Proste w uprawie i piękne zarazem, czyli co nieco o ulubionych roślinach mojego ogrodu

Witam!
Ostatnio jestem tutaj mało aktywny, ale czerwiec jest niewątpliwie miesiącem, w którym życie, zwłaszcza ucznia, nieco spowalnia i nabiera spokojnego biegu.
Jakoś w tym roku nie udało mi się nic napisać o moim ogrodzie, ale zaraz to wszystko sprostuję, ponieważ chciałbym Wam przedstawić ulubione rośliny, które kwitną i koloryzują jasną zieleń wokół domu.
Co do samych zmian w ogrodzie w tym sezonie, to jest ich niewiele - dokupiliśmy kilka żywotników, irg, do donic wsadziliśmy pelargonie, petunie, kocanki i starce, a w warzywniku pojawiła się fasola szparagowa, cukinia, rabarbar, szczaw, ogórki, truskawki "pineberry" (ananasowe), poziomki oraz zioła takie jak mięta, lubczyk, czy koper.
Jednak mimo kilku nowości i zmian, niektóre roślinki od kilku lat, na jednych stanowiskach zachwycają i ubarwiają cały ten teren.

Pierwszym moim ulubieńcem jest krzewuszka cudowna, potocznie zwana krzewem królewskim. Z tego co kiedyś wyczytałem, istnieje około 200 odmian tego krzewu i kilka z nich gości w moim ogrodzie od kilkunastu lat. Rośliny te nie są bardzo wymagające w uprawie, wystarczy im słoneczne stanowisko osłonięte od wiatru z żyzną, wilgotną i przepuszczalną glebą, a każdego lata będą ozdabiać ogród wieloma małymi dzwoneczkami w kształcie korony, które potrafią ożywić każdy ogród. Pamiętać należy również o przycinaniu po ich przekwitnięciu, aby na następny sezon były jeszcze gęstsze i silniejsze.
U mnie krzewuszki rosną pojedynczo, ale również dobrze sprawdzą się w żywopłotach. Jeśli krzew jest dobrze zadbany, potrafi osiągnąć rozmiary nawet do 3 metrów!



Na dużą uwagę, przynajmniej w moim ogrodzie, zasługują goździki brodate, zwane również żelaznymi, z którymi wiąże się pewna ciekawa historia. Otóż pięć lat temu w sklepie ogrodniczym zakupiłem nasionka tychże goździków, gdyż bardzo mi się spodobało ich zdjęcie na paczuszce. Z tyłu opakowania zapewniono mnie, że są to rośliny jednoroczne, dlatego też zasadziłem je w dalszym zakątku ogrodu. Jakież było moje wielkie zdziwienie, gdy na następną wiosnę zobaczyłem w tamtym miejscu dużą kępę młodych sadzonek, z których po raz drugi wyrosły różnokolorowe, piękne kwiaty. Gdy w kolejnym sezonie znów zobaczyłem małe goździki, postanowiłem je przesadzić do klombu nieopodal domu. I to był strzał w 10! Rośliny wpasowały się tam idealnie, a malutkie, kolorowe główki kwiatów do dziś zachwycają i dekorują ogród.
Goździki brodate najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych z dość wilgotną glebą. Dobrze uprawiane kwitną całe lato, a ich wysokość sięga nawet 40 cm.
Ja osobiście polecam kupić nasiona, ponieważ w trakcie kwitnienia, kwiaty na każdej łodydze są zupełnie innego koloru, co wygląda przecudnie - od bieli, po czerwień, róż, aż po bordo i fiolet.






Kolejnym ulubieńcem mojego ogrodu jest żurawka. Łatwa w uprawie, a przy tym zachwycająca oryginalnymi kolorami liści oraz drobnymi, białymi kwiatuszkami roślina może być wykorzystywana jako uzupełnienie do klombów, czy skalniaków. Bardzo ładnie się prezentują, gdy sadzonki posadzimy w rządku, np. wzdłuż drogi.
Dużym plusem żurawek jest to, że łatwo można od kłączy oderwać małe sadzonki, które się przyjmią bez problemu, przez co nie trzeba kupować ich w sklepach ogrodniczych w nadmiernych ilościach. Podziałów kępek można dokonywać wiosną lub jesienią.
Rośliny te występują w wielu odmianach, które różnią się między sobą głównie kolorami liśćmi - mogą być one bordowe, rude, zielone, żółte, ale też wielokolorowe łącząc w sobie wcześniej wymienione barwy.
Żurawki najlepiej rosną w słońcu lub półcieniu, w żyznych glebach.



Jeśli chodzi o powoje i wszystkie pnące rośliny, to zdecydowanie moimi ulubionymi są clematisy, czyli powojniki.
Odporne na mróz i choroby, szybko rosnące, nawet do 3 m, z dużymi, przykuwającymi uwagę kwiatami o wielu rozmaitych kolorach - można by tak wymieniać długo. Ze względu na duże, widoczne kwiaty, czy rozmiary jakie potrafi osiągnąć, powojnik wygląda imponująco i zaznacza swoją obecność w każdym ogrodzie. W moim ogrodzie kwitną clematisy "Nelly Moser" z biało-różowo-fioletowymi kwiatami, które ukazują się w czerwcu, a potem jeszcze pod koniec lata.
Powojniki najlepiej radzą sobie w cieniu lub półcieniu, na wilgotnych, żyznych glebach.


Zawsze późnym latem i wczesną jesienią najbardziej widoczne w moim ogrodzie są berberysy - niewielkie krzewinki pokryte od wiosny do jesieni mnóstwem kolorowych listków, obok których w okolicach września, października pojawiają się małe, czerwone jagódki. Co ciekawe, owoce berberysu są jadalne! Ich kwaskowaty smak idealnie łączy się ze słodkimi deserami i ciastami. Rośliny te nie mają wielkich wymagań, oprócz tego, że muszą być sadzone w półcieniu.
W moim ogrodzie odmian jest wiele, ale każda wiernie ozdabia i koloryzuje swoimi herbacianymi, bordowymi, zielono-żółtymi, czy rudymi listkami.



Oprócz krzewinek i małych roślin, jest jedno drzewko, które rośnie w moim ogrodzie i zachwyca swoim pokrojem i niebanalną kolorystyką.
Mowa tu oczywiście o wierzbie całolistnej, nazywanej również japońską. Od innych gatunków wierzb wyróżnia się tym, że jest ona niewielkich rozmiarów, do 3 m wysokości, ale też tym, że młode pędy są pokryte biało-różowymi listkami. Gdy kilka lat temu na ogrodzie mieliśmy oczko wodne, drzewko to pięknie z nim współgrało i można było się poczuć jak w japońskim ogrodzie.
Wierzba japońska bardzo dobrze komponuje się również w otoczeniu zieleni, gdzie jeszcze bardziej uwidacznia się jej wyjątkowość.
Drzewo najlepiej sobie radzi w słońcu, na wilgotnych glebach.


Proste w uprawie i piękne zarazem... ze względu na te dwa powody wszystkie wyżej wymienione i opisane rośliny są moimi ulubionymi w ogrodzie, gdyż tutaj bardzo cenię sobie czas, którego jest zawsze za mało, ale również i efekt, aby w tych niewielu wolnych chwilach nacieszyć się pięknymi kolorami wokoło.
Jednocześnie wszystkim, którzy chcą ozdobić swój kawałek ziemi, ale nie wiedzą czym, polecam te sześć roślinek: krzewuszkę, powojnik, goździki, berberys, wierzbę japońską oraz żurawkę.

A u Was? Jakie rośliny ogrodowe najbardziej lubicie? Piszcie w komentarzach!

Na sam koniec zapraszam serdecznie na mój drugi blog - kulinarny: www.popierwszetradycja.blogspot.com

Do zobaczenia! :)

Komentarze

  1. Witaj Maksiu!
    Mile mnie zaskoczyłeś dzisiejszym postem. Osoba w Twoim wieku na bardzo rozległe zainteresowania. Widzę, ze ogród darzysz szczególnym uczuciem. Uwielbiam posty o ogrodach, kwiatach i innych roślinach. Krzewuszki, goździki kamienne darzę szczególnym sentymentem. Może kiedyś poświęcę im oddzielny post.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co do krzewuszek, miałem kiedyś jeszcze taki niewielki krzaczek z cudnymi, białymi kwiatuszkami, ale doszczętnie go zniszczyły szkodniki... :(
      Ja również uwielbiam posty o tej tematyce. ♥
      Pozdrawiam również! :)

      Usuń
  2. Podziwiam Twoja wiedzę ogrodnicza .Moja ulubiona roślina w ogrodzie jest bez ,który niestety już przekwitł.
    Zaraz zajrzę do Twojego drugiego bloga.POZDRAWIAM ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W moim ogrodzie kwitnie jeden malutki bez, ale mam nadzieję, że z roku na rok będzie coraz większy i będzie miał coraz więcej kwiatów, które pachną cudnie. Pozdrawiam również! :)

      Usuń
  3. Polecam do ogrodu jaśmin, ale ten pachnący!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakoś nigdy o nim nie pomyślałem, mimo że pamiętam ten słodki zapach, gdy jako dzieciak jeździłem do cioci ♥ Pozdrawiam! :)

      Usuń
  4. Witaj !
    Jestem pod duży wrażeniem Twojego ogrodu :) Tyle masz pięknych gatunków roślin i krzewów.
    Ja póki co cieszę się balkonem :)
    Udanej niedzieli !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na balkonie też można stworzyć prawdziwy kwiatowy raj - petunie, pelargonie, kocanki, stokrotki afrykańskie i inne ♥ Miłej nocy! :)

      Usuń
  5. Wszystkie tutaj wymienione przez Ciebie krzewy i goździk brodaty to również moi ulubieńcy i też goszczą w moim ogrodzie. Najbardziej jestem im wdzięczna za to, że chcą rosnąć na naszej kiepskiej glebie. Podziwiam Twoje rozległe zainteresowania i ogromną wrażliwość. Pozdrawiam:):):)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I to jest w nich najcudowniejsze - piękne, ale nie wymagające wiele. Można się cieszyć nimi w każdym ogródku ♥ Pozdrawiam również! :)

      Usuń
  6. Szkoda ,że mam a mały ogródek, chętnie bym posadziła też i kwiatki :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nawet w małym ogródku można stworzyć kwiecisty raj, polecam np. roślinki doniczkowe - surfinie, pelargonie lub kępki smagliczek. Pozdrawiam! :)

      Usuń
  7. Masz naprawdę ogromną wiedzę, podziwiam. Wspaniale przedstawiłeś nam swój ogród. Wszystkie rośliny są piękne i ciekawe, nawet dla mnie - laika ;).

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też tak sądzę, wszystkie te roślinki mają w sobie "to coś". Pozdrawiam również! :)

      Usuń
  8. żurawka to moja faworytka- pięknie wygląda i jest na prawdę bardzo odporna:)
    miłego tygodnia:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak! Jeszcze dodam, że łatwa do rozsadzania - też je uwielbiam! Pozdrawiam również! :)

      Usuń
  9. Krzewuszki, u mnie to wajgele, lubię ale aktualnie już nie mam, mam dwie wierzby japońskie i kilka kęp goździków brodatych bo bez nich nie ma ogródka wiejskiego:-) Powojniki nie chcą rosnąć na naszym piasku. Ale mam mnóstwo róż, dalii, maków, dwie azalie, ostróżki, chabry, rudbekie, cynie i floksy.
    Dla mnie wszystkie kwiaty są piękne!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ile regionów, tyle nazw krzewuszek! Azalie i cynie też są przepiękne, a róże... klasa sama w sobie! Pozdrawiam! :)

      Usuń
  10. Zmieniłeś szatę graficzną bloga czy tak dawno Ciebie nie było, że zapomniałam jak wygląda?
    Mamy podobne upodobania roślinne. Długa byłaby ta lista jak bym miała wymienić wszystkie, które mi się podobają. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zmieniałem gdzieś tak dwa miesiące temu, na zielony, wiosenny, radosny styl. A co do roślinek to ja mam podobnie, ale wybrałem te kilka najfajniejszych. ;) Pozdrawiam! :)

      Usuń
  11. Ale piękne kwiecie.
    Uwielbiam kwiaty. Ogrodu nie mam, ale za to bardzo ukwiecony balkon.
    Moc pozdrowień.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najważniejsze, żeby się cieszyć z małych rzeczy, a z autopsji wiem, że balkon ładnie ukwiecony potrafi zachwycić. Pozdrawiam również! ☺

      Usuń
  12. Fajne rośliny:)ja też mam krzewuszkę.Moimi ulubionymi roślinami są wszystkie miododajne-w ogrodzie króluje facelia,ogórecznik,ostróżeczki,goździki,budleja,jeżówki,floxy i wiele innych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie budleja rośnie jak na drożdżach i tylko czekać teraz na piękne grona kwiatów. Pozdrawiam! ☺

      Usuń
  13. Masz piękny ogród:))bardzo lubię wszystkie przez Ciebie wymienione rośliny,ale również nie wyobrażam sobie ogrodu bez Bzu:)))ja jak wiesz mam mały balkon na którym się wyżywam :)))i żeby było śmieszniej wypróbowałam na nim wiele odmian ogrodowych:))była krzewuszka różowo biała ,ale nie dała rady:)były powojniki ,ale zima je zabiła,był nawet bez ,ale po przekwitnięciu poszedł do ogrodu mojego dziecka ,żeby nie zginął:))niestety,nic na nim nie potrafi przezimować,więc co roku kupuję rośliny jednoroczne:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Roślinki jednoroczne są równie cudne i piękne, a co do bzu, też uwielbiam, ale w poście gdybym chciał uwzględnić wszystkie moje ulubione rośliny, to skończyłoby się na pięćdziesięciu albo więcej! :D Pozdrawiam! :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Translate

Obserwatorzy Bloga

Dziękuję za każdy głos! To mnie motywuje!

Moi psi strażnicy: Rudi (2013-) i Berek (2005-2022)

Kategorie

W moim ogrodzie Podróże Małopolskie Moja poezja Ptaki Wiersze Pola Zima wiosna 2017 Rośliny życzenia Kraków Kwiaty Spacer Grzyby Rynek 2016 Zamek 2019 Góry Jesień Wiersz Wyniki wakacje Grusza Lato Przemyślenia święta Podróż Roku Inne Kościół Las Wieś wielkanoc 2018 Blog Boże Narodzenie Ciasto Dobczyce Rudi Zachód Słońca Cmentarz Kot Ssaki podsumowania 3. urodziny Konkurs Lasek Mama Moje przygody Motyle Owady Planty Podziękowanie Polska Skansen Urodziny W moim domu Wspomnienia 2020 Kiki Nowy Rok Pole Rocznica Ruiny zamku Rzeka Sentymenty Maksa Studia Wiosenno-letnie wyzwanie u Maksa Zalipie Żonkile Artystycznie Beskid Wyspowy Chatki Chmury Cudo Kapliczka Koronawirus Leśniczówka Malowane Opowiadanie Pies Puszcza Statystyki Tata Tulipany Wschód Słońca Wspomnienie Wyzwanie urodzinowe Zjawiska pogodowe Śmierć 2021 Beskidy Bez Candy Chinkali Droga Historia Jan Paweł II Katedra Lanckorona Lekarski Luty Maj Nauka Niepołomice Panorama Pieniny Plany Pomniki Prezent Przedwiośnie Przepis Ratusz Rozdanie Sierpień Skalniak Staw Szlak Zioła Śnieg Basia Wójcik Bałtyk Bitwa Bochnia Brzozy Cichawa Czosnek niedźwiedzi Dolina Raby Dynia Fiołki Jabłoń Jedzenie Jezioro Kazimierz Wielki Krajobraz Krokusy Krościenko Lipa Listopad Majówka Matura Medycyna Morze Mury Muzeum Niebo Pałac Pielgrzymka Pierniczki Polskie bociany Pomnik Pomorskie Pomorze Przebiśniegi Rower Rzepak Stare Miasto Słońce Talent Tenis Trzy Korony Wawel Wał Ruda Wielkopolskie Wieża Wisła Wrocław Wycieczka Zachwyt Zboża Ziarnopłony Zielono przyroda ptaki na flagach wielka sobota zdjęcia Ścieżka Śląskie 2023 4. urodziny 5 miejsc Akademia Muzyczna Aleja Gwiazd Babia Góra Bazylea Bałwan Berek Biedronka Bieszczady Bocian Boże Ciało Budki Budleja COVID-19 Choinka Clematisy Czarny bez Dolina Prądnika Dolnośląskie Domek Drzewa Dunajec Dwór Ferie Gady Gołoborze Grodkowice Grota Grudzień Hel Hiacynty Jagodzianki Jarmark Karolina Kózkówna Kartki Kasztany Kazimierz Klasztor Klomb Kolory Kościół Mariacki Krzewy Krzyż Kukurydza Lipiec Lipnica Murowana Lourdes Marysieńka Miłość Moje zdrowe życie Morwa Most Niedzica Nowodworek Obraz Odlot Ogród Ojców Opis Opowieść Ostrów Lednicki Owoce Oznaki wiosny Palma Pandemia Papierówka Papież Papuga Paź królowej Październik Pięknie Plaża Podskale Podziemia Powiśle Dąbrowskie Praktyki Procesja Przygotowania Przyjaciele Pytania Raba Rogale świętomarcińskie Ruduś Ruiny Rzeźby Różaneczniki Różaniec Rękodzieło Sanktuarium Sesja Sielanka Spotkanie Stokrotki Sukiennice Sylwester Syrop Szczawnica Szpaki Szpital Trasa Ukraina Warzywa Wierzby Wojna Wspaniałe Wypieki Wyprawy Zabawa Zadanie od Maksa Zbiorniki Zdrowo Ziemia Dąbrowska Zmiany jaszczurki jeże purchawice sierpówki Łysa Góra Ślimaki Średniowiecze Święconka Święto Niepodległości Żniwa 10 lat 100000 2015 3 maj 5. urodziny 6. urodziny 7. urodziny 8 lat 9 lat Agnieszka Radwańska Akrostych Album Alfa Altana Amfiteatr Anna Arthur Wellesley Artykuł BMI Balon Bazie Bazylia Bazylika Bałwankowo Berberysy Bezsenność Biało Biało-czerwone Biologia Bitwa pod Grunwaldem Bizony Bobolice Bobry Bociany Bogatka Brusznica Brzozowisko Buraki Bury Bułki Błękit Cele Chabówka Chaczapuri Chaos Chemia Chełm Chleb Chrząszcz Ciastka Ciastka orzechowe Ciężkowice Clafoutis Czarny Staw Czechy Czerwiec Częstochowa Część I Człowiek Dalgona Dawne dzieje Diabelski Kamień Diablak Dla artystów Dla kucharzy Dla poetów Dmuchawiec Dobro Docenione Dolina Białego Droga krzyżowa Drożdżowe Drzewo Dutch baby Dyskusja Dzieciństwo Dziewięćsił Dzień Mamy Fontanny Fotografia Francja Galette des rois Gdańsk Gdów Geografia Gniezno Gondola Gorce Gostynin Gotowanie Gołąb Goździki Grodzisko Grunwald Gubałówka Gwiazdy betlejemskie Góra Skrzynecka Góra Zamkowa Górki Góry Świętokrzyskie Głosowanie Horiatiki Huragan Huśtawka Iglaki Illzach Info Ja w Kuchni Jacuś Jadłospis Jajka Jarmuż Jasna Góra Jednosiwy Jerozolima Jesienne dary ogrodu Jesiony Jezioro Czchowskie Jezioro Dobczyckie Jezioro Rożnowskie Jiaogulan Jubileusz Język polski Kalorie Kalwaria Kanie Karmniki Kawa Kawiarnia Klucz do matury z biologii Koktajle Kolejka Kolekcja Kompot Kompozycja Komunia Święta Konfederacja barska Konie Konkurs Palm Wielkanocnych Kopiec Kraka Korona zapory Kraków-Łagiewniki Krogulec Krowa Krupówki Krzesławice Krzewuszki Krzywa Wieża Krzyż Milenijny Krzyżacy Krzyżówki Książka Księżyc Kuchnia Kujawsko-pomorskie Kundel Kura Kurczak Kurozwęki Kwarantanna Kwiecień Kładki Latarnia Lednica Legendy Lenistwo Lilak Lipnica Literatura London Eye Londyn Lot Lubczyk Lwów Majeranek Makro Marchew Marzec Marzenia Mazowieckie Mazurek Medugorje Melisa Melsztyn Mgła Michałki Mikołaj Kopernik Mirów Misje Mięta Mniszek lekarski Mniszki Mogielica Moi Przyjaciele Molo Monety Mróz Muchomory Muchołówka szara Mural Naleśniki Niebieski Niedziela Palmowa Niegowić Noc Norbertanki Nowy Wiśnicz Obserwacje Odpoczynek Odpowiedzialność Ogień Ojcowski Park Narodowy Olimpiada Omega Opactwo Opole Opolskie Opowieści Oregano Orzechy Ostrów Tumski Owca PDMD Parowar Patriotyzm Pelargonie Pietruszka Pisklęta Piwonie Pizza Plac św. Piotra Plebiscyt Pliszki Pociąg Podbiały Podgrzybki Podhale Podkarpackie Podróż pięciolecia Podziw Pokazy Polecie Pomnik św. Floriana Pomoc Pory roku Potok Powieść Pozdrowienia Poziomki Poznań Praca Praga Prom Prośba Przed Sylwestrem Przemijanie Przerwa Przygoda Przyszłość Pszczoła Pucuś Pustelnia Płazy Radość Refleksje Rejs Rokitnik Rozmaryn Rożnów Rukola Rzadkie Rzeźbiarstwo Rzym Rękawka Rżysko Samosy Sanki Sałatka Seler Sernik Sezon karmnikowy Sierpówka Sir Siła Skamieniałe Miasto Skałka Skocznie Smoleń Sopot Spisz Spokój Stajnia Staropolskie Stetoskop Styczeń Szacunek Szałwia Szczaw Szczepienia Szczepionka Szczepmy się! Szczerze Szczypiorek Szkoła Szlak Orlich Gniazd Szron Szwajcaria Sól Słonecznik Słowacja Słowianie Taize Tamy Tatry Tatrzański Park Narodowy Teatr Topola Toruń Tradycje Tropsztyn Tropy Turbacz Tymianek Ulubione Urbi et Orbi Uście Solne Wadowice Waga Warmińsko-Mazurskie Warsztat Wata cukrowa Watykan Wellington Arch Westerplatte Wetlina Widoki Wielka Brytania Wiewiórka Wieżyca Wigilia Wiszące mosty Witacze Wiązanki Wodospad Wow Wprowadzenie Wrzos Wyjazd Wytrzyszczka Wyzwanie Włochy Włóczęga ZOO Zakopane Zapora Zapowiedź Zasady Zawilce Zawoja Zaćmienie Zaćmienie Księżyca Zbiórka Zdjęcie Zegar Zwierzęta Zwyczaje Złoto dzwoniec filmy kosy magiczny czas porządki rudziki van Gogh Łatwe w uprawie Ławka Łąki Śliwa Ślęża Święci Świętojański Świętokrzyskie Święty Krzyż śpiew śpiew dzwońca św. Szymon święty Mikołaj Żołnierze i polegli Żurawki

Prawa autorskie

Wszystkie moje teksty i zdjęcia na blogu "Świat z mojej perspektywy" są chronione prawem autorskim na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystanie ich wymaga mojej zgody!

Agregator blogów przyrodniczych

Rozdane, powędrowało do Janeczki z Chwil Wytchnienia!

Rozdane, powędrowało do Jadzi Kluczyńskiej!

BLOG KULINARNY

TUTAJ ZAGLĄDAM