Szukam oznak wiosny...

Witam!
Dzisiaj zacznę od swojej poezji.


Ożywienie

Szukam ich codziennie.
Czerpię z nich wiele sił.
Ach te ślady i oznaki!
Mojego ożywienia.
Wybudzenia z letargu.
Wyjścia ze snu.
Szukam ich zawsze.
Szukam ich wszędzie.

Przez nie mogę:
Być.
Mieć.
Iść przez świat.
Szukać.
ŻYĆ!

Jestem szczęśliwy, gdy mogę znaleźć ożywienie. I to w duszy, i to w przyrodzie.
Ostatnio nastąpiła odwilż po kilkudniowej zimie, a wraz z nią ocieplenie. Wiadomo, że w takich warunkach wszystko zaczyna ożywać. Ja też znalazłem parę oznak wiosny.
Pierwsze nowalijki, kiełki, bazie... to taki piękny czas! 
Wiosna oprócz ożywienia oznacza dłuższy dzień, zieleń wokoło, zapach świeżości, Wielkanoc, piękne kwiaty, wybudzenie zwierząt ze snu zimowego. Tyle się dzieje! Ach! Uwielbiam ten czas.

Pierwsze oznaki wiosny znalazłem w ogrodzie. Na początku zobaczyłem przebiśniegi. Jeszcze małe, jeszcze bez kwiatów, ale urodziwe i niezmiernie pocieszne.





Ten widok wywarł na mnie duże wrażenie i od razu zacząłem przeczesywać ogród w poszukiwaniu wiosennych roślinek i oznak tego ożywienia.

Na drugim poletku, po prawej stronie odnalazłem dwie sadzonki krokusów. Kiedyś miałem ich wiele, ale pod wpływem lat, cebulki i roślinki zaczęły zanikać. Mam nadzieję jednak, że jeszcze parę krokusików wykiełkuje.




Po drugiej stronie poletka odkryłem parę tulipanów. Rosną tam od trzech lat - różowe, silne i długo kwitnące. Same kwiaty nie są zbyt duże, ale niezwykle piękne.




Wracając do domu, na przydomowej rabatce znalazłem jeszcze jedną sadzonkę żonkila. Bardzo lubię te kwiaty, ale w moim ogrodzie jakoś im nie pasuje. Kwitną bardzo skromnie i krótko. A po 2-3 sezonach zamierają.
Wiadomo jednak, że taka żółć od żonkila zawsze w małym stopniu doda piękna ogrodowi.


Następnego dnia, idąc w pola, zauważyłem wierzbę z baziami. Byłem bardzo zdziwiony, że na początku lutego już rosną bazie! Kiedyś to było nieprawdopodobne, nie do pomyślenia! A dziś? Dziś, to już jest rzecz normalna. Z jednej strony dobrze, bo wolę wiosnę, lato i ich ciepło, zaś z drugiej strony ośnieżony krajobraz też zachwyca.
Uciąłem dwie gałązki i włożyłem je do flakonu w salonie. Wyglądały pięknie!


Tyle tych znaków, tyle tych pięknych cząstek wiosny... Jak wiecie zapewne, uwielbiam wiosnę i lato. Te ciepłe i radosne pory roku darzę ogromną sympatią i bardzo się cieszę, że powoli idziemy w tym właśnie kierunku.
Wiadomo, będzie brakować tych ośnieżonych pól, białych krajobrazów, ale to przeszywające zimno, konieczność długiego ubierania się - to nie dla mnie.

A wy? Widzieliście już jakieś zalążki wiosny u siebie? Piszcie! :)

Na sam koniec chciałbym przypomnieć o wyzwaniu urodzinowym. Do 13 lutego, czyli do soboty, do wysłania na mojego maila 1 z 4 opcji: wiersz z niebieskim w tle, zdjęcie, które kojarzy się Wam z niebieskim, niebieska robótka artystyczna oraz przepis na niebieskie danie.
Szczegóły na wyróżnionym poście na pasku z prawej strony bloga.


Pozdrawiam i do zobaczenia! :)


Komentarze

  1. Podobał mi się Twój wiersz, robisz postępy.
    Co do Twoich cebulkowych kwiatów, które po dwóch, trzech sezonach zanikają, pomyślałam, że może gleba im nie odpowiada. Kwiaty cebulowe to rośliny stepów. Nie lubią gleb ciężkich, gliniastych, zalewowych i bardzo kwaśnych. Odczyn powinien być obojętny lub lekko kwaśny, ziemia próchniczna przepuszczalna. Wtedy dobrze rosną, namnażają się z cebul i kwitną wiele lat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ładnie piszesz. Podoba mi się Twój wiersz :)
    Czytając Twój wpis stwierdziłam, że jutro i ja udam się na poszukiwanie oznak wiosny.Na razie tylko blisko domu, bo noga jeszcze do siebie nie doszła ale może coś znajdę. Co do kwiatków, to ekspertem nie jestem ale bardzo lubię małe , drobne, kolorowe kwiatki. Moim zdaniem mają one najwięcej uroku. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uroczy wierszyk, miło się go czytało. Wypatrzyłeś sporo oznak wiosny. Widać, że kochasz wiosnę i kwiaty. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny wiersz! Gratuluję! Zapraszam na mojego bloga ogrodniczego. Twój już obserwuję :) Pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń
  5. Ladny wiersz. Co do kwiatów lubię na nie patrezeć ale sama posadziłam tuje cyprysy i wrzosy + lawende bo nie wymagaja duzo pielęgnacji.

    OdpowiedzUsuń
  6. Wiersz bardzo fajny a co do wiosny, no cóż....u nas dzisiaj biało choć jeszcze wczoraj wiosną pachniało.

    OdpowiedzUsuń
  7. Fajny wiersz, grunt to robić co się lubi i wyglądać wiosny :)

    OdpowiedzUsuń
  8. U nas na wschodzie wiosna przychodzi trochę później, ale jestem czujna i czekam niecierpliwie na jej oznaki!

    OdpowiedzUsuń
  9. Wiersz jest swietny no czekamy na wiosnę pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  10. Fajnie widać wiosnę,u nas juz też przebiśniegi kwitną,wawrzynek a w ogrodach ciemierniki:)pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  11. ja podziwiałam dziś przebiśniegi :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Maksie, lubię Twoje wiersze.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  13. U mnie spadł dzisiaj snieg:( Wiosna odeszła...

    OdpowiedzUsuń
  14. U mnie było podobnie - słońce, śpiew ptaków i zielone czubki na rabatach. Ale od wczoraj sypie śnieg. Jeszcze troszkę musimy poczekać na wiosnę. Cieplutko pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  15. Wspaniały wiersz ;) Co do wiosny, nie da się ukryć, że zbliża się już nie nieśmiało, a wielkimi krokami. dziś w drodze do miasta mijałam krzewy z pierwszymi listeczkami- szkoda, że aparat w domu został, a w komórce, jak na złość, padła bateria :p

    OdpowiedzUsuń
  16. Zdolny jesteś Maksiu!!! A co do wiosny to też już zauważyłam jej pierwsze oznaki:) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  17. Ja już też się pogubiłam, co my mamy teraz za porę roku... Przez ostatni tydzień cieplutko, słoneczko, tylko czekałam na prawdziwe oznaki wiosny. A teraz znów pada śnieg... czyżby wracała prawdziwa zima?

    OdpowiedzUsuń
  18. always nice to see springtime coming! we have tiny wildflowers blooming in the yard here, too.

    OdpowiedzUsuń
  19. Widze, ze nie tylko u mnie wiosennie. Ciepla zycze (sobie tez:)

    OdpowiedzUsuń
  20. Po takim poście, wiosna szybko do nas przybędzie, nie ma wyjścia:-) fajny wiersz,pisz dalej.

    OdpowiedzUsuń
  21. cześć, jestem chora więc nic mądrego nie napiszę :))) Ot tak zajrzałam co u Ciebie :)))

    OdpowiedzUsuń
  22. To szukamy we dwoje- ja też w ogrodzie jestem każdego dnia i wypatruję tej" panny", świetnie piszesz, pozdrawiam Dusia

    OdpowiedzUsuń
  23. Szukam oznak wiosny, dzisiaj choć świeci pięknie słońce to chłodno ale czekam cierpliwie na "panią wiosnę"...pozdrawiam...

    OdpowiedzUsuń
  24. Wiosna, w końcu wiosna! :)

    OdpowiedzUsuń
  25. Kolejny piękny wiersz. Oznaki, że wiosna już niedługo namacalne. U mnie też cebulowe już się pokazały. Pozdrawiam:):):):)

    OdpowiedzUsuń
  26. Śliczny wiersz! Też swego czasu pisałam wiersze , ale były bardzo proczne i smutne, teraz kiedy jestem w koncu szczesliwa nie potrafię złapać za pióro. Zazdroszczę pierwszych oznak wiosny , u nas chyba słońce dopiero zaiwta w maju :(

    OdpowiedzUsuń
  27. To już prawie, prawie wiosennie :) Chyba żadnych innych kwiatów nie oczekuje się tak, jak tych przedwiosennych.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  28. Jak ja Ci zazdroszczę takich widoków. W mieście to nie jest takie proste, ale mam nadzieję, że niedługo i tu zacznie robić się ładnie :)
    Pozdrawiam serdecznie! :)

    OdpowiedzUsuń
  29. U mnie pod domkiem przebiśniegi wychyliły się z ziemi. Jeszcze niziutkie, z zamkniętym kwiatem, ale to tylko kwestia czasu.

    OdpowiedzUsuń
  30. Zbliża się wiosna, ale chyba nie tak szybko będzie bo czytam wczesniejsze komentarze i zima wraca:(

    OdpowiedzUsuń
  31. Ach, ja również widziałam bazie! Co prawda z daleka, ale byłam przekonana, że to one - bo cóż innego? Teraz mam pewność, bo Ty również je widziałeś i sfotografowałeś. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

ARCHIWUM POSTÓW

Pokaż więcej

Translate

Obserwatorzy Bloga

Dziękuję za każdy głos! To mnie motywuje!

Moi psi strażnicy: Rudi (2013-) i Berek (2005-2022)

Kategorie

W moim ogrodzie Podróże Małopolskie Moja poezja Ptaki Wiersze Pola Zima wiosna 2017 Rośliny życzenia Kraków Kwiaty Spacer Grzyby Rynek 2016 Zamek 2019 Góry Jesień Wiersz Wyniki wakacje Grusza Lato Przemyślenia święta Podróż Roku Inne Kościół Las Wieś wielkanoc 2018 Blog Boże Narodzenie Ciasto Dobczyce Rudi Zachód Słońca Cmentarz Kot Ssaki podsumowania 3. urodziny Konkurs Lasek Mama Moje przygody Motyle Owady Planty Podziękowanie Polska Skansen Urodziny W moim domu Wspomnienia 2020 Kiki Nowy Rok Pole Rocznica Ruiny zamku Rzeka Sentymenty Maksa Studia Wiosenno-letnie wyzwanie u Maksa Zalipie Żonkile Artystycznie Beskid Wyspowy Chatki Chmury Cudo Kapliczka Koronawirus Leśniczówka Malowane Opowiadanie Pies Puszcza Statystyki Tata Tulipany Wschód Słońca Wspomnienie Wyzwanie urodzinowe Zjawiska pogodowe Śmierć 2021 Beskidy Bez Candy Chinkali Droga Historia Jan Paweł II Katedra Lanckorona Lekarski Luty Maj Nauka Niepołomice Panorama Pieniny Plany Pomniki Prezent Przedwiośnie Przepis Ratusz Rozdanie Sierpień Skalniak Staw Szlak Zioła Śnieg Basia Wójcik Bałtyk Bitwa Bochnia Brzozy Cichawa Czosnek niedźwiedzi Dolina Raby Dynia Fiołki Jabłoń Jedzenie Jezioro Kazimierz Wielki Krajobraz Krokusy Krościenko Lipa Listopad Majówka Matura Medycyna Morze Mury Muzeum Niebo Pałac Pielgrzymka Pierniczki Polskie bociany Pomnik Pomorskie Pomorze Przebiśniegi Rower Rzepak Stare Miasto Słońce Talent Tenis Trzy Korony Wawel Wał Ruda Wielkopolskie Wieża Wisła Wrocław Wycieczka Zachwyt Zboża Ziarnopłony Zielono przyroda ptaki na flagach wielka sobota zdjęcia Ścieżka Śląskie 2023 4. urodziny 5 miejsc Akademia Muzyczna Aleja Gwiazd Babia Góra Bazylea Bałwan Berek Biedronka Bieszczady Bocian Boże Ciało Budki Budleja COVID-19 Choinka Clematisy Czarny bez Dolina Prądnika Dolnośląskie Domek Drzewa Dunajec Dwór Ferie Gady Gołoborze Grodkowice Grota Grudzień Hel Hiacynty Jagodzianki Jarmark Karolina Kózkówna Kartki Kasztany Kazimierz Klasztor Klomb Kolory Kościół Mariacki Krzewy Krzyż Kukurydza Lipiec Lipnica Murowana Lourdes Marysieńka Miłość Moje zdrowe życie Morwa Most Niedzica Nowodworek Obraz Odlot Ogród Ojców Opis Opowieść Ostrów Lednicki Owoce Oznaki wiosny Palma Pandemia Papierówka Papież Papuga Paź królowej Październik Pięknie Plaża Podskale Podziemia Powiśle Dąbrowskie Praktyki Procesja Przygotowania Przyjaciele Pytania Raba Rogale świętomarcińskie Ruduś Ruiny Rzeźby Różaneczniki Różaniec Rękodzieło Sanktuarium Sesja Sielanka Spotkanie Stokrotki Sukiennice Sylwester Syrop Szczawnica Szpaki Szpital Trasa Ukraina Warzywa Wierzby Wojna Wspaniałe Wypieki Wyprawy Zabawa Zadanie od Maksa Zbiorniki Zdrowo Ziemia Dąbrowska Zmiany jaszczurki jeże purchawice sierpówki Łysa Góra Ślimaki Średniowiecze Święconka Święto Niepodległości Żniwa 10 lat 100000 2015 3 maj 5. urodziny 6. urodziny 7. urodziny 8 lat 9 lat Agnieszka Radwańska Akrostych Album Alfa Altana Amfiteatr Anna Arthur Wellesley Artykuł BMI Balon Bazie Bazylia Bazylika Bałwankowo Berberysy Bezsenność Biało Biało-czerwone Biologia Bitwa pod Grunwaldem Bizony Bobolice Bobry Bociany Bogatka Brusznica Brzozowisko Buraki Bury Bułki Błękit Cele Chabówka Chaczapuri Chaos Chemia Chełm Chleb Chrząszcz Ciastka Ciastka orzechowe Ciężkowice Clafoutis Czarny Staw Czechy Czerwiec Częstochowa Część I Człowiek Dalgona Dawne dzieje Diabelski Kamień Diablak Dla artystów Dla kucharzy Dla poetów Dmuchawiec Dobro Docenione Dolina Białego Droga krzyżowa Drożdżowe Drzewo Dutch baby Dyskusja Dzieciństwo Dziewięćsił Dzień Mamy Fontanny Fotografia Francja Galette des rois Gdańsk Gdów Geografia Gniezno Gondola Gorce Gostynin Gotowanie Gołąb Goździki Grodzisko Grunwald Gubałówka Gwiazdy betlejemskie Góra Skrzynecka Góra Zamkowa Górki Góry Świętokrzyskie Głosowanie Horiatiki Huragan Huśtawka Iglaki Illzach Info Ja w Kuchni Jacuś Jadłospis Jajka Jarmuż Jasna Góra Jednosiwy Jerozolima Jesienne dary ogrodu Jesiony Jezioro Czchowskie Jezioro Dobczyckie Jezioro Rożnowskie Jiaogulan Jubileusz Język polski Kalorie Kalwaria Kanie Karmniki Kawa Kawiarnia Klucz do matury z biologii Koktajle Kolejka Kolekcja Kompot Kompozycja Komunia Święta Konfederacja barska Konie Konkurs Palm Wielkanocnych Kopiec Kraka Korona zapory Kraków-Łagiewniki Krogulec Krowa Krupówki Krzesławice Krzewuszki Krzywa Wieża Krzyż Milenijny Krzyżacy Krzyżówki Książka Księżyc Kuchnia Kujawsko-pomorskie Kundel Kura Kurczak Kurozwęki Kwarantanna Kwiecień Kładki Latarnia Lednica Legendy Lenistwo Lilak Lipnica Literatura London Eye Londyn Lot Lubczyk Lwów Majeranek Makro Marchew Marzec Marzenia Mazowieckie Mazurek Medugorje Melisa Melsztyn Mgła Michałki Mikołaj Kopernik Mirów Misje Mięta Mniszek lekarski Mniszki Mogielica Moi Przyjaciele Molo Monety Mróz Muchomory Muchołówka szara Mural Naleśniki Niebieski Niedziela Palmowa Niegowić Noc Norbertanki Nowy Wiśnicz Obserwacje Odpoczynek Odpowiedzialność Ogień Ojcowski Park Narodowy Olimpiada Omega Opactwo Opole Opolskie Opowieści Oregano Orzechy Ostrów Tumski Owca PDMD Parowar Patriotyzm Pelargonie Pietruszka Pisklęta Piwonie Pizza Plac św. Piotra Plebiscyt Pliszki Pociąg Podbiały Podgrzybki Podhale Podkarpackie Podróż pięciolecia Podziw Pokazy Polecie Pomnik św. Floriana Pomoc Pory roku Potok Powieść Pozdrowienia Poziomki Poznań Praca Praga Prom Prośba Przed Sylwestrem Przemijanie Przerwa Przygoda Przyszłość Pszczoła Pucuś Pustelnia Płazy Radość Refleksje Rejs Rokitnik Rozmaryn Rożnów Rukola Rzadkie Rzeźbiarstwo Rzym Rękawka Rżysko Samosy Sanki Sałatka Seler Sernik Sezon karmnikowy Sierpówka Sir Siła Skamieniałe Miasto Skałka Skocznie Smoleń Sopot Spisz Spokój Stajnia Staropolskie Stetoskop Styczeń Szacunek Szałwia Szczaw Szczepienia Szczepionka Szczepmy się! Szczerze Szczypiorek Szkoła Szlak Orlich Gniazd Szron Szwajcaria Sól Słonecznik Słowacja Słowianie Taize Tamy Tatry Tatrzański Park Narodowy Teatr Topola Toruń Tradycje Tropsztyn Tropy Turbacz Tymianek Ulubione Urbi et Orbi Uście Solne Wadowice Waga Warmińsko-Mazurskie Warsztat Wata cukrowa Watykan Wellington Arch Westerplatte Wetlina Widoki Wielka Brytania Wiewiórka Wieżyca Wigilia Wiszące mosty Witacze Wiązanki Wodospad Wow Wprowadzenie Wrzos Wyjazd Wytrzyszczka Wyzwanie Włochy Włóczęga ZOO Zakopane Zapora Zapowiedź Zasady Zawilce Zawoja Zaćmienie Zaćmienie Księżyca Zbiórka Zdjęcie Zegar Zwierzęta Zwyczaje Złoto dzwoniec filmy kosy magiczny czas porządki rudziki van Gogh Łatwe w uprawie Ławka Łąki Śliwa Ślęża Święci Świętojański Świętokrzyskie Święty Krzyż śpiew śpiew dzwońca św. Szymon święty Mikołaj Żołnierze i polegli Żurawki

Prawa autorskie

Wszystkie moje teksty i zdjęcia na blogu "Świat z mojej perspektywy" są chronione prawem autorskim na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystanie ich wymaga mojej zgody!

Agregator blogów przyrodniczych

Rozdane, powędrowało do Janeczki z Chwil Wytchnienia!

Rozdane, powędrowało do Jadzi Kluczyńskiej!

BLOG KULINARNY

TUTAJ ZAGLĄDAM