje Mięta Mniszki Mogielica Moi Przyjaciele Molo Monety Mróz Muchomory Muchołówka szara Mural Naleśniki Niebieski Niedziela Palmowa Niegowić Noc Norbertanki Nowy Wiśnicz Obserwacje Odpoczynek Odpowiedzialność Ogień Ojcowski Park Narodowy Olimpiada Omega Opactwo Opole Opolskie Opowieści Oregano Orzechy Ostrów Tumski Owca PDMD Parowar Patriotyzm Pelargonie Pietruszka Piwonie Pizza Plac św. Piotra Plebiscyt Pliszki Pociąg Podbiały Podgrzybki Podhale Podkarpackie Podróż pięciolecia Podziw Pokazy Polecie Pomnik św. Floriana Pomoc Pory roku Potok Powieść Pozdrowienia Poziomki Poznań Praca Praga Prom Prośba Przed Sylwestrem Przemijanie Przerwa Przygoda Przyszłość Pszczoła Pucuś Pustelnia Płazy Radość Refleksje Rejs Rokitnik Rozmaryn Rożnów Rukola Rzadkie Rzeźbiarstwo Rzym Rękawka Rżysko Samosy Sanki Sałatka Seler Sernik Sezon karmnikowy Sierpówka Sir Siła Skamieniałe Miasto Skałka Skocznie Smoleń Sopot Spisz Spokój Stajnia Staropolskie Stetoskop Styczeń Szacunek Szałwia Szczaw Szczepienia Szczepionka Szczepmy się! Szczerze Szczypiorek Szkoła Szlak Orlich Gniazd Szron Szwajcaria Sól Słowacja Słowianie Taize Tamy Tatry Tatrzański Park Narodowy Teatr Topola Toruń Tradycje Tropsztyn Tropy Turbacz Tymianek Ulubione Urbi et Orbi Uście Solne Wadowice Waga Warmińsko-Mazurskie Warsztat Wata cukrowa Watykan Wellington Arch Westerplatte Wetlina Widoki Wielka Brytania Wiewiórka Wieżyca Wigilia Wiszące mosty Witacze Wodospad Wow Wprowadzenie Wrzos Wyjazd Wytrzyszczka Wyzwanie Włochy Włóczęga ZOO Zakopane Zapora Zapowiedź Zasady Zawilce Zawoja Zaćmienie Zaćmienie Księżyca Zbiórka Zdjęcie Zegar Zwierzęta Zwyczaje Złoto dzwoniec filmy kosy magiczny czas porządki rudziki van Gogh Łatwe w uprawie Ławka Łąki Śliwa Ślęża Święci Świętojański Świętokrzyskie Święty Krzyż śpiew śpiew dzwońca św. Szymon święty Mikołaj Żołnierze i polegli Żurawki

Prawa autorskie

Wszystkie moje teksty i zdjęcia na blogu "Świat z mojej perspektywy" są chronione prawem autorskim na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystanie ich wymaga mojej zgody!

Agregator blogów przyrodniczych

Rozdane, powędrowało do Janeczki z Chwil Wytchnienia!

Rozdane, powędrowało do Jadzi Kluczyńskiej!

BLOG KULINARNY

TUTAJ ZAGLĄDAM