Wielkie wyzwanie, trochę odpoczynku i wyjazd życia

Witam!
Ostatnimi czasy gruba warstwa kurzu pokryła półki mojego bloga, no ale cóż... dzieje się u mnie, i to dużo, co może już sugerować tytuł dzisiejszego posta.
Pierwszy semestr drugiej klasy już za mną. Średnia ocen mnie satysfakcjonuje, bo pozwoliłaby mi odebrać świadectwo z wyróżnieniem, chociaż nie ukrywam, że będę się starać poprawić ten wynik na koniec.
Klasa biologiczno-chemiczno-matematyczna to dosyć ciężka sprawa - mnóstwo, mnóstwo systematycznej nauki, ale też umiejętność rozwiązywania zadań maturalnych jest jedyną drogą do osiągnięcia dobrego wyniku na maturze, na czym bardzo mi zależy. Z drugiej strony, świetni profesorowie oraz to, że jestem w tym, a nie innym miejscu, bo to lubię, bo mnie to interesuje, rodzi we mnie niewielki wewnętrzny spokój i chyba to spowodowało, że podjąłem się pewnego niebanalnego wyzwania, a mianowicie wystartowałem w XLVIII Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego. Pierwszy etap tego konkursu polegał na napisaniu rozprawki. Niby nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że owa praca miała liczyć 15 stron oraz posiadać wszystko na dany temat - i to dosłownie.
Z kilku tematów, które można było opracować w ramach pierwszego etapu, wybrałem ten o orientalizmie polskiej literatury i kultury. Dwa tygodnie zajęło mi zebranie, ułożenie oraz spójne zamknięcie wszystkich tekstów kultury, swoich myśli, analiz, interpretacji. Gdy napisałem ostatnie zdanie, to poczułem, że dokonałem czegoś naprawdę szalonego, jak na biolchema, ale i niesamowitego - do tej pory moje rozprawki ograniczały się do dwóch stron, zaś teraz stworzyłem siedmiokrotnie większy twór, a i tak do tej pory czuję, że nie zawarłem wszystkiego co powinienem.
Całość dokładnie zaplanowałem - nie chciałem chaotycznie wciskać ogromnej liczby utworów i "lać wody" na nie wiadomo jaki temat, dlatego też stworzyłem wędrówkę po epokach literackich i w każdej z tych części przybliżałem związek orientalizmu z polskością.W sarmatyzmie pojawiły się "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska, w oświeceniu bajki Niemcewicza, Krasickiego, Karpińskiego oraz "Podróże..." Potockiego, w romantyzmie oczywiście "Sonety krymskie" Mickiewicza i "Ojciec zadżumionych" Słowackiego, a w epoce modernizmu przedstawiłem "Hymn do Nirwany" Przerwy-Tetmajera, a także "Śmierć Buddy" Leśmiana. Każdy utwór opatrzyłem niewielką, lecz wiele mówiącą analizą i interpretacją oraz uzasadnieniem, co w ogóle robi on w mojej pracy i jakie w takim razie spełniał funkcje.
Teraz czekam na wyniki pierwszego etapu razem z moją przyjaciółką, która również się podjęła tego wyzwania. Co ostatecznie przyniesie olimpiada? Na pewno będę Was informował.

Semestr zakończony, praca napisana, pojutrze zaczną święta... pewnie myślicie, że sobie odpocznę za wszystkie czasy. Nie mówię, że nie, bo święta spędzę w domu z rodziną, ale 27 grudnia, zaraz po Bożym Narodzeniu, wyjeżdżam na sześć dni do Bazylei na Europejskie Spotkanie Młodych Taize. Jeśli miałbym opisać to wydarzenie swoimi słowami, to powiedziałbym, że jest to europejska wersja Światowych Dni Młodzieży, na której oprócz katolików, świętują protestanci oraz prawosławni. Cel tych corocznych spotkań to głównie jednoczenie się tych trzech głównych gałęzi chrześcijaństwa, aby w przyszłości mogła się zrosnąć i stanowić jedno.
Jeśli chcecie poczytać więcej, to zapraszam TUTAJ.
Na Taize wyjeżdżam po raz pierwszy i nie ukrywam, że moja niezmierna radość miesza się nieco ze strachem - obce państwo, inny język niż polski (bardzo nie lubię mówić w innych językach niż właśnie polski, ale cóż, będzie trzeba się przełamać), zupełnie inne warunki niż na zwykłych wycieczkach (będziemy spać w domach gospodarzy, którzy nas przyjmą - jeśli nie znajdzie się łóżko dla każdego, to będzie trzeba spać w śpiworze). Jednak jadę tam, aby jeszcze bardziej zbliżyć się do Boga, ale też aby nieco oderwać się od monotonii życia - poznać coś nowego, także może nieco zapomnieć o utrapieniach, problemach...
W tym wyjeździe widzę również pewien symbol - wyjadę w 2017 roku, wrócę zaś w 2018 roku, a wtedy będę mieć rocznikowo osiemnaście lat, czyli to spotkanie może stanowić bramę do mojej dorosłości... i wierzę, że tak będzie.

Święta w Krakowie są zawsze cudne...





Dzisiaj startuje również trzecia edycja "Podróż Roku" - na prawym pasku bocznym będzie sonda, w której będziecie mogli zagłosować na swój ulubiony podróżniczy post tego roku. Zachęcam do głosowania! Poniżej linki do wszystkich podróży 2017 roku:


Na sam koniec pragnę Wam wszystkim złożyć najszczersze życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia - dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności, mile spędzonego czasu w gronie najbliższych, udanych postanowień noworocznych oraz życzę Wam, ale też i sobie, żebyśmy się tu częściej spotykali.

Wesołych świąt! 🎄🎄🎄🎄

Komentarze

  1. Gratulacje! Systematyczna nauka to bardzo ważna rzecz. Wyjazd do Basel super, na pewno to będzie wspaniałe spotkanie. No i ta symbolika... Wspaniałych i radosnych Świąt! Pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń
  2. Pracowity jesteś, oby tak dalej...
    Kraków zawsze jest piekny :-)
    Zdrowych i wesołych Świąt ci życzę ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Podziwiam Cię, jesteś bardzo ambitny i pracowity. Dalej tak i dojdziesz do celu jaki z pewnością już sobie wymarzyłeś. Spokojnych Świąt i miłego pobytu i przeżyć w Bazylei.

    OdpowiedzUsuń
  4. Największym twoim sukcesem w nauce jest systematyczność, od razu przeczytałam ten fragment siedzącemu obok synowi. Gratuluję wspaniałych ocen i świetnej pracy na olimpiadę. Już jesteś zwycięzcą bo wędrując po epokach zrobiłeś sobie mocne przygotowanie do egzaminów z języka polskiego na maturze, życzę Ci abyś podobny temat trafił. Wyjazd ciekawy, ale myślę, że Pana Boga bez problemu znajdziesz w naszym kraju i to w najbliższym otoczeniu. Natomiast bądź czujny, aby wartości innych kultur nie narobiły zamieszania i bałaganu w twojej kulturze i wierze. Ja również jestem poszukującą Boga, myślę, że tak naprawdę poszukuje się go całe życie ale pilnuję aby obracać się w swojej wierze, bo łatwo o ,,fałszywego proroka" a ja go mogę nie rozpoznać :)))
    Wszystkiego dobrego CI życzę, szczęścia, pomyślności na Święta i w Nowym Roku. Wszystkiego dobrego dla Ciebie i całej twojej rodziny :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Radosnych i pogodnych Świąt życzę.

    OdpowiedzUsuń
  6. Wesołych Świąt 🎄🎁🎅 :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Cieszę się, że podjąłeś literackie wyzwanie. Sama praca to już wielka wygrana!
    Niech ten wyjazd przyniesie Ci wiele radości i nowych doświadczeń.
    Wszystkiego dobrego dla Ciebie i Twojej Rodziny.

    OdpowiedzUsuń
  8. Gratuluję :)
    Życzę Ci zdrowych, radosnych i magicznych Świąt Bożego Narodzenia :))

    OdpowiedzUsuń
  9. Zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Gratuluję podjęcia wyzwania olimpijskiego. Od razu przypomniały mi się piękne, niedawne czasy liceum, kiedy człowiek aż rwał się do takich rzeczy. Oczywiście życzę Ci owocnego wyjazdu do Bazylei. Barierą językową się nie martw - na takich spotkaniach wszyscy się ze sobą porozumiewają uniwersalnym językiem wiary i miłości. Na obecny czas Bożego Narodzenia zaś chciałabym Ci życzyć wszystkiego co najlepszych, samych łask na każdy dzień od narodzonego Dzieciątka oraz spędzenia tego czasu w rodzinnej, świątecznej atmosferze. Wesołych świąt!

    OdpowiedzUsuń
  11. Super-gratuluję odwagi podjęcia wyzwania-ja kiepsko sobie radziłam z wypracowaniami-ale to wszystko też zalezy od nauczycieli-nas w podstawówce nie nauczono tego bo dla pani z polskiego ważniejsze było opowiadanie co strasznego wydarzyło się w jej miejscowości i tak było na okrągło.Dopiero w liceum chcieli nas uczyć indywidualnie ale zmienili nauczyciela i nic z tego nie wyszło-ot taka kiedyś była edukacja:)Ciekawy wyjazd zaplanowałeś:)pozdrawiam i Wszystkiego dobrego w Nowym roku

    OdpowiedzUsuń
  12. No jesteś bardzo poukładany,lubisz wyzwania i lubisz dopinać wszystko na ostatni guzik i to jest piękne.
    Trzymam kciuki za olimpiadę i za Twój krok w dorosłość i masz rację Kraków na święta wygląda cudownie,uwielbiam to miasto o każdej porze roku:)
    Wszystkiego co najpiękniejsze na każdy dzień życzę.

    OdpowiedzUsuń
  13. Witaj w moim mieście 😃😃😃

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Translate

Obserwatorzy Bloga

Dziękuję za każdy głos! To mnie motywuje!

Moi psi strażnicy: Rudi (2013-) i Berek (2005-2022)

Kategorie

W moim ogrodzie Podróże Małopolskie Moja poezja Ptaki Wiersze Pola Zima wiosna 2017 Rośliny życzenia Kraków Kwiaty Spacer Grzyby Rynek 2016 Zamek 2019 Góry Jesień Wiersz Wyniki wakacje Grusza Lato Przemyślenia święta Podróż Roku Inne Kościół Las Wieś wielkanoc 2018 Blog Boże Narodzenie Ciasto Dobczyce Rudi Zachód Słońca Cmentarz Kot Ssaki podsumowania 3. urodziny Konkurs Lasek Mama Moje przygody Motyle Owady Planty Podziękowanie Polska Skansen Urodziny W moim domu Wspomnienia 2020 Kiki Nowy Rok Pole Rocznica Ruiny zamku Rzeka Sentymenty Maksa Studia Wiosenno-letnie wyzwanie u Maksa Zalipie Żonkile Artystycznie Beskid Wyspowy Chatki Chmury Cudo Kapliczka Koronawirus Leśniczówka Malowane Opowiadanie Pies Puszcza Statystyki Tata Tulipany Wschód Słońca Wspomnienie Wyzwanie urodzinowe Zjawiska pogodowe Śmierć 2021 Beskidy Bez Candy Chinkali Droga Historia Jan Paweł II Katedra Lanckorona Lekarski Luty Maj Nauka Niepołomice Panorama Pieniny Plany Pomniki Prezent Przedwiośnie Przepis Ratusz Rozdanie Sierpień Skalniak Staw Szlak Zioła Śnieg Basia Wójcik Bałtyk Bitwa Bochnia Brzozy Cichawa Czosnek niedźwiedzi Dolina Raby Dynia Fiołki Jabłoń Jedzenie Jezioro Kazimierz Wielki Krajobraz Krokusy Krościenko Lipa Listopad Majówka Matura Medycyna Morze Mury Muzeum Niebo Pałac Pielgrzymka Pierniczki Polskie bociany Pomnik Pomorskie Pomorze Przebiśniegi Rower Rzepak Stare Miasto Słońce Talent Tenis Trzy Korony Wawel Wał Ruda Wielkopolskie Wieża Wisła Wrocław Wycieczka Zachwyt Zboża Ziarnopłony Zielono przyroda ptaki na flagach wielka sobota zdjęcia Ścieżka Śląskie 2023 4. urodziny 5 miejsc Akademia Muzyczna Aleja Gwiazd Babia Góra Bazylea Bałwan Berek Biedronka Bieszczady Bocian Boże Ciało Budki Budleja COVID-19 Choinka Clematisy Czarny bez Dolina Prądnika Dolnośląskie Domek Drzewa Dunajec Dwór Ferie Gady Gołoborze Grodkowice Grota Grudzień Hel Hiacynty Jagodzianki Jarmark Karolina Kózkówna Kartki Kasztany Kazimierz Klasztor Klomb Kolory Kościół Mariacki Krzewy Krzyż Kukurydza Lipiec Lipnica Murowana Lourdes Marysieńka Miłość Moje zdrowe życie Morwa Most Niedzica Nowodworek Obraz Odlot Ogród Ojców Opis Opowieść Ostrów Lednicki Owoce Oznaki wiosny Palma Pandemia Papierówka Papież Papuga Paź królowej Październik Pięknie Plaża Podskale Podziemia Powiśle Dąbrowskie Praktyki Procesja Przygotowania Przyjaciele Pytania Raba Rogale świętomarcińskie Ruduś Ruiny Rzeźby Różaneczniki Różaniec Rękodzieło Sanktuarium Sesja Sielanka Spotkanie Stokrotki Sukiennice Sylwester Syrop Szczawnica Szpaki Szpital Trasa Ukraina Warzywa Wierzby Wojna Wspaniałe Wypieki Wyprawy Zabawa Zadanie od Maksa Zbiorniki Zdrowo Ziemia Dąbrowska Zmiany jaszczurki jeże purchawice sierpówki Łysa Góra Ślimaki Średniowiecze Święconka Święto Niepodległości Żniwa 10 lat 100000 2015 3 maj 5. urodziny 6. urodziny 7. urodziny 8 lat 9 lat Agnieszka Radwańska Akrostych Album Alfa Altana Amfiteatr Anna Arthur Wellesley Artykuł BMI Balon Bazie Bazylia Bazylika Bałwankowo Berberysy Bezsenność Biało Biało-czerwone Biologia Bitwa pod Grunwaldem Bizony Bobolice Bobry Bociany Bogatka Brusznica Brzozowisko Buraki Bury Bułki Błękit Cele Chabówka Chaczapuri Chaos Chemia Chełm Chleb Chrząszcz Ciastka Ciastka orzechowe Ciężkowice Clafoutis Czarny Staw Czechy Czerwiec Częstochowa Część I Człowiek Dalgona Dawne dzieje Diabelski Kamień Diablak Dla artystów Dla kucharzy Dla poetów Dmuchawiec Dobro Docenione Dolina Białego Droga krzyżowa Drożdżowe Drzewo Dutch baby Dyskusja Dzieciństwo Dziewięćsił Dzień Mamy Fontanny Fotografia Francja Galette des rois Gdańsk Gdów Geografia Gniezno Gondola Gorce Gostynin Gotowanie Gołąb Goździki Grodzisko Grunwald Gubałówka Gwiazdy betlejemskie Góra Skrzynecka Góra Zamkowa Górki Góry Świętokrzyskie Głosowanie Horiatiki Huragan Huśtawka Iglaki Illzach Info Ja w Kuchni Jacuś Jadłospis Jajka Jarmuż Jasna Góra Jednosiwy Jerozolima Jesienne dary ogrodu Jesiony Jezioro Czchowskie Jezioro Dobczyckie Jezioro Rożnowskie Jiaogulan Jubileusz Język polski Kalorie Kalwaria Kanie Karmniki Kawa Kawiarnia Klucz do matury z biologii Koktajle Kolejka Kolekcja Kompot Kompozycja Komunia Święta Konfederacja barska Konie Konkurs Palm Wielkanocnych Kopiec Kraka Korona zapory Kraków-Łagiewniki Krogulec Krowa Krupówki Krzesławice Krzewuszki Krzywa Wieża Krzyż Milenijny Krzyżacy Krzyżówki Książka Księżyc Kuchnia Kujawsko-pomorskie Kundel Kura Kurczak Kurozwęki Kwarantanna Kwiecień Kładki Latarnia Lednica Legendy Lenistwo Lilak Lipnica Literatura London Eye Londyn Lot Lubczyk Lwów Majeranek Makro Marchew Marzec Marzenia Mazowieckie Mazurek Medugorje Melisa Melsztyn Mgła Michałki Mikołaj Kopernik Mirów Misje Mięta Mniszek lekarski Mniszki Mogielica Moi Przyjaciele Molo Monety Mróz Muchomory Muchołówka szara Mural Naleśniki Niebieski Niedziela Palmowa Niegowić Noc Norbertanki Nowy Wiśnicz Obserwacje Odpoczynek Odpowiedzialność Ogień Ojcowski Park Narodowy Olimpiada Omega Opactwo Opole Opolskie Opowieści Oregano Orzechy Ostrów Tumski Owca PDMD Parowar Patriotyzm Pelargonie Pietruszka Pisklęta Piwonie Pizza Plac św. Piotra Plebiscyt Pliszki Pociąg Podbiały Podgrzybki Podhale Podkarpackie Podróż pięciolecia Podziw Pokazy Polecie Pomnik św. Floriana Pomoc Pory roku Potok Powieść Pozdrowienia Poziomki Poznań Praca Praga Prom Prośba Przed Sylwestrem Przemijanie Przerwa Przygoda Przyszłość Pszczoła Pucuś Pustelnia Płazy Radość Refleksje Rejs Rokitnik Rozmaryn Rożnów Rukola Rzadkie Rzeźbiarstwo Rzym Rękawka Rżysko Samosy Sanki Sałatka Seler Sernik Sezon karmnikowy Sierpówka Sir Siła Skamieniałe Miasto Skałka Skocznie Smoleń Sopot Spisz Spokój Stajnia Staropolskie Stetoskop Styczeń Szacunek Szałwia Szczaw Szczepienia Szczepionka Szczepmy się! Szczerze Szczypiorek Szkoła Szlak Orlich Gniazd Szron Szwajcaria Sól Słonecznik Słowacja Słowianie Taize Tamy Tatry Tatrzański Park Narodowy Teatr Topola Toruń Tradycje Tropsztyn Tropy Turbacz Tymianek Ulubione Urbi et Orbi Uście Solne Wadowice Waga Warmińsko-Mazurskie Warsztat Wata cukrowa Watykan Wellington Arch Westerplatte Wetlina Widoki Wielka Brytania Wiewiórka Wieżyca Wigilia Wiszące mosty Witacze Wiązanki Wodospad Wow Wprowadzenie Wrzos Wyjazd Wytrzyszczka Wyzwanie Włochy Włóczęga ZOO Zakopane Zapora Zapowiedź Zasady Zawilce Zawoja Zaćmienie Zaćmienie Księżyca Zbiórka Zdjęcie Zegar Zwierzęta Zwyczaje Złoto dzwoniec filmy kosy magiczny czas porządki rudziki van Gogh Łatwe w uprawie Ławka Łąki Śliwa Ślęża Święci Świętojański Świętokrzyskie Święty Krzyż śpiew śpiew dzwońca św. Szymon święty Mikołaj Żołnierze i polegli Żurawki

Prawa autorskie

Wszystkie moje teksty i zdjęcia na blogu "Świat z mojej perspektywy" są chronione prawem autorskim na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystanie ich wymaga mojej zgody!

Agregator blogów przyrodniczych

Rozdane, powędrowało do Janeczki z Chwil Wytchnienia!

Rozdane, powędrowało do Jadzi Kluczyńskiej!

BLOG KULINARNY

TUTAJ ZAGLĄDAM