Kwietniowy ogród pachnący miłością

Witajcie!
Egzaminy się skończyły, poszły świetnie i jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Dzisiaj wracam do blogosfery - strasznie się za Wami stęskniłem, a poza tym chciałbym Wam opowiedzieć o moim kwietniowym ogrodzie, o moim zielonym szczęściu, o moim drogocennym zakątku.

W marcu pisałem Wam o rewolucji w moim ogródku. Przez nią powstał piękny klomb na środku, a w miejsce rabatek na jednoroczne kwiaty, typu aksamitki, cynie itp., zasadzone zostały piękne wieloletnie krzewy.
Ale? No tak, zawsze jest jakieś ale. Problem w tym, że od marca, ogród przeszedł kolejną metamorfozę!

Zanim jednak przejdę do konkretów, to muszę Was mniej więcej zaznajomić z nazwami, abyście nie mieli problemów podczas czytania.

Mój ogród składa się z kilku części. Oto one:
  • Ogród Południowy;
  • Wierzbowisko;
  • Taras;
  • Glina;
  • Jagodówka;
  • Podwórko;
  • Przygrusze;
  • Lasek;
  • Brzozowisko;
  • Ogród Północny.
No to wycieczkę zaczynamy od Ogrodu Południowego i Wierzbowiska. Teren ten jest położony najdalej od domu, taki nasz najdzikszy areał. W Ogrodzie Południowym rosną: 2 pęcherznice kalinolistne, mały klon zwyczajny, krzewuszka cudowna (krzew królewski), forsycja, perukowiec podolski, mały modrzew, kilka sosen i dwie tawuły japońskie, a w Wierzbowisku - 5 wierzb, pokrzywy i liczne rośliny, które dają schronienie i miejsce łowów dla pary jeży żyjącej obok.
Jeśli pamiętacie purchawice olbrzymie, o których kiedyś pisałem, to właśnie one występują w tym rejonie.

Klon


Pęcherznica

Wierzbowisko


Tawuła japońska

Kolejna część ogrodu, to Taras. Jedno z najmilszych i najcieplejszych (dosłownie) miejsc w okolicy. Często biorę sobie tam krzesło albo leżak i czytam książki, bądź też obserwuję przyrodę. Na Tarasie kwitnie: trzmielina, 3 cudne piwonie, jałowiec, tuje, tawuły, żurawka, 3 mini sosny, irgi i pokrzywka ozdobna.





Uwielbiam te piwonie! ♥


Pomiędzy Tarasem a Gliną jest nienazwana część ogrodu, na której jest poletko. Na nim zasadzone są: fasolnik chiński, fasola szparagowa żółta, czosnek niedźwiedzi, cebula siedmiolatka, rumianek, poziomki, truskawki "Honeoye", szpinak, sałata i koper. Ostatnia piątka już wzeszła i pięknie pnie się ku górze, na resztę trzeba jeszcze trochę poczekać.


Mały koperek :)

Poziomka


Glina, to część ogrodu, gdzie kiedyś było wodne oczko, które od tyłu otaczała glina (stąd nazwa). Po tym, jak zasypaliśmy oczko, polepszyliśmy żyzność gleby i zasadziliśmy: ketmię syryjską, 2 berberysy, wierzbę chińską, budleję Dawida,  tawułę białą, małą pęcherznicę kalinolistną, 2 funkie, trzmielinę i małego świerka.    
Miejsce to zachwycało, jak było oczko, zachwyca teraz, jak go nie ma i zachwycać z pewnością będzie.

Budleja Dawida




Kolejna część, to tylko wyłącznie moje miejsce. Ja stworzyłem Jagodówkę, ja tam wszystko zasadziłem i tylko ja tego miejsca pilnuję. Jagodówka powstała rok temu, a dziś wygląda świetnie. Roślinki kwitną jak na drożdżach, a ja nimi się opiekuję. W Jagodówce rosną: malina żółta, malina czerwona, malina czarna, jagoda kamczacka, jeżyna bezkolcowa, rokitnik, młoda śliwa (w tym roku puściła pierwsze kwiaty, a mianowicie jednego kwiatka! :D ), żurawina i 2 borówki amerykańskie.

Żurawina wielkoowocowa

Młody rokitnik

Pierwszy i jedyny dotąd kwiat w życiu młodej śliwy

Malina żółta i jej rozłogi, z których jestem bardzo zadowolony

Malina czerwona

Jeżyna

"Kamczatka"

Malina czarna


Borówka

Podwórko składa się z 3 części - klombu, którego już znacie doskonale, skalniaków i poletka zwanego "Przed domem".
Na klombie zaszło parę zmian. Bukszpan i żarnowiec zostały przesadzone gdzie indziej, a na ich miejsce wsadzone zostały: rododendron, różanecznik, prusznik (bez kalifornijski) i 3 jałowce górskie. Oto efekt finalny:



Rododendron o jasnozielonych kwiatach

Kiścień

Różanecznik

Pieris przekwita, ale puszcza piękne, czerwone liście

Azalia wielkokwiatowa

1 z 3 jałowców górskich

Na skalniakach kwitnie wiele pociesznych, kolorowych roślinek i krzewów, m.in. oregano, forsycja, funkie, czy mały perukowiec podolski.










Przygrusze jest miejscem, gdzie cały czas coś się zmienia. Kiedyś tam były żywotniki, później znowu skalniak. W tym roku jednak posadziliśmy tam bukszpan (ten z klombu), dzwonki, jaśminowiec, różowa krzewuszka, tulipany, lilie i 1 malutki szafirek.
Dolną część Przygrusza tworzą: powojniki "Clematis", żarnowiec (ten z klombu) i piękny krzew niezapominajki.







Ostatnie poletko na Podwórku, jest najbliżej domu. W tutejszych liściach funkii, andromedy, azalii i wrzosów uwielbiają się kryć żabki, ropuszki i inne małe zwierzątka.


Andromeda

Azalia

O Lasku i Brzozowisku wiecie już chyba wszystko, no może poza jednym szczegółem - ostatnio wymalowałem swoje muchomorki farbą o kolorze "orzech jasny" i powstały... maślaczki! :)



Czosnki niedźwiedzie

W Ogrodzie Północnym - ostatniej części mojego ogrodu, rosną głównie sosny, świerki, a także drzewa owocowe - jabłonie, grusze i śliwy. :)

Jabłoń Champion


Grusza


Ogród Północny

I tak o to zakończyliśmy ogrodową wycieczkę. Jestem dumny z tego, że wokół siebie mam takie piękne i kolorowe tereny. Mówcie co chcecie, ale życie na wsi jest stukrotnie lepsze niż życie w mieście - pod każdym względem. I nie dziwić się, że coraz bardziej widoczny w Polsce jest proces dezurbanizacji, czyli przenoszenie się z miast na wieś.
Chodząc po Waszych blogach, można się dowiedzieć, że nie tylko ja mam taki pogląd, bo ilu z Was już przeniosło się z miasta na wieś.
Zawsze oglądając Wasze ogrody jestem zachwycony - każdy z nich ma swój urok, swoje piękno. I to w ogrodach jest najpiękniejsze. ♥♥

A Wy, co o tym sądzicie? :)

Na koniec przypomnę Wam o 3. części wiosenno-letniego wyzwania u Maksa. Tym razem główną wytyczną jest postać JANA PAWŁA II albo kolor z nim związany, a mianowicie BIEL, ale w znaczeniu tym wiosennym, letnim, a nie zimowym. :)
Do 7 maja macie czas na wykonanie jednej z czterech prac. Oto opcje:

  • dla fotografów - wykonanie papieskiego zdjęcia lub fotografii z dominującą bielą;
  • dla kucharzy - danie papieskie (może jakaś kremówka?) albo potrawa z dominującą bielą;
  • dla poetów i literatów - papieski wiersz (opowiadanie) lub "wiersz biały" o dowolnej tematyce;
  • dla robótkowiczów-artystów - papieska robótka lub praca z bielą w głównej roli.
Liczę na Waszą kreatywność i pomysł. Zdjęcia swoich prac (kucharze dodatkowo przepis) wysyłajcie na adres: Max_Skrzypek@interia.eu

Napiszcie w komentarzu, czy weźmiecie udział. A warto, bo dla zwycięzców przewidziane są miłe upominki. :)

Nie zapomnijcie też wkleić banerka na swojego bloga! :)


W następnym poście ogłoszę wyniki drugiej części, a także zaprezentuję Wam swoją propozycję na papieską - białą część. :)

Pozdrawiam Was i do zobaczenia! :) :) :)

Komentarze

  1. Mieszkasz w pięknym miejscu, otaczasz się świetnymi kwiatami, krzewami i drzewami. To jest właśnie to do czego mieszczuchy dążą :-) właśnie dlatego jest dobrze mieszkać na wsi, kiedyś i ja mieszkałam na wsi, a od 10lat daleko od wsi a co dopiero miasta :-) jest bajecznie choć zawsze są i minusy, niestety :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja bardzo sobie cenię przedmieście, bo to już nie wieś, a jeszcze nie miasto. Mam tu ciszę i spokój, jaki jest na wsi.
    Pozdrawiam:)*

    OdpowiedzUsuń
  3. Twój ogród jest wspaniały miejsce w którym mieszkasz jest niesamowite - zdjęcia piekne serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Witaj, gratuluję udanych egzaminów, zdjęcia jak zwykle piękne, bo i miejsce pełne uroku, magii i tajemniczości, pozdrawiam i życzę miłego dnia!

    OdpowiedzUsuń
  5. Pięknie u Ciebie Maksiu
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  6. Maks- ogród niesamowity1 A twoja miłośc do przyrody- niesamowita1 Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja mieszkam już od 10 lat na stałe bo wcześniej weekendowo ale za nic świecie nie zamieniła bym mojej kochanej najukochańszej wsi na miasto. Wiosną i latem to co się widzi i słyszy nikt nie może sobie wyobrazić jak nie mieszka na wsi. Pozdrawiam Zosia.

    OdpowiedzUsuń
  8. Masz piękny ogród i widać, że go kochasz!

    OdpowiedzUsuń
  9. Niesamowicie jesteście, Ty i Twoja rodzina :))
    Ogród robi wrażenie, a jeszcze większe, kiedy to wszystko kwitnie na pewno :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Ogród bardzo zadbany, fajny!

    OdpowiedzUsuń
  11. Twoja postawa wobec zycia, Twoj zachwyt i szacunek do tego co Cie otacza mnie zdumiewa, jestes niezwykly!

    OdpowiedzUsuń
  12. Masz taki piękny i rozległy ogród. Ja również uważam, że życie na wsi jest o wiele ciekawsze. Pewnie trudniejsze, ale w zamian tyle kolorów, zapachów, śpiewu ptaków oraz darów natury. Tego nie da się przeżyć w mieście. Ale trzeba to po prostu kochać. Wielu ludzi woli żyć w mieście, bo nie każdy kocha wieś. To taka indywidualna sprawa. Pozdrawiam:):):):)

    OdpowiedzUsuń
  13. wow zrobiłeś świetną robotę w ogrodzie. Wreszcie masz to był wspaniały, a to nie było łatwe. To musiało być dużo wysiłku.
    Zdjęcia są piękne i byłaś wspaniała historia. Gratulacje
    Wielki uścisk i mają świetny weekend, Maks :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Witaj :)
    Przerwa w blogowaniu opłaciła się szczęśliwym zakończeniem zaliczeń, których Ci serdecznie gratuluję a przede wszystkim tego mądrego poukładania priorytetów :)
    Z ogromną przyjemnością przeczytałam twój post. Szalenie mi się podobają poszczególne części, ich nazwa i spójność z nazwą. Swego czasu chciałam też coś takiego i u siebie ale ciągle to się jakoś rozłazi, miesza... Gratuluję świetnej części jagodowej :))) Serdecznie pozdrawiam :)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli chodzi o miasto -wieś, to oba nie mogą istnieć bez siebie w strukturze społecznej i oba są dla niej ważne. Każde ma swoich wiernych mieszkańców. Obecnie rozwija się ekofilozofia wywodząca się z ekologii i to ona od wielu już lat, jeśli nie nastu drążyła po woli ten obecny nurt mieszkania poza miastem: hodowania drobiu w małych stadach i kóz, bo one ostatnio powracają do łask, jako mało wymagające zwierzęta, uprawy własnych warzywników, pieczenia chleba, odnajdywanie przepisów na produkty, które można kupić w sklepach: lody, keczup, budyń itd. Mnie najbardziej cieszy powrót robótkowy, bo dzięki temu te wszystkie dawne umiejętności i wiedza przetrwa, a sklepy wcale nie muszą być wieczne.
      Co do jakiś uwag, do mieszkania na wsi, to proponuję odpowiadać, że tobie tu dobrze, a jak ta osoba woli miasto to niech w nim mieszka. Każdemu podług jego zainteresowań i pragnień :))) Ja akurat mieszkam na wsi, ala wsi, ale z chęcią wróciłabym do miasta, jestem zdecydowanie mieszczuchem, ale mieszkam obecnie tu gdzie mieszkam i rozwijam inną grupę pasji :))) Wiele dobrego dla całej twojej rodziny życzę :)

      Usuń
    2. Jeśli chodzi o miasto -wieś, to oba nie mogą istnieć bez siebie w strukturze społecznej i oba są dla niej ważne. Każde ma swoich wiernych mieszkańców. Obecnie rozwija się ekofilozofia wywodząca się z ekologii i to ona od wielu już lat, jeśli nie nastu drążyła po woli ten obecny nurt mieszkania poza miastem: hodowania drobiu w małych stadach i kóz, bo one ostatnio powracają do łask, jako mało wymagające zwierzęta, uprawy własnych warzywników, pieczenia chleba, odnajdywanie przepisów na produkty, które można kupić w sklepach: lody, keczup, budyń itd. Mnie najbardziej cieszy powrót robótkowy, bo dzięki temu te wszystkie dawne umiejętności i wiedza przetrwa, a sklepy wcale nie muszą być wieczne.
      Co do jakiś uwag, do mieszkania na wsi, to proponuję odpowiadać, że tobie tu dobrze, a jak ta osoba woli miasto to niech w nim mieszka. Każdemu podług jego zainteresowań i pragnień :))) Ja akurat mieszkam na wsi, ala wsi, ale z chęcią wróciłabym do miasta, jestem zdecydowanie mieszczuchem, ale mieszkam obecnie tu gdzie mieszkam i rozwijam inną grupę pasji :))) Wiele dobrego dla całej twojej rodziny życzę :)

      Usuń
  15. Piękne ogrodowe zakątki.Gratuluję zdanych egzaminów i miłego dnia życzę.

    OdpowiedzUsuń
  16. Piękny ogród, wiosną szczególnie. Ja mieszkam w małym miasteczku w domu z ogrodem i nie wyobrażam sobie mieszkać w wielkim mieście w blokowisku, uwielbiam swój taras z kwiatami i ogród budzący się po zimie.
    Pozdrawiam serdecznie, miłego weekendu :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Wasz ogród jest piękny i duży. Widać, że zimę zniósł wspaniale. Mój niestety bardzo ucierpiał. Zmarzła budleja, pieris,część hortensji, kilka róż i niestety trochę bylin. Dziś byliśmy na targach w Starym Polu i troszkę roślin dokupiliśmy. Zwłaszcza hortensje. Przytaszczyłam też kwitnące jednoroczne, ale jeszcze potrzymam je w domu.

    OdpowiedzUsuń
  18. Ogród, piękny zresztą, podzielony na sektory to świetna aranżacja, ja nie poszaleję, mam tylko 3 ary :)
    Serdeczności :)

    OdpowiedzUsuń
  19. cudowny ogród, tyle w nim piękności, a i gratuluję egzaminów

    OdpowiedzUsuń
  20. Witaj Maksie! Ogród imponujący! Fajnie mieć taką przestrzeń do zagospodarowania i cieszenia oczu:) Gratuluję zdanych egzaminów:)) Dziękuję również za odwiedziny i zaproszenie do zabawy:) Brak czasu niestety nie pozwala wziąć w niej udziału.. Ale napiszę Ci za to, że bardzo podobało mi się nowe Muzeum Papieskie w Wadowicach - polecam bardzo! Dobrego tygodnia!

    OdpowiedzUsuń
  21. Piękny ogród a jeszcze tyle miejsca to można zaszaleć z kwiatami czy krzewami.Ja u siebie najchętniej bym widziała typowe polne kwiaty a także miododajne ale trzeba też patrzeć co inni lubią:)

    OdpowiedzUsuń
  22. No nieźle. Przecież to prawie ogród botaniczny. Zarówno pod względem wielkości, jak również ogromnej kolekcji roślin:)

    OdpowiedzUsuń
  23. Ty mnie zachwycasz Maks swoją wiedzą przyrodniczą i umiłowaniem piękna.
    A Andromedy nie znam,mimo, że tyle roślin znam.

    OdpowiedzUsuń
  24. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy pozostawiony komentarz!

Translate

Obserwatorzy Bloga

Dziękuję za każdy głos! To mnie motywuje!

Moi psi strażnicy: Rudi (2013-) i Berek (2005-2022)

Kategorie

W moim ogrodzie Podróże Małopolskie Moja poezja Ptaki Wiersze Pola Zima wiosna 2017 Rośliny życzenia Kraków Kwiaty Spacer Grzyby Rynek 2016 Zamek 2019 Góry Jesień Wiersz Wyniki wakacje Grusza Lato Przemyślenia święta Podróż Roku Inne Kościół Las Wieś wielkanoc 2018 Blog Boże Narodzenie Ciasto Dobczyce Rudi Zachód Słońca Cmentarz Kot Ssaki podsumowania 3. urodziny Konkurs Lasek Mama Moje przygody Motyle Owady Planty Podziękowanie Polska Skansen Urodziny W moim domu Wspomnienia 2020 Kiki Nowy Rok Pole Rocznica Ruiny zamku Rzeka Sentymenty Maksa Studia Wiosenno-letnie wyzwanie u Maksa Zalipie Żonkile Artystycznie Beskid Wyspowy Chatki Chmury Cudo Kapliczka Koronawirus Leśniczówka Malowane Opowiadanie Pies Puszcza Statystyki Tata Tulipany Wschód Słońca Wspomnienie Wyzwanie urodzinowe Zjawiska pogodowe Śmierć 2021 Beskidy Bez Candy Chinkali Droga Historia Jan Paweł II Katedra Lanckorona Lekarski Luty Maj Nauka Niepołomice Panorama Pieniny Plany Pomniki Prezent Przedwiośnie Przepis Ratusz Rozdanie Sierpień Skalniak Staw Szlak Zioła Śnieg Basia Wójcik Bałtyk Bitwa Bochnia Brzozy Cichawa Czosnek niedźwiedzi Dolina Raby Dynia Fiołki Jabłoń Jedzenie Jezioro Kazimierz Wielki Krajobraz Krokusy Krościenko Lipa Listopad Majówka Matura Medycyna Morze Mury Muzeum Niebo Pałac Pielgrzymka Pierniczki Polskie bociany Pomnik Pomorskie Pomorze Przebiśniegi Rower Rzepak Stare Miasto Słońce Talent Tenis Trzy Korony Wawel Wał Ruda Wielkopolskie Wieża Wisła Wrocław Wycieczka Zachwyt Zboża Ziarnopłony Zielono przyroda ptaki na flagach wielka sobota zdjęcia Ścieżka Śląskie 2023 4. urodziny 5 miejsc Akademia Muzyczna Aleja Gwiazd Babia Góra Bazylea Bałwan Berek Biedronka Bieszczady Bocian Boże Ciało Budki Budleja COVID-19 Choinka Clematisy Czarny bez Dolina Prądnika Dolnośląskie Domek Drzewa Dunajec Dwór Ferie Gady Gołoborze Grodkowice Grota Grudzień Hel Hiacynty Jagodzianki Jarmark Karolina Kózkówna Kartki Kasztany Kazimierz Klasztor Klomb Kolory Kościół Mariacki Krzewy Krzyż Kukurydza Lipiec Lipnica Murowana Lourdes Marysieńka Miłość Moje zdrowe życie Morwa Most Niedzica Nowodworek Obraz Odlot Ogród Ojców Opis Opowieść Ostrów Lednicki Owoce Oznaki wiosny Palma Pandemia Papierówka Papież Papuga Paź królowej Październik Pięknie Plaża Podskale Podziemia Powiśle Dąbrowskie Praktyki Procesja Przygotowania Przyjaciele Pytania Raba Rogale świętomarcińskie Ruduś Ruiny Rzeźby Różaneczniki Różaniec Rękodzieło Sanktuarium Sesja Sielanka Spotkanie Stokrotki Sukiennice Sylwester Syrop Szczawnica Szpaki Szpital Trasa Ukraina Warzywa Wierzby Wojna Wspaniałe Wypieki Wyprawy Zabawa Zadanie od Maksa Zbiorniki Zdrowo Ziemia Dąbrowska Zmiany jaszczurki jeże purchawice sierpówki Łysa Góra Ślimaki Średniowiecze Święconka Święto Niepodległości Żniwa 10 lat 100000 2015 3 maj 5. urodziny 6. urodziny 7. urodziny 8 lat 9 lat Agnieszka Radwańska Akrostych Album Alfa Altana Amfiteatr Anna Arthur Wellesley Artykuł BMI Balon Bazie Bazylia Bazylika Bałwankowo Berberysy Bezsenność Biało Biało-czerwone Biologia Bitwa pod Grunwaldem Bizony Bobolice Bobry Bociany Bogatka Brusznica Brzozowisko Buraki Bury Bułki Błękit Cele Chabówka Chaczapuri Chaos Chemia Chełm Chleb Chrząszcz Ciastka Ciastka orzechowe Ciężkowice Clafoutis Czarny Staw Czechy Czerwiec Częstochowa Część I Człowiek Dalgona Dawne dzieje Diabelski Kamień Diablak Dla artystów Dla kucharzy Dla poetów Dmuchawiec Dobro Docenione Dolina Białego Droga krzyżowa Drożdżowe Drzewo Dutch baby Dyskusja Dzieciństwo Dziewięćsił Dzień Mamy Fontanny Fotografia Francja Galette des rois Gdańsk Gdów Geografia Gniezno Gondola Gorce Gostynin Gotowanie Gołąb Goździki Grodzisko Grunwald Gubałówka Gwiazdy betlejemskie Góra Skrzynecka Góra Zamkowa Górki Góry Świętokrzyskie Głosowanie Horiatiki Huragan Huśtawka Iglaki Illzach Info Ja w Kuchni Jacuś Jadłospis Jajka Jarmuż Jasna Góra Jednosiwy Jerozolima Jesienne dary ogrodu Jesiony Jezioro Czchowskie Jezioro Dobczyckie Jezioro Rożnowskie Jiaogulan Jubileusz Język polski Kalorie Kalwaria Kanie Karmniki Kawa Kawiarnia Klucz do matury z biologii Koktajle Kolejka Kolekcja Kompot Kompozycja Komunia Święta Konfederacja barska Konie Konkurs Palm Wielkanocnych Kopiec Kraka Korona zapory Kraków-Łagiewniki Krogulec Krowa Krupówki Krzesławice Krzewuszki Krzywa Wieża Krzyż Milenijny Krzyżacy Krzyżówki Książka Księżyc Kuchnia Kujawsko-pomorskie Kundel Kura Kurczak Kurozwęki Kwarantanna Kwiecień Kładki Latarnia Lednica Legendy Lenistwo Lilak Lipnica Literatura London Eye Londyn Lot Lubczyk Lwów Majeranek Makro Marchew Marzec Marzenia Mazowieckie Mazurek Medugorje Melisa Melsztyn Mgła Michałki Mikołaj Kopernik Mirów Misje Mięta Mniszek lekarski Mniszki Mogielica Moi Przyjaciele Molo Monety Mróz Muchomory Muchołówka szara Mural Naleśniki Niebieski Niedziela Palmowa Niegowić Noc Norbertanki Nowy Wiśnicz Obserwacje Odpoczynek Odpowiedzialność Ogień Ojcowski Park Narodowy Olimpiada Omega Opactwo Opole Opolskie Opowieści Oregano Orzechy Ostrów Tumski Owca PDMD Parowar Patriotyzm Pelargonie Pietruszka Pisklęta Piwonie Pizza Plac św. Piotra Plebiscyt Pliszki Pociąg Podbiały Podgrzybki Podhale Podkarpackie Podróż pięciolecia Podziw Pokazy Polecie Pomnik św. Floriana Pomoc Pory roku Potok Powieść Pozdrowienia Poziomki Poznań Praca Praga Prom Prośba Przed Sylwestrem Przemijanie Przerwa Przygoda Przyszłość Pszczoła Pucuś Pustelnia Płazy Radość Refleksje Rejs Rokitnik Rozmaryn Rożnów Rukola Rzadkie Rzeźbiarstwo Rzym Rękawka Rżysko Samosy Sanki Sałatka Seler Sernik Sezon karmnikowy Sierpówka Sir Siła Skamieniałe Miasto Skałka Skocznie Smoleń Sopot Spisz Spokój Stajnia Staropolskie Stetoskop Styczeń Szacunek Szałwia Szczaw Szczepienia Szczepionka Szczepmy się! Szczerze Szczypiorek Szkoła Szlak Orlich Gniazd Szron Szwajcaria Sól Słonecznik Słowacja Słowianie Taize Tamy Tatry Tatrzański Park Narodowy Teatr Topola Toruń Tradycje Tropsztyn Tropy Turbacz Tymianek Ulubione Urbi et Orbi Uście Solne Wadowice Waga Warmińsko-Mazurskie Warsztat Wata cukrowa Watykan Wellington Arch Westerplatte Wetlina Widoki Wielka Brytania Wiewiórka Wieżyca Wigilia Wiszące mosty Witacze Wiązanki Wodospad Wow Wprowadzenie Wrzos Wyjazd Wytrzyszczka Wyzwanie Włochy Włóczęga ZOO Zakopane Zapora Zapowiedź Zasady Zawilce Zawoja Zaćmienie Zaćmienie Księżyca Zbiórka Zdjęcie Zegar Zwierzęta Zwyczaje Złoto dzwoniec filmy kosy magiczny czas porządki rudziki van Gogh Łatwe w uprawie Ławka Łąki Śliwa Ślęża Święci Świętojański Świętokrzyskie Święty Krzyż śpiew śpiew dzwońca św. Szymon święty Mikołaj Żołnierze i polegli Żurawki

Prawa autorskie

Wszystkie moje teksty i zdjęcia na blogu "Świat z mojej perspektywy" są chronione prawem autorskim na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystanie ich wymaga mojej zgody!

Agregator blogów przyrodniczych

Rozdane, powędrowało do Janeczki z Chwil Wytchnienia!

Rozdane, powędrowało do Jadzi Kluczyńskiej!

BLOG KULINARNY

TUTAJ ZAGLĄDAM